دنیای سینمایی مارول : بررسی فیلم های فاز دوم مارول | مجله نقد فیلم گردی
پیشنهاد سردبیر

دنیای سینمایی مارول : بررسی فیلم های فاز دوم مارول

دنیای سینمای مارول بر اساس ابرقهرمانان دنیای کمیک ساخته شده است. ابرقهرمانانی که از زمین و ساکنانش در مقابل خطرات جهان محافظت می‌کنند.

دنیای سینمایی مارول «Marvel Cinematic Universe» نام بزرگترین پروژه سینمایی حال و حاضر جهان است. پروژه‌ای که توسط کمپانی مارول استودیوز و بر اساس مجموعه کمیک‌های مارول کامیکس ساخته شده است. مجموعه‌ای از فیلم‌های سینمایی با موضوع ابرقهرمانان دنیای کمیک که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ و با پخش فیلم مرد آهنی «Iron Man‎» آغاز شد.

MCU چیست

دنیای سینمایی مارول که به اختصار «MCU» خوانده می‌شود، متشکل از مجموعه فیلم‌های مرتبط به یکدیگر است. فیلم‌هایی که هر کدام داستانی متفاوت از ابرقهرمانان را تعریف می‌کنند و در نقشه کلی این دنیا هر کدام تکه‌ای از پازل دنیای اصلی را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: بررسی فیلم های فاز اول مارول

مارول این مجموعه آثار را به صورت فاز بندی مشخص کرده است و تا به امروز سه فاز از آن به صورت کامل انتشار یافته است. فاز چهارم این دنیای سینمایی نیز آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. در ادامه می‌خواهیم فیلم‌های انتشار یافته این دنیای سینمایی جذاب را به صورت تک تک به شما معرفی کنیم و مشخص کنیم هر فیلم در کدام فاز سینمایی مارول قرار داد.

لیست فیلم های فاز دوم دنیای سینمایی مارول از مرد آهنی ۳ تا مرد مورچه ای

۱- Iron Man 3

سال ساخت ۲۰۱۳

مرد آهنی 3

اولین فیلم از فاز دوم جهان سینمایی مارول همچون اولین فیلم فاز اول به شخصیت مرد آهنی اختصاص دارد. شخصیت مرد آهنی برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ و در سری کمیک داستان‌های در حال تعلیق به مخاطبان معرفی شد. این شخصیت توسط استن لی «Stan Lee» خلق گردید. مرد آهنی کاراکتری است که به وسیله تجهیزات فوق پیشرفته رباتیک خود با دشمنانش مبارزه می‌کند. او که در اصل یک انسان عادی است با تکنولوژی و زره‌هایی که بر تن می‌کند در نقش یک ابرقهرمان ظاهر می‌شود.

قسمت سوم مرد آهنی به ماجراهای پس از نبرد انتقام‌جویان اختصاص دارد. مرد آهنی که پس از نبرد دچار اختلال استرسی پس از حادثه شده است، در حال کلنجار رفتن با زندگی شخصیش است. در همین زمان او با شروری به نام مندرین مواجهه می‌شود که به خانه او حمله می‌کند. حال این ابرقهرمان نه تنها باید با وضعیت روانی خود کلنجار رود بلکه باید در مقابل دشمنانش نیز بایستد.

فیلم مرد آهنی ۳ جزو لیست پرفروش‌ترین فیلم‌های جهان مارول است. فیلمی که ۱.۲ میلیارد دلار سود عاید مارول کرد و از سایت IMDb نیز امتیاز ۷.۱ را به خود اختصاص داد. این فیلم آخرین فیلم اختصاصی شخصیت مرد آهنی نیز بود.

۲- Thor: The Dark World

سال ساخت ۲۰۱۳

ثور 3

دومین فیلم فاز دوم مارول به قسمت دوم از مجموعه فیلم‌های کاراکتر ثور اختصاص دارد. شخصیتی که برگرفته از نام یکی از خدایان اسکاندیناوی است، در سال ۱۹۶۲ و در کمیک سفر به اسرار به مخاطبان معرفی شد. او که توسط جک کربی «Jack Kirby» و استن لی خلق شد، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول به حساب می‌آید.

ما در قسمت دوم شاهد هستیم که ثور و جین همسر زمینی او بعد از جدایی کوتاه دوباره در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. در همین زمان ثور متوجه می‌شود که ارتشی از الف‌ها قصد نابودی جهان را دارند. حال او با کمک برادر خود یعنی لوکی که به خاطر وقایع فیلم انتقام‌جویان زندانی است، باید تلاش کنند تا مقابل این تهاجم را بگیرند.

قسمت دوم ثور یا همان فیلم ثور ۲ :دنیای تاریک در مجموع فروشی ۶۴۴ میلیون دلاری داشت و از سایت IMDb امتیاز متوسط ۶.۸ را دریافت کرده است.

۳- Captain America: The Winter Soldier

محصول سال ۲۰۱۴

سرباز زمستان

سومین فیلم فاز دوم اختصاص به دومین فیلم از شخصیت ابرقهرمانی کاپیتان آمریکا دارد. کاپیتان آمریکا را می‌توان اولین ابرقهرمان خلق شده در دنیای مارول دانست. این شخصیت بسیار محبوب در دنیای کمیک‌های مارول برای اولین بار در کامیک‌های کاپیتان آمریکا و در سال ۱۹۴۱ حضور یافت و توسط جو سایمن و جک کربی خلق شد.

در فیلم کاپیتان آمریکا ۲ : سرباز زمستان کاپیتان آمریکا که با مجموعه شیلد همکاری می‌کند، پیگیر پرونده قاتلی مرموز به نام سرباز زمستان می‌شود. قاتلی که هویت او برای کاپیتان آمریکا آشناست و حال این شخصیت ابرقهرمانی باید با گذشته خود روبرو شود. گذشته‌ای که او را که حال به عنوان نمادی از آمریکاست در مقابل مجموعه شیلد قرار می‌دهد.

فیلم فروشی ۷۱۴ میلیون دلاری را تجربه کرد و امتیاز ۷.۷ را نیز در سایت IMDb به خود اختصاص داد.

۴- Guardians of the Galaxy

محصول سال ۲۰۱۴

نگهبانان کهکشان

نگهبانان کهکشان تیمی متشکل از چند ابرقهرمان فضایی شامل گامورا، راکت، درکس و گروت است که به رهبری استار لرد در فضاهای ناشناخته با خطرات جهانی مبارزه می‌کنند. این تیم برای اولین بار در مجموعه کمیک‌های نابودی: کانکوئست و در سال ۲۰۰۸ به مخاطبان معرفی شد. رهبری این گروه برعهده استار لرد با بازی کریس پرت « Chris Pratt» است که اولین بار در سال ۱۹۷۶ خلق گردید.

فیلم نگهبانان کهکشان روایت‌گر زندگی استار لرد یا پیتر کوئیل است که در سن نوجوانی توسط گروهی دزد فضایی دزدیده شده و تبدیل به یک دزد فضایی می‌شود. او طی ماجرایی سنگ قدرت را که یکی از سنگ‌های ابدیت است می‌دزد. همین سرآغاز ماجرایی می‌شود تا پیتر و دوستانی که پیدا می‌کند در مقابل گروهی که به تانوس، ابرشرور دنیای مارول خدمت می‌کنند بایستند.

فیلم ۷۷۳ میلیون دلار درآمد داشت و از سایت IMDb امتیاز ۸ را کسب کرده است.

۵- The Avengers: Age of Ultron

محصول سال ۲۰۱۵

انتقام جویان 2

فیلم پنجم فاز دوم بار دیگر ابرقهرمانان مارول را نشان می‌دهد که در کنار یکدیگر جمع شده‌اند تا با دشمنی مشترک مبارزه کنند. فیلمی که براساس مجموعه کمیک محبوب انتقام‌جویان ساخته شده است که در سال ۱۹۶۳ رونمایی شد. این کمیک را می‌توان اولین داستان درباره تشکیل گروه ابرقهرمانی دانست. در قسمت دوم ما شاهد معرفی ابرقهرمانان جدیدی نیز هستیم، جادوگر سرخ و ویژن قهرمانان جدیدی هستند که به تیم انتقام‌جویان می‌پیوندند.

فیلم انتقام جویان : عصر اولتران اختصاص به مبارزه این ابرقهرمانان با هوش مصنوعی ساخته شده توسط تونی استارک یا مرد آهنی دارد. این هوش مصنوعی که اولتران نام دارد با منطق خود تشخیص می‌دهد که انسان‌ها باید نابود شوند. برای همین کنترل تکنولوژی مرد آهنی را در دست می‌گیرد تا با آن کره زمین را نابود کند. اما ابرقهرمانان مارول در مقابل او می‌ایستند.

فیلم فروشی ۱.۴ میلیارد دلاری را تجربه کرد و مخاطبان در سایت IMDb به آن امتیاز ۷.۳ را دادند.

۶- Ant Man

محصول سال ۲۰۱۵

مرد مورچه ای

آخرین فیلم فاز دوم به شخصیت مرد مورچه‌ای اختصاص دارد. مرد مورچه‌ای با نام اسکات لنگ، ابرقهرمانی است که توانایی بزرگ و کوچک کردن سایز خود را دارد. این شخصیت برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ و در کمیک انتقام جویان به مخاطبان معرفی شد. کاراکتری که توسط توسط دیوید میکلینی و جان بیرن خلق شده است.

فیلم مرد مورچه ای داستان چگونگی دستیابی اسکات لنگ با بازی پل راد « Paul Rudd» به لباس و فن آوری مرد مورچه‌ای را نشان می‌دهد. او که یک متخصص الکترونیک است در یک ماجرای دزدی از خانه هنک پیم که مرد مورچه‌ای سابق است، لباس او را می‌دزدد. لباسی که توانایی‌های خاصی به او می‌دهد و باعث می‌شود تا همکاران قبلی هنک به دنبال کسب تکنولوژی او به سراغ اسکات بیایند.

فیلم ۵۱۹ میلیون دلار در سینماها فروخت و امتیاز ۷.۳ را از IMDb دریافت کرد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم فاز دوم فیلم‌های دنیای سینمایی مارول را معرفی کنیم. با پایان فاز اول، فاز دوم با فیلم مرد آهنی ۳ شروع شد و پخش اولین قسمت از فیلم مرد مورچه ای به پایان رسید. در روزهای آینده به بررسی فاز سوم این دنیای سینمایی جذاب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بررسی فیلم های فاز سوم مارول

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن