بهترین فیلم های درام دنیای سینما | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های درام دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر درام را در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر درام «Drama» به لحاظ میزان قرارگیری فیلم‌ها در این دسته‌بندی بالاترین جایگاه را در میان باقی ژانرها دارد. ژانری پرکاربرد که بهترین فیلم‌های تاریخ سینما را در دسته خود جای می‌دهد. درام اصطلاحی فرانسوی است که وارد واژگان تخصصی سینما شده است. واژه‌ای که اشاره به وقوع اتفاقی می‌کند که یک روایت داستانی را ایجاد می‌کند.

درام به معنی کنش است، کنشی که رخ می‌دهد و شخصیت‌های داستان را درگیر خود می‌کند. کنشی که داستان را ایجاد می‌کند و باعث حرکت یافتن روایت داستانی نیز است. درام را می‌توان همان نمایشی دانست که تمام آثار سینمایی به دنبال آن هستند و کارگردانان بزرگی همچون «Francis Ford Coppola»، «Sidney Lumet»، «Steven Spielberg» و بسیاری دیگر آن را در آثار خود به نمایش گذاشته‌اند.

درام همان وقایع روزمره زندگی ماست که هر کدام قابلیت نمایشی شدن را دارند. پس به همین دلیل به سراغ معرفی ۱۰ فیلم درام برتر جهان به نگاه سایت imdb رفته‌ایم. بهترین فیلم‌های درامی که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر از نگاه سایت imdb نیز قرار دارند.

لیست ۱۰ فیلم برتر ژانر درام به ترتیب رتبه سایت imdb (تماشای آنلاین فیلم های درام)

۱- The Shawshank Redemption

محصول سال ۱۹۹۴

رستگاری در شاوشنک

فیلم رستگاری در شاوشنک جزو آثار شاخص سینماست که به موضوع عدالت اجتماعی می‌پردازد. عدالتی که در سیستم قضایی کشور آمریکا دچار نقص‌های بسیاری است. رهایی از شاوشنک از سویی می‌تواند یکی از فیلم‌های کاربردی در بحث شخصیت‌پردازی باشد؛ آن هم با وجود بازی بازیگران مشهوری همچون «Tim Robbins» و «Morgan Freeman».

فیلم بر اساس رمانی از «Stephen King» ساخته شده که در نوشتن آثار ژانر وحشت تبحر خاصی دارد. کارگردان فیلم نیز «Frank Darabont» است که اثرش در سال ۱۹۹۴ توانست نامزد هفت رشته اسکار شود. فیلمی که هیچگاه نتوانست جایزه قابل توجهی را ببرد اما از نظر مخاطبان سینما یکی از فیلم‌های خوب این صنعت است.

فیلم در لیست برترین آثار درام از نگاه سایت imdb در رتبه نخست قرار دارد و ۲.۴ میلیون نفر به آن امتیاز ۹.۳ را داده‌اند.

۲- The Godfather

محصول سال ۱۹۷۲

پدرخوانده

فیلم پدرخوانده را نه یک اثر سینمایی بلکه می‌توان یک کلاس درس سینمایی دانست. فیلمی که در اکثر لیست‌های برتر آثار سینمایی جهانی جزو چند اثر برتر است. اثری که به قول نویسنده آن «Mario Puzo» که گفت بعد از فیلم پدرخوانده به سراغ آموزشگاه‌های سینمایی رفتم تا بیشتر درباره فیلمنامه‌نویسی بدانم، اما به هر آموزشگاهی که می‌رفتم برای مثال زدن درباره بهترین فیلمنامه سینمایی از پدرخوانده نام می‌بردند.

پدرخوانده ساخته «Francis Ford Coppola» کارگردان نام آشنای سینماست که در فیلمش بازیگران شاخصی همچون «Marlon Brando» و «Al Pacino» ایفای نقش کرده‌اند. اثری که در قالب سه فیلم سینمایی دنباله‌دار ساخته شد و نه تنها برنده جایزه اسکار بهترین فیلم است بلکه جایزه بهترین بازیگر نیز به مارلون براندو برای بازی در این فیلم تعلق گرفت.

فیلم در لیست سایت imdb با امتیاز ۹.۲ از ۱.۷ میلیون رای جایگاه دوم لیست را به خود اختصاص داده است.

۳- twelve Angry Men

محصول سال ۱۹۵۷

12 مرد خشمگین

فیلم ۱۲ مرد خشمگین اثری تاثیرگذار در ژانر درام و نقد جدی بر سیستم قضایی کشور آمریکاست که در آن بی‌عدالتی موج می‌زند. داستانی عجیب درباره دادگاه یک نوجوان سیاه پوست که ۱۱ مرد سفیدپوست خواهان مرگ او هستند اما تنها یک نفر مخالف این رای ناعادلانه است؛ داستان اقلیتی که اکثریت را با خود همراه کرد.

فیلم توسط «Sidney Lumet» کارگردانی شده است. بازیگران بزرگی همچون « Henry Fonda» نیز در آن بازی کرده‌اند. این فیلم جزو لیست ۱۰۰ سال و ۱۰۰ فیلم برتر به انتخاب بنیاد فیلم آمریکا است که بر‌اساس داستانی تلویزیونی به نویسندگی « Reginald Rose» ساخته شده است.

فیلم ۱۲ مرد خشمگین با رای ۷۲۰ هزار نفر که به آن امتیاز ۹ را داده‌اند در لیست سایت imdb جایگاه پنجم را در اختیار دارد.

۴- Pulp Fiction

محصول سال ۱۹۹۴

داستان عامه پسند

فیلم داستان عامه‌پسند یکی از آثار شاخص ژانر درام است. فیلمی با درونمایه جنایی درباره افراد مزدوری که به دنبال گرفتن پول از بدهکاران خود هستند. فیلم در واقع برشی از زندگی روزانه انسان‌هایی است که در دنیای جرم و جنایت حضور دارند. داستانی که هدف خاصی را دنبال نمی‌کند مگر نمایش روابط انسان‌هایی که در داستان حضور دارند. همانند اسم فیلم که یک داستان عام‌پسند است.

«Quentin Tarantino» سازنده این فیلم است و «John Travolta»، «Uma Thurman» و «Samuel L. Jackson» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم توانسته است جایزه نخل طلای کن و همچنین جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را نیز دریافت کند. البته شهرت فیلم پالپ فیکشن بیشتر به واسطه استفاده ترانتینو از داستانی غیرخطی و ارجاعات به خرده فرهنگ‌های جامعه آمریکایی است.

فیلم در سایت imdb 1.9 میلیون رای دارد و امتیاز آن نیز ۸.۹ است. جایگاه این فیلم در لیست بهترین آثار دارم جایگاه هفتم است.

۵- Schindler’s List

محصول سال ۱۹۹۳

فهرست شیندلر

فیلم فهرست شیندلر اثری در ژانر درام تاریخی است که به مسئله هولوکاست می‌پردازد. فیلم داستان کارخانه داری آلمانی را نشان می‌دهد که در زمان جنگ جهانی دوم جان کارگران کارخانه خود را نجات می‌دهد. کارگرانی که توسط سربازان نازی تعقیب می‌شوند تا به علت نژادشان دستگیر و اعدام شوند.

فیلم توسط «Steven Spielberg» و به صورت سیاه و سفید ساخته شد. بازیگرانی همچون «Liam Neeson»، «Ralph Fiennes» و «Ben Kingsley» در این فیلم بازی کرده‌اند. فیلم در اسکار توانست هفت جایزه را از آن خود کند و مورد استقبال بسیاری از مخاطبان و منتقدان قرار گرفت که بخش اعظمی از این استقبال بابت جریانات سیاسی پشت فیلم بود.

فیلم با امتیاز ۸.۹ در رده هشتم لیست بهترین های imdb قرار دارد و ۱.۳ میلیون نفر نیز به آن امتیاز داده‌اند.

۶- Fight Club

محصول سال ۱۹۹۹

باشگاه مشت زنی

فیلم باشگاه مشت زنی یکی از فیلم‌های محبوب سینماست. اثری با داستانی پیچیده و تعلیق بالا که درون مایه‌هایی ضدسرمایه‌داری و آنارشیستی را به مخاطب خود ارائه می‌کند. داستان درباره کارمندی است که با یک مشت زن خیابانی آشنا می‌شود. این آشنایی و حضور او در یک باشگاه مشت‌زنی زندگی شخصیت اصلی را به کل تغییر می‌دهد.

فیلم را «David Fincher» ساخته است و «Brad Pitt» و «Edward Norton» بازیگران اصلی این فیلم هستند. باشگاه مشت‌زنی بر اساس رمانی به قلم «Chuck Palahniuk» ساخته شد و با توجه به مضامین تروریستی و خشونت داخلش مورد هجمه بسیاری از منتقدان قرار گرفت که فیلم را بیانیه‌ای برای آشوب خواندند.

فیلم رده نهم را در بین بهترین‌های imdb در اختیار داشته و ۱.۹ میلیون نفر به آن امتیاز ۸.۸ را داده‌اند.

۷- Goodfellas

محصول ۱۹۹۰

رفای خوب

فیلم رفقای خوب داستانی در ژانر درام و جنایی دارد؛ داستانی درباره سه دوست و بر‌اساس زندگی واقعی هنری هیل، گنگستر مخوف سابق. فیلم زندگی شخصی این گنگستر را به همراه دوستانش برای مخاطب بازگو می‌کند که چگونه توانستند به عنوان یکی از مخوف‌ترین باند‌های مافیایی در کشور امریکا شناخته شوند.

«Martin Scorsese» سازنده فیلم است و بازیگرانی همچون «Robert De Niro»، «Ray Liotta» و «Joe Pesci» در آن بازی کرده‌اند. نکته قابل توجه درباره فیلم آن است که براساس کتابی از «Nicholas Pileggi‎» گزارشگر جنایی نیویورک ساخته شده‌ است. گزارشگری که کتاب را براساس اطلاعات رسمی از این جنایتکار نوشته است.

۱.۱ میلیون نفر در سایت imdb به این فیلم امتیاز ۸.۷ را داده‌اند تا در جایگاه سیزدهم لیست بهترین آثار درام قرار گیرد.

۸- One Flew Over the Cuckoo’s Nest

محصول سال ۱۹۷۵

دیوانه از قفس پرید

فیلم دیوانه از قفس پرید یکی از آثار تاثیرگذار در لیست بهترین فیلم های درام است. فیلمی که بر‌اساس رمانی نوشته «Ken Kesey» ساخته شد و داستان زندگی تعدادی از افراد دیوانه را در یک آسایشگاه روانی به نمایش می‌گذارد. داستان درباره حضور شخصیت اصلی در این آسایشگاه است که با بیانی تلخ استعاره‌های انسان مدرن را به هجو می‌گیرد.

«Miloš Forman» کارگردانی فیلم را برعهده داشته است و «Jack Nicholson» نیز شخصیت اصلی فیلم را بازی می‌کند. فیلم موضوع دیوانگی و جنون را دستمایه طرح پیام خود قرار داده است. دستمایه‌ای که به دنبال این پرسش است که بین یک فرد عادی و یک دیوانه چه تفاوتی وجود دارد و کدام یک را می‌توان به عنوان انسان مورد خطاب قرار داد.

فیلم با امتیاز ۸.۷ در جایگاه چهاردهم لیست imdb است و ۹۴۶ هزار نفر نیز به آن رای داده‌اند.

۹- The Green Mile

محصول سال ۱۹۹۹

مسیر سبز

فیلم مسیر سبز را باید اثری بر ضد‌نژادپرستی دانست. مسیر سبز همچون فیلم رهایی از شاوشنک از روی رمانی نوشته «Stephen King» ساخته شده است. رمانی که داستان یک نگهبان سفید‌پوست را بیان می‌کند که مسئول نگه داری از زندانی سیاه‌پوستی است که به ناحق محکوم به اعدام شده است. حال ملاقات این دو زندگی نگهبان را دستخوش تغییرات بسیاری می‌کند.

کارگردان فیلم همان کارگردان رهایی از شاوشنک یعنی «Frank Darabont» است. «Tom Hanks»، «Michael Clarke Duncan» و «David Morse» نیز بازیگران این فیلم هستند. فیلم با وجود استقبال و نامزدی در اسکار اما نتوانست جایزه درخوری را دریافت کند.

فیلم با امتیاز ۱.۲ میلیون نفر که به آن ۸.۶ را در سایت imdb داده‌اند در جایگاه نوزدهم قرار دارد.

۱۰- It’s a Wonderful Life

محصول سال ۱۹۴۶

زندگی شگفت انگیز

فیلم چه زندگی شگفت انگیزی اثری در ژانر درام است که توسط بنیاد فیلم آمریکا (بفا) به ‌عنوان تأثیرگذارترین فیلم تاریخ سینما انتخاب شده ‌است. اثری با داستانی ساده درباره زندگی روزمره جرج بیلی مرد مهربان و مردم‌ دوستی است که پس از ورشکست شدن تصمیم به خودکشی می‌گیرد؛ اما فرشته‌ای به نام کلارنس مأمور می‌شود به روی زمین برود و زندگی او را نجات بدهد.

فیلم کارگردان مشهور سینما «Frank Capra» ساخته شده و «James Stewart» نیز در آن بازی کرده است. فیلم با وجود درونمایه جذابش اما در سال‌های پس از جنگ جهانی نتوانست با اقبال عمومی مواجه شود. هرچند که بعدها فیلم در نمایش خانگی توانست محبوبیت بالایی کسب کند تا جایی که راجر ایبرت در تحلیلی گفته‌ است: «نکته مهم درباره چه زندگی شگفت‌انگیزی این است که گذشت زمان را خوب تاب آورده؛ مثل کازابلانکا از آن فیلم‌های جاودانه است که با گذشت زمان، بهتر هم می‌شود».

فیلم با رای ۴۱۹ هزار نفر و امتیاز ۸.۶ در جایگاه بیست و پنجم بهترین آثار درام سایت imdb قرار دارد.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن