بهترین فیلم های وسترن دنیای سینما | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم های وسترن دنیای سینما

همراه ما باشید تا 10 فیلم برتر وسترن در لیست 250 فیلم سایت imdb را به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

ژانر وسترن «Western» شاید در نگاه اول نبردی کلاسیک بین خیر و شر باشد اما می‌توان گفت اینگونه نیست. فیلم های سینمای وسترن یعنی تقابل میان طبیعت وحشی و انسان‌های شهرنشینی که با زدن به دل طبیعت می‌خواهند ماجراجویی کنند. گاوچران‌های قهرمانی که تنها به دل خطرات غرب وحشی می‌زنند و نمونه یک انسان کامل هستند.

ژانر وسترن یکی از دسته‌بندی‌های محبوب در سال‌های قبل از دهه ۸۰ میلادی است. داستان‌های هیجان‌انگیز از گاوچرانان، سرخپوستان و سارقان بانک و قطار که بینندگان خود را هیجان زده می‌کرد. هیجانی که کارگردانان بزرگی همچون «Sergio Leone» و «John Ford» به عنوان سردمداران آن شناخته می‌شوند.

اگر عاشق شیش لولبندهای غرب وحشی هستید یا دوست‌دار قهرمانانی تفنگ به دست که به تنهایی با یک لشکر خلافکار مبارزه می‌کنند پس همراه مجله فیلم گردی باشید تا به سراغ لیستی از بهترین آثار سینمایی تاریخ سینما برویم که به سینمای وسترن اختصاص دارند. فیلم‌هایی که در لیست ۲۵۰ فیلم برتر imdb قرار دارند و به طور خلاصه در این مطلب بهترین فیلم های وسترن را به شما معرفی خواهیم کرد.

لیست ۱۰ فیلم برتر ژانر کمدی به ترتیب رتبه سایت imdb (تماشای آنلاین فیلم های وسترن)

۱- The Good, the Bad and the Ugly

خوب بد زشت

محصول سال ۱۹۶۶

فیلم خوب بد زشت یکی از آثار قابل توجه در سینمای وسترن است. اثری که داستان سه شخصیت که یکی قاتل خونسرد دیگری مرد طمّاع و نفر سوم پلیس خوبی است را به نمایش می‌گذارد. سه شخصیتی که به دنبال گنج هستند و هر کدام در تلاش‌اند تا این ثروت را در اختیار دیگری قرار ندهند. فیلمی در گونه آثار وسترن حماسی که به وسترن اسپاگتی نیز مشهور است.

فیلم توسط «Sergio Leone» ساخته شده است. کارگردان ایتالیایی که پایه‌گذار وسترن اسپاگتی به حساب می‌آید. فیلم خوب بد زشت آخرین فیلم از سه گانه دلار است که همگی آن‌ها توسط این کارگردان ساخته شده‌اند. در این فیلم بازیگران سرشناس دنیای وسترن همچون «Clint Eastwood» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم با امتیاز ۸.۸ از رای ۷۱۴ هزار کاربر سایت imdb در جایگاه نخست بهترین فیلم های وسترن قرار دارد.

۲- Once Upon a Time in the West

روزی روزگاری در غرب

محصول سال ۱۹۶۸

فیلم روزی روزگاری در غرب یکی دیگر از آثار سینمای وسترن اسپاگتی به حساب می‌آید. داستان فیلم درباره گاوچرانی است که مرگ خانواده او باعث می‌شود تا به دنبال انتقام از قاتلان خانواده خود رهسپار غرب وحشی شود. سفری هیجان انگیز از فیلمی که در سال ۲۰۰۹ در فهرست فیلم‌های دارای ثبت ملی کشور آمریکا قرار گرفت و در آن سه قهرمان داستان به دنبال انتقام هستند.

شنیدن چندباره نام «Sergio Leone» در مقام کارگردان در لیست بهترین آثار وسترن نباید تعجب برانگیز باشد. فیلمی با بازی بازیگرانی همچون «Henry Fonda»، «Charles Bronson» و «Claudia Cardinale» که «Ennio Morricone» یکی از شاهکارترین موسیقی‌های متن فیلم را برای آن ساخته است.

فیلم با رای ۳۱۳ هزار نفر و امتیاز ۸.۵ در جایگاه سوم لیست آثار وسترن قرار گرفته است.

۳- Django Unchained

جانگو رها شده

محصول سال ۲۰۱۲

فیلم جانگوی آزاد شده از اثار خوب سینمای وسترن در سال‌های اخیر است. اثری که جزو آثار سینمای جدید وسترن است که داستان یک جایزه بگیر را روایت می‌کند که برده‌ای سیاه‌پوست را می‌خرد و به او کمک می‌کند تا همسرش را نجات دهد. فیلمی که برای اولین بار داستان گاوچرانی سیاه‌پوست را در غرب وحشی روایت‌ می‌کند.

فیلم را «Quentin Tarantino» کارگردان ساختارشکن هالیوودی ساخته است و بازیگرانی مطرحی همچون «Jamie Foxx»، «Christoph Waltz» و «Leonardo DiCaprio» در آن ایفایی نقش کرده‌اند. فیلم تارانتینو برنده دو جایزه اسکار و دو جایزه گلدن گلوب است که برای یک اثر در ژانر وسترن افتخار بزرگی به حساب می‌آید.

فیلم در رده چهارم لیست بهترین فیلم های وسترن سایت imdb قرار دارد و امتیاز ۸.۴ را از ۱.۴ میلیون نفر کسب کرده است.

۴- Unforgiven

نابخشوده

محصول سال ۱۹۹۲

فیلم نابخشوده یکی از ۱۰ فیلم برتر ژانر وسترن است که توسط انتخاب بنیاد فیلم آمریکا انتخاب شده‌اند. اثری که در آن ماجرای گاوچرانی بازنشسته را روایت می‌کند که به خاطر گرفتن انتقام از مجریان قانون که دست به ناعدالتی زده‌اند دوباره دست به تفنگ می‌شود. فیلمی هیجان انگیز از انتقام و عذاب وجدان قهرمانی که سال‌هاست دیگر قهرمان نیست.

فیلم توسط «Clint Eastwood» کارگردانی شده و خود او نیز به عنوان نقش اول در کنار «Morgan Freeman» و «Gene Hackman» در این اثر جلوی دوربین رفته است. ایستوود که خود یکی از بازیگران مطرح ژانر وسترن است توانست همراه با فیلم خود برنده ۴ جایزه اسکار و برنده ۲ جایزه گلدن گلوب شود.

فیلم با رای ۳۹۰ هزار نفر و امتیاز ۸.۲ در رده پنجم لیست آثار برتر ژانر وسترن قرار دارد.

۵- For a Few Dollars More

به خاطر چند دلار بیشتر

محصول سال ۱۹۶۵

فیلم به خاطر چند دلار بیشتر دومین قسمت از سه‌گانه دلار سرجیو لئونه است. اثری در ژانر وسترن اسپاگتی که برخلاف دیگر آثار وسترن نه در آمریکا بلکه در کشور ایتالیا و توسط عوامل ایتالیایی ساخته شده است. فیلم داستان یک هفت تیرکش را نشان می‌دهد که استخدام شده تا انتقام صاحب کارش را از دشمنان او بگیرد.

فیلم توسط «Sergio Leone» ساخته شده و همچون دیگر آثار این کارگردان «Clint Eastwood» به عنوان بازیگر اصلی در کنار « Lee Van Cleef» و «Gian Maria Volontè» به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم به خاطر چند دلار بیشتر جزو آثار محبوب سینمای وسترن به حساب می‌آید که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد.

فیلم با امتیاز ۸.۲ جایگاه هفتم را در اختیار دارد و ۲۴۲ هزار نفر نیز به آن در سایت imdb رای داده‌اند.

۶- The Revenant

از گور برخواسته

محصول سال ۲۰۱۵

فیلم از گور برخاسته یکی از آثار ژانر وسترن و هیجانی است که اقتباسی از رمان نوشته شده توسط «Michael Punke» به حساب می‌آید. داستان فیلم درباره گروهی شکارچی است که توسط یک خرس مورد حمله قرار می‌گیرند. شخصیت اصلی فیلم در طی این حادثه زخمی می‌شود اما همراهان او سعی می‌کنند تا او را به قتل برسانند اما موفق نشده و حال این راهنما قصد دارد از آن‌ها انتقام بگیرد.

فیلم توسط «Alejandro G. Iñárritu» کارگردانی شد و دارای حواشی بسیاری از جمله استعفای دست جمعی عوامل فیلم نیز بود. در این فیلم «Leonardo DiCaprio» و «Tom Hardy» بازیگران نقش‌های اصلی هستند. فیلم از گور برخواسته برنده سه جایزه اسکار، برنده سه جایزه گلدن گلوب و پنج جایزه بفتا است که خود یک رکورد به حساب می‌آید.

رای ۷۳۷ هزار نفر به این فیلم آن را در جایگاه سیزدهم از بهترین فیلم های وسترن با امتیاز ۸ قرار داده است.

۷- Dances with Wolves

رقصنده با گرگ

محصول سال ۱۹۹۰

فیلم رقصنده با گرگ‌ها یکی دیگر از آثار مطرح در ژانر وسترن است. اثری که بر اساس رمانی نوشته «Michael Blake» ساخته شده و داستان حضور یک سرباز آمریکایی را دورترین نقطه مرزی و در کنار قبیله‌ای سرخپوست به تصویر می‌کشد. فیلم اثری قابل تامل از برخورد جامعه سفیدپوستان با سنت‌ها و روش زندگی سرخپوستان است.

«Kevin Costner» کارگردان این اثر است که خود او نیز در نقش اول این فیلم در کنار «Mary McDonnell» ظاهر شده است. فیلم توانسته است ۷ جایزه اسکار را دریافت کند و امتیازات بالایی نیز از سمت منتقدان به آن داده شود.

فیلم با رای ۲۴۹ هزار نفر و امتیاز ۸ در جایگاه چهاردهم لیست سایت imdb قرار دارد.

۸- Butch Cassidy and the Sundance Kid

بوچ کسیدی و ساندنس کید

محصول سال ۱۹۶۹

فیلم بوچ کسیدی و ساندنس کید داستان زندگی دو راهزن مشهور در غرب وحشی است که پلیس برای گرفتن آن‌ها جایزه بزرگی را ترتیب داده است. این دو پس از یک سرقت ناموفق توسط گروهی از مردان قانون تعقیب می‌شوند تا دستگیر و زندانی شوند.

فیلم را «George Roy Hill» ساخته است و بازیگرانی همچون «Paul Newman» و «Robert Redford» در آن ایفای نقش کرده‌اند. این فیلم که در سال ۱۹۶۹ ساخته شد توانست در اسکار برنده ۴ جایزه شود. فیلمی که در ایران نیز چندین بار از طریق صدا و سیما پخش گردید و علاقمندان به سینمای وسترن با آن آشنایی کامل دارند.

امتیاز فیلم در لیست آثار وسترن ۸ بوده و ۲۰۸ هزار نفر به آن رای داده‌اند تا در جایگاه شانزدهم بهترین فیلم های وسترن قرار گیرد.

۹- A Fistful of Dollars

به خاطر چند مشت دلار

محصول سال ۱۹۶۴

فیلم به خاطر یک مشت دلار اولین قسمت از سه‌گانه دلار لئونه است. فیلمی که اقتباسی آزاد از اثر مشهور «Akira Kurosawa» است. فیلم داستان قهرمان گاوچرانی را نشان می‌دهد که وارد دهکده‌ای می‌شود که هیچ قانونی در آن وجود ندارد جز قانون اسلحه. حال این قهرمان با قدرت خود تلاش می‌کند تا این دهکده را تغییر دهد.

«Sergio Leone» این فیلم را با اقتباس از فیلم «Yojimbo» کروساوا ساخته است. فیلمی که در آن «Clint Eastwood» همچون دیگر آثار لئونه نقش اول را برعهده دارد. اثر با اینکه نتوانسته است جایزه قابل توجهی به دست آورد اما یکی از آثار مطرح ژانر وسترن است، به خصوص که موسیقی مشهور آن را «Ennio Morricone» ساخته است.

فیلم با امتیاز ۸ و رای ۲۰۵ هزار نفر جایگاه هفدهم لیست را به خود اختصاص داده است.

۱۰- The Searchers

جویندگان

محصول سال ۱۹۵۶

فیلم جویندگان که توسط بنیاد فیلم آمریکا در سال ۲۰۰۸ بهترین فیلم تاریخ وسترن انتخاب شد یکی از آثار مشهور سینمای وسترن است. فیلم درباره کهنه سرباز جنگ داخلی آمریکاست که بعد از کشته شدن خانواده‌اش توسط سرخپوستان و دزدیده شدن برادرزاده‌اش به دنبال انتقام می‌رود. فیلمی اکشن و درام از ماجرای نبردی تک نفره در مقابل ارتشی از جنگجویان سرخ‌پوست کومانچی.

فیلم توسط کارگردان نامدار ژانر وسترن یعنی «John Ford» ساخته شده است. اثری با بازی «John Wayne» و «Jeffrey Hunter» که علیرغم جایگاه بالایش در میان دیگر آثار وسترن هرگز نتوانست جایزه قابل توجهی را دریافت کند. اما به عنوان برترین اثر این ژانر که توانست در میان منتقدان و مخاطبان محبوب باشد از آن یاد می‌شود.

فیلم با رای ۸۲ هزار نفر و امتیاز ۷.۹ در جایگاه بیست و سوم لیست بهترین فیلم های وسترن سایت imdb قرار دارد.

۲
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن