معرفی انیمیشن برای 11 تا 13 سال | نقد و معرفی فیلم و سریال مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای کودک

معرفی انیمیشن برای ۱۱ تا ۱۳ سال

لیست زیر به انتخاب مجله نقد فیلم‌گردی تهیه شده است تا آثار متناسب با رده سنی فرزندان شما را به والدین معرفی کند.

انتخاب انیمیشن برای ۱۱ تا ۱۳ سال که به دوران نوجوانی معروف است، کاری سخت برای والدین خواهد بود. زیرا فرزندان شما در این سن در مرحله بلوغ قرار دارند و به دنبال حس استقلال هستند. حسی که باعث می‌شود که خود آن‌ها بخواهند محتوای مورد نظرشان را انتخاب کنند. این انتخاب فی نفسه اتفاق خوبی در روند رشد افراد است.

انیمیشن و کارتون جدید و دوبله
انیمیشن و کارتون جدید و دوبله

اما باید به خاطر داشته باشید که این حس استقلال نباید باعث شود تا روند نظارت شما بر محتوای مورد استفاده فرزندانتان کاهش پیدا کند. به همین دلیل در این مطلب ۱۰ انیمیشن متناسب با رده سنی ۱۱ تا ۱۳ سال را به شما والدین معرفی می‌کنیم. آثاری که شما والدین با پیشنهاد دادن آن‌ها به فرزندان خود می‌توانید با خیالی راحت، محتوایی مناسب را در معرض تماشای نوجوانان خود قرار دهید.

لیست ۱۰ انیمیشن و کارتون مناسب برای کودکان زیر ۱۳ سال

۱- فروزن

«Frozen»

محصول سال ۲۰۱۴ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن فروزن

انیمیشن فروزن محصول استودیو دیزنی و درباره یکی از پرنسس‌های این کمپانی است. السا که قدرت جادویی کنترل سرما را دارد سال‌هاست که توسط مردم طرد شده است. او که دچار تنهایی و رنج است تلاش می‌کند تا از مردم و شهر فرار کند. اما خواهرش آنا که متوجه این تنهایی السا شده، تمام تلاشش را می‌کند تا تنهایی خواهرش را از بین ببرد.

انیمیشن بر محوریت جادو و کاربرد آن ساخته شده که نیاز است در این باره حتما با فرزندان خود گفتگو کنید. زیرا جادو مفهومی است که در فضای تربیتی فرهنگ ما جایگاهی منفی دارد. از سمتی انیمیشن تلاش دارد تا بر اهمیت دوست داشتن اعضای خانواده و روابط خواهرانه به خصوص برای دخترها تاکید کند. همچنین اهمیت داشتن فداکاری و شجاعت برای اعضای خانواده نیز از دیگر خصوصیات مثبت این انیمیشن هستند.

۲- منطقه پرواز ممنوع

«No Fly Zone»

محصول سال ۱۳۹۸ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

فیلم منطقه پرواز ممنوع

فیلم منطقه پرواز ممنوع درباره سه نوجوان ایرانی است که علاقه زیادی به ساخت هواپیما دارند. این سه دوست در حال آماده شدن برای شرکت در مسابقات هستند که سر و کله یک یوزپلنگ در نزدیک شهرشان پیدا می‌شود. این درحالی است که حضور تعدادی فرد مشکوک در این منطقه به بهانه فعالیت‌های محیط‌زیستی ماجرایی عجیب را به وجود آورده است.

فیلم به دنبال ایجاد انگیزه و تلاش در نوجوانان است. حسی که باعث می‌شود فرزندان شما یاد بگیرند برای رسیدن به اهدافشان باید تلاش کنند. داشتن هدف نکته بارز سه نوجوان درون فیلم است که به عنوان الگوهای سازنده برای فرزندان شما می‌توانند نقش ایفا کنند. همچنین این اثر باعث تقویت و ایجاد غرور ملی در فرزندان شما خواهد شد.

۳- نفرت انگیز

«Abominable»

محصول سال ۲۰۱۹ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن نفرت انگیز

انیمیشن نفرت انگیز داستانی برگرفته از یک موجود خیالی به نام پاگنده است. سه دوست نوجوان به صورت ناگهانی با موجودی به نام پاگنده آشنا می‌شوند. پاگنده که در حال فرار از دست انسان‌هاست می‌خواهد به سمت سرزمین خود سفر کند. همین باعث می‌شود تا این سه دوست تصمیم بگیرند تا پاگنده را به خانه خود برسانند. اما این سفر اصلا راحت نخواهد بود.

مسئولیت پذیری و کمک کردن به افرادی که نیازمند کمک هستند از جمله نکات مثبت این انیمیشن هستند. اثری که سعی می‌کند به مخاطبان خود یادآوری کند که محیط‌زیست و حیوانات درون آن از اهمیت بالایی برخوردار هستند و نباید با آنان بدرفتاری کرد. زیرا حیوانات و محیط‌زیست در صورت تخریب شدن غیرقابل بازگشت هستند. این انیمیشن برای ۱۱ تا ۱۳ سال اثر خوبی خواهد بود.

۴- مرد عنکبوتی به درون دنیای عنکبوتی

«Spider-Man: Into the Spider-Verse»

محصول سال ۲۰۱۸ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن مرد عنکبوتی به درون دنیای عنکبوتی

انیمیشن مرد عنکبوتی به درون دنیای عنکبوتی درباره نوجوان سیاه‌پوستی بوده که از طرفداران مرد عنکبوتی است. او توسط یک عنکبوت نیش زده شده و خود تبدیل به مرد عنکبوتی می‌شود. این اتفاق مایلز را با مرد عنکبوتی اصلی آشنا می‌کند و او به همراه پیتر پارکر تلاشی را آغاز می‌کنند تا در مقابل گروه شروری که قصد دارند شهر را نابود کنند، بایستند.

انیمیشن درباره دنیای ابرقهرمانی است که نوجوانان به آن علاقه بسیاری دارند. دنیایی که می‌تواند مخاطبان خود را به سمت خصوصیات مثبتی همچون کمک به دیگران، داشتن امید، تلاش برای رسیدن به هدف، داشتن پشتکار و ایثار آشنا سازد. همچنین این انیمیشن می‌تواند به فرزند شما مسئولیت اجتماعی را در قالب داستانی جذاب یاد دهد.

۵- بچه رئیس

«The Boss Baby»

محصول سال ۲۰۱۷ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن بچه رئیس

انیمیشن بچه رئیس ماجرای زندگی نوجوانی به نام تیم است. حضور بچه رئیس به عنوان برادر تیم در خانه او و جلب کردن توجه والدین تیم باعث می‌شود تا او به این مهمان ناخوانده حسادت کند. اما ماموریت بچه رئیس در خانواده تیم آن است که نگذارد یک حیوان جای بچه را در این خانه بگیرد. ماموریتی که اگر به سرانجام برسد تیم می‌تواند دوباره تنها فرزند خانه باشد.

انیمیشن اثری است که نشان می‌دهد، حیوانات خانگی نمی‌توانند جایگزین فرزندان در خانه شوند. اثر سعی می‌کند تا با نشان دادن این نکته که شاید حیوانات بتوانند در کنار انسان‌ها زندگی کنند اما ارزش‌های خانواده در بودن والدین و فرزندان است، مخاطب خود را متوجه این سازد که داشتن برادر یا خواهر بهتر از داشتن یک حیوان خانگی است. این انیمیشن برای ۱۱ تا ۱۳ سال می‌تواند اثری مناسب باشد.

۶- زوتوپیا

«Zootopia»

محصول سال ۲۰۱۶ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن زوتوپیا

انیمیشن زوتوپیا درباره آرمان شهری است که حیوانات مختلف در آن زندگی می‌کنند. جودی که یک خرگوش کوچک است همواره دوست داشته تا یک افسر پلیس شود. او با آمدن به شهر زوتوپیا و آشنایی با یک روباه تلاش می‌کند تا هم پلیس خوبی باشد و هم ماجرایی خطرناک که سلامت ساکنین شهر را تهدید می‌کند را برطرف کند.

انیمیشن با توجه به استفاده از حیوانات در نقش انسان‌ها جذابیت بالایی برای مخاطبان نوجوان خود دارد. اثری که سعی می‌کند نشان دهد انسان‌ها که همان حیوانات درون انیمیشن هستند می‌توانند با وجود تفاوت‌های نژادی خود در کنار یکدیگر زندگی کنند. پیامی که به فرزند شما یاد خواهد داد که تفاوت‌های دیگران با خود را بپذیرد و با همگی به دوستی رفتار کند.

۷- رالف خرابکار

«Wreck-It Ralph»

محصول سال ۲۰۱۲ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن رالف خرابکار

انیمیشن رالف خرابکار داستان کاراکتر بازی‌های ویدئویی بوده که از منفی بودن خود خسته شده است. او می‌خواهد به همگی نشان دهد که می‌تواند قهرمان باشد و برای این کار وارد بازی دیگری می‌شود تا بتواند مدال طلا کسب کند. حضور او در یک بازی دیگر و آشنایی با یک دختر راننده که او نیز مثل رالف تنهاست، این دو را وارد ماجراجویی جذابی می‌کند.

پیام اصلی این انیمیشن برای مخاطبان خود آن است که خود را همانگونه که هستید بپذیرید. اثر نشان می‌دهد که هر کس در ذات خود دارای استعدادی است که با پرورش آن می‌تواند تبدیل به قهرمان دنیای خود شود. برای این کار تنها لازم است که استعدادهای خود را کشف کنید و سپس با تلاش و کمک دوستان خود به سمت قهرمان شدن در زندگی پیش بروید. این انیمیشن برای ۱۱ تا ۱۳ سال می‌تواند اثر مناسبی باشد.

۸- کوکو

«Coco»

محصول سال ۲۰۱۷ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن کوکو

انیمیشن کوکو درباره نوجوانی به نام میگل است که علاقه بسیاری به موسیقی دارد. اما خانواده او به میگل اجازه نمی‌دهند که او موسیقی یاد بگیرد. به همین دلیل میگل گیتار یکی از قوام فوت شده خود را می‌دزدد و به همین خاطر تبدیل به یک روح می‌شود تا در دنیای ارواح به دنبال رحمت یکی از فامیل‌های او که فوت کرده باشد.

کوکو داستانی سرشار از موسیقی و همچنین درباره خانواده است. اثر اهمیت بسیاری برای اعضای خانواده قائل است و نشان می‌دهد که هر فرد برای رهایی یافتن از مشکلاتش می‌تواند از اعضای خانواده و فامیل خود کمک بگیرد. کمک به یکدیگر و همبستگی خانوادگی مهم‌ترین پیام این انیمیشن است که در کنار نمایش موسیقی به مخاطبان نوجوان عرضه می‌شود.

۹- آبشار سرنوشت

«Haikyuu»

محصول سال ۲۰۱۲ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن آبشار سرنوشت

انیمیشن آبشار سرنوشت ماجرای هیناتا پسر کوتاه قدی است که می‌خواهد والیبالیست شود. او برای رسیدن به هدف خود عضو باشگاه والیبال مدرسه خود می‌شود تا در کنار دیگر نفرات این تیم برای رسیدن به مسابقات کشوری تلاش کنند. اما او برای این کار قد کوتاهی دارد و همین مسئله باعث می‌شود تا مشکلات زیادی بر سر راه او قرار داشته باشد.

انیمیشن یکی از بهترین آثار با تم ورزشی برای نوجوانان است. به خصوص که ورزش والیبال در ایران طرفداران بسیاری دارد و این اثر نیز نشان می‌دهد که چگونه با تلاش و پشتکار می‌توان تبدیل به یک والیبالیست شد. اثر می‌تواند الگوی مثبتی برای فرزندان شما باشد تا به ورزش علاقه‌مند شوند و در همین حال یاد بگیرند که چگونه در قالب یک تیم به پیروزی برسند. این انیمیشن برای ۱۱ تا ۱۳ سال اثری با الگوگیری مثبت است.

۱۰- رایا و آخرین اژدها

«Raya and the Last Dragon»

محصول سال ۲۰۲۱ و مناسب برای رده سنی ۱۱ سال به بالا

انیمیشن رایا و آخرین اژدها

انیمیشن رایا و آخرین اژدها درباره دختری است که وظیفه محافظت از گوهر اژدهای آب را برعهده دارد. او اما در محافظت از این گوهر شکست می‌خورد و گوهر به دست افراد قبایل مختلف می‌افتد. حال رایا سفری را آغاز می‌کند تا اژدهای آب را پیدا کند و از او بخواهد تا با کمک او دوباره گوهر را به دست آورد و سرزمین خود را از خشکسالی نجات دهد.

انیمیشن تاکید بسیاری بر مسئولیت‌پذیری دارد. اثر به مخاطب خود یاد می‌دهد که باید در مقابل سرزمین، خانواده و دوستان خود مسئولیت‌پذیر بود. همچنین برای رسیدن به این مسئولیت‌پذیری باید تلاش و کوشش بسیاری داشت و فداکاری‌های بسیاری نیز انجام داد. زیرا ایثار و فداکاری راه موفقیت انسان‌ها در زندگی است.

۲
برچسب ها

همچنین بخوانید

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن