دنیای سینمایی مارول : بررسی فیلم های فاز اول مارول | مجله نقد فیلم گردی
پیشنهاد سردبیر

دنیای سینمایی مارول : بررسی فیلم های فاز اول مارول

دنیای سینمای مارول که بر اساس ابرقهرمانان دنیای کمیک همچون مرد آهنی، ثور و کاپیتان آمریکا ساخته شده‌اند را می‌توان بزرگترین فرانچایز سینما دانست.

دنیای سینمایی مارول «Marvel Cinematic Universe» نام بزرگترین پروژه سینمایی حال و حاضر جهان است. پروژه‌ای که توسط کمپانی مارول استودیوز و بر اساس مجموعه کمیک‌های مارول کامیکس ساخته شده است. مجموعه‌ای از فیلم‌های سینمایی با موضوع ابرقهرمانان دنیای کمیک که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ و با پخش فیلم مرد آهنی «Iron Man‎» آغاز شد.

MCU چیست

دنیای سینمایی مارول که به اختصار «MCU» خوانده می‌شود، متشکل از مجموعه فیلم‌های مرتبط به یکدیگر است. فیلم‌هایی که هر کدام داستانی متفاوت از ابرقهرمانان را تعریف می‌کنند و در نقشه کلی این دنیا هر کدام تکه‌ای از پازل دنیای اصلی را تشکیل می‌دهند.

مارول این مجموعه آثار را به صورت فاز بندی مشخص کرده است و تا به امروز سه فاز از آن به صورت کامل انتشار یافته است. فاز چهارم این دنیای سینمایی نیز آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. در ادامه می‌خواهیم فیلم‌های انتشار یافته این دنیای سینمایی جذاب را به صورت تک تک به شما معرفی کنیم و مشخص کنیم هر فیلم در کدام فاز سینمایی مارول قرار داد.

لیست فیلم های فاز اول دنیای سینمایی مارول از مرد آهنی تا انتقام جویان

۱- Iron Man‎

سال ساخت ۲۰۰۸

مرد آهنی

مرد آهنی اولین ابرقهرمان معرفی شده توسط مارول است. ابرقهرمانی که نقش آن را رابرت داونی جونیور «Robert John Downey, Jr» بر عهده دارد. شخصیت مرد آهنی برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ و در سری کمیک داستان‌های در حال تعلیق به مخاطبان معرفی شد. این شخصیت توسط استن لی «Stan Lee» خلق گردید.

مرد آهنی کاراکتری است که به وسیله تجهیزات فوق پیشرفته رباتیک خود با دشمنانش مبارزه می‌کند. او که در اصل یک انسان عادی است با تکنولوژی و زره‌هایی که بر تن می‌کند در نقش یک ابرقهرمان ظاهر می‌شود. اولین فیلم مارول نیز براساس این شخصیت ساخته شد. فیلمی که در آن چگونگی شکل گیری این کاراکتر، ارتباطش با شیلد «S.H.I.E.L.D» و دلیل آنکه چرا تبدیل به قهرمان می‌شود، به نمایش گذاشته شده است.

فیلم مرد آهنی با فروش ۵۸۵ میلیون دلاری و کسب امتیاز ۷.۹ از سایت IMDb شروع خوبی را برای دنیای سینمایی مارول رقم زد.

۲- The Incredible Hulk

سال ساخت ۲۰۰۸

هالک

دوم فیلم با نام هالک شگفت انگیز اختصاص به یکی از ابرقهرمان اصلی دنیای مارول دارد. هالک «Hulk» که یک موجود سبز رنگ و عظیم‌الجثه است برای اولین بار در مجموعه کمیک هالک شگفت‌انگیز و در سال ۱۹۶۲ به مخاطبان معرفی شد. هالک نام جهش یافته انسان نمایی است که در اصل یک دانشمند با نام بروس بنر است.

بروس بنر که توسط استن لی خلق شد به خاطر قرار گرفتن در معرض اشعه‌های بمب گامایی تبدیل به هالک شده است. او در دومین فیلم از مجموعه مارول حضور پیدا کرد ولی این حضور آنچنان موفق نبود. زیرا فیلم با فروش ۲۶۳ میلیون دلاری خود نتوانست همچون دیگر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول بدرخشد.

فیلم هالک شگفت انگیز به چگونگی تبدیل شدن بروس بنر به هالک اختصاص دارد و زندگی شخصی این کاراکتر را به مخاطبان و علاقمندان به این شخصیت سبز رنگ نشان می‌دهد.

۳- Iron Man 2

سال ساخت ۲۰۱۰

مرد آهنی 2

فیلم سوم از فاز ابتدایی دنیای مارول به قسمت دوم مجموعه فیلم‌های مرد آهنی اختصاص دارد. این کاراکتر که در قسمت اول با او و نحوه قهرمان شدنش آشنا شدیم، حال در قسمت دوم با اولین ضدقهرمان این دنیا روبرو می‌شود. ایوان وانکو که همچون تونی استارک یک دانشمند است به تجهیزاتی مشابه با تجهیزات مرد آهنی دست پیدا می‌کند.

حال مرد آهنی که تمام دنیا از وجودش با خبر هستند در نبردی هیجان انگیز به مقابله با این شرور می‌رود. قسمت دوم مرد آهنی فروش ۶۲۳ میلیون دلاری را تجربه کرد و امتیاز ۷ را نیز از سایت IMDb به خود اختصاص داد.

۴- Thor‎

سال ساخت ۲۰۱۱

ثور

فیلم چهارم به شخصیت خداگونه دنیای مارول اختصاص دارد. ثور که برگرفته از نام یکی از خدایان اسکاندیناوی است در سال ۱۹۶۲ و در کمیک سفر به اسرار به مخاطبان معرفی شد. او که توسط جک کربی «Jack Kirby» و استن لی خلق شد، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول به حساب می‌آید.

ابرقهرمانی که از سرزمین آزگارد به زمین آمده و تلاش می‌کند تا نه تنها زمین را بلکه دیگر دنیاهای در معرض خطر را نجات دهد. شخصیت او در فیلم ثور را کریس همسورث «Christopher Hemsworth» بازی می‌کند. در فیلم اختصاصی این شخصیت ما شاهد چگونگی نبرد او با برادرش لوکی هستیم. جنگی که پای او را به زمین باز می‌کند و باعث می‌شود تا او تبدیل به یکی از ابرقهرمانان زمینی شود.

ثور فروش ۴۴۹ میلیون دلاری را تجربه کرد و در سایت IMDb امتیاز ۷ را به خود اختصاص داد.

۵- Captain America: The First Avenger

سال ساخت ۲۰۱۱

کاپیتان آمریکا

کاپیتان آمریکا را می‌توان اولین ابرقهرمان خلق شده در دنیای مارول دانست. ابرسربازی که توسط دانشمندان، قدرت‌های بدنی‌اش افزایش یافت و نماد کشور امریکا به حساب می‌آید. این شخصیت بسیار محبوب در دنیای کمیک‌های مارول برای اولین بار در کامیک‌های کاپیتان آمریکا و در سال ۱۹۴۱ خلق گردید.

کاپیتان آمریکا توسط جو سایمن و جک کربی خلق شد و در فیلم اختصاصی این شخصیت کریس ایوانز «Christopher Robert Evans» نقش این ابرقهرمان را بازی می‌کند. در این فیلم ما شاهد خواهیم بود که استیو راجرز چگونه با دریافت سرمی خاصی قدرت‌های مافوق بشری کسب می‌کند و سپس در جنگ جهانی دوم علیه هایدرا که گروه شرور دنیای مارول است، می‌ایستند.

فیلم کاپیتان آمریکا اولین انتقام جو نیز نتوانست فروش خوبی داشته باشد و با ۳۷۰ میلیون دلار فروش و امتیاز ۶.۹ از سایت IMDb به کار خود پایان داد.

۶- The Avengers

محصول سال ۲۰۱۲

انتقام جویان

انتقام‌جویان ششمین فیلم از دنیای سینمایی مارول و آخرین فیلم فاز اول این جهان است. فیلمی که براساس مجموعه کمیک محبوب انتقام‌جویان ساخته شده است که در سال ۱۹۶۳ رونمایی شد. این کمیک را می‌توان اولین داستان درباره تشکیل گروه ابرقهرمانی دانست که در آن تمام ابرقهرمانان دنیای مارول کنار یکدیگر جمع می‌گردند تا جهان را از نابودی نجات دهند.

فیلم این مجموعه به نبرد گروه انتقام جویان با نیروهای شروری اختصاصی دارد که لوکی آن‌ها را به کره‌زمین فراخوانده است. در این فیلم تمام ابرقهرمانان قبلی مارول همچون کاپیتان آمریکا، ثور، مرد آهنی، هالک، بیوه سیاه و شاهین چشم حضور دارند. انتقام جویان موفق‌ترین فیلم فاز اول مارول است که لقب پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۱۲ را نیز به خود اختصاص داد. این فیلم در مجموع ۱.۵ میلیارد دلار فروش کرد و امتیاز ۸ را از سایت IMDb دریافت کرده است.

جمع بندی

در این مقاله به فاز اول فیلم‌های دنیای سینمایی مارول پرداختیم. فیلم‌هایی که از سال ۲۰۰۸ با مرد آهنی شروع شد و با اولین قسمت از مجموعه انتقام‌جویان به پایان رسید. در روزهای آینده به دیگر فازهای این دنیای سینمایی جذاب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بررسی فیلم های فاز دوم مارول

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن