سرانجام 10 شخصیت سریال مختارنامه چه شد؟ - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
اینفوگرافیک

سرانجام ۱۰ شخصیت سریال مختارنامه چه شد؟ – اینفوگرافی

سریال مختارنامه یک مجموعه تلویزیونی پیرامون زندگی و قیام مختار ثقفی به کارگردانی داوود میرباقری است. این سریال به داستان مختار ثقفی مکنی به ابواسحاق، و چگونگی قیام او که پس از حادثه عاشورا به خونخواهی حسین بن علی برمی‌ خیزد، می‌ پردازد.

اینفوگرافیک سریال مختارنامه

تغییر و تداوم تاریخ منوط به تصمیم‌گیری‌ها در بزنگاه‌ است. واقعه‌ی کربلا یکی از همین بزنگاه‌ها بود که تصمیمات بزرگانش بلاها، فتنه‌ها و دلیری‌ها و رشادت‌ها ساخت. مستندها و فیلم‌های سینمایی‌ زیادی در طول تاریخ سینمای ایران سعی بر این داشتند که این واقعه‌ را با تمام پیچ‌های تاریخی‌اش در آینه‌ی سینما به بهترین وجه ممکن به نمایش بگذارند، اما همه‌ی آن‌ها از لحاظ ساختاری، فرمی، نوع و استناد داستانی و… کم و بیش با ایراداتی همراه بودند.

لکن طی ۱۰ سال گذشته تنها اثری که با تمام منتقدانش در فضای برهوت آثار عاشورایی توانسته چشمان مخاطب را به قاب تلویزیون گره بزند، مجموعه تلویزیونی «مختارنامه»، اثر داود میرباقری است.

مجموعه‌ی «مختارنامه» از بزرگترین و محبوب‌ترین سریال‌های ایرانی با ۷۰۰ سکانس و ۵۱۰ بازیگر است که مدت تولید آن ۵ سال طول کشید و در سال ۸۹ روی آنتن صدا و سیما رفت.

میرباقری با داشتن ید طولایی در این نوع فیلمسازی و بازی گرفتن طیف وسیعی از کهنه‌کاران تئاتر، سینما و تلویزیون توانست قصه‌ای با جذابیت‌های بالای دراماتیک خلق کند.

ظرفیت داستانی سریال «مختارنامه» به حدی است که می‌تواند مخاطبان را با هر میزان سواد و علمی، درگیر و کنجکاو خود گرداند.

این کارگردان با نمایش طیف متنوع شخصیتی مثبت، منفی و خاکستری و دگرگونی‌های تدریجی و ناگهانی کاراکتر‌ها به هنگام تصمیمات حساس و ایجاد پیوندی احساسی با مخاطب، توانست او را با خود همراه کند.

حال در این مجال قصد داریم به فراز و فرود ۱۰ شخصیت مؤثر این سریال تاریخی تحت عنوان «سرگذشت و سرانجام ۱۰ شخصیت سریال مختارنامه» بپردازیم. لازم به توضیح است محتوای این داده‌نما به استناد روایت آقای میرباقری از قصه‌ی خونخواهی کربلا و طبق منابع تاریخی این سریال تنظیم شده است.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن