معرفی انیمیشن برای ۱۴ تا ۱۸ سال | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای کودک

معرفی انیمیشن برای ۱۴ تا ۱۸ سال

لیست زیر به انتخاب مجله نقد فیلم‌گردی تهیه شده است تا آثار متناسب با رده سنی فرزندان شما را به والدین معرفی کند.

تماشای انیمیشن برای ۱۴ تا ۱۸ سال به واسطه علاقه این رده سنی به آثاری با هیجان بیشتر متفاوت‌تر از باقی رده‌های سنی است. اکثر نوجوانان در این سن علاقه به تماشای آثار اکشن به خصوص در پسرها و آثار عاطفی و رمانتیک در بین دخترها هستند. آثاری که پیام های محتوایی خود را پیچیده‌تر و همراه با مضامین مختلفی ارائه می‌دهند.

انیمیشن و کارتون جدید و دوبله
انیمیشن و کارتون جدید و دوبله

نوجوانان در این سن بسیار علاقه‌مند هستند به دنبال الگوهایی برای تقلید بگردند. پسرها به دنبال قهرمانان و ابرقهرمانان خیالی می‌روند و دخترها گوش به داستان‌های عاشقانه می‌دهند. به همین دلیل نظارت بر محتوایی که فرزندان شما در این سنین تماشا می‌کنند، باید همراه با رعایت استقلال در انتخاب محتوا برای فرزندانتان و به صورت پیشنهادی باشد.

لیست ۱۰ انیمیشن و کارتون مناسب برای نوجوانان بالای ۱۳ سال

۱- بتمن: هاش

«BATMAN : HUSH»

محصول سال ۲۰۱۹ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن بتمن هاش

انیمیشن بتمن: هاش داستان مبارزه این شخصیت ابرقهرمان با شروری به نام هاش است. هاش که از بتمن کینه دارد با همکاری باقی شرورهای شهر گاتهام نقشه‌ای پیچیده برای از بین بردن بتمن و اطرافیانش می‌کشند. هاش با استفاده از قدرت شفابخشی و آینده بینی خود بتمن را درگیر ماجرایی می‌کند که حال او باید با مهارت‌های خود از این نقشه جان سالم به در ببرد.

انیمیشن درباره یکی از شخصیت‌های مشهور دنیای کمیک بتمن است. ابرقهرمانی که با لباس خفاش مانند خود در مقابل جرم و جنایت می‌ایستند. این کاراکتر به واسطه قوانین خاصی که برای خود دارد و همچنین شخصیت‌پردازی قدرتمند مورد علاقه پسرهای نوجوان است. این انیمیشن نیز درباره همین خصوصیت بتمن یعنی داشتن قوانین و نشکستن آن‌هاست.

۲- دلیر

«Brave»

محصول سال ۲۰۱۲ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن دلیر

انیمیشن دلیر درباره شاهدختی در سرزمین‌های اسکاندیناوی است. او که مهارت زیادی در تیراندازی دارد تلاش می‌کند تا به عنوان یک زن وارد دنیایی مردانه شود. او که علاقه‌ای به ازدواج ندارد با خانواده خود بر سر این موضوع دعوا می‌کند. مریدا که از مادر خود ناراحت است، توسط جادوگری فریب می‌خورد و با اجرای یک طلسم مادر خود را تبدیل به خرس می‌کند. حال مریدا باید تلاش کند تا اثر طلسم را خنثی کند.

اثر به فرزندان شما به خصوص دخترها یاد می‌دهد که چگونه فعالانه در جامعه به عنوان یک زن حضور داشته باشند. همچنین این انیمیشن با نمایش روابط عاطفی مادرها و دخترها، نشان می‌دهد که خانواده تا چه اندازه اهمیت دارد و تنها با کمک آن‌هاست که می‌توان بر مشکلات پیروز شد. اثر مهارت‌های اجتماعی را در فرزندان شما تقویت خواهد کرد. این انیمیشن برای ۱۴ تا ۱۸ سال محتوای آموزنده‌ای خواهد داشت.

۳- دیو و دلبر

«Beauty and the Beast»

محصول سال ۱۹۹۱ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن دیو و دلبر

انیمیشن دیو و دلبر اثری متعلق به کمپانی دیزنی و درباره داستان عاشقانه‌ای میان یک دختر نوجوان و شاهزاده‌ای بوده که تبدیل به هیولا شده است. این شاهزاده به وسیله یک جادوگر نفرین شده تا زمانی که عشق را نفهمد تبدیل به انسان نشود. اما حضور دختر جوانی در قصر شاهزاده و ملاقات با او، شاهزاده را با مفهوم عشق آشنا می‌کند.

انیمیشن بر محوریت جادو و حضور شاهزاده‌ای سوار بر اسب سفید تاکید می‌کند. مفهومی که لازم است درباره آن با فرزندان خود صحبت کنید و آن‌ها را متوجه آن کنید که برای رسیدن به خوشبختی تلاش و قدرت اراده مهم است. اثر در کنار این مفهوم نشان می‌دهد که افراد تا تفاوت‌های ظاهری خود نیز می‌توانند در کنار یکدیگر زندگی کنند و این تفاوت‌ها نباید باعث قضاوت اشتباه ما شود.

۴- مینیون‌ ها

«Minions»

محصول سال ۲۰۱۵ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن مینیون ها

انیمیشن مینیون‌ ها داستان زندگی موجودات زرد رنگ کوچکی است که از ابتدای تاریخ وجود داشته‌اند. آن‌ها در طول تاریخ از رهبران شرور دنیا پیروی می‌کردند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا با شرارت زندگی خود را بگذرانند. حال بعد از مدتی این موجودات به دنبال رهبری جدید هستند تا به او در کارهای شرورانه‌اش کمک کنند.

انیمیشن در واقع داستانی فرعی از سری محبوب انیمیشن من نفرت انگیز است. اثر به علت پرداختن بی‌پرده به مسائلی همچون خشونت، دزدی، دروغ‌گویی و کارهای شرورانه مناسب سنین زیر ۱۴ سال نیست. از سویی جذابیت بصری بالای این شخصیت‌ها می‌تواند نفوذ زیادی در سبک زندگی فرزندان شما داشته باشند که نیازمند نظارت بیشتر شما والدین است. این انیمیشن برای ۱۴ تا ۱۸ سال اثر مناسبی است.

۵- مرگ سوپرمن

«The Death of Superman»

محصول سال ۲۰۱۸ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن مرگ سوپرمن

انیمیشن مرگ سوپرمن درباره مبارزه این ابرقهرمان با موجودی فضایی است. این موجود که از طریق یک شهاب سنگ به زمین آمده است، خطری برای کره‌زمین خواهد بود. به همین دلیل گروه لیگ عدالت به همراه سوپرمن به مبارزه با این موجود شرور می‌پردازند. اما همگی قهرمانان شکست می‌خورند تا سوپرمن در نبردی حماسی آن را شکست دهد.

اثر درباره ابرقهرمانی به نام سوپرمن است. قهرمانی که نماد شجاعت و فداکاری برای نوجوانان است و الگویی جذابی برای مخاطبان نوجوان خواهد بود. هرچند که اثر دارای خشونت بالا و همچنین صحنه‌های نبرد زیادی است که آن را برای رده‌های سنی پایین‌تر مناسب نخواهد کرد. همچنین با توجه به اغراق و خیالی بودن این ابرقهرمانان تاثیرات رفتاری آن‌ها بر سنین پایین بیشتر خواهد بود.

۶- دانه سیب

«Appleseed»

محصول سال ۲۰۰۴ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن دانه سیب

انیمیشن دانه سیب داستان تلاش جامعه بشری برای دستیابی به آرمان شهر به واسطه دستکاری ژنوم انسان و حذف ژن خشونت و در نهایت طرح موجود بشرگونه جدیدی به نام بیوروید است که احساسی ندارند و به همین دلیل نم‌‎‏ توانند به دیگران آسیبی برسانند. اما عده‌ای دوست ندارند با آن‌ها زندگی کنند و آن‌ها را تهدیدی برای آینده خود می‌دانند.

انیمیشن به واسطه ارائه مفاهیم همچون ربات‌ها و دنیای سایبورگ مناسب سنین زیر ۱۳ سال نیست. زیرا مفاهیم ارائه شده در این اثر فراتر از قدرت تحلیل رده‌های سنی پایین‌تر است به خصوص درباره مفاهیم فلسفی و اجتماعی که در اثر درباره آن‌ها صحبت می‌شود. از سمتی خشونت زیاد و همچنین صحنه‌های نبرد بسیاری نیز در انیمیشن وجود دارد.

۷- جنگ ستارگان: بد بچ

«star wars: The Bad Batch»

محصول سال ۲۰۲۱ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن جنگ ستارگان

انیمیشن جنگ ستارگان: بد بچ اقتباسی از مجموعه جنگ ستارگان است. داستان درباره سربازهایی است که وظیفه محافظت از امپراطوری را برعهده دارند. آن‌ها که جزو کلون‌های ناقص به حساب می‌آیند در یکی از عملیات‌های خود متوجه می‌شوند که در واقع امپراطوری آن چیزی نیست که آن‌ها قصد محافظت از آن را داشتند.

اثر درباره مفهوم عدالت طلبی و عدم همراهی با ظلم است. مفهومی که در قالب جنگ‌های فضایی که مورد علاقه بسیاری از نوجوانان است ارائه می‌شود. از سمتی اثر با وجود صحنه‌های خشونت‌آمیز و نمایش دنیای مبتنی بر نبردهای فضایی و جهانی علمی تخیلی برای رده‌های سنی پایین‌تر پیشنهاد نمی‌شود. این انیمیشن برای ۱۴ تا ۱۸ سال اثر جذاب و سرگرم کننده‌ای خواهد بود.

۸- مولان کونگ فوکار

«KUNG FU MULAN»

محصول سال ۲۰۲۰ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن کونگ فو مولان

انیمیشن مولان کونگ فوکار داستانی اقتباسی از افسانه مشهور چینی است. در این داستان مولان برای کشتن شاهزاده کشور همسایه عازم ماموریت خطرناکی می‌شود ولی این شاهزاده را نمی‌کشد. جنگی میان این دو کشور شروع می‌شود و حال مولان و شاهزاده که عاشق یکدیگر شده‌اند باید تلاش کنند تا این نبرد به صلح بیانجامد.

اثر با توجه به ماهیت شرقی خود نمایش دهنده هنرهای رزمی و البته خشونت بالاست. از سویی انیمیشن بر روی این پیام تاکید می‌کند که میهن پرستی و حفاظت از کشور جنسیت نمی‌شناسد و زنان و مردان در کنار یکدیگر می‌توانند با دشمنان مقابله کنند. شجاعت، مسئولیت‌پذیری و نترس بودن از خصوصیات اصلی درنمایه این اثر است.

۹- جاسوسان در لباس مبدل

«Spies in Disguise»

محصول سال ۲۰۱۹ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن جاسوسان در لباس بدلی

داستان جاسوسان در لباس مبدل درباره مامور حرفه‌ای است که مهارت‌های بالایی در جاسوسی دارد. او که به دنبال یک فرد تبهکار می‌گردد باید همکار دانشمند جوانی شود که او نیز علاقه دارد روزی یک جاسوس حرفه‌ای شود. اما اختراع این دانشمند باعث می‌شود تا مامور حرفه‌ای تبدیل به یک کبوتر شود. حال آن‌ها باید هم فرد تبهکار را دستگیر کنند و هم مامور را به حالت عادی بازگردانند.

اثر را می‌توان در دسته آثار اکشن قرار داد که به واسطه هیجان بالایی که دارند مورد علاقه پسرهای نوجوان است. اثری شبیه به فیلم‌های جیمز باند که در آن یک جاسوس دنیا را نجات می‌دهد. هرچند که به واسطه خشونت بالا و همچنین وجود فانتزی که باعث تبدیل شدن یک انسان به کبوتر می‌شود این انیمیشن برای رده‌های سنی پایین‌تر توصیه نمی‌گردد.

۱۰- فرزند آب و هوا

«Weathering with You»

محصول سال ۲۰۱۹ و مناسب برای رده سنی ۱۳ سال به بالا

انیمیشن فرزند آب و هوا

انیمیشن فرزند آب و هوا درباره دختری است که قدرت کنترل آب و هوا را دارد. او که زندگی سختی را می‌گذراند با پسری جوان آشنا می‌شود که او نیز در حال گذراندن اوقات سختی است. آن‌ها با استفاده از قدرت دختر تلاش می‌کنند تا کسب و کاری کوچک راه اندازی کنند که قدرت دختر باعث بروز مشکلاتی برای این دو نوجوان می‌شود.

اثر داستانی عاشقانه و همراه با فانتزی و قدرت‌های ماورایی است. داستانی که مفاهیمی همچون عشق و باورهای عامیانه مردم کشور ژاپن را به تصویر می‌کشد. به همین دلیل این اثر برای مخاطبان ایرانی با ملاحظاتی همراه خواهد بود زیرا برخی از باورهای درون انیمیشن در فرهنگ ما وجود ندارد. همچنین داستان عاشقانه این انیمیشن برای ۱۴ تا ۱۸ سال مناسب‌تر است.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن