معرفی انیمیشن ایرانی برای خردسالان | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای کودک

معرفی انیمیشن ایرانی برای خردسالان

لیست زیر مجموعه آثار انیمیشنی را به شما معرفی می‌کند که مخصوص خردسالان بوده و با موضوعات متنوع به تربیت فرزند شما کمک خواهد کرد.

انیمیشن ایرانی یکی از ابزارهای خوب برای آموزش نکات تربیتی و اخلاقی برای فرزندان شماست. زیرا به وسیله متخصصان کشورمان و براساس فرهنگ و جامعه ایرانی ساخته شده‌اند. در این آثار که عمدتا از قسمت‌های کوتاه ۵ تا ۸ دقیقه‌ای تشکیل شده است، فرزندان شما با نکات تربیتی همچون راستگویی، کمک به دیگران، دوست یابی، مهربانی و مقابله با ترس آشنا می‌شوند.

انیمیشن و کارتون جدید و دوبله
انیمیشن و کارتون جدید و دوبله

می‌توان به طور مثال از رشد شخصیتی در خردسالان یاد کرد که انیمیشن این توانایی را دارد تا به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده شود. این انیمیشن‌ها می‌توانند بر یادگیری خردسالان تاثیر مثبت داشته باشند. زیرا خردسالان در هنگام تماشای انیمیشن و کارتون یاد می‌گیرند، از چند مهارت به طور همزمان استفاده کنند که باعث تقویت یادگیری در طول زندگی می‌شود.

لیست ۱۰ انیمیشن و کارتون ایرانی مناسب برای خردسالان

۱- زوزو و دوستان

محصول سال ۱۳۹۲ و مناسب برای رده سنی ۳ سال به بالا

زوزو و دوستان

زوزو و دوستان درباره یک جوجه تیغی کوچک است که در هر قسمت به همراه پدر و مادر و دوستان بازیگوش خود اتفاقات، داستان‌های جالبی را برای کودکان به وجود می‌آورد. زوزو به همراه دوستان خود در هر قسمت با مشکلاتی مواجه می‌شوند که با کمک والدین خود و دوستانشان مشکلات را پشت سر می‌گذارند.

یکی از آثار مناسب برای خردسالان ایرانی انیمیشن زوزو و دوستان است. اثری که تلاش می‌کند نکات اخلاقی و تربیتی را همچون راستگویی، دوست‌یابی، آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی، آموزش شغل‌های مختلف و دیگر آموزش‌های علمی را در قالب داستان‌های کوتاه و شخصیت‌های حیوانی به شما فرزندان شما ارائه دهد. انیمیشن ایرانی که برای خردسالان بسیار جذاب و مناسب است.

۲- مانی و نقاشی های سرگردان

محصول سال ۱۳۸۹ و مناسب برای رده سنی ۳ سال به بالا

مانی و نقاشی های سرگردان

مانی و نقاشی های سرگردان داستان پسرکی به نام مانی است که در هر قسمت نقاشی‌هایی می‌کشد که جان می‌گیرند. اما نقاشی‌های او چون نمی‌دانند در این دنیای واقعی چگونه زندگی کنند، برای مانی و اطرافیانش دردسرهایی درست می‌کنند. دردسرهایی که مانی را مجبور می‌کند تا به آن‌ها کمک کند تا کمتر دردسر ایجاد کنند.

انیمیشن مانی و نقاشی های سرگردان تلاش می‌کند تا نکات اخلاقی را به فرزندان شما آموزش دهد. نکات اخلاقی که به صورت رفتارهای دردسرساز به نمایش گذاشته می‌شود و سپس با برطرف کردن آن مشکل به فرزند شما یاد می‌دهد که چگونه فرد خوبی باشد. این انیمیشن ایرانی همچنین باعث تقویت مهارت‌های نقاشی در فرزند شما نیز می‌شود.

۳- ببعی

محصول سال ۱۳۸۹ و مناسب برای رده سنی ۳ سال به بالا

ببعی

انیمیشن ببعی داستان زندگی دو گوسفند شیطون به نام‌های ببعی و ببعو است که در یک محله و خانه زندگی می‌کنند. برای آن‌ها در هر قسمت ماجراهای جالب و آموزنده‌ای رخ می‌دهد که باعث می‌شود یاد بگیرند که چگونه ببعی‌های بهتری باشند. ببعی‌هایی که با همراهی خانواده و دوستانش راهکارهایی ساده برای مشکلاتشان پیدا می‌کنند.

ببعی شخصیت اصلی داستان است که داستان‌ها حول محور او می‌چرخد. ببعی مسائلی از جمله اسراف، پرحرفی، شیطنت، بدغذایی، بددارویی، دوست یابی و… دارد که با همراهی خانواده و دوستانش راهکارهایی ساده برای آن‌ها پیدا می‌کنند. موضوعاتی که نقش مهمی در آموزش کودکان ایفا می‌کنند و والدین نیز بدون نگرانی، فرزندان خود را تشویق به دیدن این اثر کنند.

۴- تاریخ از اینور

محصول سال ۱۳۹۳ و مناسب برای رده سنی ۳ سال به بالا

تاریخ از اینور

تاریخ از این ور داستان جوانی بوده که با الاغ خود، در یک موزه مشغول به کار است. در هر قسمت، او پس از برخورد با یکی از اشیاء موزه، وارد داستان دوره تاریخی مربوط به آن می‌شود. او به همراه خر خود در آن دوره تاریخی با تاریخ و مشاهیر آن دوره آشنا می‌شود و بیشتر درباره تاریخ ایران زمین یاد می‌گیرد.

مهم‌ترین نکته مثبت انیمیشن تاریخ از اینور، آموزش تاریخ و وقایع تاریخی به خردسالان است. این اثر فرزندان شما را با مشاهیر مشهور ایران زمین، بناهای تاریخی، اتفاقات تاریخی و دیگر مباحث مرتبط با ایران زمین آشنا می‌کند. به خصوص آشنایی با ضرب المثل‌ها، حکایات و داستان‌های قدیمی که بخش جذاب این انیمیشن هستند.

۵- هوشان

محصول سال ۱۳۹۰ و مناسب برای رده سنی ۷ سال به بالا

هوشان

انیمیشن سریالی هوشان درباره پسر بچه‌ای با هوش است. او در یک شهر به نام چهار زندی زندگی می‌کند. این پسر بچه هر روز با اتفاقات عجیب و خنده‌داری در این شهر رو به رو شده و باعث تا او با موضوعات علمی بسیاری روبرو شود. موضوعات علمی که او و اعضای شهر را دچار وقایع جالبی می‌کند.

آشنایی با سمعک، قرقره مرکب، لرزه‌نگار، تقطیر آب شور به شیرین و انقباض و انبساط تنها بخشی از موضوعات علمی هستند که فرزندان شما در انیمیشن هوشان با آن‌ها روبرو می‌شوند. این انیمیشن ایرانی می‌تواند اثر خوبی باشد تا فرزندان شما با علم و موضوعات علمی آشنا شده و شما نیز در کنار آن‌ها این آزمایشات جذاب را انجام دهید.

۶- روبی و جوجه ها

محصول سال ۱۳۹۷ و مناسب برای رده سنی ۳ سال به بالا

روبی و جوجه ها

داستان انیمیشن روبی و جوجه ها درباره روباهی به نام روبی است که به تنهایی در نزدیکی مزرعه و در همسایگی خانواده خروس زندگی می‌‌کند. او از همسایه‌‌های جدیدش که شاد و پر نشاط و سحر خیز هستند، دل خوشی ندارد و هر بار حیله‌‌ای به کار می‌بندد تا خروس و خانواده‌اش را از مزرعه بیرون کند.

ماجراهای این انیمیشن همچون کارتون موش و گربه است که در آن حیله‌های روباه توسط هوش خانواده خروس‌ها نقش بر آب می‌شود. در این کش قوس نیز فرزندان شما یاد می‌گیرند که چگونه در مقابل رفتارهای بد دیگران با هوش عمل کرده و اسیر حیله‌های افراد نشوند. این انیمیشن ایرانی جذاب می‌تواند اثری آموزشی و سرگرم کننده خوبی برای فرزندانتان باشد.

۷- جنگل هالاباما

محصول سال ۱۳۹۴ و مناسب برای رده سنی ۷ سال به بالا

جنگل هالاباما

داستان انیمیشن ماجراهای حیوانات جنگل استوایی هالاباما است که به خوبی و خوشی در کنار یکدیگر زندگی می‌‌کنند و اوقاتشان را با تفریح و بازی می‌‌گذرانند. اما گاهی نیز نظم این جنگل مانند جنگل‌های دیگر بهم می‌خورد. در هر قسمت با رخ دادن اتفاقی خاص، ماجرایی برای آن‌ها به وجود می‌آید.

وجود کاراکترهای حیوانی یکی از نقاط قوت انیمیشن جنگل هالاباما است که می‌تواند فرزندان شما را نه تنها با حیوانات آشنا کند بلکه نکات تربیتی را نیز به آن‌ها آموزش دهد. نکات تربیتی که با حیوانات و محیط زیست در ارتباط است؛ از جمله نگه‌داری از محیط‌زیست، اسیر نکردن حیوانات، از بین نبردن گونه‌های جانوری و گیاهی.

۸- مزرعه شادی

محصول سال ۱۳۹۵ و مناسب برای رده سنی ۳ سال به بالا

مزرعه شادی

انیمیشن مزرعه شادی درباره حیوان‌های بازیگوشی است که در مزرعه‌ای در کنار هم زندگی می‌کنند. آن‌ها با شیطنت‌هایی که انجام می‌دهند اتفاقات جالب و عجیبی را رقم می‌زنند. اتفاقاتی که در هر قسمت مخاطبان خود را با موضوعات مختلفی آشنا می‌کند.

انیمیشن در هر قسمت خود موضوعات مختلفی را همچون ورزش فوتبال و گلف، پدیده شکل‌گیری رنگین‌کمان، بیماری‌های واگیردار و ماشین زمان را به مخاطبان خردسال خود ارائه می‌کند. موضوعاتی که آن‌ها را با علوم مختلف، انواع ورزش‌ها و همچنین نکات تربیتی آشنا می‌کند.

۹- اتل متل یه جنگل

محصول سال ۱۳۹۵ و مناسب برای رده سنی ۷ سال به بالا

اتل متل یه جنگل

انیمیشن سریالی اتل متل یه جنگل، داستان زندگی و ماجراهای تعدادی حیوان کوچک است که به همراه خانواده خود در کنار هم زندگی می‌‌کنند و خانه‌های زیبایی در تنه درختان دارند. در هر قسمت از این انیمیشن اتفاقات جالبی برایشان رخ می‌دهد که فضای شاد و مفرحی را برای کودکان ایجاد می‌کند.

ما در انیمیشن اتل متل یه جنگل شاهد آن هستیم که در هر قسمت یک نکته اخلاقی و تربیتی به فرزندان شما آموزش داده می‌شود. به طور مثال اهمیت خواب بعد از ظهر برای خردسالان، پیدا کردن دوست، حمام رفتن و نظافت، بازی کردن با دوستان و موضوعات دیگری که می‌تواند مهارت‌های بسیاری را به فرزندان شما آموزش دهد.

۱۰- شکرستان

محصول سال ۱۳۹۰ و مناسب برای رده سنی ۷ سال به بالا

شکرستان

شکرستان بر‌اساس داستان‌های تاریخی و ضرب‌المثل‌ها ساخته شده است. شکرستان در یک شهر قدیمی و خیالی اتفاق می‌افتد که مردمانش همه خوب و مهربان‌اند، این ولایت شاه داشت، گدا داشت، پیر داشت، جوان داشت، عاقل داشت و دیوانه هم داشت. افرادی که هرکدام موضوعات و اتفاقات عجیب و غریبی را رقم می‌زنند.

خردسالان و فرزندان شما می‌توانند با انیمیشن شکرستان سفری جذاب به دل حکایت‌ها و ضرب‌المثل‌های ایرانی داشته باشند. آن‌ها با این انیمیشن ایرانی بیشتر درباره ادبیات و تاریخ مردم عامه در گذشته آشنا می‌شوند و ضرب‌المثل‌هایی که همگی در پشت قصه آن‌ها پند‌های اخلاقی وجود دارد را نیز یاد می‌گیرند.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن