معرفی مجموعه فیلم های رزیدنت اویل | مجله نقد فیلم‌گردی
فیلم شناسی

معرفی مجموعه فیلم های رزیدنت اویل

حضور زامبی‌ها در سینما پیوند عمیقی با مجموعه فیلم‌های «Resident Evil» دارد. به همین دلیل در این مطلب به سراغ معرفی این مجموعه رفته‌ایم تا بیشتر با دنیای زامبی‌ها آشنا شویم.

رزیدنت اویل نام آشنایی برای گیمرهای جهان است. مجموعه بازی که برای اولین بار توسط استودیو بازی‌سازی ژاپنی به نام «Capcom» به جهان معرفی شد. مجموعه بازی‌هایی که از سال ۱۹۹۶ تا به اکنون در حال انتشار است. بازی که در کنار خود مجموعه رمان، کتاب کمیک، انیمیشن‌ها و فیلم‌های سینمایی را به مخاطبان خود ارائه می‌کند تا لقب فرانشیز چند رسانه‌ای را به خود بگیرد.

مجموعه فیلم‌های رزیدنت اویل سری آثار سینمایی است که محوریت داستان خود را بر اساس داستان بازی ویدئویی رزیدنت اویل یا اقامتگاه شیطان بنا نهاده است. مجموعه فیلم‌هایی که داستانش درباره حضور زامبی‌ها در جهان و مبارزه قهرمانان این مجموعه با مردگان متحرک است. مردگانی که در آثار سینمایی دیگری همچون «World War Z»، «kingdom» و «Train to Busan» شاهد حضورشان بوده‌ایم.

شش‌گانه رزیدنت اویل

مجموعه فیلم‌های رزیدنت اویل به نویسندگی و کارگردانی «Paul W. S. Anderson» ساخته شده‌اند. کارگردان انگلیسی تباری که فیلم «Death Race» او برای مخاطبان ایرانی نامی آشناست. به خصوص که «Jason Statham» بازیگر آثار اکشن در آن به هنرنمایی پرداخته است. کارگردانی که در سال گذشته نیز با فیلم «Monster Hunter» نشان داد که علاقه زیادی به بازسازی آثار لایو اکشن از بازی‌های ویدئویی دارد.

رزیدنت اویل اما نه فقط با کارگردانش بلکه با بازیگر این مجموعه نیز شناخته می‌شود. «Milla Jovovich» بازیگر اوکراینی تباری است که در مجموعه فیلم‌های رزیدنت اویل بازی کرده است. بازیگری که همسر کارگردان این مجموعه نیز است تا ترکیب این زوج، مجموعه‌ای نه اقتباسی بلکه ایده برداری شده از مجموعه بازی‌های ویدئویی آن باشد.

نیم نگاهی به جهان رزیدنت اویل

می‌خواهیم در لیست زیر مجموعه آثار مرتبط با بازی ویدئویی رزیدنت اویل را به شما مخاطبان معرفی کنیم. مجموعه آثاری که شامل سه انیمیشن سینمایی، مجموعه شش‌گانه ساخته اندرسون و نهایتا لایو اکشن اقتباسی از گیم رزیدنت اویل خواهد بود. پس همراه ما در مجله نقد فیلم‌گردی باشید.

لیست مجموعه آثار سینمایی رزیدنت اویل

۱- Resident Evil

محصول سال ۲۰۰۲

فیلم رزیدنت اویل

فیلم رزیدنت اویل قسمت اول از سری شش‌گانه است. ویروس T که منشا حضور زامبی‌هاست در یکی از آزمایشگاه‌های شرکت آمبرلا نشر پیدا می‌کند. حال گروهی از سربازان وارد این آزمایشگاه می‌شوند تا وضعیت موجود را بررسی کنند. آن‌ها آلیس را که تنها بازمانده این ماجراست پیدا می‌کنند اما موجود عجیبی شروع به شکار آن‌ها می‌کند.

کارگردان فیلم «Paul W. S. Anderson» است و بازیگران فیلم نیز «Milla Jovovich»، «Michelle Rodriguez» و «James Purefoy» هستند که در سال ۲۰۰۲ توانست جایزه ساترن بهترین فیلم ترسناک را کسب کند. فیلم از رای ۲۵۸ هزار مخاطب سایت imdb امتیاز ۶.۷ و از منتقدان سایت rottentomatoes نیز امتیاز ۳۶ را کسب کرده است.

معرفی فیلم‌ های سریع و خشن با بازی Michelle Rodriguez

۲- Resident Evil: Apocalypse

محصول سال ۲۰۰۴

فیلم رزیدنت اویل: آخرالزمان

فیلم رزیدنت اویل: آخرالزمان قسمت دوم از سری شش‌گانه است. آلیس که بعد از حوادث داخل آزمایشگاه زنده باقی می‌ماند، وارد شهر راکون می‌شود که درگیر ویروس تی و زامبی‌هاست. حال او با کمک یکی از افسران پلیس شهر باید تلاش کنند تا خود و باقی شهروندان سالم را از خطر زامبی‌ها ایمن نگه دارند. این درحالی است که ماموران آمبرلا نمی‌خواهند این اتفاق بیافتد.

فیلم را «Alexander Witt» کارگردانی کرد و «Milla Jovovich»، «Sienna Guillory» و «Oded Fehr» در آن بازی کرده‌اند. فیلم امتیاز ۶.۲ را از رای ۱۹۲ هزار کاربر imdb و از منتقدان rottentomatoes نیز امتیاز ۱۹ را دریافت کرده است.

۳- Resident Evil: Extinction

محصول سال ۲۰۰۷

فیلم رزیدنت اویل: انقراض

فیلم رزیدنت اویل: انقراض قسمت سوم از سری شش‌گانه است. زامبی‌ها و ویروس تی در بیشتر جهان پخش و انسان‌های زیادی را به کام مرگ کشانده است. آلیس بعد از فرار از راکون سیتی در تلاش است تا به نقطه‌ای برود که اثری از ویروس در آنجا نباشد. او در راه سفر خود با کاروان بازماندگانی برخورد می‌کند که آن‌ها نیز در حال فرار هستند.

«Russell Mulcahy» کارگردان قسمت سوم است و «Milla Jovovich»، «Oded Fehr» و «Ali Larter» هستند. رای ۱۸۹ هزار کاربر سایت imdb به فیلم امتیاز ۶.۲ بود و امتیاز ۲۵ نیز توسط rottentomatoes به اثر داده شده است.

۴- Resident Evil: Afterlife

محصول سال ۲۰۱۰

فیلم رزیدنت اویل: زندگی پس از مرگ

فیلم رزیدنت اویل: زندگی پس از مرگ قسمت چهارم از سری شش‌گانه است. آلیس به دنبال کشتن آلبرت وسکر رئیس شرکت آمبرلا است. او در این مسیر با دوستان قدیمی خود کلر و کریس ردفیلد ملاقات می‌کند تا با کمک آن‌ها تلاش خود را برای کشتن وسکر آغاز کند.

کارگردان فیلم «Paul W. S. Anderson» است و بازیگران فیلم نیز «Milla Jovovich»، «Ali Larter» و «Wentworth Miller» هستند. فیلم برنده جشنواره «Scream Awards» شده و از رای ۱۶۷ هزار مخاطب imdb امتیاز ۵.۸ و از رای منتقدان rottentomatoes امتیاز ۲۱ را دریافت کرده است.

۵- Resident Evil: Retribution

محصول سال ۲۰۱۲

فیلم رزیدنت اویل: قصاص

فیلم رزیدنت اویل: قصاص قسمت پنجم از سری شش‌گانه است. بعد از مرگ وسکر، آلیس به همراه دوستانش در مقابل جهانی قرار می‌گیرند که زامبی‌ها به طور کامل آن را به تصرف خود درآورده‌اند. حال آلیس و دوستانش به همراه بازماندگان تمدن انسانی باید در مقابل این موجودات وحشی از خود دفاع کنند.

«Paul W. S. Anderson» همچون اثر قبلی کارگردان فیلم بوده و «Milla Jovovich» به همراه «Michelle Rodriguez» و «Sienna Guillory» در آن ایفای نقش می‌کنند. فیلم برنده جایزه «Canadian Screen Awards» شد و امتیاز ۵.۴ را از رای ۱۳۷ هزار مخاطب imdb و امتیاز ۲۸ را از سایت rottentomatoes کسب کرده است.

۶- Resident Evil: The Final Chapter

محصول سال ۲۰۱۶

فیلم رزیدنت اویل: قسمت پایانی

فیلم رزیدنت اویل: قسمت پایانی آخرین اثر از سری شش‌گانه این مجموعه است. زامبی‌ها در حال نبرد با انسان‌های باقی مانده در جهان هستند، از سمتی شرکت آمبرلا پادتن ویروس را کشف کرده است اما می‌خواهد بعد از مرگ همه انسان‌ها آن را رها سازی کند. حال آلیس تلاش می‌کند تا پادتن را پیدا کند و این ویروس را در کل جهان از بین ببرد.

«Paul W. S. Anderson» قسمت آخر را کارگردانی کرده و «Milla Jovovich»، «Ali Larter» و «Iain Glen» در آن بازی می‌کنند. رای ۸۹ هزار مخاطب imdb به فیلم امتیاز ۵.۵ و امتیاز ۳۷ نیز از سایت rottentomatoes به فیلم اختصاص داده شده است.

۷- Resident Evil: Welcome to Raccoon City

محصول سال ۲۰۲۱

فیلم رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید

فیلم رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید اولین فیلم مستقل از شش‌گانه اندرسون است. فیلمی اقتباسی که داستان آن منطبق بر بازی ویدئویی این مجموعه است. داستان فیلم درباره حضور کریس و کلر ردفیلد در شهر راکون است. جایی که سرآغاز شروع ویروس تی و زامبی‌هایی است که انسان‌ها را به نابودی کشاندند.

کارگردان و نویسنده فیلم «Johannes Roberts» است و «Kaya Scodelario»، «Robbie Amell» و «Hannah John-Kamen» در آن بازی می‌کنند. فیلم در نوامبر سال ۲۰۲۱ اکران گردیده است.

تماشای آنلاین فیلم دزدان دریایی کارائیب ۵: مردگان قصه نمی گویند با بازی Kaya Scodelario

۸- Resident Evil: Degeneration

محصول سال ۲۰۰۸

انیمیشن رزیدنت اویل: تباهی

انیمیشن رزیدنت اویل: تباهی اولین فیلم بلند و پویانمایی رایانه‌ای سه‌بعدی ساخته شده از مجموعه رزیدنت ایول است. این اثر داستانی منطبق بر داستان اصلی بازی ویدئویی آن دارد. داستان درباره حمله ویروس T به فرودگاه هارواردویل است. حال کلر ردفیلد که در فرودگاه حضور دارد به همراه مامور فدرال لیان اس. کندی تلاش می‌کنند تا از فرودگاه فرار کنند.

کارگردان انیمیشن «Makoto Kamiya» ژاپنی است. «Paul Mercier» و «Alyson Court» نیز صداپیشگان این اثر هستند که امتیاز ۶.۵ را از رای ۳۰ هزار مخاطب imdb کسب کرده است.

۹- Resident Evil: Damnation

محصول سال ۲۰۱۲

انیمیشن رزیدنت اویل: نفرین شدگی

انیمیشن رزیدنت اویل: نفرین شدگی دومین پویانمایی رایانه‌ای سه‌بعدی از سری آثار این مجموعه است. داستان این انیمیشن درباره حضور لیان اسکات کندی در شرق اروپاست. جایی که حمله‌ای بیولوژیک با ویروس تی باعث حمله زامبی‌ها شده است. حال او با حضور در این منطقه باید در مقابل تروریست‌ها بایستد.

همچون اثر قبلی «Makoto Kamiya» کارگردانی اثر را برعهده دارد. «Matthew Mercer» و «Courtenay Taylor» نیز صداپیشگان این انیمیشن هستند. فیلم از رای ۲۰ هزار مخاطب imdb امتیاز ۶.۵ را به خود اختصاص داده است.

۱۰- Resident Evil: Vendetta

محصول سال ۲۰۱۷

انیمیشن رزیدنت اویل: انتقام

انیمیشن رزیدنت اویل: انتقام قسمت سوم از مجموعه پویانمایی رایانه‌ای سه‌بعدی این مجموعه است. در این نسخه کریس ردفیلد به دنبال تروریست‌هایی می‌گردد که از ویروس تی استفاده می‌کنند. کریس با همکاری دوست خود لیان در این قسمت به دنبال گلن اریاس سردسته این گروه است تا جلوی او را بگیرد.

قسمت سوم انیمیشن رزیدنت اویل را «Takanori Tsujimoto» کارگردانی کرده و «Kevin Dorman» به همراه «Matthew Mercer» صداپیشگان این اثر هستند. امتیاز فیلم نیز از رای ۱۲ هزار مخاطب imdb 6.3 است.

۲
برچسب ها

همچنین بخوانید

‫۴ نظرها

  1. عالی مخصوصا رزیدنت ایول ب راکون سیتی خوش آمدید البته باید ی فصل دومی داشته باشه ادامه دار هست

   ۰
   ۰
 1. فیلم های رزیدنت اویل واقعا عالی هستند ممنون میشم اگر سریال چند فصله درست کنید از فیلم های رزیدنت اویل چون پر مخاطب هستند

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن