دنیای سینمایی مارول : بررسی فیلم های فاز سوم مارول | مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

دنیای سینمایی مارول : بررسی فیلم های فاز سوم مارول

ابرقهرمانان دنیای کمیک این بار در مجموعه فیلم های دنیای سینمایی مارول دور یکدیگر گرد آمده اند. مجموعه فیلم هایی که توسط استودیو مارول در چهار فاز ساخته شده است.

دنیای سینمایی مارول «Marvel Cinematic Universe» نام بزرگترین پروژه سینمایی حال و حاضر جهان است. پروژه‌ای که توسط کمپانی مارول استودیوز و بر اساس مجموعه کمیک‌های مارول کامیکس ساخته شده است. مجموعه‌ای از فیلم‌های سینمایی با موضوع ابرقهرمانان دنیای کمیک که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ و با پخش فیلم مرد آهنی «Iron Man‎» آغاز شد.

MCU چیست

دنیای سینمایی مارول که به اختصار «MCU» خوانده می‌شود، متشکل از مجموعه فیلم‌های مرتبط به یکدیگر است. فیلم‌هایی که هر کدام داستانی متفاوت از ابرقهرمانان را تعریف می‌کنند و در نقشه کلی این دنیا هر کدام تکه‌ای از پازل دنیای اصلی را تشکیل می‌دهند.

بیشتر بخوانید: بررسی فیلم های فاز دوم مارول

مارول این مجموعه آثار را به صورت فاز بندی مشخص کرده است و تا به امروز سه فاز از آن به صورت کامل انتشار یافته است. فاز چهارم این دنیای سینمایی نیز آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. در ادامه می‌خواهیم فیلم‌های انتشار یافته این دنیای سینمایی جذاب را به صورت تک تک به شما معرفی کنیم و مشخص کنیم هر فیلم در کدام فاز سینمایی مارول قرار داد.

لیست فیلم های فاز سوم دنیای سینمایی مارول از معرفی پلنگ سیاه تا پایان بازی انتقام جویان

 

۱- Captain America: Civil War

محصول ۲۰۱۶

مرد آهنی و کاپیتان امریکا

قسمت اول از فاز سوم دنیای مارول به جنگ داخلی کاپیتان آمریکا اختصاص دارد. کاپیتان آمریکا را می‌توان اولین ابرقهرمان خلق شده در دنیای مارول دانست. ابرسربازی که توسط دانشمندان، قدرت‌های بدنی‌اش افزایش یافت و نماد کشور امریکا به حساب می‌آید. این شخصیت بسیار محبوب در دنیای کمیک‌های مارول برای اولین بار در کامیک‌های کاپیتان آمریکا و در سال ۱۹۴۱ خلق گردید.

قسمت سوم کاپیتان آمریکا به نبرد داخلی بین این ابرقهرمانان اختصاص دارد. جایی که اختلافاتی بین کاپیتان آمریکا و مرد آهنی این گروه را به دو قسمت تقسیم می‌کند. اختلافی که باعث این جدایی می‌شود وضع قانون به زیر نظر درآمدن ابرقهرمانان توسط دولت آمریکاست. این فیلم براساس کمیک جنگ داخلی محصول سال ۲۰۰۶ است.

فیلم توانست در گیشه ۱.۱ میلیارد دلار فروش کند و مخاطبان در سایت IMDb به آن امتیاز ۷.۸ را دادند.

۲- Doctor Strange

محصول سال ۲۰۱۶

دکتر استرنج

فیلم دوم از فاز سوم مارول به شخصیت دکتر استرنج با بازی بندیکت کامبربچ «Benedict Cumberbatch» اختصاص دارد. جادوگر ماهری که قدرت‌های بسیار خاصی در دنیای مارول دارد و برای اولین بار در سال ۱۹۶۳ به مخاطبان معرفی شد. این شخصیت در سری کمیک قصه‌های عجیب حضور یافت و خالق آن نیز استن لی است.

فیلم دکتر استرنج که چهاردهمین فیلم دنیای سینمایی مارول است، به شروع داستان زندگی دکتر استیون استرنج اختصاص دارد. در فیلم ما شاهد آن خواهیم بود که این شخصیت چگونه قدرت‌های خود را تحت آموزش گروهی از جادوگران قدرتمند در مکانی به نام کامار-تاج «Kamar-Taj» به دست می‌آورد. این شخصیت همچنین سنگ زمان را که یکی از سنگ‌های ابدیت است در اختیار دارد.

فروش گیشه فیلم ۶۷۷ میلیون دلار بود و امتیاز ۷.۵ را از سایت IMDb دریافت کرد.

۳- Guardians of the Galaxy Vol. 2

محصول سال ۲۰۱۷

نگهبانان کهکشان 2

فیلم نگهبانان کهکشان ۲ در سال ۲۰۱۷ در فاز سوم دنیای سینمایی مارول ساخته شد. نگهبانان کهکشان تیمی متشکل از چند ابرقهرمان فضایی شامل گامورا، راکت، درکس و گروت است که به رهبری استار لرد در فضاهای ناشناخته با خطرات جهانی مبارزه می‌کنند. این تیم برای اولین بار در مجموعه کمیک‌های نابودی: کانکوئست و در سال ۲۰۰۸ به مخاطبان معرفی شد.

قسمت دوم نشان می‌دهد که تیم محافظان که تازه شکل گرفته است، چگونه در کنار یکدیگر تعامل و همکاری خواهند داشت. در همین زمان استار لرد که رهبر گروه است با پدر و مادر خود دوباره ملاقات می‌کند. هر چند که این ملاقات باعث می‌شود که حقایقی از زندگی او برایش فاش شود که سرآغاز ماجراجویی جدید این گروه ابرقهرمانی است.

فیلم ۸۶۳ میلیون دلار فروش کرد و مخاطبان در سایت IMDb به آن امتیاز ۷.۶ را اختصاص دادند.

۴- Spider Man: Homecoming

محصول سال ۲۰۱۷

مرد عنکبوتی

فیلمی بعدی لیست فاز سوم به شخصیت محبوب مرد عنکبوتی اختصاص دارد. این شخصیت خیالی که قدرت‌هایی همچون عنکبوت دارد در سال ۱۹۶۲ و در کمیک فانتزی شگفت‌انگیز به مخاطبان معرفی شد. این شخصیت نیز همانند بسیاری دیگر از قهرمانان مارول توسط استن لی خلق گردید. مرد عنکبوتی یکی از شخصیت‌های محبوب است که تا به حال سه مجموعه فیلم درباره او ساخته شده است.

فیلم به اتفاقات بعد از جنگ داخلی مرتبط است. جایی که تونی استارک یا همان مرد آهنی متوجه حضور ابرقهرمانی خاص در شهر می‌شود. او پیتر پارکر را با بازی تام هالند «Thomas Holland» پیدا کرده و به او کمک می‌کند تا تبدیل به یک ابرقهرمان شود. فیلم ماجراجویی‌های این قهرمان نوجوان را بعد از آشنایی با تونی استارک به مخاطبان نشان می‌دهد.

فیلم مرد عنکبوتی : بازگشت به خانه در گیشه ۸۸۰ میلیون دلار کسب درآمد داشت و سایت IMDb به آن امتیاز ۷.۴ داده است.

۵- Thor: Ragnarok

محصول سال ۲۰۱۷

هالک و ثور

فیلم سوم شخصیت ثور هفدهمین فیلم مارول است. شخصیتی که برگرفته از نام یکی از خدایان اسکاندیناوی است، در سال ۱۹۶۲ و در کمیک سفر به اسرار به مخاطبان معرفی شد. او که توسط جک کربی « Jack Kirby» و استن لی خلق شد، یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول به حساب می‌آید.

فیلم رگناروک ثور اختصاص به نبرد او و لوکی با خواهرشان هلا دارد. ثور که به دنبال سنگ‌های ابدیت است بر اثر اتفاقی در دنیایی دیگر زندانی می‌شود. حال او در دوئلی فضایی با هالک باید شرکت کند و سپس به ازگارد باز گردد تا جلوی قیام هلا را بگیرد. این فیلم اولین بار همکاری میان ثور و لوکی را برای نجات جهان نشان می‌دهد و ابر شرور دنیای مارول یعنی تانوس نیز در این فیلم نشان داده می‌شود.

فیلم در مجموع ۸۵۴ میلیون دلار فروش داشت و امتیاز IMDb آن ۷.۹ است.

۶- Black Panther

محصول سال ۲۰۱۸

پلنگ سیاه

شخصیت بعدی که در فاز سوم فیلم‌های مارول معرفی می‌شود، پلنگ سیاه نام دارد. شخصیتی سیاه‌پوست که برای اولین بار در کمیک چهار شگفت‌انگیز و در سال ۱۹۶۶ خلق شد. کاراکتری که استن لی و جک کربی را آن را به وجود آوردند. او قدرت‌های بدنی بالا و همچنین تکنولوژی فوق پیشرفته‌ای دارد که متعلق به مردم واکانداست.

فیلم پلنگ سیاه نشان می‌دهد که بعد از مرگ پلنگ سیاه سابق چگونه پسرش قدرت‌های او را ارث می‌برد. البته این شروع ماجراست، زیرا واکاندا یک کشور با تکنولوژی پیشرفته است که سال‌هاست از دید عموم پنهان شده است. اما بر اتفاقاتی خطر مردم این کشور را تهدید می‌کند و حال او باید با این تهدیدات مقابله کند.

شخصیت پلنگ سیاه را چادویک بوزمن «Chadwick Boseman» بازی می‌کرد که در سال ۲۰۲۰ فوت گردید. این فیلم در مجموع ۱.۳ میلیارد دلار سود به همراه داشت و امتیاز ۷.۳ را از سایت IMDb دریافت کرده است.

۷- Avengers: Infinity War

محصول سال ۲۰۱۸

انتقام جویان جنگ ابدیت

فیلم جنگ ابدیت آغاز بخش پایانی فاز سوم مارول است. در این فیلم ابرقهرمانان مارول همگی دور یکدیگر جمع می‌شوند تا به نبرد تانوس بروند. تانوس ابرشرور دنیای مارول است که در سال ۱۹۷۳ و در کمیک مرد آهنی شکست ناپذیر حضور یافت. این شخصیت با جمع آوری سنگ‌های بی‌نهایت می‌خواهد نصف جمعیت جهان را نابود کند.

حال گروه انتقام‌جویان با همکاری نگهبانان کهکشان تلاش دارند تا از نابودی جهان جلوگیری کنند. سنگ‌های ابدیت مجموعه سنگ‌های دارای قدرت خاص با نام‌های تسرکت یا سنگ فضا در کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو، عصای لوکی یا سنگ ذهن در انتقام‌جویان، آثر یا سنگ واقعیت در ثور: دنیای تاریک، اورب یا سنگ قدرت در نگهبانان کهکشان، چشم آگاماتو یا سنگ زمان در دکتر استرنج و سنگ ابدیت در ثور و انتقام‌جویان: عصر اولتران هستند.

فیلم توانست ۲ میلیارد دلار فروش داشته باشد و دومین فیلم پرفروش ابرقهرمانی تاریخ لقب بگیرد. امتیاز آن نیز در سایت IMDb 8.4 است.

۸- Ant-Man and the Wasp

محصول سال ۲۰۱۸

مرد مورچه ای و زنبورک

هشتمین فیلم از فاز سوم مارول به قسمت دوم مرد مورچه‌ای تعلق دارد. مرد مورچه‌ای با نام اسکات لنگ، ابرقهرمانی است که توانایی بزرگ و کوچک کردن سایز خود را دارد. این شخصیت برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ و در کمیک انتقام جویان به مخاطبان معرفی شد. کاراکتری که توسط توسط دیوید میکلینی و جان بیرن خلق شده است.

ما شاهد هستیم که اسکات در حال تلاش برای بهتر کردن خود به عنوان مرد مورچه‌ای است. در همین هنگام خطر جدید او را تهدید می‌کند. خطری که باعث می‌شود هنک که مرد مورچه‌ای سابق است او را به همراه دخترش که ابرقهرمان جدید مارول با نام زنبورک است به ماموریتی خطرناک بفرستد تا همسر هنک را از دنیای ذرات نجات دهند.

فیلم فروش ۶۲۲ میلیون دلاری را تجربه کرد و امتیاز ۷ را نیز از سایت IMDb به خود اختصاص داد.

۹- Captain Marvel‎

محصول سال ۲۰۱۹

کاپیتان مارول

فیلم بعدی این لیست شخصیت کاپیتان مارول را به مخاطبان معرفی می‌کند. شخصیتی که توسط روی توماس در سال ۱۹۶۸ خلق و در کمیک ابرقهرمان‌های مارول برای اولین بار ظاهر گشت. او که تحت تاثیر پرتوهای کیهانی قرار گرفته است قدرتی مافوق بشری دارد که به او اجازه پرواز و همچنین قدرت فیزیکی بالا را می‌دهد.

بری لارسون « Brie Larson» در این فیلم نقش کاپیتان مارول را برعهده دارد. فیلم چگونگی زندگی کارول دنورز را نشان می‌دهد که در ابتدا یک مامور فضایی است اما بعد از خروج از گروه خود که می‌خواستند زمین را نابود کنند، تبدیل به کاپیتان مارول می‌شود. وقایع این فیلم در سال ۱۹۹۹ رخ می‌دهد و نیک فیوری رهبر گروه شیلد نقش آن را ساموئل ال. جکسون بازی می‌کند نیز در فیلم حضور دارد.

مجموع فروش فیلم کاپیتان مارول ۱.۱ میلیارد دلار بود و امتیاز ۶.۸ را از سایت IMDb دریافت کرد.

۱۰- Avengers: Endgame

محصول سال ۲۰۱۹

انتقام جویان پایان بازی

فیلم پایان بازی ادامه‌ای بر فیلم جنگ ابدیت است. در جنگ ابدیت ما شاهد حضور تانوس و نبرد او با انتقام‌جویان بودیم، اما تانوس موفق شد با دستکش بی‌نهایت به هدف خود برسد. حال پس از نبرد و ناپدید شدن بسیاری از قهرمان‌ها، باقی آن‌ها در ناامیدی به سر می‌برند. اما طولی نمی‌کشد که مرد مورچه‌ای با دستگاه سفر در زمان موقعیتی را به وجود می‌آورد تا قهرمانان بتوانند تانوس را قبل از دستیابی‌اش به سنگ‌های قدرت نابود کنند.

فیلم انتقام جویان پایان بازی را می‌توان پایان گروه انتقام جویان دانست. گروهی که تمام شخصیت‌های آن در نبرد با تانوس ظاهر می‌شوند و بعد از نبرد همگی آن‌ها به سوی ماجراجویی‌های بعدی خود می‌روند. این فیلم پایان حضور شخصیت‌های کاپیتان آمریکا و مرد آهنی نیز است و آن‌ها از این فیلم به بعد دیگر در دنیای مارول حضور نخواهند داشت.

فیلم با ثبت فروش ۲.۸ میلیارد دلار بعد از فیلم آواتار پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شد. همچنین فیلم از سایت IMDb نیز امتیاز بالای ۸.۴ را دریافت کرد.

۱۱- Spider Man: Far From Home

محصول سال ۲۰۱۹

مرد عنکبوتی و توهم

آخرین فیلم فاز سوم دنیای سینمایی مارول به فیلم مرد عنکبوتی : دور از خانه اختصاص دارد. بعد از ماجراهای فیلم پایان بازی مرد عنکبوتی وارث تکنولوژی و ثروت مرد آهنی شده است. اما او که خود را اماده پذیرش این مسئولیت نمی بیند سعی دارد تا بدون استفاده از قدرت های تونی استارک قهرمان باشد. اما حضور دشمن جدید مرد عنکبوتی ماجرا را پیچیده تر می کند.

مرد عنکبوتی در این فیلم در اردویی مدرسه ای با نیک فیوری برخورد می کند. فیوری که رهبر سابق شیلد است برای اولین بار در کمیک گروهبان فیوری و کماندوهای زوزه‌کش او و در سال ۱۹۶۳ به مخاطبان معرفی شد. او تنها شخصیتی است که در تمامی فیلم های مارول حضوری فعال دارد. حال او مربی جدید مرد عنکبوتی خواهد بود تا او را آماده اتفاقات آینده کند.

فیلک ۱.۱ میلیارد دلار فروش داشت و از IMDb امتیاز ۷.۵ را دریافت کرده است.

جمع بندی

ممنون که تا اینجا با ما همراه بودید. در سه مقاله سعی کردیم فازهای مختلف دنیای سینمایی مارول را معرفی کنیم. در این مقاله یازده فیلم فاز سوم مارول را معرفی کردیم که با جنگ داخلی شروع شد و در نهایت با پخش فیلم مرد عنکبوتی ۲ به پایان رسید. قطعا در آینده ای نه چندان دور و با افزایش فیلم های فاز چهارم، فاز چهارم مارول را نیز معرفی و بررسی خواهیم کرد. اگر به دنیای DC نیز علاقه دارید با ما همراه باشید تا به معرفی این دنیای سینمایی نیز بپردازیم.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن