10 فیلم خاطره انگیز زنده یاد حسین پناهی - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
گالری

۱۰ فیلم خاطره انگیز زنده یاد حسین پناهی – اینفوگرافی

حسین پناهی از جمله معدود بازیگرانی است که زندگی او حتی پس از مرگ و زنده‌ نامی‌ اش دست‌ خوش سخن‌ ها، قلم‌ ها، نقدها و تفسیر‌های واقعی و غیر‌ واقعی بوده است.

10 فیلم خاطره انگیز حسین پناهی

حسین پناهی از جمله معدود بازیگرانی است که زندگی او حتی پس از مرگ و زنده‌نامی‌اش دست‌خوش سخن‌ها، قلم‌ها، نقدها و تفسیر‌های واقعی و غیر‌ واقعی بوده است. شکی در این موضوع وجود ندارد که پناهی، این هنرمند خلاق و ذوق‌آفرین، یکی از چهر‌ه‌های نامی هنر سده‌ی معاصر ایران است.

به واقع می‌توان گفت، او مثل هیچ‌کس نبود و تاکنون نیز هیچ‌کس به مانند او نبوده است؛ چرا که جوهره‌ی وجودی استثنایی او بود که به سمت بازی کاراکترهایش و قلم شعر و دکلمه‌اش سوق پیدا می‌کرد. او در صحنه‌ی فیلم و تئاتر، خودش بود؛ حسین پناهی به کاراکتری که بازی می‌کرد جان می‌بخشید، او هرگز به خاطر نقش‌هایی که اجرا می‌کرد مشهور نشد، بلکه این نقش‌ها بودند که به واسطه‌ی بازی او جلب توجه می‌کردند.

سهراب سپهری سینمای ایران، اولین حضور سینمایی‌اش در سال ۶۵ با بازی در فیلم «گال» رقم خورد. «گال» موفق به دریافت جوایز بین‌المللی متعدد از جمله پروانه‌ی زرین بهترین کارگردانی بخش بین‌الملل کودک و نوجوان جشنواره فجر در آن دوره شد.

در اواخر دهه ۶۰، پناهی با بازی در فیلم «هی‌جو» ساخته منوچهر عسگری نسب، سبک و سیاق فیلم‌های وسترن آمریکایی را تجربه کرد. در همین ایام وی با بازی در فیلم‌های ماندگاری همانند «نار و نی»، «در مسیر تندباد»، «ارثیه»، «راز کوکب»، «مهاجران»، «چاووش» و «سایه خیال»، شخصیت و بازی درخشانی از خود در صحنه‌ی سینما به یادگار گذاشت.

افتخارات این فیلسوف ژولیده موی سینمای ایران محدود به دهه ۶۰ نشد، و در دهه ۷۰ با بازی در سینمایی «هنرپیشه»، «مرد ناتمام»، «روز واقعه»، «آرزوی بزرگ»، «قصه‌های کیش» و «بابا عزیز»؛ سینمای دهه‌ی ۷۰ ایران را مدیون خود کرد.

نقش‌آفرینی حسین پناهی در این سال‌ها از عرصه‌ی قلم و شعر و تئاتر و سینما فراتر رفت و پا به عرصه تلویزیون گذاشت و با بازی در سریال‌های شاخص و نوستالژی‌ای همچون «روزی روزگاری»، «دزدان مادربزرگ»، «کوچک جنگلی»، «روزگار غریب»، «آژانس دوستی»؛ یاد و خاطره‌‌ی خود را در دیدگان مردم کوچه و بازار هم جاودانه کرد.

حال در این مجال تحت عنوان «۱۰ بازی خاطره‌انگیز زنده‌یاد حسین پناهی» قصد داریم به بازی‌های این هنرمند استثنایی سینمای ایران در ۱۰ اثر شاخص او بپردازیم.

خاطره انگیزترین فیلم های حسین پناهی:

  1. گال(۱۳۶۵)
  2. در مسیر تندباد(۱۳۶۷)
  3. سایه خیال(۱۳۶۹)
  4. اوینار(۱۳۷۰)
  5. مهاجران(۱۳۷۱)
  6. مرد ناتمام(۱۳۷۱)
  7.  سریال بی‌بی یون(۱۳۷۴)
  8. سریال دزدان مادربزرگ(۱۳۷۵)
  9. قصه‌های کیش(۱۳۷۷)
  10. سریال آژانس دوستی(۱۳۷۸)
۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن