بهترین فیلم های بیوگرافی دنیای سینما | مجله نقد فیلم‌گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های بیوگرافی دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر بیوگرافی را در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر «Biography» در سینما اختصاص به چهره‌هایی دارد که زندگی آن‌ها سرمشقی برای دیگران بوده است. افراد مشهوری که فعالیت‌های آنان در دنیای ما تغییراتی را به وجود آورده‌اند که نامشان را برای همیشه در تاریخ زنده کرده است. قهرمانانی که زندگیشان توسط سینماگران بر پرده نقره‌ای نقش بسته تا در این مطلب به سراغ آن‌ها و معرفی بهترین فیلم های بیوگرافی در دنیای سینما برویم؛ همراه ما باشید.

سینما به عنوان رسانه‌ای که توانایی بازتاب دنیای واقعی ما را دارد شناخته می‌شود. هنری که در آن سوژه‌ها عمدتا خیالی هستند، اما هستند سوژه‌هایی که نه تنها خیالی نیستند بلکه در دنیای واقعی زندگی می‌کنند. انسان‌هایی که سینما آن‌ها را انتخاب کرده است تا زندگی آنان را تبدیل به فیلم کند. فیلمی که این قهرمانان را بیشتر به جهان بشناساند.

پس به سراغ این قهرمانان و معرفی ۱۰ فیلم بیوگرافی برتر جهان به نگاه سایت imdb رفته‌ایم. بهترین فیلم‌های بیوگرافی که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر از دید سایت imdb قرار دارند و تماشای آن به همه شما سینما دوستانی که می‌خواهید بیشتر درباره زندگی این افراد اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد می‌شود.

لیست ۱۰ فیلم برتر ژانر ورزشی به ترتیب رتبه سایت imdb (تماشای آنلاین فیلم های ژانر بیوگرافی)

۱- Schindler’s List

محصول سال ۱۹۹۳

فیلم فهرست شیندلر

فیلم فهرست شیندلر اثری در ژانر درام تاریخی است که به مسئله هولوکاست می‌پردازد. فیلم داستان کارخانه داری آلمانی را نشان می‌دهد که در زمان جنگ جهانی دوم جان کارگران کارخانه خود را نجات می‌دهد. کارگرانی که توسط سربازان نازی تعقیب می‌شوند تا به علت نژادشان دستگیر و اعدام شوند.

فیلم توسط «Steven Spielberg» و به صورت سیاه و سفید ساخته شد. بازیگرانی همچون «Liam Neeson»، «Ralph Fiennes» و «Ben Kingsley» در این فیلم بازی کرده‌اند. فیلم در اسکار توانست هفت جایزه را از آن خود کند و داستانش براساس روایتی واقعی از فردی است که در زمان جنگ جهانی دوم توانست جان افراد زیادی را نجات دهد.

تماشای فیلم‌های Steven Spielberg در فیلم‌گردی

فیلم با امتیاز ۸.۹ در لیست بهترین فیلم های بیوگرافی imdb قرار دارد و ۱.۳ میلیون نفر نیز به آن امتیاز داده‌اند.

۲- Goodfellas

محصول ۱۹۹۰

فیلم رفقای خوب

فیلم جزو اثار مشهور جنایی تاریخ سینماست؛ داستانی درباره سه دوست و بر‌اساس زندگی واقعی هنری هیل، گنگستر مخوف سابق. فیلم زندگی شخصی این گنگستر را به همراه دوستانش برای مخاطب بازگو می‌کند که چگونه توانستند به عنوان یکی از مخوف‌ترین باند‌های مافیایی در کشور امریکا شناخته شوند.

«Martin Scorsese» سازنده فیلم رفقای خوب است و بازیگرانی همچون «Robert De Niro»، «Ray Liotta» و «Joe Pesci» در آن بازی کرده‌اند. نکته قابل توجه درباره فیلم آن است که براساس کتابی از «Nicholas Pileggi‎» گزارشگر جنایی نیویورک ساخته شده‌ است. گزارشگری که کتاب را براساس اطلاعات رسمی از این جنایتکار نوشته است.

فیلم با رای ۱ میلیون مخاطب و امتیاز ۸.۷ در این لیست قرار گرفته است.

۳- Braveheart

محصول سال ۱۹۹۵

فیلم شجاع دل

فیلم اثری تاریخی و بیوگرافی درباره قیام مردم اسکاتلند علیه حکومت سلطنتی بریتانیا است. داستان روایت زندگی قهرمانی مبارز به نام ویلیام والاس که به همراه دیگر جنگجویان اسکاتلندی به مبارزه با ادوارد یکم برخواستند. فیلم در ژانر جنگی و درام حماسی ساخته شده است که ماجرای زندگی حماسی گونه‌ای را از تاریخ مردمان اسکاتلند بیان می‌کند.

فیلم شجاع دل را «Mel Gibson» کارگردانی کرده است و خود نیز در فیلم بازی در نقش اصلی را برعهده دارد. «Sophie Marceau»، «Patrick McGoohan» و «Angus Macfadyen» از دیگر بازیگران این فیلم هستند. شجاع دل توانست ۵ اسکار را به نام خود ثبت کند و داستان قهرمان ملی اسکاتلند را به مخطبان خود معرفی می‌کند.

شجاع دل با امتیاز ۸.۳ از ۹۸۳ هزار رای در لیست بهترین بهترین فیلم های بیوگرافی سایت imdb قرار دارد.

۴- Catch Me If You Can

محصول سال ۲۰۰۲

فیلم اگه میتونی منو بگیر

داستان این فیلم درباره کلاهبردار مشهوری بوده که توسط پلیس تحت تعقیب است. او که با جعل عناوین مختلف در شغل‌های بسیاری حضور پیدا می‌کند، به عنوان یک جاعل چک نیز فعالیت می‌کند. فیلم داستان تعقیب و گریز این کلاهبردار و پلیسی است که تلاش کرد این جاعل را دستگیر کند. تعقیب و گریزی که ماجرایی هیجان‌انگیز را در پی دارد.

فیلم اگه میتونی منو بگیر توسط «Steven Spielberg» ساخته شده و براساس زندگی «Frank Abagnale Jr» کلاهبردار تحت تعقیب آمریکایی است. نقش او را «Leonardo DiCaprio» بازی کرده و دیگر بازیگر فیلم نیز «Tom Hanks» است. ابگنیل یکی از کلاهبردارهای نابغه‌‌ی قرن گذشته به حساب می‌‌آید که در جعل چک تبحر عجیبی داشت.

رای ۹۰۰ هزار مخاطب imdb و امتیاز ۸.۱ این فیلم را در لیست ما قرار داده است.

۵- A Beautiful Mind

محصول سال ۲۰۰۱

فیلم ذهن زیبا

فیلم داستان زندگی ریاضیدانی را نشان می‌دهد که یک نابغه است. او توانایی خارق‌العاده‌ای در کشف رابطه بین اشکال و اعداد به هم ریخته دارد. اما زندگی او درگیر پیچیدگی خاصی شد، زیرا او به بیماری روان‌گسیختگی مبتلا گردید. بیماری که باعث شده او دچار توهمات غیرعادی شود و همین مسئله به حرفه کاری و توانایی‌های او ضربه بزند.

«Ron Howard» فیلم ذهن زیبا براساس زندگی واقعی «John Forbes Nash Jr» ریاضیدان برنده جایزه نوبل اقتصاد ساخته است. فیلمی که در آن «Russell Crowe» به همراه «Ed Harris» و «Jennifer Connelly» بازی کرده‌اند. فیلم برنده ۴ جایزه اسکار شده و نامزد دریافت جوایز معتبر دیگری نیز بوده است.

امتیاز اثر در سایت imdb با رای ۸۸۸ هزار مخاطب، ۸.۲ بوده تا در لیست بهترین فیلم های بیوگرافی قرار بگیرد.

۶- The Intouchables

محصول سال ۲۰۱۱

فیلم دست نیافتنی ها

فیلم دست ‌نیافتنی ها داستانی اقتباسی از یک داستان واقعی را برای مخاطبان بازگو می‌کند. فیلم که در ژانر کمدی ساخته شده درباره زندگی فردی معلول است که یک جوان سیاه‌پوست را به عنوان پرستار خود استخدام می‌کند. رابطه این فرد ثروتمند و نگاهش به زندگی در مقابل نگاه جوان سیاه‌پوست به زندگی محور اصلی داستان فیلم است.

فیلم توسط «Olivier Nakache» و «Éric Toledano» اهل فرانسه ساخته شده است. بازیگرانی همچون «François Cluzet» و «Omar Sy» نیز ایفاگر نقش های اصلی فیلم هستند. فیلم در گونه آثار بیوگرافی دسته‌بندی می‌شود و درباره روایت واقعی فردی ثروتمند بوده که بعد از فلج شدنش به دنبال استخدام پرستار است.

این اثر امتیاز ۸.۵ را از میان ۷۹۲ هزار رای سایت imdb کسب کرده است.

۷- The Imitation Game

محصول سال ۲۰۱۴

فیلم بازی تقلید

فیلم درباره مخترعی است که توانست در زمان جنگ جهانی دوم با ساخت دستگاهی که منجر به شکستن کدهای ماشین‌هایی موسوم به انیگما که نازی‌ها از طریق آن مکالمات سری با هم انجام می‌دهند، شد. داستان فیلم درباره تلاش‌های این ریاضیدان نابغه و پدر علم رایانه است که بعد از جنگ جهانی دوم اختراع او منجر به ساخت اولین کامپیوترهای جهان شد.

«Morten Tyldum» کارگردان فیلم بازی تقلید بوده که داستانش براساس زندگی « Alan Turing» پدر علم رایانه است. «Benedict Cumberbatch» بازیگر نقش آلن تورینگ در این فیلم بوده و «Keira Knightley» نیز در آن نقش آفرینی کرده است. فیلم برنده اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی نیز بوده است.

امتیاز ۸ را ۷۲۵ هزار مخاطب سایت imdb به این فیلم داده‌اند تا در لیست بهترین فیلم های بیوگرافی قرار گیرد.

۸- ۱۲ Years a Slave

محصول سال ۲۰۱۳

فیلم 12 سال بردگی

فیلم ۱۲ سال بردگی بر اساس زندگینامه «Solomon Northup» برده سیاه‌پوستی ساخته شده است که حق آزادی داشت اما نتوانست از این حق استفاده کند. داستان زندگی او اینگونه است که توسط دو تاجر برده بیهوش شده و او را به عنوان برده می‌فروشند. سالومون بعد از ۱۲ سال می‌تواند با خانواده خود ارتباط برقرار کند و آزادی خود را پس بگیرد.

فیلم را «Steve McQueen» کارگردانی کرده است و بازیگران سرشناسی همچون «Chiwetel Ejiofor»، «Michael Fassbender» و «Brad Pitt» در آن بازی کرده‌اند. فیلم برنده جایزه گلدن گلوب و همچنین برنده بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ از آکادمی اسکار است.

فیلم رای ۶۶۳ هزار نفر و امتیاز ۸.۱ را در سایت imdb دریافت کرده است.

۹- The Social Network

محصول سال ۲۰۱۰

فیلم شبکه اجتماعی

داستان این اثر درباره زندگی خالق شبکه اجتماعی فیسبوک است. فیلم نشان می‌دهد که چگونه یک جوان با ایده‌ای خلاقانه توانست در دانشگاه خود سیستم اجتماعی را فراهم کند که بعدها تبدیل به یکی از شبکه‌های اجتماعی بسیار محبوب شد. شبکه اجتماعی که به عنوان پدر شبکه‌های اجتماعی امروزی شناخته می‌شود.

فیلم شبکه اجتماعی را «David Fincher» کارگردان مشهور سینما براساس زندگی «Mark Zuckerberg» و کتاب میلیاردرهای تصادفی ساخته است. «Jesse Eisenberg»، «Andrew Garfield» و «Justin Timberlake» نیز بازیگران این فیلم هستند. فیلم توانسته است برنده ۳ جایزه اسکار و ۴ جایزه گلدن گلوب باشد.

فیلم با رای ۶۶۱ هزار نفر و امتیاز ۷.۷ از سایت imdb توانسته در لیست بهترین فیلم های بیوگرافی قرار بگیرد.

۱۰- Hacksaw ‎Ridge

محصول سال ۲۰۱۶

فیلم سه تیغ اره ای

فیلم ستیغ اره‌ ای براساس داستان واقعی «Desmond Doss» در جنگ جهانی دوم است. سربازی که در نبرد جنگ جهانی دوم در کشور ژاپن به عنوان امدادگر جان ۷۵ سرباز را نجات داده و مفتخر به دریافت مدال شجاعت می‌شود. فیلم نگاهی به زندگی و عقاید این سرباز مسیحی آمریکایی دارد که هرگز حاضر نشد اسلحه به دست بگیرد.

«Mel Gibson» کارگردان و بازیگر مشهور آمریکایی این فیلم را ساخته است و بازیگرانی همچون «Andrew Garfield»، «Sam Worthington» و «Teresa Palmer» در آن حضور دارند. فیلم برنده ۲ جایزه اسکار است و به انتخاب بنیاد فیلم آمریکا به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۶ شناخته می‌شود.

فیلم با رای ۴۶۵ هزار مخاطب سایت imdb و با امتیاز ۸.۱ در لیست بهترین فیلم های بیوگرافی قرار دارد.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن