نقد فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2 - The Amazing SpiderMan 2 | مجله نقد فیلم گردی
نقد

نقد فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ – The Amazing Spider-Man 2 – پایانی بر سری دوم مرد عنکبوتی

فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز 2 «The Amazing Spider-Man 2» داستان مبارزه این ابرقهرمان فانتزی را با یکی از شخصیت‌های شرور دنیای عنکبوتی با نام الکترو بازگو می‌کند.

قسمت دوم فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز «The Amazing Spider-Man 2» یکی از سری فیلم‌های سینمایی است که با تمرکز بر شخصیت پیتر پارکر یا همان مرد عنکبوتی ساخته شده است. اثری که در سال ۲۰۱۴ اکران گردید و ادامه‌ای بر دو گانه مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز با بازی اندرو گارفیلد «Andrew Garfield» است.

شخصیت مرد عنکبوتی یکی از ابرقهرمانان دنیای خیالی مارول است که در سال ۱۹۶۲ توسط استن لی خلق گردید. کاراکتری ابرقهرمان که در دوران نوجوانی و جوانی به سر می‌برد و از ابتدای پیدایشش در سری کمیک‌های مارول توانست پای ثابت تیم‌های ابرقهرمانی باشد. شخصیتی که نسبت به باقی ابرقهرمانان مارول دنیای شاداب‌تری داشته و علاقمندان بسیاری نیز دارد.

مرد عنکبوتی شگفت انگیز 2

فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

مرد عنکبوتی با شعار خود یعنی قدرت مسئولیت دارد، یکی از مهم‌ترین ابرقهرمانان دنیای سینمایی مارول نیز به حساب می‌آید. ابرقهرمانی که از روی ماجراهای او سه سری فیلم ساخته شده است و سه بازیگر متفاوت نقش مرد عنکبوتی را بر عهده داشته‌اند. البته به جز سری آخر مرد عنکبوتی که ارتباط مستقیمی با فرانچایز انتقام‌جویان «The Avengers» دارد، دو سری دیگر اثری مستقل به حساب می‌آید.

فیلم مرد عنکبوتی شگفت انگیز ۲ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم مردعنکبوتی شگفت انگیز ۲ «The Amazing Spider-Man 2» ساخته مارک وب «Marc Webb» که ساخت قسمت اول این مجموعه را نیز برعهده داشته است. نویسنده اثر نیز الکس کورتزمن «Alex Kurtzman» بوده که سابقه نوشتن فیلم‌نامه آثاری همچون «The Legend of Zorro»، «Star Trek Into Darkness» و «Transformers: Revenge of the Fallen» را دارد. نویسنده‌ای که نشان داده است با فضای فانتزی نویسی بیگانه نیست.

جایگزینی فضای تاریک دنیای مرد عنکبوتی با فضایی شاد

قسمت دوم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز متعلق به سری دوم فیلم‌های اسپایدرمن است. سری که در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ آن هم در دو قسمت رونمایی شد و اندرو گارفیلد را به عنوان اسپایدرمن جدید معرفی کرد. مرد عنکبوتی که برخلاف سری اول خود که توبی مکوایر «Tobey Maguire» آن را بازی می‌کرد شخصیتی با اعتماد به نفس بیشتر و دارای فضای داستانی شادتر یا ابرقهرمانانه‌تری بود.

فضای داستانی که در سری اول به تاریکی گرایش داشت و بیشتر بر وجه غیرابرقهرمانی مرد عنکبوتی تاکید داشت در سری دوم حال و هوای ابرقهرمانانه‌تری را به خود گرفت. پیتر پارکری که در این سری به مخاطبان نشان داده شد، زندگی جذاب‌تر و ابرقهرمانانه‌تری را تجربه می‌کند و حال و هوای نوجوانانه پسندانه‌تری را برای مخاطبان ایجاد کرده است. همین طور وجود شخصیت‌های شرور جذاب‌تری که در سری دوم مقابل مرد عنکبوتی ایستادند نیز به تقویت محبوبیت این سری از مرد عنکبوتی کمک بسیاری کرد.

مرد عنکبوتی و الکترا

الکترو وارد می‌شود

داستان قسمت دوم مردعنکبوتی شگفت‌انگیز به تقابل میان این ابرقهرمان و شخصیت شروری به نام الکترو اختصاص دارد. شخصیتی که با قدرت‌های خود که الکتریسیته است چالش جدیدی را در مقابل ابرقهرمان ما قرار می‌دهد. شخصیت الکترو را «Jamie Foxx» بازی کرده است، بازیگری که نقش‌های جذاب او به خصوص در فیلم جانگوی آزاد شده «Django Unchained» در ذهن مخاطبان وجود دارد.

تقابل مرد عنکبوتی و الکترو یکی از نبردهای هیجان‌انگیز را برای طرفداران این ابرقهرمان تداعی کرد. زیرا الکترو یکی از دشمنان کلاسیک مرد عنکبوتی است که نقش مهمی را در خط داستانی این ابرقهرمان بازی می‌کند. هر چند که این ابرشرور در دنیای کمیک شخصیت‌پردازی بهتری دارد، برعکس فیلم که حداقل در خصوص انگیزه‌های او برای تبدیل شدن به یک ابرشرور تردید‌های بسیاری وجود دارد.

تماشای آنلاین فیلم مرد عنکبوتی

پیتر و گوئن

قسمت دوم در خصوص حضور شخصیت گوئن استیسی با بازی «Emma Stone» نیز یک جهش رو به جلو به حساب می‌آید. زیرا این کاراکتر در سری اول مرد عنکبوتی فرصت آنچنانی را برای پرداخت مناسب در اختیار نداشت. همچنین رابطه عاطفی پیتر پارکر و گوئن استیسی نیز از جمله نقاط مثبت این قسمت است که باعث می‌شود مرد عنکبوتی جنبه بهتری از روابط عاطفی خود را به تماشاگران خود نشان دهد.

گرافیک مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز یکی از نقاط قوت اثر به حساب می‌آید که حس هیجان آویزان شدن این شخصیت را از آسمان خراش‌ها برای مخاطبان دوچندان کرده است. به خصوص که وجود جلوه‌های ویژه نقشی اساسی را در ارائه مردعنکبوتی جدید بازی می‌کند.

مرد عنکبوتی

بازگشت مرد شوخ دنیای مارول

سری فیلم‌های مردعنکبوتی را می‌توان مجموعه‌ای از آثار در نظر گرفت که حال و هوای طنز و شوخی‌های آن به خصوص با وجود شخصیت نوجوانانه پسند مرد عنکبوتی توانایی جذب مخاطبان کم سن و سال را به خوبی دارد. مخاطبانی که مرد عنکبوتی را همچون یک الگو برای خیال‌پردازی‌های ابرقهرمانانه می‌بینند و سری مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز توانسته است این حال و هوا را برای آنان تداعی کند.

حال و هوایی که نشان می‌دهد مرد عنکبوتی در این سری همچنان همان شخصیت شوخ کمیک‌هایش است که با قدرت‌های خود به کمک انسان‌ها می‌آید و دشمنانش را شکست می‌دهد. قهرمانی که در این سری جنبه‌های تاریکی از زندگیش را نمی‌بینیم و شاید این خود نکته مثبتی باشد زیرا طرفداران مرد عنکبوتی از او یک ابرقهرمان فانتزی می‌خواهند نه یک شخصیت سینمایی.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن