بررسی انیمیشن زوتوپیا محصول سال 2016 برای والدین | نقد و معرفی فیلم و سریال
سینمای کودک

بررسی انیمیشن زوتوپیا محصول سال ۲۰۱۶ برای والدین

یکی از مهم‌ ترین اصول تماشای فیلم برای کودکان صحبت کردن والدین با آنها بعد از دیدن فیلم است. این هفته برای تماشای انیمیشن زوتوپیا همراه کودکانتان شما را راهنمایی می‌ کنیم.

انیمیشن زوتوپیا درباره شهری پر از حیوانات مختلف است که شکار و شکارچی در کنار هم با صلح و آرامش زندگی می‌کنند. یک افسر پلیس خرگوش و یک روباه کلاه بردار باید با همکاری یکدیگر پرده از یک پرونده فساد بردارند.

شخصیت های انیمیشن زوتوپیا را بشناسید

جودی (خرگوش): خرگوشی جوان است که با وجود دختر بودن و جثه‌ی کوچک خود سعی بر این دارد تا به همه نشان دهد که می‌تواند به اهداف خود برسد.

نیک (روباه): روباه زیرکی است که پس از تحقیر در دوران کودکی برای رسیدن به اهدافش از دوز و کلک استفاده می‌کرد ولی بعد از آشنایی با جودی مسیر جدیدی مقابل او باز شد.

 

والدین از انیمیشن «زوتوپیا» چه چیزهایی باید بدانند و در مورد چه چیزهایی باید با کودک خود صحبت کنند.

قبل از تماشای فیلموالدین

انیمیشن زوتوپیا شهری را به تصویر می‌کشد که در آن  حیات وحش متفاوتی دیده می‌شود و حیوانات در آن از خوی درنده خود فاصله گرفته‌اند و در کنار هم شبیه انسان‌ها زندگی می‌کنند. داستان حول خرگوش رویاپردازی است که با آرمان‌های بزرگ خود می‌خواهد دنیا را به جای بهتری تبدیل کند. «جودی» در تلاش است تا با جدیت به آرزوی درینه خود یعنی پلیس شدن برسد.

او پس از گذراندن سختی های فراوان، پلیس می‌شود اما مشکلات جدیدی پیش روی خود می‌بیند. از ابتدای داستان جودی با تحقیر روبه رو می‌شود و اطرافیان سعی دارند تا او را ناامید و منصرف از اهدافش کنند اما او با جدیت از سد این مشکلات عبور می‌کند و در نهایت موفق می‌شود همه این مشکلات را حل کند. با توجه به شخصیت تاثیرگذار «جودی» زوتوپیا انیمیشن بسیار ایده آلی برای والدینی است که فرزندانشان از عزت نفس پایینی برخوردارند.

 

هنگام تماشای فیلم

هنگام دیدنمثبت
شخصیت محوری داستان (جودی)، دارای الگوهای رفتاری مثبت بسیاری است که به خوبی در اثر گنجانده شده است؛ رفتارهایی همچون پشت‌کار، عزت نفس، شجاعت، مهربانی و…

منفی

در برخی صحنه‌های اثر ناهنجاری همچون، حرکات موزون، پخش آهنگ‌های نامتعارف، استفاده از الفاظ زشت و همچنین استفاده از تعابیر و شوخی‌های نامناسب برای کودکان به چشم می‌خورد. نکته قابل توجه این است که بعضی از این رفتارها از شخصیت مثبت و محوری داستان (جودی) سر می‌زند.

بعد از تماشای فیلم

– «جودی»، شخصیتی مهربان و فداکاری است که به افراد ضعیف کمک می‌کند، این مسئله بهانه بسیار خوبی است تا والدین در رابطه با مفهوم فداکاری با فرزندان خود صحبت کنند.

بعد از تماشای انیمیشن زوتپیا

– انیمیشن زوتوپیا در عین اینکه داستان حیوانات را به تصویر می‌کشد اما کاملا شبیه‌ساز زندگی انسان‌هاست (از مدل لباس پوشیدن تا استفاده از فضای مجازی تایید کننده این نکته است) . این اثر از طریق شبیه‌سازی زندگی انسان سعی بر این دارد تا الگوهای صحیح زندگی را معرفی کند. اما ممکن است برداشت کودکان برداشت‌های غلطی باشد پس بهتر است والدین در رابطه با اتفاقات و رفتارهای ناشایست نیز با کودکان خود صحبت کنند.

بعد از تماشای انیمیشن «زوتوپیا» چه سوال‌هایی می‌توانید از کودک خود بپرسید؟

در این انیمیشن طبیعت حیات‌وحش و غریزه حیوانات وحشی نفی شده و زندگی انسانی برای حیوانات به نمایش گذاشته شده است.

آیا حیوانات می‌توانند بر اساس غریزه خود عمل نکنند؟
آیا حیوانات اساسا می‌توانند مانند انسانها تکامل و پیشرفت داشته باشند؟
جودی برای کمک گرفتن از نیک صدای او را مخفیانه ضبط کرد؛ آیا کار او را تایید می‌کنید؟
تفاوت رفتار نیک و جودی پس از تحقیر شدن توسط دیگران چه بود؟
آیا برای دوستی همیشه باید منفعتی کسب کرد؟
در قبال اشتباهات دوستانمون چه رفتاری باید داشته باشیم؛ رفتار جودی با نیک را در این رابطه چه طور ارزیابی می‌کنید؟
۲
برچسب ها

همچنین بخوانید

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن