آثار مجید مجیدی در جشنواره فیلم فجر - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
اینفوگرافیکگالری

آثار مجید مجیدی در جشنواره فیلم فجر – اینفوگرافی

مجید مجیدی، کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده و بازیگر سینما، متولد ۱۳۳۸ در شهر تهران، یکی از افراد به نام در عرصه هنری است. مجیدی سال 57، وارد دانشكده هنرهای دراماتیك شد و اولین تئاتر پس از انقلاب را در «نهضت حروفیه» در تجلیل از شهید «حسین قشقایی» به صحنه برد.

 

«مجید مجیدی»، کارگردان، نویسنده، تهیه‌کننده و بازیگر سینما، متولد ۱۳۳۸ در شهر تهران، یکی از افراد به نام در عرصه هنری است. مجیدی سال ۵۷، وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شد و اولین تئاتر پس از انقلاب را در «نهضت حروفیه» در تجلیل از شهید «حسین قشقایی» به صحنه برد. در آن سال‌ها، این کارگردان مطرح سینما، به دلیل مشکلاتی که برای گروه تئاترش پیش آمده بود، مقابل مجلس شورای اسلامی تحصن کرد و همان‌جا با «محسن مخملباف» آشنا می‌شود. ثمره آشنائی مخملباف و مجیدی، منجر به ساخت فیلم‌های کوتاه در حوزه هنری شد.

وی با بازی در فیلم‌های «انفجار»، «مرگ دیگری»، «بایکوت»، «تیرباران»، تا «مرز دیدار» وارد عرصه‌ی حرفه‌ای سینما شد. مجید مجیدی، سال ۱۳۷۰ در ۳۲ سالگی اولین سینمایی بلند خود را تحت عنوان «بدوک» ساخت. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم «بچه‌های آسمان» بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای او محسوب می‌شد. مجیدی به واسطه همین فیلم، همان سال در بخش مسابقه جشنواره کن پذیرفته شد.

دهه هفتاد، یکی از بازه‌های پرتلاش عمر هنری مجیدی بود؛ وی در سال ۷۵، یکی از طلایی‌ترین بخش‌های بیوگرافی هنری خود را پشت سر گذاشت و فیلم بچه‌های آسمان را جلوی دوربین برد و خود را در بین اهالی سینما مطرح کرد. او با بچه‌های آسمان به عنوان نخستین کارگردان ایرانی بود که جزو پنج نامزد نهایی دریافت بهترین فیلم خارجی زبان اسکار ۱۹۹۸ شد.

خالق بچه‌های آسمان در سال ۷۴، با همکاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم «پدر» را به روی صحنه می‌برد و تقدیرنامه فیلم برتر را از چهاردهمین جشنواره فیلم لندن را نیز کسب می‌کند.

اینفوگرافیک مجیدی مجیدی
«رنگ خدا» چهارمین ساخته بلند مجید مجیدی است، که «استیفان هلدن»، ۲۵ سپتامبر ۱۹۹۹ در نیویورک تایمز می‌نویسد: “این فیلم در حد بالاترین درجه وضوحی که یک فیلم ممکن است بدان برسد، نشان می‌دهد که دارای رسالتی دینی است، اما تجربه‌ای ژرف از تأمل در جهان طبیعی را در اختیار ما قرار می‌دهد… فیلم رنگ خدا گوهری دیگر است که از سرچشمه‌ای واحد، یعنی از یکی از پویاترین سینماهای ملی جهان به ما عرضه شده است.”

مجیدی در سال ۷۹، فیلم باران را ساخت و نامزد جایزه طلایی ستلایت برای فیلم باران در سال ۲۰۰۱ شد. وی در همان سال، اظهارات نگران‌کننده‌ای داشت و نگران حضور ویروس‌هایی بود که پیکره‌ی رنجور سینمای ایران را به بیماری می‌کشیدند، ویروس‌هایی که زمانی از در خانه سینما رانده شده بودند و اینک از پنجره آمده و حضور دوباره خویش را اعلام می‌کردند.

بید مجنون از دیگرساخته‌های مجید مجیدی است. بید مجنون را می‌توان یکی از بهترین فیلمهای مذهبی تاریخ سینمای ایران دانست. مجیدی در دهه هشتاد، دوران به نسبت پرکاری را گذراند اما نه نسبت به دهه قبل اما با کیفیت‌تر. او در این دهه آثار دیگری مثل «آواز گنجشک‌ها» و «محمد رسول‌الله» را در برابر دیدگان قرار داد.

محمد رسول الله یکی از استثنائات ساخته‌های مجیدی است که ساخت آن از سال ۸۶ به مدت ۸ سال به طول انجامید. محمد رسول الله، حیات پیامبر گرامی اسلام را در سده ششم روایت می‌کند.

مجیدی در دهه ۹۰ باز هم کارگردانیش را به رخ سینما می‌کشد و با همکاری‌ای متفاوت این بار با «آن سوی ابرها» با مشارکت سینمای هند، ستایش عشق و زندگی و تنوع روابط انسانی را به تصویر می‌کشد. اکنون مجیدی در دهمین تجربه بلند سینمایی خود با «خورشید» در معرض دید مخاطبین قرار گرفته و به مسئله کودکان کار می‌پردازد.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن