بهترین فیلم های کمدی‌ دهه 80 سینمای ایران - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
گالری

بهترین فیلم های کمدی‌ دهه ۸۰ سینمای ایران – اینفوگرافی

سینمای کمدی ایرانی دهه 80 با ترکیب داستان‌های طنز به همراه مضامین سیاسی توانست آثار جنجالی را برای مخاطبان سینما اکران کند که به برخی از این آثار اشاره خواهیم داشت.

بهترین کمدی های دهه 80 ایران

دهه ۸۰ شمسی را برای سینمای کمدی ایران می‌توان دوران گذار دانست. دورانی که سینمای کمدی در حال پوست انداختن بود و کارگردانان جدید با آثاری متفاوت از دهه ۶۰ در حال ورود به سینما بودند. عمده آثار سینمای ایران در این دهه به آثار اجتماعی اختصاص داشت که سعی داشتند مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه ایران را بازتاب دهند.

سینمای کمدی از همین روی در این دوره رو به افول نسبی رفت اما همچنان آثار شاخصی که درونمایه‌ای سیاسی نیز داشتند در این دهه مخاطبان سینما را با خود همراه کردند. به خصوص آثار کمدی همچون مارمولک ساخته کمال تبریزی که به عنوان یکی از آثار کمدی ساختارشکن در سینمای کمدی دهه ۸۰ مطرح شد. زیرا موضوع فیلم در خصوص جامعه روحانیت بود که تا به آن روز انجام شوخی با این قشر جزو تابوهای کشور به حساب می‌آمد.

مهمان مامان با بازی بازیگران مطرح سینمای ایران، دیگر اثری بود که توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. به خصوص که بازیگران تازه واردی همچون الناز شاکردوست در این فیلم اولین تجربه بازیگری خود را پشت سر گذاشتند. اثر ماندگار داریوش مهرجویی که توانست جوایز بسیاری را نیز کسب کند. البته در این دهه آثار دیگری نیز جزو بهترین فیلم‌های کمدی ایران جای می‌گیرند که معروف‌ترین آن‌ها احتمالا اخراجی‌ها باشد.

اخراجی‌ها به کارگردانی مسعود ده‌نمکی داستان افرادی را روایت می‌کرد که به عنوان اراذل و اوباش وارد جبهه‌های جنگ شدند اما همان افراد نشان دادند که فرهنگ جبهه و جنگ می‌تواند هر فردی را تغییر دهد. فیلمی که با واکنش‌های بسیاری روبرو شد و توانست آمار فروش خیره‌کننده‌ای را نیز کسب کند.

لیست بهترین فیلم های کمدی ایرانی در دهه ۸۰

  1. دایره زنگی
  2. چند میگیری گریه کنی؟
  3. مارمولک
  4. مهمان مامان
  5. اخراجی‌ها ۱
  6. سن‌ پطرزبورگ
  7. بی‌پولی
  8. پوپک و مش ماشاالله
۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن