بهترین فیلم های تاریخی دنیای سینما | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های تاریخی دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر تاریخی را در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر تاریخی «History» در سینما همواره با اتفاقات مهم تاریخی گره خورده است. اتفاقاتی که جهان پیرامون ما را تغییر داده‌اند و سینما این تغییرات را بر پرده نقره‌ای خود به نمایش گذاشته است. می‌گویند تاریخ درس عبرتی است برای کسانی که می‌خواهند از آن پند گیرند و سینما آن دریچه‌ای خواهد بود که تاریخ از طریق آن روایت می‌شود. همراه ما باشید با معرفی بهترین فیلم های تاریخی.

سینما تاریخ را با زبان و نگاه خود بیان می‌کند و شاید این نقطه ضعف بزرگ سینما در ساخت آثار تاریخی باشد. زیرا آنچه که بر پرده سینما نقش می‌بندد شاید همه حقیقت نباشد. حقیقتی درباره اتفاقات رخ داده در جنگ‌ها، در بلایای طبیعی، در خطاهای انسانی و هر آنچه که انسان در آن دخیل بوده است. از اتفاقات مهم تا شخصیت‌های تاثیرگذار که تاریخ را بازنویسی کرده‌اند.

اگر شما نیز به تاریخ علاقه دارید پس همراه مجله فیلم گردی باشید تا به سراغ لیستی از بهترین آثار سینمایی تاریخ سینما برویم که به ژانر تاریخی اختصاص دارند. فیلم‌هایی که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر imdb قرار دارند و به طور خلاصه در این مطلب آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

لیست ۱۰ فیلم برتر تاریخی به ترتیب رتبه سایت imdb (تماشای آنلاین آثار تاریخی سینمای ایران و جهان)

۱- Schindler’s List

محصول سال ۱۹۹۳

فهرست شیندلر

فیلم فهرست شیندلر اثری در ژانر درام تاریخی است که به مسئله هولوکاست می‌پردازد. فیلم داستان کارخانه داری آلمانی را نشان می‌دهد که در زمان جنگ جهانی دوم جان کارگران کارخانه خود را نجات می‌دهد. کارگرانی که توسط سربازان نازی تعقیب می‌شوند تا به علت نژادشان دستگیر و اعدام شوند.

فیلم توسط «Steven Spielberg» و به صورت سیاه و سفید ساخته شد. بازیگرانی همچون «Liam Neeson»، «Ralph Fiennes» و «Ben Kingsley» در این فیلم بازی کرده‌اند. فیلم در اسکار توانست هفت جایزه را از آن خود کند و مورد استقبال بسیاری از مخاطبان و منتقدان قرار گرفت که بخش اعظمی از این استقبال بابت جریانات سیاسی پشت فیلم بود.

فیلم با امتیاز ۸.۹ در رده اول لیست بهترین فیلم های تاریخی imdb قرار دارد و ۱.۳ میلیون نفر نیز به آن امتیاز داده‌اند.

۲- Braveheart

محصول سال ۱۹۹۵

شجاع دل

فیلم شجاع دل اثری تاریخی و بیوگرافی درباره قیام مردم اسکاتلند علیه حکومت سلطنتی بریتانیا است. داستان روایت زندگی قهرمانی مبارز به نام ویلیام والاس که به همراه دیگر جنگجویان اسکاتلندی به مبارزه با ادوارد یکم برخواستند. فیلم در ژانر جنگی و درام حماسی ساخته شده است که ماجرای زندگی حماسی گونه‌ای را از تاریخ مردمان اسکاتلند بیان می‌کند.

فیلم را «Mel Gibson» کارگردانی کرده است و خود نیز در فیلم بازی در نقش اصلی را برعهده دارد. «Sophie Marceau»، «Patrick McGoohan» و « Angus Macfadyen» از دیگر بازیگران این فیلم هستند. شجاع دل نامزد ده جایزه اسکار بود و توانست ۵ اسکار را به نام خود ثبت کند و تبدیل به فیلمی مهم برای مردم اسکاتلند شود.

شجاع دل با امتیاز ۸.۳ از ۹۸۳ هزار رای در رده‌بندی بهترین آثار ژانر تاریخی سایت imdb در جایگاه سوم قرار دارد.

۳- Amadeus

محصول سال ۱۹۸۴

آمادئوس

فیلم آمادئوس داستانی بر اساس زندگی ولفگانگ آمادئوس موتزارت «Wolfgang Amadeus Mozart» است. موسیقیدان مشهور کشور اتریش که آثار ساخته شده توسط او همواره توسط برترین آهنگسازان جهان ستوده می‌شود. فیلم به زندگی و رابطه دوستی موتزارت و آنتونیو سالیِری می‌پردازد که چگونه در نیمه دوم قرن هجدهم زندگی می‌کردند.

فیلم را «Milos Forman» بر اساس نمایشنامه‌ای از «Peter Shaffer» کارگردانی کرده است. در این فیلم «F. Murray Abraham» به همراه «Tom Hulce» و «Elizabeth Berridge» به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم در مجموع ۵۳ جایزه معتبر را کسب کرده است که شامل ۸ جایزه اسکار، ۴ جایزه بفتا، ۴ جایزه گلدن گلوب است.

فیلم با امتیاز ۸.۳ از مجموع ۳۸۱ هزار رای مخاطبان در لیست imdb جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است.

۴- Lawrence of Arabia

محصول سال ۱۹۶۲

لارنس عربستان

فیلم لورنس عربستان بر پایه داستان زندگی «Thomas Edward Lawrence» افسر نظامی و جاسوس بریتانیایی است که در طی جنگ جهانی اول مامور می‌شود به شبه جزیره عربستان رود. فیلم داستان زندگی این جاسوس و چگونگی جلب اعتماد سران قبایل عرب نشین را در راستای سیاست‌های انگلستان نشان می‌دهد.

فیلم توسط «David Lean» کارگردانی شد و «Peter O’Toole» نیز نقش لورنس را در فیلم ایفا کرده است. «Anthony Quinn» و «Alec Guinness» از دیگر بازیگران مشهور این فیلم هستند که برنده هفت جایزه اسکار شد.

فیلم از مخاطبان سایت imdb امتیاز ۸.۳ را با رای ۲۷۸ هزار نفر دریافت کرده است و در جایگاه پنجم لیست بهترین فیلم های تاریخی جای گرفته است.

۵- Downfall

محصول سال ۲۰۰۴

سقوط

فیلم سقوط محصول کشور آلمان است. داستان فیلم به روزهای پایانی هیتلر، رهبر آلمان نازی اختصاص دارد که پس از شکست آلمان در جبهه‌های مختلف در پناهگاه زیرزمین خود زندگی و سپس خودکشی می‌کند. فیلمی بر مبنای واقعیت که اتفاقات رخ داده از نوامبر سال ۱۹۴۲ تا ۸ مه ۱۹۴۵ را برای مخاطب روایت می‌کند.

«Oliver Hirschbiegel» کارگردان فیلم سقوط است. «Bruno Ganz» نقش هیتلر را در این فیلم ایفا می‌کند که به عنوان یکی از تاثیرگذار‌ترین بازی‌های قرن نیز شناخته می‌شود. فیلم اقتباسی از کتاب‌های پناهگاه هیتلر نوشته «Traudl Junge» منشی شخصی هیتلر، کتاب تا آخرین ساعت نوشته «Melissa Müller»، کتاب هیتلر «Joachim Fest» و خاطرات نزدیکان هیتلر است.

فیلم با رای ۳۴۰ هزار نفر و امتیاز ۸.۲ در جایگاه ششم بهترین فیلم های تاریخی سایت imdb قرار دارد.

معرفی بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما

۶- The Great Escape

محصول سال ۱۹۶۳

فرار بزرگ

فیلم فرار بزرگ بر اساس داستان واقعی گروهی از سربازان انگلیسی است که در یکی از زندان‌های آلمان نازی حضور دارند. این ۷۶ زندانی در نقشه‌ای حساب شده با استفاده از یک تونل زیرزمینی نقشه فرار را از این زندان طراحی می‌کنند. نقشه‌ای که موفقیت آمیز نبوده و تنها چند نفر از این زندانیان موفق به فرار از اردوگاه نظامی آلمان نازی می‌شوند.

فیلم را « John Sturges» کارگردانی کرده است و بازیگرانی همچون « Steve McQueen»، « James Garner» و « Richard Attenborough» در آن بازی کرده‌اند. فیلم براساس کتاب خاطرات « Paul Brickhill» یکی از زندانیان حاضر در فرار تهیه شده است.

فیلم در جایگاه هفتم لیست با امتیاز ۸.۲ از ۲۳۳ هزار رای قرار گرفته است.

۷- Hacksaw Ridge

محصول سال ۲۰۱۶

ستیغ اره ای

فیلم ستیغ اره‌ ای بر اساس داستان واقعی «Desmond Doss» در جنگ جهانی دوم است. سربازی که در نبرد جنگ جهانی دوم در کشور ژاپن به عنوان امدادگر جان ۷۵ سرباز را نجات داده و مفتخر به دریافت مدال شجاعت می‌شود. فیلم نگاهی به زندگی و عقاید این سرباز مسیحی آمریکایی دارد که هرگز حاضر نشد اسلحه به دست بگیرد.

«Mel Gibson» کارگردان و بازیگر مشهور آمریکایی این فیلم را ساخته است و بازیگرانی همچون «Andrew Garfield»، «Sam Worthington» و «Teresa Palmer» در آن حضور دارند. فیلم برنده ۲ جایزه اسکار است و به انتخاب بنیاد فیلم آمریکا به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۶ شناخته می‌شود.

فیلم با رای ۴۶۵ هزار مخاطب سایت imdb و با امتیاز ۸.۱ در جایگاه نهم بهترین فیلم های تاریخی قرار دارد.

۸- ۱۲ Years a Slave

محصول سال ۲۰۱۳

12 سال بردگی

فیلم ۱۲ سال بردگی بر اساس زندگینامه «Solomon Northup» برده سیاه‌پوستی ساخته شده است که حق آزادی داشت اما نتوانست از این حق استفاده کند. داستان زندگی او اینگونه است که توسط دو تاجر برده بیهوش شده و او را به عنوان برده می‌فروشند. سالومون بعد از ۱۲ سال می‌تواند با خانواده خود ارتباط برقرار کند و آزادی خود را پس بگیرد.

فیلم را «Steve McQueen» کارگردانی کرده است و بازیگران سرشناسی همچون «Chiwetel Ejiofor»، «Michael Fassbender» و «Brad Pitt» در آن بازی کرده‌اند. فیلم برنده جایزه گلدن گلوب و همچنین برنده بهترین فیلم سال ۲۰۱۳ از آکادمی اسکار است.
فیلم هم اکنون با رای ۶۶۳ هزار نفر و امتیاز ۸.۱ در جایگاه دهم لیست قرار دارد.

۹- Hotel Rwanda

محصول سال ۲۰۰۴

هتل رواندا

فیلم هتل روآندا همچون فیلم فهرست شیندلر درباره فاجعه قتل عام انسانی اینبار در نسل کشی سال ۱۹۹۴ رواندا است. داستان فیلم بر اساس زندگی «Paul Rusesabagina» هتل‌داری است که با کمک دوستانش توانست جان تعداد زیادی از مردم رواندا را با پناه دادن آن‌ها در هتلش نجات دهد.

کارگردانی فیلم برعهده «Terry George» بود و بازیگرانی همچون «Don Cheadle»، «Sophie Okonedo» و «Joaquin Phoenix» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. به گفته شاهدان این هتل‌دار ۱۲۶۸ نفر از توتسی‌ها را در هتل دس میله کولینس پناه داد و با استفاده از نفوذ و ارتباطات و رشوه مانع کشته‌شدن آن‌ها شد.

فیلم در لیست بهترین فیلم های تاریخی سایت imdb با امتیاز ۸.۱ و رای ۳۴۲ هزار نفر جایگاه یازدهم را در اختیار دارد.

۱۰- Ben-Hur

محصول سال ۱۹۵۹

بن هور

فیلم بن هور یکی از پر آوازه‌ترین و با شکوه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما به‌شمار می‌رود. فیلمی که برگرفته از داستان تاریخی شاهزاده‌ای یهودی است که در مقابل ارتش رومیان می‌ایستد تا انتقام مرگ اعضای خانواده خود را بگیرد. فیلم داستانی کلاسیک از قصه‌های عامیانه مردمان فلسطین را بیان می‌کند که بر اساس رمان «Lew Wallace‎» که در سال ۱۸۸۰ نوشته شد، ساخته شده است.

«William Wyler» کارگردان فیلم است و «Charlton Heston»، «Jack Hawkins» و «Stephen Boyd» در آن بازی کرده‌اند. فیلم جزو رکوردداران دریافت جایزه اسکار با ۱۱ جایزه است و از سمت بنیاد فیلم آمریکا به عنوان دومین فیلم برتر ژانر حماسی تاریخ سینما معرفی شده است.

فیلم در جایگاه چهاردهم بهترین فیلم های تاریخی سایت imdb با امتیاز ۸.۱ از ۲۲۸ هزار رای قرار دارد.

۰
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن