بهترین فیلم های علمی تخیلی دنیای سینما | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های علمی تخیلی دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر علمی تخیلی در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر «Science fiction» یا همان علمی تخیلی یکی از دسته‌های نوظهور در تاریخ سینماست. ژانری که ارتباط نزدیکی با دنیای فانتزی دارد و در آن قدرت تخیل آدمی و فراتر رفتن از ناشناخته‌ها حرف اول را می‌زند. ژانری که با موجودات بیگانه، سفرهای فضایی، انقلاب ربات‌ها و سفر در زمان عجین شده و می‌توان از علم و زمان به عنوان دو مولفه اصلی فیلم های علمی تخیلی یاد کرد.

سرآغاز فیلم های علمی تخیلی را می‌توان در دهه ۵۰ میلادی جستجو کرد. زمانی که فیلم مشهور «The Day the Earth Stood Still» در سال ۱۹۵۱ به اکران درآمد و داستان موجودات فضایی را بازگو کرد که می‌خواهند زمین را نابود کنند. از این زمان به بعد بود که ژانر علمی تخیلی تبدیل به یکی از محبوب‌ترین دسته‌های سینمایی شد و کارگردانان نام داری از استنلی کوبریک تا استیون اسپیلبرگ در فضای آن پرسه زدند.

لیست ۱۰ فیلم برتر ژانر علمی تخیلی به ترتیب رتبه سایت imdb (بیش از ۳۰۰ فیلم علمی تخیلی جهان را آنلاین تماشا کنید)

۱- Inception

تلقین

محصول سال ۲۰۱۰

دیدن نام کریستوفر نولان در ژانر علمی تخیلی جای تعجب ندارد. زیرا این کارگردان در فیلم تلقین نشان داده است که این ژانر را به خوبی می‌شناسد. فیلم تلقین بر‌اساس انیمیشنی ژاپنی ساخته ساتوشی کن به نام «Paprika» و محصول سال ۲۰۰۶ ساخته شده است. فیلمی که تقابل دنیای واقعیت را با خواب و رویا به مخاطبان خود نشان می‌دهد.

فیلم تلقین با اقتباسی از این انیمیشن بر روی مفهوم خواب و رویا دست گذاشته است. داستان فیلم درباره گروهی از افراد نخبه است که می‌خواهند وارد دنیای خواب یک تاجر ثروتمند شوند. در این فیلم بازیگرانی همچون «Leonardo DiCaprio»، «Joseph Gordon-Levitt»، «Tom Hardy» و «Cillian Murphy» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم در مجموع از ۲.۲ میلیون رای دهنده در سایت imdb امتیاز ۸.۸ را کسب کرده است. این اثر در لیست ۲۵۰ فیلم برتر imdb ژانر علمی تخیلی جایگاه اول را دارد.

۲- The Matrix

ماتریکس

محصول سال ۱۹۹۹

فیلم ماتریکس را می‌توان انقلابی در ژانر علمی تخیلی دانست. فیلمی که توسط «Lilly Wachowski» و «Lana Wachowski» ساخته شده است. داستان فیلم که فضایی آخرالزمانی دارد درباره نبرد میان انسان‌ها و ماشین‌هاست. فیلم در تلاش است تا خطرات موجود در پیشرفت ربات‌ها را به مخاطبان خود گوشزد کند.

فیلم با بازی بازیگران مشهوری همچون «Keanu Reeves»، «Laurence Fishburne» و «Carrie-Anne Moss» ساخته شد و در سال ۱۹۹۹ با ایجاد جلوه‌های ویژه سنگین خود به یکی از بهترین‌های ژانر اکشن تبدیل شود. اثری که به نوعی می‌توان آن را پدربزرگ تمام آثار ژانر «Sci-Fi» دانست. ژانری که به علمی تخیلی آن را می‌شناسیم و علم نقطه محوری فیلم‌های این دسته است.

ماتریکس در لیست imdb جایگاه دوم را به خود اختصاص داده و ۱.۷ میلیون بیننده به آن امتیاز ۸.۷ را داده‌اند.

۳- Star Wars

جنگ ستارگان

محصول سال ۱۹۸۰

سری فیلم‌های جنگ ستارگان جزو آثار فانتزی و علمی‌تخیلی به حساب می‌آید. مجموعه‌ای چندگانه که نبردهای فضایی را با شمشیرهای لیزری به مخاطبان نشان می‌دهد. مجموعه جنگ ستارگان اولین فیلم درباره نبردهای فضایی با موجودات بیگانه بود که خیلی زود در میان مخاطبان سینما جایگاه خود را پیدا کرد، مجموعه‌ای قهرمان محور و البته اسطوره‌ای.

اولین فیلم این مجموعه توسط «George Lucas» کارگردانی و نوشته شد. او در ادامه قسمت‌های دیگر این مجموعه را نیز تهیه کرد و بازیگرانی همچون «Mark Hamill»، «Harrison Ford» و «Carrie Fisher» در آن به ایفای نقش پرداختند. یکی از مهمترین علل محبویت مجموعه جنگ ستارگان ایجاد خرده فرهنگی مبتنی بر جهان داستانی این اثر است که طرفداران بسیاری در دنیای واقعیت دارد.

قسمت پنجم این مجموعه که محصول سال ۱۹۸۰ است در لیست بهترین فیلم های علمی تخیلی جایگاه سوم را با امتیاز ۸.۷ از ۱.۲ میلیون رای در اختیار خود دارد. همچنین قسمت چهارم محصول سال ۱۹۷۷ نیز با امتیاز ۸.۶ از ۱.۳ میلیون رای در جایگاه پنجم قرار گرفته است.

۴- Interstellar

محصول سال ۲۰۱۴

حدود بیش از صد سال از ارائه نظریه نسبیت آلبرت اینشتین می‌گذرد. نظریه‌ای که درباره بازی‌های زمانی و سفر در زمان صحبت می‌کند. فیلم میان ستاره‌ای احتمالا بهترین فیلمی باشد که درباره سفرهای زمانی و کرم چاله‌ها ساخته شده است. اثری علمی تخیلی که داستانی عاشقانه را از سفر یک پدر برای نجات دخترش بازگو می‌کند.

«Christopher Nolan» تنها کارگردانی است که احتمالا تمام آثار ساخته شده توسط او را می‌توان در ژانر علمی تخیلی قرار داد. به خصوص فیلم میان ستاره‌ای که بازیگرانی همچون «Matthew McConaughey» و «Anne Hathaway» در آن ایفای نقش کرده‌اند. فیلمی که با به نمایش کشیدن تصاویر سیاه چاله‌ها نشان داد که چرا لایق اسکار بهترین جلوه‌های ویژه بوده است.

فیلم میان ستاره ای با امتیاز ۸.۶ از تعداد آرای ۱.۶ میلیون در جایگاه چهارم لیست فیلم های برتر علمی تخیلی قرار دارد.

۵- The Prestige

حیثیت

محصول سال ۲۰۰۶

فیلم حیثیت درباره دنیای جادو نیست اما جادو را درونش شبیه سازی می‌کند. فیلمی درباره دو شعبده باز که می‌خواهند در کار خود بهترین باشند و حقه‌هایی را به تماشاگران نشان دهند که میان مرز واقعیت و تخیل است. اما مسابقه این دو شعبده باز تنها یک رقابت ساده نیست بلکه تبدیل به جنگی می‌شود که در آن یا پیروز می‌شوی و یا می‌میری.

شنیدن چند باره نام «Christopher Nolan» در لیست آثار ژانر علمی تخیلی نباید برایتان تعجب برانگیز باشد. فیلم حیثت را نولان از روی رمان مشهور «Christopher Priest» اقتباس کرده است و بازیگرانی همچون «Christian Bale»، «Hugh Jackman»، «Scarlett Johansson» و «Michael Caine» در آن ایفای نقش کرده‌اند.

فیلم با رای ۱.۲ میلیون نفر و امتیاز ۸.۵ در جایگاه ششم لیست imdb قرار دارد.

۶- Terminator 2: Judgment Day

ترمیناتور

محصول سال ۱۹۹۱

سری فیلم‌های ترمیناتور یکی از سری آثار محبوب ژانر علمی تخیلی است. مجموعه‌ای که همچون چندگانه ماتریکس درباره انقلاب ربات‌ها بر علیه انسان‌هاست. اما برخلاف ماتریکس در ترمیناتور ربات‌هایی وجود دارند که در کنار انسان‌ها قرار بگیرند و برعلیه ربات‌های دیگر بجنگند؛ ترمیناتور داستان یکی از همین ربات‌های جنگجوست.

«James Cameron» کارگردان مطرح آمریکایی این فیلم را ساخته است. بازیگرانی همچون «Arnold Schwarzenegger» و «Edward Furlong» نیز در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلمی که نامش در لیست آثار برتر به خصوص در لیست ۱۰۰ قهرمان و شرور برتر تاریخ قرار دارد و نظر منتقدان و مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرد.

فیلم در جایگاه هفتم لیست و با امتیاز ۸.۵ از ۱ میلیون رای قرار دارد.

۷- Back to the Future

بازگشت به آینده

محصول سال ۱۹۸۵

سری فیلم‌های بازگشت به آینده جزو مهم‌ترین آثار ژانر علمی تخیلی و البته کمدی به حساب می‌آید. داستان طنزی درباره یک پدربزرگ و نوه‌اش که با ساخت ماشین زمان در ابعاد زمانی سفر می‌کنند و ماجراهای خنده‌داری را رقم می‌زنند. بازگشت به آینده در سه قسمت ساخته شده است که هر سه قسمت آن داستانی دنباله‌دار از ماجراجویی‌های زمانی را بازگو می‌کنند.

«Robert Zemeckis» کارگردان قسمت اول این مجموعه است و بازیگرانی همچون «Michael J. Fox» و «Christopher Lloyd» در آن ایفای نقش کرده‌اند. مجموعه بازگشت به آینده یک موفقیت بزرگ برای سازندگانش بود به گونه‌ای که نه تنها نظرات مثبت منتقدان را در پی داشت، در گیشه نیز بسیار موفق عمل کرد.

فیلم با رای ۱.۱ میلیون نظر دهنده و امتیاز ۸.۵ در جایگاه هفتم لیست سایت imdb در بخش بهترین فیلم های کمدی قرار دارد.

۸- Avengers: Endgame

انتقام جویان پایان بازی

محصول سال ۲۰۱۹

فیلم انتقام جویان پایان بازی و فیلم قبلی آن یعنی جنگ ابدیت جزو مهم‌ترین آثار ژانر علمی تخیلی به حساب می‌آیند. در این فیلم ابرقهرمانان مارول همگی دور یکدیگر جمع می‌شوند تا به نبرد تانوس بروند. تانوس ابرشرور دنیای مارول است که در سال ۱۹۷۳ و در کمیک مرد آهنی شکست ناپذیر حضور یافت. این شخصیت با جمع آوری سنگ‌های بی‌نهایت می‌خواهد نصف جمعیت جهان را نابود کند.

کارگردانان این فیلم «Anthony and Joe Russo» هستند. برادرانی که دوگانه پایانی انتقام‌جویان آن‌ها با رکوردشکنی، پرفروش‌ترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ به حساب می‌آیند. دوگانه‌ای با حضور ابرقهرمانانی همچون کاپیتان آمریکا، مرد آهنی، ثور و مرد‌ عنکبوتی که پایانی بر یکی از بزرگ‌ترین فرانجایزهای سینمایی تاریخ را رقم زد.

فیلم پایان بازی با امتیاز ۸.۴ از ۹۲۶ هزار رای در جایگاه دهم و فیلم جنگ ابدیت با امتیاز ۸.۴ از ۹۱۴ هزار رای در جایگاه یازدهم لیست imdb قرار دارند.

۹- Alien

بیگانه

محصول سال ۱۹۷۹

فیلم بیگانه دنیای ترس را از خانه‌های ارواح زده یا قاتلان سریالی به فضا و سیارات دیگر برده است. جایی که سفینه‌ای فضایی با سرنشینانش درگیر نبرد با موجودی فضایی می‌شوند. فیلم بیگانه یکی از مهم‌ترین آثار علمی تخیلی است که علاقمندان به این گونه فیلم‌ها حتما اسم آن را به خاطر دارند. فیلمی که شما را با یک موجود عجیب آن هم در یک سفینه فضایی تنها می‌گذارد.

فیلم را «Ridley Scott» کارگردانی کرده است. کارگردانی که با ساخت فیلم بیگانه با بازی «Sigourney Weaver» موفقیت‌های بسیاری را کسب کرد. فیلمی که دنباله‌های آن در ۴ قسمت ساخته شدند و حمله موجودات فضایی به انسان‌ها را تبدیل به یکی از قصه‌های مورد علاقه فیلمسازان کردند.

فیلم با رای ۸۱۹ هزار نفر و امتیاز ۸.۴ در جایگاه سیزدهم بهترین فیلم های علمی تخیلی در سایت imdb قرار دارد.

۱۰- ۲۰۰۱: A Space Odyssey

اودیسه فضایی

محصول سال ۱۹۶۸

سفر به فضا همواره رویای بشر بوده است. سفر به کرات ناشناخته و البته اکتشاف‌های فضایی که فیلم یک ادیسه فضایی به آن دست پیدا کرده است، البته در دنیای سینما. فیلم داستان سیر تکامل بشر را از غارنشینی تا فضانوردانی را تعریف می‌کند که در یک ایستگاه فضایی حضور دارند. فیلم در واقع سفری اسطوره‌ای برای شناخت انسان معاصر است.

کارگردان فیلم «Stanley Kubrick» است. فیلمی که داستان آن متاثر از داستان کوتاهی با نام « The Sentinel» ساخته شد. فیلم اودیسه فضایی یکی از آثار تاثیرگذار تاریخ سینماست که همواره مورد تمجید منتقدان و مخاطبان بوده است. فیلمی که برنده بهترین جلوه‌های ویژه تصویری از جشنواره اسکار است و تدوین آن نیز جزو بهترین تدوین‌های تاریخ سینما به حساب می‌آید.

فیلم با رای ۶۲۶ هزار نفر و امتیاز ۸.۳ در جایگاه هجدهم بهترین فیلم های علمی تخیلی لیست سایت imdb قرار دارد.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن