ده فیلم برتری که به خاطر طرفدارانشان تغییر کردند | مجله نقد فیلم گردی
پرونده

ده فیلم برتری که به خاطر طرفدارانشان تغییر کردند

ما نگاهی به نمونه‌ های مختلفی می‌ اندازیم که استودیوهای فیلمسازی به حرف طرفداران یا مخاطبان آزمایشی خود گوش دادند و فیلم را مطابق با خواسته‌ های آن ها تغییر دادند.

ده فیلم برتری که استودیوهای فیلمسازی به نظر طرفداران گوش دادند، باشد که صدایتان شنیده شود! گاهی، آنها واقعاً گوش می‌دهند. در این فهرست، ما به دنبال ده فیلم برتری می‌گردیم که استودیوهای فیلمسازی به حرف طرفداران‌شان گوش دادند. شمارش معکوس ما شامل «جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر»، «سونیک خارپشت»، «فراتر از پیشتازان فضا»، «چهار شگفت‌انگیز» و چند فیلم دیگر می‌شود! باشد که صدایتان شنیده شود! گاهی، استودیوهای فیلمسازی واقعاً گوش می‌دهند.

امروز شمارش معکوس ده فیلم برتری را به شما ارائه می‌کنیم که استودیوهای فیلمسازی به حرف طرفداران‌شان گوش دادند. در این فهرست، ما نگاهی به نمونه‌های مختلفی می‌اندازیم که استودیوهای فیلمسازی به حرف طرفداران یا مخاطبان آزمایشی خود گوش دادند و فیلم را مطابق با خواسته‌های آنها تغییر دادند. ما لزوماً نمی‌گوییم که این تغییرات باعث بهتر شدن محصول نهایی شدند. فقط ده فیلمی که استودیوهای فیلمسازی به مطالبات طرفداران، خوب یا بد، گوش دادند.

شماره‌ی ۱۰: اصل و نسب ری
«جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر» (۲۰۱۹)

اغلب «نیرو بر می‌خیزد» را تکرار «امیدی جدید» دانسته‌اند اما این فیلم سؤالات جالبی به وجود آورد – در درجه‌ی اول، در رابطه با اصل و نسب ری. در «نیرو بر می‌خیزد»، «ری» یک زباله جمع کنِ ساده است که گذشته‌ی پر رمز و رازی دارد و بسیاری از تماشاچیان خیلی زود به این نتیجه رسیدند که اصل و نسب اسرارآمیز او باید چیز مهمی باشد.

فیلم جنگ ستارگان خیزش اسکای واکر

اما، «ریان جانسون» همه چیز را خراب کرد و پدر و مادر ری را افرادی معمولی و بی‌اهمیت قرار داد که در ازای «پول مشروب»، او را در جاکو رها می‌کنند. ریسک بزرگی بود که نتیجه‌ی خوبی نداد. طرفداران عصبانی بودند و به همین دلیل او در «خیزش اسکای واکر» به نوه‌ی امپراتور «پالپاتین» تبدیل شد. می‌بینید؟ او را در ازای پول مشروب، نفروختند – در واقع سعی داشتند از او در برابر پدربزرگ شرورش محافظت کنند! ارزش یک فرد ممکن است به همین راحتی تغییر کند….

شماره‌ی ۹: تدوینی متفاوت
«رفقای خوب» (۱۹۹۰)

گاهی تماشاچیان آزمایشی در واقع می‌دانند چه می‌گویند! البته، همیشه نه، فقط گاهی. خوشبختانه، آنها بودند که باعث شدند پرده‌ی آخرِ دیوانه‌وار «رفقای خوب» به وجود بیاید. در پرده‌ی آخر فیلم، «هنری» بر اثر اعتیاد شدید به کوکائین، بی‌خوابی، و پارانویای بی‌امان، در هم می‌شکند.

فیلم رفقای خوب

تماشاچیان آزمایشیِ تدوین اولیه، معتقد بودند این سکانس‌ها بیش از حد طولانی هستند، پس «اسکورسیزی» و تدوینگر «تلما شونمیکر» سرعت تدوین را بالا بردند و برش‌های پرشی مشهور فیلم را به آن اضافه کردند. نتیجه فوق‌العاده بود – یک سکانس دیوانه‌وار با ضرباهنگی سریع که تماشاچی را در فضای ذهنی معتاد و پارانوئید هنری اسیر می‌کند.

شماره‌ی هشت: لغو جواز
«جواز قتل» (۱۹۸۹)

به نظر می‌رسد همه به جز طرفداران دو آتشه‌ی «جیمز باند»، فیلم‌های «تیموتی دالتون» – «روزهای روشن زندگی» و «جواز قتل» محصول ۱۹۸۹ –  را فراموش کرده‌اند. «جواز قتل» نام با مسمایی است زیرا این فیلم، تیر و تارترین و خشونت‌بارترین فیلم سری «باند» است که تا به حال ساخته شده است.

فیلم جواز قتل

اما باورتان می‌شود که چیزی نمانده بود نام فیلم را «لغو جواز» بگذارند؟ نام اولیه‌ی فیلم همین بود و «ام جی‌ ام» حتی پوسترهای فیلم را با نام ««لغو جواز» آماده کرده بود. اما طرفداران از آن نام راضی نبودند و عنوان فیلم باعث سردرگمی آنها شده بود، زیرا فکر می‌کردند «لغو جواز» به معنای جواز رانندگی باند است! «ام جی ام» اعتراضات خشماگین طرفداران را شنید و عنوان فیلم را به «جواز قتل» تغییر داد. حالا دیگر هیچکس با شنیدن اسم فیلم، آن را با جواز رانندگی اشتباه نمی‌گیرد!

شماره‌ی ۷: اسکات با رامونا می‌رود
«اسکات پیلگریم در برابر دنیا» (۲۰۱۰)

قبل از آنکه نوشتن رمان «اسکات پیلگریم» به قلم «برایان لی اومالی» به پایان برسد، «ادگار رایت» از روی آن یک فیلم ساخت و مثل یک داستان دیگر که قبل از تمام شدن، به فیلم تبدیل شد؛ اینجا هم پایان داستان با نارضایتی و جنجال بسیاری همراه گردید. در پایان اولیه‌ی فیلم «ادگار رایت» و «مایکل باکال»، اسکات، رامونا را رها می‌کند و دوباره رابطه با «نایوز» را از سر می‌گیرد.

فیلم اسکات پیلگریم در برابر دنیا

این پایان موجب نارضایتی طرفداران شده بود اما در جولای ۲۰۱۰ وقتی که اومالی فصل آخر داستان «اسکات پیلگریم» را منتشر کرد، اوضاع بدتر شد. در پایان داستان او، اسکات دوباره با رامونا ملاقات می‌کند و با او همراه می‌شود. ادگار رایت که پایان داستان اومالی را بهتر می‌دانست و از واکنش‌های منفی به پایان داستان خودش دلسرد شده بود، تصمیم گرفت پایان فیلم خود را مطابق با پایان داستان کتاب مصور تغییر دهد.

شماره‌ی ۶: «پیشتازان فضا» بیشتر شبیه پیشتازان فضا می‌شود
«فراتر از پیشتازان فضا» (۲۰۱۶)

دو فیلم اول مجموعه‌ی بازسازی شده‌ی  «پیشتازان فضا» قطعاً بد نبودند اما چندان شبیه «پیشتازان فضا» نبودند. فیلم‌های پرفروش اکشن بودند. فیلم‌های پروفروش اکشن بسیار خوش ساختی بودند، بله، اما «پیشتازان فضا» هیچوقت ربطی به اکشن نداشت. نویسنده «جی دی پین» گفت فیلمنامه‌اش «دوباره به حس اکتشاف و شگفتی» که ویژگی اصلی فیلم‌های «پیشتازان فضا» بودند، برگشته است.

فیلم فراتر از پیشتازان فضا

با این وجود، «سیمون پگ» به گروه فیلمسازی پیوست تا فیلم را دلپذیرتر کند، زیرا «استودیو نگران بود که شاید فیلم بیش از حد شبیه پیشتازان فضا شده باشد.» روی هم رفته، اگر کیفیت فیلم و ساده‌انگارانه فیلمنامه را کنار بگذاریم، نمی‌توان انکار کرد که «فراتر از پیشتازان فضا» قطعاً بیشتر از «به سوی تاریکی» به پیشتازان فضا شباهت دارد.

شماره‌ی ۵: کنار گذاشتن «ویکتور دوماشوف»
«چهار شگفت‌انگیز» (۲۰۱۵)

طرفداران کتاب‌های مصور واقعاً به جزئیات داستان کتاب‌ها اهمیت می‌دهند. برای مثال، «چهار شگفت‌انگیز». قبل از اینکه فیلم اکران شود (یعنی قبل از اینکه بفهمیم فیلم یک کُپه آشغال است)، شایعه شده بود که نام واقعی «دکتر دووم»، «ویکتور دوماشوف» خواهد بود.

فیلم چهار شگفت‌ انگیز 2015

این شایعه واکنش‌های منفی بسیاری را برانگیخت و طرفداران اصرار داشتند که نامی که در کتاب مصور بود، «ویکتور ون دووم»، اینجا هم حفظ شود. فاکس نظر طرفداران خشمگین خود را پذیرفت و با فیلمبرداری‌های مجدد، نام ویکتور را مطابق کتاب مصور، تغییر داد. اما این موضوع اهمیت چندانی نداشت. چون فیلم به تغییراتی بسیار بیشتر از یک تغییر نام نیاز داشت.

شماره‌ی ۴: وارد کردن زنومورف
«بیگانه: کاوننت» (۲۰۱۷)

وقتی که «کاوننت» اکران شد، مدتها بود که سری فیلم‌های «بیگانه» از رونق افتاده بودند. چند دهه بود که یک فیلم «بیگانه» واقعی و ترسناک ندیده بودیم، زیرا «رستاخیز» یک فیلم درجه دو، مسخره و مزخرف بود و «پرومتئوس» هم بیش از حد رنگ و بوی فلسفی داشت. «ریدلی اسکات»، کارگردان این قسمت، در سال ۲۰۱۴ به یاهو گفت قرار است زنومورف را کنار بگذارد.

فیلم بیگانه کاوننت

اما، واکنش منفی و خصمانه به «پرومتئوس» باعث شد در تصمیمش تجدید نظر کند. در نتیجه، ریدلی اسکات و نویسنده «جان لوگان» تصمیم گرفتند ریشه‌های وحشتناک سری بیگانه را به «بیگانه: کاوننت» برگردانند. فیلمنامه چند بار بازنویسی شد تا زنومورف به داستان برگردد و «بیگانه: کاوننت» به ترکیب آشنایی از هیجان‌های قدیمی و تفکرات فلسفی تبدیل شود.

شماره‌ی ۳: دنیای سینمایی دی سی دیگر خیلی تیره نخواهد بود
«دنیای سینمایی دی سی» (۲۰۱۳-)

می‌دانیم دنیای سینمایی دی سی می‌خواست چه کاری انجام بدهد و به خواست آن احترام می‌گذاریم. اما تلاشش موفقیت‌آمیز نبود. دی سی برای رقابت با فیلم‌های سبک‌تر «مارول»، سه فیلم تیره و تار، افسرده کننده و ناامید کننده‌ی «مرد پولادین»، «بتمن در برابر سوپرمن» و «جوخه‌ی خودکشی» را ساخت.

دنیای سینمای دی سی

این سه فیلم هرچند نهایتاً به سوددهی رسیدند اما در گیشه فروش خوبی نداشتند، و مشخص شد که عموم تماشاچیان از سبک فیلم‌های دنیای سینمایی دی سی لذت نمی‌برند. و به همین دلیل سبک فیلم‌هایشان را تغییر دادند. بعد از «جوخه‌ی خودکشی»، فیلم سبک‌تر و مقبول‌تر «زن شگفت‌انگیز» ساخته شد و سپس فیلم‌های «آکوامن» و «شزم!» و حتی «لیگ عدالت» به سبک فیلم‌های مارول، طنازتر و رنگارنگ‌تر از فیلم‌های تیره و تار قبلی ساخته شدند، استودیو به وضوح تلاش داشت فیلم‌های خانوادگی، دوستانه و ملموس‌تری بسازد.

شماره‌ی ۲: کم کردن نقش جار جار
سه گانه‌ی پیش درآمد «جنگ ستارگان» (۲۰۰۵ – ۱۹۹۹)

طرفداران امروزی ممکن است از «آخرین جدای» ناراضی باشند اما این نارضایتی قابل مقایسه با خشم عمیق آنان از «تهدید شبح» و «حمله‌ی کلون ها» نبود. این فیلم‌ها مسخره و بی‌معنی بودند و بخش عمده‌ی سرزنش‌ها مستقیماً نصیب یک شخصیت خاص شد – جار جار بینکسِ بیچاره.

سه‌گانه پیش‌درآمد جنگ ستارگان

جار جار پس از «تهدید شبح» به منفورترین شخصیت دنیا تبدیل شد و اشتباهات وحشتناکش در «حمله‌ی کلون‌ها» هم کمکی به بهبود وضعیتش نکرد. بازیگر «احمد بست» به دلیل واکنش‌های منفی شدید، پیشنهاد کرد که «جرج لوکاس» در فیلم «انتقام سیت» جار جار را بکشد. به پیشنهاد او عمل نشد اما نقش جار جار به شدت کاهش پیدا کرد و صحنه‌های زیادی از این شخصیت از فیلم نهایی حذف گردید. 

شماره‌ی ۱: تغییر سونیک
«سونیک خارپشت» (۲۰۲۰)

مدت زیادی انتظار کشیدیم اما بالاخره در سال ۲۰۱۹ اولین تصاویر از فیلم «سونیک خارپشت» منتشر شد. ولی … خوب نبود. بیایید جدی باشیم، مدت‌هاست که طرفداران «سونیک» سطح انتظارات خود را پایین آورده‌اند. اما حتی پایین‌ترین انتظارات هم نمی‌توانست ما را برای رویارویی با آنچه پیش رویمان قرار گرفت، آماده کند.

فیلم سونیک

همه از طراحی سونیک انسان نما متنفر بودند، و واکنش‌ها به ویدئوی تبلیغاتی سونیک در یوتیوب به شدت منفی بود. این یک کابوس تبلیغاتی برای سگا و پارامونت بود و آنها فوراً دست به کار شدند تا جلوی خسارت‌های بیشتر را بگیرند. خیلی سریع اعلام کردند که طراحی سونیک را تغییر خواهند داد و در نتیجه فیلم دیرتر اکران خواهد شد و بله، طراحی جدید خیلی بهتر از قبلی بود. حداقل می‌دانیم که آنها برای راضی نگه داشتن طرفدارانشان تلاش می‌کنند.

۱
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن