بهترین فیلم های جنگی دنیای سینما | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های جنگی دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر جنگی در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر جنگی «war» یکی از دسته‌بندی‌های پرطرفدار در دنیای سینما است. ژانری که با سکانس‌های هیجان‌انگیز و میزانسن‌های بزرگ همراه است که آدرنالین خون شما را به بالاترین حد ممکن می‌رساند. ژانری محبوب که در آن سربازان در مقابل آهن گداخته‌ای که تفنگ‌ها بیرون می‌زند، می‌ایستند تا افتخار کسب کنند و مدافع سرزمین خود باشند.

تاریخ بشر همواره با جنگ همراه بوده است. بیراه نیست بگویم که شاید کمتر از صد سال از تاریخ چند هزار ساله انسان در نبرد با دیگری نبوده است. نبردهایی که سینما، این هنر هفتم آن‌ها را بر قاب سینما نمایان می‌کند. از جنگ جهانی اول و دوم بگیرید تا جنگ ویتنام و در همین سال‌های اخیر جنگ با داعش در کشور عراق.

نبرد نابرابر انسان و گلوله ما را وا داشت تا به سراغ لیستی از بهترین آثار سینمایی تاریخ سینما برویم که موضوع جنگ را انتخاب کرده‌اند. فیلم‌هایی که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر imdb قرار دارند و به طور خلاصه در این مطلب آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

لیست ۱۰ فیلم برتر ژانر جنگی به ترتیب رتبه سایت imdb (تماشای آنلاین فیلم های جنگی)

۱- Band of Brothers

جوخه برادران

محصول سال ۲۰۰۱

مینی‌سریال جوخه برادران بهترین اثر تولید شده در ژانر جنگی است. مینی‌سریالی ده قسمتی که داستان آن در جنگ جهانی دوم روایت می‌شود. جایی که جوخه‌ای از سربازان آمریکایی برای نبرد در اروپا راهی این قاره می‌شوند. این اثر از آن جهت مورد استقبال قرار گرفت که واقعیت زشت جنگ را به مخاطبان خود نشان می‌دهد و سعی ندارد از جنگ یک حادثه سرگرم کننده بسازد.

جوخه برادران توسط شبکه HBO و به تهیه کنندگی «Tom Hanks» و «Steven Spielberg» ساخته شده است. این مینی‌سریال برگرفته از رمانی به همین نام است که توسط «Stephen E. Ambrose» به نگارش درآمده و در سال ۱۹۹۲ انتشار یافت. در این سریال بازیگرانی همچون «Damian Lewis»، «Ron Livingston» و «Scott Grimes» نقش آفرینی کرده‌اند.

مینی‌سریال جوخه برادران با مجموع ۳۹۵ هزار رای و امتیاز ۹.۴ جایگاه اول لیست بهترین آثار ژانر جنگی را در سایت imdb به خود اختصاص داده است.

۲- Saving Private Ryan

نجات سرباز رایان

محصول سال ۱۹۹۸

فیلم نجات سرباز رایان موفق‌ترین بازسازی و روایت از جنگ جهانی دوم را دارد. فیلمی تاثیرگذار که ۲۷ دقیقه ابتدایی فیلم لقب شبیه‌ترین صحنه به لحظه حضور سربازان آمریکایی در سواحل نرماندی فرانسه را در خلال جنگ جهانی دوم در اختیار دارد. فیلم درباره گروهی سرباز آمریکایی است که وظیفه دارند سربازی که برادران خود را در جنگ از دست داده پیدا کنند و او را به خانه بازگردانند.

فیلم توسط «Steven Spielberg» کارگردان نام آشنای سینمای جهان ساخته شد و بازیگرانی همچون «Tom Hanks» و «Matt Damon» در آن بازی کرده‌اند. فیلم در همان سال نامزد ۱۱ جایزه اسکار شد و در نهایت اسکار بهترین کارگردانی را به دست آورد. فیلم نجات سرباز رایان به گفته سربازان بازمانده از جنگ جهانی دوم دقیقا همان چیزیست که آن‌ها در آن دوران به چشم دیده‌اند.

فیلم رتبه دوم را در لیست بهترین فیلم های جنگی در اختیار دارد و با رای ۱.۳ میلیون نفر امتیاز ۸.۶ را به خود اختصاص داده است.

۳- Apocalypse Now

اینک آخرالزمان

محصول سال ۱۹۷۹

فیلم اینک آخرالزمان یکی از بحث برانگیزترین فیلم‌های جنگی است. فیلمی که در دهه هفتاد میلادی اکران شد و نقدهای جدی را به حضور ارتش آمریکا در جنگ ویتنام داشت. فیلم برخلاف دیگر آثار این ژانر، سربازان آمریکایی را نه نجات دهنده جهان بلکه نابود کننده جهان تصویر می‌کشد و نشان می‌دهد جنگ چه تاثیر خطرناکی بر روان این سربازان گذاشته است.

فیلم را «Francis Ford Coppola» کارگردانی کرده و بازیگران سرشناسی همچون «Marlon Brando» در آن به ایفای نقش پرداخته است. فیلم اقتباسی از رمان دل تاریکی نوشته «Joseph Conrad» است که در سال ۱۸۹۹ انتشار یافت. همچنین اینک آخرالزمان برنده جایزه نخل طلای کن شد اما نتوانست در خود آمریکا موفق زیادی کسب کند.

فیلم با رای ۶۲۶ هزار نفر که به آن امتیاز ۸.۴ را داده‌اند در جایگاه سوم بهترین فیلم های جنگی قرار دارد.

۴- Paths of Glory

راه های افتخار

محصول سال ۱۹۵۷

فیلم راه های افتخار اثری در ژانر جنگی درباره کشور فرانسه است. اثری که بر خلاف ژانر جنگی می‌توان آن را یک فیلم ضد جنگ دانست. فیلم روایتگر داستان نبرد نیروهای فرانسه و آلمان در خلال جنگ جهانی اول است. جایی که نیروهای ارتش فرانسه از تصرف منطقه‌ای که فتح آن غیرممکن است سر باز زده و همین علت تشکیل یک دادگاه نظامی برای سه تن از این سربازان می‌شود.

فیلم توسط «Stanley Kubrick» کارگردانی شد و «Kirk Douglas» در آن ایفاگر نقش سرهنگ ارتش فرانسه است که وظیفه دفاع از سربازان هنگ خود را برعهده دارد. فیلم با توجه به مضمون خود در کشور فرانسه ممنوع شد زیرا ارتش فرانسه را همچون یک گروه بدون عدالت به تصویر می‌کشد.

فیلم با امتیاز ۸.۴ از ۱۸۵ هزار رای در جایگاه چهارم لیست سایت imdb قرار دارد.

۵- Braveheart

شجاع دل

محصول سال ۱۹۹۵

فیلم شجاع دل اثری تاریخی و بیوگرافی درباره قیام مردم اسکاتلند علیه حکومت سلطنتی بریتانیا است. داستان روایت زندگی قهرمانی مبارز به نام ویلیام والاس که به همراه دیگر جنگجویان اسکاتلندی به مبارزه با ادوارد یکم برخواستند. فیلم در ژانر جنگی و درام حماسی ساخته شده است که ماجرای زندگی حماسی گونه‌ای را از تاریخ مردمان اسکاتلند بیان می‌کند.

فیلم را «Mel Gibson» کارگردانی کرده است و خود نیز در فیلم بازی در نقش اصلی را برعهده دارد. «Sophie Marceau»، «Patrick McGoohan» و « Angus Macfadyen» از دیگر بازیگران این فیلم هستند. شجاع دل نامزد ده جایزه اسکار بود و توانست ۵ اسکار را به نام خود ثبت کند و تبدیل به فیلمی مهم برای مردم اسکاتلند شود.

شجاع دل با امتیاز ۸.۳ از ۹۸۳ هزار رای در رده‌بندی بهترین آثار ژانر جنگی تاریخی سایت imdb در جایگاه پنجم قرار دارد.

۶- Full Metal Jacket

غلاف تمام فلزی

محصول سال ۱۹۸۷

فیلم غلاف تمام ‌فلزی یکی از مهم‌ترین آثار ضد جنگ در بین بهترین فیلم های جنگی به حساب می‌آید. فیلمی که انتقادات بسیار تندی را به حضور نظامی آمریکا و شکست این کشور در جنگ ویتنام وارد می‌کند. فیلم داستان گروهی از سربازان آمریکایی است که وارد جنگ ویتنام می‌شوند. رفتار خشن سربازان آمریکایی، بی‌عدالتی و مشکلات روحی و روانی بسیار تنها بخشی از انتقادات این فیلم به دولت آمریکاست.

فیلم را «Stanley Kubrick» ساخت و بازیگران نه چندان مشهوری همچون «Matthew Modine»، «R. Lee Ermey» و «Vincent D’Onofrio» در آن به ایفای نقش پرداختند. فیلم استنلی کوبریک با وجود شاخص بودن هیچگاه مورد استقبال اسکار و سیستم فرهنگی آمریکا قرار نگرفت زیرا فیلم را یک اثر ضدآمریکایی ارزیابی می‌کردند.

غلاف تمام فلزی با رای ۶۹۷ هزار نفر و امتیاز ۸.۳ در جایگاه ششم لیست قرار دارد.

۷- The Pacific

اقیانوس آرام

محصول سال ۲۰۱۰

مینی سریال اقیانوس آرام دومین مینی‌سریالی است که در لیست آثار جنگی قرار دارد. سریالی که به حضور نظامی آمریکایی‌ها در جنگ جهانی دوم و نبرد با نیروهای امپراطوری ژاپن اختصاص دارد. فیلم نبردهای دریایی و همین طور آخرین روزهای دفاع نیروهای ژاپنی از کشورشان را نشان می‌دهد که چگونه در مقابل هجوم آمریکایی‌ها مقاومت می‌کنند.

اقیانوس آرام توسط شبکه HBO ساخته شد که همچون مینی‌سریال جوخه برادران تهیه کنندگی این سریال نیز برعهده «Tom Hanks» و «Steven Spielberg» بود. این سریال نیز با همان عوامل سریال جوخه برادران ساخته شد و می‌توان آن را ادامه‌ای بر این سریال ولی از زاویه دید دیگری به پیروزی آمریکایی‌ها در جنگ جهان دوم دانست.

مینی‌سریال اقیانوس آرام با امتیاز ۸.۳ و رای ۱۰۴ هزار نفر در جایگاه هفتم لیست imdb ایستاده است.

۸- Das Boot

کشنی

محصول سال ۱۹۸۱

کشتی فیلمی ساخته کشور آلمان غربی است. داستان این اثر سینمایی به نبردهای دریایی یکی از زیردریایی‌های آلمان نازی با نام U-96 تعلق دارد. فیلم با وجود نمایش درگیری‌های دریایی میان این زیردریایی با کشتی‌های جنگی که جزو بهترین جلوه‌های ویژه میدانی تا آن تاریخ به حساب می‌آید اما پیامی ضد جنگ دارد.

فیلم توسط «Wolfgang Petersen» ساخته شد و «Jürgen Prochnow» در این فیلم نقش کاپیتان این زیردریایی را بازی می‌کند. فیلم اقتباسی آزاد از رمان نوشته شده توسط «Lothar-Günther Buchheim» است.

کشتی با امتیاز ۸.۳ از ۲۳۹ هزار رای در رتبه هشتم لیست بهترین فیلم های جنگی قرار دارد.

۹- Lawrence of Arabia

لارنس عربستان

محصول سال ۱۹۶۲

فیلم لورنس عربستان بر پایه داستان زندگی «Thomas Edward Lawrence» افسر نظامی و جاسوس بریتانیایی است که در طی جنگ جهانی اول مامور می‌شود به شبیه جزیره عربستان رود. فیلم داستان زندگی این جاسوس و چگونگی جلب اعتماد سران قبایل عرب نشین را در راستای سیاست‌های انگلستان نشان می‌دهد.

فیلم توسط «David Lean» کارگردانی شد و «Peter O’Toole» نیز نقش لورنس را در فیلم ایفا کرده است. «Anthony Quinn» و «Alec Guinness» از دیگر بازیگران مشهور این فیلم هستند که برنده هفت جایزه اسکار شد.

فیلم از مخاطبان سایت imdb امتیاز ۸.۳ را با رای ۲۷۸ هزار نفر دریافت کرده است و در جایگاه نهم لیست آثار جنگی جای گرفته است.

۱۰- Downfall

سقوط

محصول سال ۲۰۰۴

فیلم سقوط محصول کشور آلمان است. داستان فیلم به روزهای پایانی هیتلر، رهبر آلمان نازی اختصاص دارد که پس از شکست آلمان در جبهه‌های مختلف در پناهگاه زیرزمین خود زندگی و سپس خودکشی می‌کند. فیلمی بر مبنای واقعیت که اتفاقات رخ داده از نوامبر سال ۱۹۴۲ تا ۸ مه ۱۹۴۵ را برای مخاطب روایت می‌کند.

«Oliver Hirschbiegel» کارگردان فیلم سقوط است. «Bruno Ganz» نقش هیتلر را در این فیلم ایفا می‌کند که به عنوان یکی از تاثیرگذار‌ترین بازی‌های قرن نیز شناخته می‌شود. فیلم اقتباسی از کتاب‌های پناهگاه هیتلر نوشته «Traudl Junge» منشی شخصی هیتلر، کتاب تا آخرین ساعت نوشته «Melissa Müller»، کتاب هیتلر «Joachim Fest» و خاطرات نزدیکان هیتلر است.

فیلم با رای ۳۴۰ هزار نفر و امتیاز ۸.۲ در جایگاه دهم بهترین فیلم های جنگی سایت imdb قرار دارد.

۲
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن