بهترین فیلم های جنایی دنیای سینما | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های جنایی دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر جنایی را در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر جنایی «Crime» برای مخاطبان سینما یادآور دزدی، جنایت و قتل است. ژانری که اساس آن دنیای سیاه تبهکارانی است که جامعه را هدف قرار می‌دهند. جنایتکارانی که گاهی در چهره مافیا ظهور می‌کنند، گاهی در چهره یک قاتل سریالی و گاهی با نقاب یک دلقک جامعه را به چالش می‌کشند. هدف همگی نیز تنها یک چیز است؛ جنایت. همراه ما باشید با معرفی بهترین فیلم های جنایی.

ژانر جنایی در سینما طرفداران زیادی دارد. زیرا این ژانر با ایجاد حس هیجان و تعلیق بالا در مخاطبان خود باعث می‌شود تا از دیدن این دست فیلم‌ها لذت ببرید. ژانری که نمونه فیلم‌های موفق بسیاری را از کارگردانانی همچون «Francis Ford Coppola»، «Martin Scorsese» و «Quentin Tarantino» می‌توان نام برد که در این رده خوش درخشیده‌اند.

اگر شما هم نیز به خرده جنایت‌ها در کوچه پس کوچه‌های تاریک شهر علاقه دارید پس همراه مجله فیلم گردی باشید تا به سراغ لیستی از بهترین آثار سینمایی تاریخ سینما برویم که به ژانر جنایی اختصاص دارند. فیلم‌هایی که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر imdb قرار دارند و به طور خلاصه در این مطلب آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

لیست ۱۰ فیلم برتر ژانر جنایی به ترتیب رتبه سایت imdb (فیلم های جنایی و معمایی جهان را تماشا کنید)

۱- The Godfather

محصول سال ۱۹۷۲

پدرخوانده

فیلم پدرخوانده را نه یک اثر سینمایی بلکه می‌توان یک کلاس درس سینمایی دانست. فیلمی که در اکثر لیست‌های برتر آثار سینمایی جهانی جزو چند اثر برتر است. اثری که به قول نویسنده آن «Mario Puzo» که گفت بعد از فیلم پدرخوانده به سراغ آموزشگاه‌های سینمایی رفتم تا بیشتر درباره فیلمنامه‌نویسی بدانم، اما به هر آموزشگاهی که می‌رفتم برای مثال زدن درباره بهترین فیلمنامه سینمایی از پدرخوانده نام می‌بردند.

پدرخوانده ساخته «Francis Ford Coppola» کارگردان نام آشنای سینماست که در فیلمش بازیگران شاخصی همچون «Marlon Brando» و «Al Pacino» ایفای نقش کرده‌اند. اثری که در قالب سه فیلم سینمایی دنباله‌دار ساخته شد و نه تنها برنده جایزه اسکار بهترین فیلم است بلکه جایزه بهترین بازیگر نیز به مارلون براندو برای بازی در این فیلم تعلق گرفت.

فیلم با امتیاز ۹.۲ از ۱.۶ میلیون رای در جایگاه اول لیست بهترین فیلم های جنایی سایت imdb قرار دارد.

۲- The Dark Knight

محصول سال ۲۰۰۸

شوالیه تاریکی

طرفداران شخصیت بتمن امکان ندارد که سه‌گانه بتمن نولان را دوست نداشته باشند. به خصوص فیلم شوالیه تاریکی که توسط «Christopher Nolan» ساخته شده است. فیلم اقتباسی آزاد از سری کمیک‌های بتمن است. شخصیتی که در سال ۱۹۳۹ و توسط بیل فینگر خلق شد و از آن زمان تا به حال در فیلم‌های بسیاری حضور داشته است.

فیلم شوالیه تاریکی اختصاص به نبرد بتمن با دشمن قدیمی او جوکر دارد. شخصیتی هرج و مرج طلب که به اعتقاد بسیاری بهترین شخصیت ضدقهرمان جهان است. شخصیتی که نقش او را در فیلم «Heath Ledger» بازی کرد، بازیگری که به علت سنگینی نقش جوکر در واقعیت و پس از پایان فیلم خودکشی کرد. از سمت دیگر نیز بازی شخصیت بتمن برعهده «Christian Bale» بود که جزو بازیگران مشهور سینماست.

فیلم با رای ۲.۴ میلیون مخاطب و امتیاز ۹ در جایگاه دوم لیست imdb قرار گرفته است.

معرفی بهترین فیلم های اکشن دنیای سینما

۳- Pulp Fiction

محصول سال ۱۹۹۴

داستان عامه پسند

فیلم داستان عامه‌پسند با درونمایه جنایی خود درباره افراد مزدوری است که به دنبال گرفتن پول از بدهکاران خود هستند. فیلم در واقع برشی از زندگی روزانه انسان‌هایی است که در دنیای جرم و جنایت حضور دارند. داستانی که هدف خاصی را دنبال نمی‌کند مگر نمایش روابط انسان‌هایی که در داستان حضور دارند. همانند اسم فیلم که یک داستان عام‌پسند است.

«Quentin Tarantino» سازنده این فیلم است و «John Travolta»، «Uma Thurman» و «Samuel L. Jackson» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم توانسته است جایزه نخل طلای کن و همچنین جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را نیز دریافت کند. البته شهرت فیلم پالپ فیکشن بیشتر به واسطه استفاده ترانتینو از داستانی غیرخطی و ارجاعات به خرده فرهنگ‌های جامعه آمریکایی است.

فیلم با رای ۱.۹ میلیون مخاطب در جایگاه پنجم لیست قرار دارد و امتیاز آن نیز ۸.۹ است.

۴- Goodfellas

محصول ۱۹۹۰

رفای خوب

فیلم رفقای خوب داستانی جزو اثار مشهور جنایی تاریخ سینماست؛ داستانی درباره سه دوست و بر‌اساس زندگی واقعی هنری هیل، گنگستر مخوف سابق. فیلم زندگی شخصی این گنگستر را به همراه دوستانش برای مخاطب بازگو می‌کند که چگونه توانستند به عنوان یکی از مخوف‌ترین باند‌های مافیایی در کشور امریکا شناخته شوند.

«Martin Scorsese» سازنده فیلم است و بازیگرانی همچون «Robert De Niro»، «Ray Liotta» و «Joe Pesci» در آن بازی کرده‌اند. نکته قابل توجه درباره فیلم آن است که براساس کتابی از «Nicholas Pileggi‎» گزارشگر جنایی نیویورک ساخته شده‌ است. گزارشگری که کتاب را براساس اطلاعات رسمی از این جنایتکار نوشته است.

جایگاه ششم سایت imdb لیست به این فیلم تعلق دارد. اثری که با رای ۱ میلیون مخاطب و امتیاز ۸.۷ در این جایگاه ایستاده است.

۵- Se7en

محصول سال ۱۹۹۵

هفت

فیلم هفت جزو آثاری است که اگر بخواهید درباره قاتلان سریالی حرف بزنید حتما از آن یاد خواهید کرد. فیلمی جنایی و روانشناسانه که داستان دو پلیس را روایت می‌کند که درگیر پرونده عجیب قاتل سریالی می‌شوند که قتل‌های خود را بر اساس هفت گناه کبیره مسیحیت انجام می‌دهد. فیلمی که می‌تواند عمیقا شما را درگیر خود کند.

فیلم را « David Finche» کارگردان مشهور آمریکایی ساخته است. اثری که علارغم بازی بازیگرانی همچون « Morgan Freeman»، « Brad Pitt» و « Kevin Spacey» نتوانست است جوایز شاخصی را به خود اختصاص دهد. اما در نظر مخاطبان و منتقدان سینمایی جزو آثار با ارزشی است که یکی از بهترین شخصیت‌های شرور تاریخ سینما را به نمایش می‌گذارد.

فیلم امتیاز ۸.۶ را از مخاطبان سایت imdb دریافت کرده و با رای ۱.۵ میلیون نفر جایگاه نهم لیست بهترین فیلم های جنایی را در اختیار دارد.

۶- The Silence of the Lambs

محصول سال ۱۹۹۱

سکوت بره ها

فیلم سکوت بره‌ ها مهم‌ترین فیلم در خصوص نمایش قاتلان زنجیره‌ای است. فیلم درباره کاراگاه جوانی است که با هانیبال لکتر، نابغه روان‌پزشکی، آدم‌خوار و آدم‌کش زنجیره‌ای روبرو می‌شود تا پرونده‌ای جنایی را حل کند. فیلمی روانشناسانه که دنیای قاتلان سریالی را به مخاطبان خود نمایش می‌دهد؛ دنیایی بی‌رحم و خشن.

« Jonathan Demme» این فیلم را ساخته است و بازیگرانی همچون « Jodie Foster» و « Anthony Hopkins» در آن بازی کرده‌اند. فیلم اقتباسی از رمان « Thomas Harris» است که توانست برنده ۵ جایزه اسکار، ۱ جایزه گلدن گلوب و ۲ جایزه بفتا شود. فیلمی که شخصیت دکتر هانیبال را در سال ۲۰۰۳ در فهرست بهترین شرورهای تاریخ سینما در جایگاه اول قرار داد.

فیلم با رای ۱.۳ میلیون نفر و امتیاز ۸.۶ در جایگاه دهم لیست بهترین آثار ژانر جنایی imdb قرار گرفته است.

۷- The Departed

محصول سال ۲۰۰۶

رفتگان

فیلم رفتگان اثر اقتباسی از فیلم مشهور سینمای هنگ کنگ با نام « Infernal Affairs» است. فیلمی که در آن داستان دو جاسوس را به نمایش می‌گذارد که یکی از سمت پلیس مامور می‌شود تا به درون گروهی مافیایی نفوذ کند و دیگری از سمت مافیا مامور شده است تا در نیروی پلیس جاسوسی کند. فیلمی که تقابلی عجیب از هویت را به مخاطب خود ارائه می‌کند.

فیلم را « Martin Scorsese» ساخته است و بازیگران مطرح سینما یعنی « Leonardo DiCaprio» و « Matt Damon» در آن بازی کرده‌اند. فیلم برنده ۴ جایزه اسکار شد و در جشنواره گلدن گلوب و بفتا نیز خوش درخشید و توانست در گیشه نیز موفق عمل کرده و مخاطبان زیادی را به سینماها بکشاند.

فیلم جایگاه دوازدهم را در لیست imdb با رای ۱.۲ میلیون نفر و امتیاز ۸.۵ در اختیار دارد.

۸- The Usual Suspects

محصول سال ۱۹۹۵

مظنونین همیشگی

فیلم مظنونین همیشگی یکی از آثار پیچیده به لحاظ روایت داستانی در ژانر جنایی است. فیلم درباره ۵ خلافکار است که در یک حادثه کشتی رانی حضور داشته‌اند و تنها یکی از آن‌ها زنده مانده است. فیلم در دو زمان حال و گذشته روایت می‌شود و با استفاده از فلش بک‌های بسیار دو داستان موازی را پیش می‌برد؛ یکی درباره اتفاقات میان این پنج دوست و دیگری بازگویی وقایع توسط تنها فرد زنده مانده از حادثه.

فیلم را « Bryan Singer» ساخته است و « Kevin Spacey»، « Gabriel Byrne» و « Stephen Baldwin» از جمله بازیگران این اثر هستند. فیلم توانسته است دو جایزه اسکار را به خود اختصاص دهد و جزو آثاری باشد که منتقدان سینمایی همواره از آن با دید مثبت یاد می‌کنند. همچنین مظنونین همیشگی در رتبه ۱۰ برترین فیلم‌های معمایی تاریخ نیز قرار گرفت است.

فیلم رای ۱ میلیون مخاطب را در اختیار دارد که امتیاز ۸.۵ را به آن داده‌اند. اثر هم اکنون در جایگاه سیزدهم لیست بهترین فیلم های جنایی سایت imdb قرار دارد.

۹- Léon: The Professional

محصول سال ۱۹۹۴

لئون

فیلم لئون: حرفه ای اثری از سینمای فرانسه است. فیلمی اکشن و جنایی که داستان قاتل حرفه‌ای را روایت می‌کند که از دختری نوجوان در مقابل گروهی از پلیس‌های فاسد محافظت می‌کند. فیلمی که در لیست بهترین آثار با محوریت قاتلان حرفه‌ای قرار دارد و نشان می‌دهد که حتی بی‌رحم‌ترین انسان‌های جهان نیز می‌توانند احساسات داشته باشند.

فیلم را « Luc Besson» را در دو نسخه فرانسوی زبان و انگلیسی زبان ساخته است. فیلمی که در آن « Jean Reno»، « Gary Oldman» و « Natalie Portman» بازیگران نقش‌های اصلی هستند. فیلم با وجود موفقیت بسیار برنده جایزه معتبری نشده است اما نه تنها به عنوان بهترین فیلم ژان رنو شناخته می‌شود بلکه ناتالی پورتمن را نیز به دنیای حرفه‌ای بازیگری معرفی می‌کند.

اثر با رای ۱ میلیون نفر و امتیاز ۸.۵ در جایگاه چهاردهم لیست قرار دارد.

۱۰- Joker

محصول سال ۲۰۱۹

جوکر

فیلم جوکر بر پایه یکی از شخصیت‌های ابرشرور مهم در دنیای کمیک‌ها یعنی جوکر ساخته شده است. شروری که به عنوان ضدقهرمان در مقابل شخصیت محبوب بتمن خودنمایی می‌کند. فیلم زندگی آرتور فلک را روایت می‌کند که چگونه توسط جامعه طرد شده و در انتها دست به اعمال خشونت آمیزی می‌زند که منجر به انقلابی با محوریت خود او می‌شود.

فیلم را « Todd Phillips» ساخته است و « Joaquin Phoenix» در آن نقش جوکر را ایفا می‌کند. فیلم برنده جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز شده است و از نظر منتقدان و بنیاد فیلم آمریکا یکی از آثار شاخص سال ۲۰۱۹ است. فیلم رکوردهای فروش بالایی را از خود برجای گذاشت و توانست در اسکار نیز برنده ۲ جایزه شود.

فیلم با امتیاز ۸.۴ و همچنین رای ۱ میلیون مخاطب جایگاه پانزدهم را در لیست بهترین فیلم های جنایی سایت imdb به خود اختصاص داده است.

با تشکر از شما که همراه ما بودید تا بهترین فیلم های جنایی در لیست ۲۵۰ فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما معرفی کنیم.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن