بهترین فیلم های ترسناک دنیای سینما | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های ترسناک دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر ترسناک در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر ترسناک «Horror» را باید جزو محبوب‌ترین ژانرهای سینما در میان هواداران دانست. زیرا ترس یکی از مهم‌ترین عناصر وجودی ما انسان‌هاست که از ابتدای عمر تا انتها همواره در کنار ما خواهد بود. سینما نیز از همین عنصر استفاده کرده است تا آثاری را خلق کند که نه تنها مو را بر تن شما سیخ می‌کند بلکه حتی خواب راحت را نیز از شما می‌گیرد.

سینمای ترسناک با آثار شاخصی از کارگردانان مطرح همچون «Alfred Hitchcock» و یا «Stanley Kubrick» به ما نشان داده است که چگونه می‌تواند ترس‌های ما را عیان کند. سینمایی که در آن موجوداتی همچون بیگانه‌ها، دراکولاها، زامبی‌ها، ارواح و قاتلان ترسناک همگی جمع شده‌اند تا شب‌های ما را تبدیل به کابوس کنند.

کابوس های مشترک ما را به این فکر انداخت تا بهترین فیلم های ترسناک سینما را که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر imdb قرار دارند، انتخاب و به شما معرفی کنیم. پس همراه مجله نقد فیلم گردی باشید.

لیست ۱۰ فیلم برتر ژانر ترسناک به ترتیب رتبه سایت imdb (تماشای آنلاین فیلم ترسناک خارجی)

۱- Psycho

روانی

محصول سال ۱۹۶۰

فیلم روانی یکی از مهم‌ترین آثار در ژانر وحشت یا ترسناک است. اثری که موضوعی روانشناختی را درباره قاتلان سریالی یا افرادی که بر اثر شوک‌های روانی دست به جنایت می‌زنند را برای بیننده بازگو می‌کند. فیلم درباره ارتباط دختری جوان با یک قاتل سریالی‌ست که خود را شبیه به مادر فوت کرده خود می‌کند و دست به جنایت می‌زند.

کارگردان فیلم استاد بدون رقیب ژانر وحشت «Alfred Hitchcock» است. کارگردانی که آثار او همواره جزو بهترین فیلم های ترسناک و برترین آثار ژانر وحشت و معمایی بوده‌اند. از فیلم روانی بگیرید تا فیلم پرندگان که ترس را به بخشی از زندگی مخاطبان تبدیل می‌کنند. در این فیلم «Anthony Perkins» و «Janet Leigh» بازیگران نقش اول هستند.

فیلم در لیست آثار سایت imdb با رای ۶۲۷ هزار نفر و امتیاز ۸.۵ در جایگاه نخست ژانر ترسناک قرار دارد.

۲- The Shining

درخشش

محصول سال ۱۹۸۰

فیلم درخشش یکی از آثار مشهور سینمای جهان است. فیلمی که تمامی منتقدان بزرگ سینما از آن یاد می‌کنند و معتقداند که این فیلم با القا حس ترس و ناخوشایندی که از بازی بازیگرانش و کارگردانی خاص فیلم نشات گرفته شما را به عمق دنیایی ترسناک می‌برد. فیلم درباره حضور خانواده‌ای سه نفره در یک هتل عجیب است.

«Stanley Kubrick» کارگردان پرسابقه سینما این فیلم را کارگردانی کرده است. اما مهم‌تر از کارگردانی بازی «Jack Nicholson» در نقش یک پدر روان‌پریش است که فیلم درخشش را تبدیل به یکی از آثار درخشان در زمینه بازیگری کرده است. فیلمی که از اقتباس رمانی نوشته «Stephen King» بوده و درباره فیلم کوبریک گفته است: “این فیلم چیز ارزشمندی به ژانر وحشت اضافه کرده‌ است.”

فیلم با امتیاز ۸.۴ از ۹۳۶ هزار نفر جایگاه دوم را در لیست بهترین فیلم های ترسناک در اختیار دارد.

۳- Alien

بیگانه

محصول سال ۱۹۷۹

فیلم بیگانه دنیای ترس را از خانه‌های ارواح زده یا قاتلان سریالی به فضا و سیارات دیگر برده است. جایی که سفینه‌ای فضایی با سرنشینانش درگیر نبرد با موجودی فضایی می‌شوند. فیلم بیگانه یکی از مهم‌ترین آثار علمی تخیلی است که علاقمندان به این گونه فیلم‌ها حتما اسم آن را به خاطر دارند. فیلمی که شما را با یک موجود عجیب آن هم در یک سفینه فضایی تنها می‌گذارد.

فیلم را «Ridley Scott» کارگردانی کرده است. کارگردانی که با ساخت فیلم بیگانه با بازی «Sigourney Weaver» موفقیت‌های بسیاری را کسب کرد. فیلمی که دنباله‌های آن در ۴ قسمت ساخته شدند و حمله موجودات فضایی به انسان‌ها را تبدیل به یکی از قصه‌های مورد علاقه فیلمسازان کردند.

فیلم با رای ۸۱۹ هزار نفر و امتیاز ۸.۴ در جایگاه سومین فیلم برتر ترسناک در سایت imdb قرار دارد.

۴- The Thing

موجود

محصول سال ۱۹۸۲

فیلم موجود یکی از آثاری است که در دنیای امروز شاید مخاطبان بیشترین همذات‌پنداری را با آن داشته باشند. فیلم درباره انگلی خاص است که توسط یک گروه کاوشگر در قطب شمال کشف می‌شود. این انگل به درون بدن این کاوشگران نفوذ کرده و آن‌ها را یکی پس از دیگری از بین می‌برد. فیلم به دلیل نمایش خشونت آمیز مرگ کاراکترهایش جزو یکی از آثار ترسناک سینما به حساب می‌آید.

فیلم توسط «John Carpenter» کارگردانی شد و بازیگرانی همچون «Kurt Russell» و «Keith David» در آن بازی کرده‌اند‌. فیلم موجود سه سال بعد از فیلم موفق بیگانه ساخته شد و بسیاری از کارشناسان آن را تقلیدی از فیلم ریدلی اسکات می‌دانستند که پس از اکران و نمایش موفق، فیلم موجود تبدیل به یکی از آثار محبوب ژانر وحشت شد.

جایگاه ششم در لیست imdb با امتیاز ۸.۱ از ۳۸۸ هزار بیننده به این فیلم اختصاص دارد.

۵- The Exorcist

جنگیر

محصول سال ۱۹۷۳

فیلم جن‌گیر را باید ترسناک‌ترین فیلم این لیست دانست. اثری که در هنگام اکرانش نه تنها جان مخاطبان را گرفت بلکه چند نفر از عوامل فیلم نیز به طور مرموزی مردند. داستان فیلم درباره دو کشیش است که باید روح خبیثی را که درون جسم یک دختر وارد شده جن‌گیری کنند. فیلمی با درونمایه مذهبی و البته باستانی که هر لحظه‌اش شما را با ترسی عمیق روبرو می‌کند.

فیلم را «William Friedkin» کارگردانی کرده و «Ellen Burstyn» و «Max von Sydow» بازیگران اصلی آن هستند. فیلم اقتباسی از رمان نوشته شده توسط «William Peter Blatty» است. اثری که نامزد ۱۰ جایزه اسکار بود و توانست ۲ جایزه را به خود اختصاص دهد. همچنین فیلم جزو یکی از موفق‌ترین آثار ژانر وحشت یا ترسناک است.

امتیاز ۸ از ۳۷۵ هزار رای مخاطبان سایت imdb این اثر را در جایگاه دهم بهترین فیلم های ترسناک لیست imdb قرار داده است.

۶- Shaun of the Dead

شان می میرد

محصول سال ۲۰۰۴

فیلم شان می‌میرد اثری در گونه آخرالزمانی است که در آن انسان‌های کره زمین زامبی شده‌اند. اثری که در میان ژانر ترسناک با موضوع زامبی‌ها یکی از آثار خوش ساختی است که درونمایه کمدی نیز دارد. شاید در نگاه اول این فیلم کمدی به نظر برسد اما نمایش واقع گرایانه زامبی‌ها ترس حضور آن‌ها را در کل فیلم همیشگی نگه می‌دارد و نه تنها در بعضی دقایق فیلم.

کارگردان فیلم «Edgar Wright» است که در فیلمش «Simon Pegg»، «Nick Frost» و «Kate Ashfield» بازی می‌کنند. فیلم نخستین اثر از سه گانه «Three Flavours Cornetto trilogy» است به هجو دنیای آخرالزمانی می‌پردازد و منتقدان نیز از بازی و فیلمنامه اثر با دید مثبتی نام می‌برند.

فیلم با امتیاز ۷.۹ از ۵۲۹ هزار رای در جایگاه سیزدهم بهترین آثار ژانر ترسناک سایت imdb قرار دارد.

۷- Get Out

برو بیرون

محصول سال ۲۰۱۷

فیلم برو بیرون بیشتر از آنکه اثری ترسناک باشد شما را با حقایق موجود در سیاست‌های هویتی کشور آمریکا آشنا می‌کند. سپس ترس را با یک داستان هیجانی از سیاه‌پوستی که در زیرزمین خانه نامزدش محبوس می‌شود به شما نشان می‌دهد. فیلمی که ترکیبی از داستان تسخیر ارواح به همراه قاتلان سریالی است که می‌خواهند شما را از بین ببرند.

فیلم را «Jordan Peele» ساخته است و «Daniel Kaluuya» نقش اول این داستان را بازی می‌کند. فیلم در سال ۲۰۱۷ اکران شد و تحسین بسیاری از منتقدان و مخاطبان را برانگیخت. به گونه‌ای که برو بیرون به عنوان یکی از تحسین شده‌ترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینما شناخته می‌شود و سایت‌هایی همچون «Rotten Tomatoes» به آن امتیاز ۹۹ از ۱۰۰ را داده‌اند.

فیلم با امتیاز ۷.۷ از ۵۲۵ هزار رای در جایگاه بیست و سوم لیست imdb قرار گرفته است.

۸- Train to Busan

قطار بوسان

محصول سال ۲۰۱۶

فیلم قطار بوسان در گونه فیلم‌های زامبی محور جای می‌گیرد که محصول کشور کره جنوبی است. اثری ترسناک که تلاش‌های انسان‌هایی را نشان می‌دهد که پس از شیوع یک ویروس خاص در درون قطاری که به سمت شهر بوسان حرکت می‌کند محبوس می‌شوند. حال این گروه باید در مقابل زامبی‌ها از خود دفاع کنند.

فیلم توسط «Sang-ho Yeon» کارگردانی شده و بازیگرانی همچون «Gong Yoo»، «Yu-mi Jung» و «Ma Dong-seok» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم در جشنواره کن سال ۲۰۱۶ به نمایش درآمد و توانست نظرات بسیاری را به خود جلب کند. زیرا این فیلم اولین اثر از کشور کره جنوبی است که موضوع زامبی‌ها را محوریت داستانش قرار داده و چه در کره و چه در سطح جهان موفق عمل کرده است.

فیلم با امتیاز ۷.۶ از ۱۸۴ هزار نفر در سی و پنجم از لیست imdb قرار دارد.

۹- Saw

اره

محصول سال ۲۰۰۴

فیلم اره برخلاف آثار دیگر فیلمی با خشونت بسیار زیاد است که محوریت داستانش قاتل سریالی است که انسان‌های مختلف را به روش‌های عجیب به قتل می‌رساند. اثر در ژانر ترسناک و بیشتر اثری بر مبنای شکنجه انسان‌هاست تا ترساندن. شکنجه‌هایی که نه تنها حال شما را خراب می‌کند بلکه می‌تواند در اعماق ذهن شما نیز نفوذ کند.

فیلم توسط «James Wan» کارگردانی شده است. اره یک فرانچایز دنباله‌دار است که تا به اکنون ۸ قسمت از آن ساخته و به اکران درآمده است. داستان همگی فیلم‌ها دنباله‌دار بوده و کارگردانان و بازیگران مختلفی در آن حضور داشته‌اند.

فیلم اره با رای ۳۹۵ هزار نفر و امتیاز ۷.۶ در رده سی و هشتم بهترین فیلم های ترسناک لیست imdb قرار گرفته است.

۱۰- The Others

دیگران

محصول سال ۲۰۰۱

فیلم دیگران یکی از آثار مهم و خوش ساخت در لیست آثار ترسناک است. داستانی درباره خانواده‌ای که در یک خانه قدیمی زندگی می‌کنند که این خانه قبلا در اختیار افرادی بوده که مرده‌اند. حال روح این افراد در خانه حضور دارند و خانواده جدید درگیر حضور این دیگران هستند. اثری با اتمسفری ترسناک که تجربه زندگی با ارواح را به شما انتقال می‌دهد.

«Alejandro Amenábar» کارگردان این فیلم است و «Nicole Kidman» بازیگر نامدار سینمای هالیوود در این فیلم به عنوان نقش اصلی حضور دارد. فیلم محصول کشور اسپانیاست که توانسته برنده جایزه ملی کشور اسپانیا نیز باشد. اثری به زبان انگلیسی که حضور آن در لیست آثار ترسناک کمی عجیب است اما پس از دیدن فیلم دیگر این فکر را نخواهید کرد.

فیلم از میان ۳۵۰ هزار رای امتیاز ۷.۶ را دریافت کرده است و جایگاه چهلم لیست بهترین فیلم های ترسناک را به خود اختصاص داده است.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن