بعد از پلتفرم گالدر گازتلو چه فیلم‌ هایی میشه دید – اینفوگرافی | نقد و معرفی فیلم و سریال
گالری

بعد از پلتفرم گالدر گازتلو چه فیلم‌ هایی میشه دید – اینفوگرافی

ما در این اینفوگرافیک قصد داریم به شما پیشنهاد کنیم که بعد از تماشای فیلم پلتفرم - The Platform می توانید چه فیلم هایی را که از نظر فرم یا محتوا نزدیک به آن هستند ببینید.

فیلم های مشابه پلتفرم

هر چیزی می‌تواند یک فیلم را از سایر آثار متمایز و جذاب‌تر کند و برای لحظاتی بیننده را تحت تأثیر قرار دهد؛ معمولا به فیلمی که این‌گونه عمل می‌کند یک اثر موفق می‌گویند.

یکی از عناصری که سبب اثربخشی حداکثری یک فیلم می‌شود، داشتن شباهت و وجوه اشتراک با آثار فاخر، پربیننده و یا حتی نوستالژی گذشته، از جنبه‌های مختلفی مثل ژانر، داستان، شخصیت‌ها، فرم و… می‌باشد.

گاهی اوقات وجود فرهنگ مشترک میان کشورها یا ارادت یک فیلمساز به یک اثر فاخر گذشته، منبع و منشأ این‌گونه ایده‌پردازی‌ها می‌شود و یا حتی ممکن است آثاری از حیث داشتن موضوع مشترک در قالب ژانرهای مختلف، مثلا به یک دوره تاریخی و اجتماعی خاص بپردازند و یک بار در قالب سینمای مستند و یک بار در قالب سینمای داستانی آن منظور را به تصویر بکشند.

به طور کلی، نه تنها تاریخ سینمای ایران، بلکه سینمای جهان نیز پر از آثاری است که چه تعمدا و چه سهوا بر روی یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند و منبع الهام‌پردازی یکدیگر شده‌اند.

امروزه در عرصه فیلم‌سازی، الهام‌گیری از اشتراک و شباهت بین آثار به هیچ وجه مذموم و قابل کتمان نیست؛ بلکه نسبت به صحنه رقابتی‌ای که ایجاد می‌کند، می‌توان از آن به عنوان سخت‌ترین روش ایده‌‌پردازی برای یک اثر یاد کرد. چرا که باید آثار جدید نقش مکمل و یا حتی بروز بودن اثر گذشته را بازی کنند و همچنین مخاطب گذشته و حاضر را بیش از پیش اقناع کنند.

در بین فیلم‌هایی که با این ویژگی به تصویر کشیده شده‌اند، آثاری بیشتر موفق هستند که در عین خلاقیت بیشتر، منطبق‌تر بر مسائل و جوامع امروزی باشند.

آثاری که بیشترین شباهت و وجه اشتراک را با فیلم پلتفرم اثر گالدر گازتلو در ژانر وحشت، محصول اسپانیا در سال ۲۰۱۹ دارند؛ عبارتند از:

انگل – Parasite

افراد خانواده کی تاک که همگی بیکار هستند راه بسیار خوبی برای امرار معاش پیدا می‌کنند اما در همین حین درگیر اتفاقی ناخواسته می‌شوند.

مکعب – Cube

فیلم مکعب درباره هفت نفر غریبه است که خود را تک و تنها در تعدادی اتاقِ مکعبی می‌یابند. آن ها باید همدیگر را پیدا کرده و با کمک هم سعی کنند تا از حقه‌های مرگبار این اتاق‌های مکعبی نجات یابند.

برف‌شکن – Snowpiercer

در آینده زمین به سرمای کشنده‌ای دچار می‌شود و همه انسانها و موجودات زنده از بین می‌روند. بجر گروه اندکی که بخت سوار شدن بر “برف‌شکن” را یافته اند. قطاری که دور تا دور دنیا سفر می‌کند و همه چیز در آن طبقه‌بندی شده است …

آماده باشی یا نه – Ready or Not

جشن عروسی دختری به یک بازی شیطانی تبدیل می‌شود؛ زمانی که خانواده همسرش او را وارد یک بازی ترسناک می‌کنند.

۳
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن