دنیای سینمایی دی سی DC : معرفی فیلم های دی سی | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

دنیای سینمایی دی سی DC : معرفی فیلم های دی سی

فیلم های دنیای سینمای دی سی بر اساس ابرقهرمانان دنیای کمیک همچون بتمن، سوپرمن، شزم، زن شگفت انگیز و آکوامن ساخته شده اند که در این مطلب این آثار را به شما معرفی خواهیم کرد.

دنیای سینمایی دی ‌سی «DC Extended Universe‎» ترکیبی از فیلم‌هایی با محوریت ابرقهرمانان دنیای کمیک است. ابرقهرمانانی همچون بتمن، سوپرمن، شزم، زن شگفت‌انگیز و آکوامن که در کمیک‌های دی سی «DC Comics, Inc» حضور دارند. دنیای سینمایی دی سی همچون دنیای سینمایی مارول دارای چندین فیلم سینمایی است که این جهان ابرقهرمانی را می‌سازند.

دی ‌سی کامیکس شرکتی با محوریت انتشار کمیک‌های ابرقهرمانی است که در سال ۱۹۳۴ تاسیس گردید. این شرکت که در حال حاضر زیرمجموعه کمپانی برادران وارنر «Warner Bros» است، اولین مجموعه‌ای بوده که شخصیت‌های ابرقهرمانی را تولید کرده است. سوپرمن «Superman» اولین شخصیت ابرقهرمانی است که توسط این مجموعه خلق شد و دنیای ابرقهرمانان را به وجود آورد.

قصد داریم در این مطلب فیلم‌های انتشار یافته این کمپانی را به شما مخاطبین دنیای ابرقهرمانان معرفی کنیم، پس همراه ما باشید.

لیست فیلم های سینمایی دی سی از مرد پولادین تا شزم

۱- Man of Steel

محصول سال ۲۰۱۳

سوپرمن

فیلم مرد پولادین بر اساس سری کمیک‌های سوپرمن ساخته شده است. سوپرمن اولین ابرقهرمان تاریخ است که در سال ۱۹۳۸ و در کمیک‌های اکشن معرفی شد. ابرقهرمانی که فضایی است و دارای قدرت‌های مافوق بشری همچون قدرت بدنی بالا، قابلیت پرواز و پرتاب اشعه لیزر از چشمانش است. این کاراکتر توسط جری سیگل «Jerry Siegel» خلق شده است.

فیلم درباره داستان حضور سوپرمن با بازی هنری کویل «Henry Cavill‎» بر روی زمین است. او که متولد یک سیاره دیگر است، بعد از نابودی این سیاره توسط سفینه‌ای فضایی به زمین می‌آید. او که نوزاد است در زمین توسط خانواده کنت پیدا شده و به عنوان یک انسان بزرگ می‌شود. بعد از بزرگ شدن او، قدرت‌هایش نیز مشخص می‌شود و این قدرت‌ها تبدیل به ابزاری می‌شود برای کمک به سیاره زمین برای مقابله با خطرات.

فیلم فروشی ۶۸۷ میلیون دلاری را تجربه کرد و در سایت IMDb امتیاز ۷ از ۱۰ را دریافت کرده است.

۲- Batman v Superman: Dawn of Justice

محصول سال ۲۰۱۶

بتمن و سوپرمن

فیلم بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت، داستان تقابل دو شخصیت مهم دنیای کمیک‌های دی سی یعنی سوپرمن و بتمن است. سوپرمن اولین ابرقهرمان تاریخ است که در سال ۱۹۳۸ و در کمیک‌های اکشن معرفی شد. بتمن نیز ابرقهرمان دیگر دنیای دی سی است که توسط بیل فینگر و باب کین در سال ۱۹۳۹ خلق گردید. این قهرمان انسانی است که با تجهیزات خاص و هنرهای رزمی با الهام از خفاش‌ها در شب، به مبارزه با دشمنان خود می‌پردازد.

بتمن و سوپرمن دو ابرقهرمانی هستند که مبارزه آن‌ها مقابل یکدیگر همیشه جزو یکی از جذاب‌ترین نبردهای تاریخ دنیای ابرقهرمانی بوده است. فیلم که به کارگردانی زک اسنایدر «Zack Snyder» است، به تقابل این دو ابرقهرمان می‌پردازد و نشان می‌دهد که دشمنان این ابرقهرمانان چگونه باعث وقوع نبرد بین این دو قهرمان می‌شوند. در این فیلم نقش سوپرمن را هنری کویل «Henry Cavill‎» و نقش بتمن را بن افلک «Ben Affleck» بازی می‌کند.

فیلم تجربه فروش ۸۷۳ میلیون دلاری را داشت و از سایت IMDb امتیاز متوسط ۶.۴ را دریافت کرده است.

۳- Suicide Squad

محصول سال ۲۰۱۶

فیلم جوخه انتحار اثری ابرقهرمانی ولی نه با حضور قهرمانان دی سی بلکه با حضور شرورهای این دنیا تشکیل شده است. در این فیلم مجموعه‌ای از شرورترین شخصیت‌های دی سی جمع شده‌اند تا برای دولت آمریکا کار کنند. این مجموعه برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ و کمیک‌های شجاع و جسور به مخاطبان معرفی شد. گروهی که شامل هارلی کویین، ددشات، ال دیابلو، کاپیتان بومرنگ، کانیبال کیلر کراک و اسلیپ‌نات است.

فیلم پیرامون ماجرای دورهم آمدن این شخصیت‌های شرور برای مبارزه با گروهی تروریست است که می‌خواهند به خاک آمریکا حمله کنند. این شخصیت‌ها که توسط دولت زندانی هستند، ماموریت می‌گیرند تا در مقابل آزادی مشروط به دولت خدمت کنند. در این فیلم «ویل اسمیت» در نقش ددشات و «مارگو رابی» در نقش هارلی کویین حضور دارند.

این فیلم از دنیای سینمای دی سی در مجموع ۷۴۶ میلیون دلار فروخت و از سایت IMDb امتیاز ۵.۹ را کسب کرد.

۴- Wonder Woman

محصول سال ۲۰۱۷

زن شگفت انگیز

زن شگفت‌انگیز فیلمی بر محوریت شخصیت واندر وومن «Wonder Woman» است. ابرقهرمان زنی که جزو قبیله آمازونی‌هاست و برای اولین بار در سال ۱۹۴۱ خلق گردید. این کاراکتر که دارای قدرت‌های بدنی بالاست با نام پرنسس دایانا در جزیره آمازونی‌ها که برگرفته از اسطوره‌های یونانیست متولد شده است. واندر وومن را ویلیام مولتن مارستون «William Moulton Marston» خلق کرد و برای اولین بار در کمیک آل استار کامیکس معرفی گردید.

فیلم داستان خلبان مردی را نشان می‌دهد که به صورت اتفاقی در جزیره آمارونی‌ها فرود می‌آید. این حادثه باعث آشنایی او و واندر وومن با بازی گل گدوت «Gal Gadot» می‌شود ولی حضور این خلبان، پرنسس دایانا را به حضور در دنیای انسان‌ها و پایان دادن به جنگ جهانی دوم ترغیب می‌کند. خارج شدن دایانا از جزیره شروع ماجراجویی‌های این ابرقهرمان دنیای کمیک است.

فیلم در گیشه ۸۲۲ میلیون دلار فروخت و امتیاز ۷.۴ را از سایت IMDb به خود اختصاص داد.

۵- Justice League‎

محصول سال ۲۰۱۷

لیگ عدالت

فیلم لیگ عدالت درباره تیمی متشکل از ابرقهرمانان دنیای کمیک‌های دی سی است. تیمی شامل بتمن، سوپرمن، واندر وومن، فلش و آکوامن که در سال ۱۹۶۰ و در کمیک شجاع و جسور به مخاطبان معرفی گردیدند. این گروه توسط گاردنر فاکس خلق شد و در همین سال با کمیک اختصاصی خود یعنی لیگ عدالت آمریکا چاپ داستان آن آغاز گردید.

داستان فیلم درباره چگونگی تشکیل تیم ابرقهرمانی توسط بتمن است. او که بعد از اتفاقات فیلم بتمن در برابر سوپرمن متوجه حضور نیروهای دارک ساید «Darkseid» ابرشرور دنیای دی سی بر روی زمین می‌شود، تلاش می‌کند تا تیمی ابرقهرمانی را تشکیل دهد. تیمی که بتوانند در مقابل نیروهای تاریکی بایستند و جهان را از خطر نابودی رهایی بخشند.

۶۵۷ میلیون دلار، رقم فروشی است که فیلم به آن دست یافت و در IMDb نیز مخاطبان به آن امتیاز ۶.۱ را اختصاص دادند.

۶- Aquaman‎

محصول سال ۲۰۱۸

آکوامن

فیلم آکوامن یکی دیگر از شخصیت‌های دنیای سینمای دی سی را سوژه خود قرار داده است. آکوامن ابرقهرمانی است که برگرفته از اسطوره حاکمان دریا، پوزئیدون بوده و دارای توانایی‌های خاصی برای زندگی و تنفس در زیر آب‌هاست. این کاراکتر که برای اولین بار در سری کمیک‌های جالب و در سال ۱۹۴۱ خلق گردید توسط مورت وای‌سینگر شخصیت‌پردازی شده است.

فیلم درباره زندگی آکوامن با بازی جیسون موموآ «Jason Momoa» به عنوان فرمانروای سرزمین آتلانتیس است که از مادری آتلانتیسی و پدری زمینی متولد شده است. او که از بچگی در کنار پدرش و در روی زمین زندگی کرده، متوجه تصمیم حمله ساکنین آتلانتیس به زمین می‌شود. به همین دلیل او برای مقابله با این حمله شروع به استفاده از قدرت‌هایش می‌کند.

فیلم در مجموع ۱.۱ میلیارد دلار فروش کرد و توانست لقب نهمین فیلم پرفروش ابرقهرمانی تاریخ را کسب کند، همچنین فیلم امتیاز ۶.۹ را از سایت IMDb دریافت کرده است.

۷- Shazam

محصول سال ۲۰۱۹

شزم

شزم فیلمی بر اساس کاراکتر دنیای کمیک‌های ابرقهرمانی با نام کاپیتان مارول یا شزم است. کاراکتری که برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ و در کمیک تند و تیز به مخاطبان معرفی گردید. این ابرقهرمان که ساخته بیل پارکر است، دارای توانایی‌های جادویی بوده که برگرفته از اسطوره‌های یونان باستان با نام‌های سلیمان، هرکول، اطلس، زئوس، آشیل و مرکوری است.

داستان فیلم بیانگر چگونگی کسب قدرت‌های شزم توسط پسر بچه‌ای نوجوان است. در اثر شاهد خواهیم بود که این نوجوان با بازی اشر آنجل بعد از گرفتن قدرت‌هایش از جادوگری بزرگ، هر زمان که در موقعیت خطرناکی قرار گیرد با فریاد زدن اسم شزم تبدیل به ابرقهرمان می‌شود. ابرقهرمانی که نقش آن را در فیلم زکری لی‌وای «Zachary Levi» بازی می‌کند.

فیلم شزم ۳۶۶ میلیون دلار فروش کرد که بسیار کم بود و از سایت IMDb نیز امتیاز ۷ را دریافت کرده است.

۸- Birds of Prey

محصول سال ۲۰۲۰

هارلی کووین

فیلم پرندگان شکاری اختصاص به شخصیت هارلی کویین و چند شرور دیگر دنیای سینمای دی سی با نام‌های بلک کنیری، هانترس و لیدی بلک‌هاوک است. گروهی با محوریت زنان کمیک‌های دی سی که در سال ۱۹۹۵ خلق شدند. فیلم پرندگان شکاری اسپین آف یا فیلم فرعی از جوخه انتحار است که در آن هارلی کویین شخصیت محوری داستان خواهد بود. در این فیلم مارگو رابی «Margot Robbie» نقش هارلی کویین را بازی می‌کند.

داستان فیلم درباره زندگی شخصی هارلی کویین و چگونگی گذراندن زندگیش بعد از جدایی از همکارش جوکر است. او که تنها زندگی می‌کند، درگیر دعواهای بسیاری با دیگر اعضای شرور شهر گاتهام می‌شود که بعد از قطع همکاری او از جوکر به فکر انتقام از هارلی کویین هستند.

فیلم در مجموع ۲۰۱ میلیون دلار فروش داشت و امتیاز ۶.۱ را از IMDb کسب کرده است.

۹- Wonder Woman 1984‎

محصول سال ۲۰۲۰

واندر وومن

فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ دومین فیلم در دنیای سینمایی دی سی با محوریت شخصیت واندر وومن است. ابرقهرمان زنی که جزو قبیله آمازونی‌هاست و برای اولین بار در سال ۱۹۴۱ خلق گردید. واندر وومن را ویلیام مولتن مارستون «William Moulton Marston» خلق کرد و برای اولین بار در کمیک آل استار کامیکس معرفی گردید.

داستان قسمت دوم به زندگی این شخصیت در سال ۱۹۸۴ اختصاص دارد. دایانا که پس از خروج از جزیره آمازونی‌ها در حال نجات جهان از شر شخصیت‌های شرور است با سنگی جادویی برخورد می‌کند که قابلیت برآورده کردن آرزوها را دارد. اما برآورده کردن هر آرزویی بهایی نیز خواهد داشت، دایانا در ازای بازگشت کسی که عاشقش بود قدرت‌های خود را قربانی می‌کند.

فیلم با فروش ۱۶۶ میلیون دلاری یک شکست در گیشه بود، زیرا مجموع هزینه ساخت آن ۲۰۰ میلیون دلار بوده است. در سایت IMDb نیز فیلم با دریافت امتیاز ۵.۴ از سوی کاربران مواجه شد.

۱۰- Justice League Snyder Cut

محصول سال ۲۰۲۱

لیگ عدالت زک اسنایدر

فیلم لیگ عدالت زک اسنایدر بازسازی فیلم لیگ عدالت ساخته سال ۲۰۱۷ است. فیلم لیگ عدالت درباره تیمی متشکل از ابرقهرمانان دنیای کمیک‌های دی سی است. تیمی شامل بتمن، سوپرمن، واندر وومن، فلش و آکوامن که در سال ۱۹۶۰ و در کمیک شجاع و جسور به مخاطبان معرفی گردید. این گروه توسط گاردنر فاکس خلق شد و در همین سال با کمیک اختصاصی خود یعنی لیگ عدالت آمریکا چاپ داستان آن آغاز گردید.

نسخه بازسازی لیگ عدالت همان فیلم قبلیست ولی با اضافه شدن سکانس‌های محوری که ماجرای نبرد ابرقهرمانان ما را بیشتر برای مخاطب مشخص می‌کند. این نسخه توسط زک اسنایدر «Zack Snyder» بازسازی شد، کارگردانی که فیلم اول را نیز او ساخت ولی به دلایلی در نیمه پروژه از فیلم جدا شد و ادامه ساختش بر عهده کارگردان دیگری قرار گرفت.

فیلم برخلاف نسخه اول با استقبال خوبی مواجه شد و توانست از سایت IMDb امتیاز ۸.۱ را دریافت کند.

جمع بندی

فیلم لیگ عدالت نسخه زک اسنایدر را می‌توان پایان فاز اول دنیای سینمایی دی سی دانست. دنیایی که فاز اول آن ۱۰ اثر را در خود جای داده است. هرچند که بر اساس صحبت‌های انجام شده پیش بینی می‌شود که دنیای سینمایی دی سی فازهای دوم یا سومی نیز داشته باشد که باید انتظار کشید تا ببینیم این فیلم‌ها چگونه می‌توانند دنیای دی سی را جذاب‌تر از گذشته کنند.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن