بهترین فیلم کمدی ایرانی | مجله نقد فیلم‌گردی
فیلم شناسی

بهترین فیلم کمدی ایرانی

همراه ما باشید تا 10 فیلم کمدی ایرانی را که مخاطبان ایرانی به آن‌ها امتیاز بالا داده‌اند به صورت خلاصه به شما مخاطبان مجله نقد فیلم گردی معرفی کنیم.

اگر به دنبال بهترین فیلم کمدی ایرانی می‌گردید تا در کنار خانواده به تماشای آن بنشینید، ما را همراهی کنید. زیرا در این مطلب می‌خوایم لیستی از بهترین آثار کمدی سینمای ایران را به شما مخاطبان ارائه دهیم. آثاری که لبخند را از جبهه‌های جنگ تا یک مهمانی در منزل مادر بر روی لب‌های شما خواهند آورد. پس ما را دنبال ‌کنید تا ‌در این لیست ۱۰ فیلم برتر کمدی ایرانی را به انتخاب کاربران کشورمان به شما معرفی ‌کنیم.

لیست ۱۰ فیلم کمدی ایرانی به ترتیب رتبه سایت منظوم

۱- مارمولک

محصول سال ۱۳۸۲

مارمولک

فیلم مارمولک داستان خلافکاری به نام رضا مثقالی است که بعد از فرار از زندان با پوشیدن لباس روحانیت تلاش می‌کند تا از کشور فرار کند. اما حضور او در یک روستای مرزی و تبدیل شدن به روحانی مورد اعتماد روستا او را دچار تغییر می‌کند. داستانی طنز که تلاش دارد بگوید برای رسیدن به خدا هزاران راه وجود دارد.

فیلم را «کمال تبریزی» کارگردانی کرده و «پرویز پرستویی» در آن ایفاگر نقش رضا است. فیلم توانسته است برنده سیمرغ بلورین جشنواره فجر باشد و در زمان اکران خود محبوبیت بسیاری پیدا کند. فیلم با توجه به مضمون خود که نمایش روحانیت بود، حواشی و واکنش‌های بسیاری را در پی داشت که باعث مشهورتر شدن این فیلم کمدی شد.

فیلم در سایت imdb از رای ۱۷ هزار کاربر امتیاز ۸.۵ را دریافت کرده است. همچنین ۴ هزار نفر از مخاطبان سایت منظوم نیز به این اثر امتیاز ۸.۳ را داده‌اند تا در جایگاه اول لیست بهترین فیلم کمدی ایرانی قرار گیرد.

۲- لیلی با من است

محصول سال ۱۳۷۴

لیلی با من است

فیلم لیلی با من است اثری طنز از زیرگونه سینما دفاع مقدس است. اثری که با روایتی طنز حضور یک خبرنگار را در جبهه جنگ به تصویر می‌کشد که با وجود عدم علاقه خود برای رفتن به خط مقدم، وقایع غیرمنتظره‌ای او را به اولین خط جنگ با نیروهای بعثی می‌کشاند. اثری که حال و هوای جبهه‌های جنگ را با روایتی شیرین به مخاطبان خود ارائه می‌کند.

«کمال تبریزی» کارگردان این اثر است و همچون فیلم مارمولک «پرویز پرستویی» نقش صادق را در فیلم بازی می‌کند. «محمود عزیزی» و «شهره لرستانی» از دیگر بازیگران این فیلم هستند. اثر همچنین برنده جایزه در جشنواره فیلم فجر است و فیلمنامه آن را نیز «رضا مقصودی» به نگارش درآورده است.

فیلم امتیاز ۷.۶ را از رای ۴.۴ هزار کاربر سایت imdb کسب کرده و ۴.۱ هزار نفر از مخاطبان سایت منظوم نیز به آن امتیاز ۷.۶ را داده اند تا در جایگاه دوم لیست بایستد.

۳- اخراجی ها

محصول سال ۱۳۸۵

اخراجی ها

فیلم اخراجی ها داستانی درباره گروهی از ارازل و اوباش تهران را روایت می‌کند که در زمان جنگ ایران و عراق به جبهه‌های جنگ می‌روند تا از کشور دفاع کنند. فیلمی جذاب با بازیگران مشهور سینمای کمدی که نه تنها حال و هوای فیلم‌های دفاع مقدسی را دارد بلکه با زبانی طنز وقایع اجتماعی را نیز به نقد می‌کشد.

فیلم را «مسعود ده نمکی» ساخته و بازیگرانی همچون «اکبر عبدی»، «کامبیز دیرباز»، «محمدرضا شریفی‌نیا»، «امین حیایی» و «سید جواد هاشمی» در آن بازی کرده‌اند. فیلم اخراجی ها جزو پرفروش‌ترین آثار سینمای کمدی است که در زمان اکران ۲ میلیارد تومان فروش داشت.

فیلم در سایت imdb از رای ۳.۲ هزار کاربر امتیاز ۴.۷ را دریافت کرده و کاربران سایت منظوم نیز به آن امتیاز ۷.۳ را از ۳ هزار رای داده‌اند. فیلم در لیست بهترین فیلم کمدی ایرانی در جایگاه سوم قرار دارد.

۴- مهمان مامان

محصول سال ۱۳۸۲

مهمان مامان

فیلم مهمان مامان، قصه جذاب دورهمی شبانه است. مهمانی که به واسطه حضور عروس و داماد جدیدی اتفاق می‌افتد و همسایگانی که دست به دست یکدیگر می‌دهند تا این مهمانی به خوبی برگزار شود. فیلم با درونمایه طنز خود و البته حضور بازیگران مشهور، اثری جذاب است خنده را برلب‌های شما خواهد آورد.

فیلم را «داریوش مهرجویی» کارگردانی کرده و «گلاب آدینه»، «پارسا پیروزفر» و «امین حیایی» در فیلم بازی کرده‌اند. اثری که برنده جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر است که گوشه‌ای از عادات و رفتارهای خوب جامعه ایرانی را در مهمان‌داری به نمایش می‌گذارد.

فیلم از میان رای ۳.۹ هزار کاربر سایت imdb امتیاز ۷.۲ و از ۲.۷ هزار کاربر سایت منظوم امتیاز ۷.۲ را دریافت کرده است. فیلم در لیست آثار کمدی ایرانی جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است.

معرفی بهترین فیلم عاشقانه ایرانی

۵- ورود آقایان ممنوع‏

محصول سال ۱۳۸۹

ورود آقایان ممنوع

فیلم ورود آقایان ممنوع‏ داستان حضور معلم مردی است که برای اولین بار در یک مدرسه دخترانه مشغول به تدریس می‌شود. حضور این معلم در مدرسه و برخورد مدیر مدرسه که مخالف سرسخت مردان است باعث بروز اتفاقات طنزی می‌شود. اتفاقاتی که معلم و مدیر مدرسه را در نهایت به سمت اتفاقات خنده‌داری هدایت می‌کند.

فیلم را «رامبد جوان» کارگردان مشهور ایرانی ساخته است. اثری با بازی «رضا عطاران»، «ویشکا آسایش» و «پگاه آهنگرانی» که داستان فیلمنامه آن توسط «پیمان قاسم‌خانی» به نگارش درآمده است. فیلم ورود آقایان ممنوع‏ برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر بوده و توانسته است ۵.۱ میلیارد تومان فروش در گیشه سینماها داشته باشد.

فیلم با رای ۲.۶ هزار کاربر و امتیاز ۷.۵ سایت منظوم در جایگاه پنجم لیست بهترین فیلم کمدی ایرانی قرار گرفته است.

۶- ‏سن پطرزبورگ

محصول سال ۱۳۸۸

سن پطرزبورگ

فیلم ‏سن پطرزبورگ داستان دو خلافکار خرد است که طی اتفاقی از وجود یک گنج ارزشمند آگاهی پیدا می‌کنند. این دو خلافکار بعد از اطلاع از محل گنج که در شهر ‏سن پطرزبورگ است به این شهر سفر می‌کنند تا با پیدا کردن گنج ثروتمند شوند. اما این سفر همراه با ماجراهای طنزی است که برای این دو رخ می‌دهد.

فیلم را «بهروز افخمی» کارگردانی کرده و بازیگرانی همچون «امین حیایی»، «محسن تنابنده» و «بهاره رهنما» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. این فیلم دهمین کار بهروز افخمی است که توانست در زمان اکران ۷۳۰ میلیون تومان فروش داشته باشد.

فیلم در سایت imdb امتیاز ۶.۴ را از رای ۳.۷ هزار مخاطب کسب کرده و در سایت منظوم نیز امتیاز ۷.۳ را از رای ۱.۴ هزار نفر به خود اختصاص داده است و در رده ششم لیست قرار دارد.

۷- ‏خوب بد جلف‏

محصول سال ۱۳۹۴

خوب بد جلف

فیلم ‏خوب بد جلف‏ داستان بازیگرانی است که بازیگری بلد نیستند اما به واسطه یک ماجرا باید تبدیل به بازیگران حرفه‌ای شوند. ولی این همه ماجرا نیست و حضور باند خلافکاری در این قصه، فیلم و بازیگران نابلد داستان را وارد اتفاقات هیجان‌انگیزی می‌کند.

فیلم را «پیمان قاسم‌خانی» کارگردانی کرده است. نویسنده و فیلمنامه‌نویس مشهور ایرانی که آثار شاخصی را در حوزه کمدی به نگارش درآورده است. در این فیلم «حمید فرخ‌نژاد»، «پژمان جمشیدی» و «سام درخشانی» به ایفای نقش پرداخته‌اند. خوب بد جلف در مجموع ۱۶ میلیارد تومان فروش داشت و قسمت دوم آن نیز ساخته شده است.

فیلم امتیاز ۵.۱ را از رای ۱.۹ هزار مخاطب سایت imdb و امتیاز ۷ را از رای ۱.۴ هزار مخاطب سایت منظوم کسب کرده است. این اثر در لیست بهترین فیلم کمدی ایرانی رده هفتم را به خود اختصاص داده است.

۸- ‏نهنگ عنبر

محصول سال ۱۳۹۴

نهنگ عنبر

فیلم ‏نهنگ عنبر ماجرای زندگی شخصیت اصلی فیلم با نام ارژنگ صنوبر است. داستانی طنز از وقایعی که برای او در طول زندگیش رخ داده و باعث شده تا زندگی پیچیده‌ای داشته باشد. از سمتی داستان عاشقانه او با دختری که دوستش دارد نیز وقایع خنده‌داری را رقم می‌زند.

«سامان مقدم» کارگردان و تهیه کننده اثر است. فیلمی با بازی «رضا عطاران»، «مهناز افشار» و «ویشکا آسایش» که توانست در زمان اکران خود ۷ میلیارد تومان فروش داشته باشد. فیلم به واسطه برخی از مباحث خود حاشیه‌ساز بود و با وجود این حاشیه‌ها قسمت دوم آن نیز تولید گردید.

کاربران سایت imdb از ۴.۵ هزار رای به اثر امتیاز ۶.۳ و کاربران سایت منظوم از ۱.۳ هزار رای به آن امتیاز ۷.۱ را داده اند تا این فیلم در رتبه هشتم لیست ما جای بگیرد.

۹- ‏گشت ارشاد

محصول سال ۱۳۹۰

گشت ارشاد

فیلم ‏گشت ارشاد داستانی طنز پیرامون موضوع گشت امنیت اخلاقی پلیس دارد. سه خلافکار که در سودای پول درآوردن هستند، خود را به جای ماموران گشت ارشاد جا زده و از مردم اخاذی می‌کنند. اما کار خطرناک این سه دوست باعث وقوع ماجراهای طنزی می‌شود که در فیلم به آن‌ها پرداخته شده است.

فیلم توسط «سعید سهیلی» ساخته شد و «حمید فرخ‌ نژاد»، «پولاد کیمیایی» و «ساعد سهیلی» در آن بازی کرده‌اند. فیلم در مجموع ۱.۵ میلیارد تومان فروش داشت اما به واسطه موضوع جنجالی خود با حاشیه‌های بسیاری از جمله توقیف روبرو شد.

فیلم در سایت imdb امتیاز ۵.۶ را از ۲.۸ هزار رای کسب کرده است. همچنین در سایت منظوم نیز امتیاز ۷.۱ از ۱.۲ هزار رای توسط کاربران به آن داده شده است. فیلم در لیست بهترین فیلم کمدی ایرانی رده نهم را دارد.

۱۰- ‏زیر درخت هلو‏

محصول سال ۱۳۸۴

زیر درخت هلو

فیلم ‏زیر درخت هلو‏ روایتی طنز از زندگی خانواده‌ای تهرانی را بیان می‌کند که با یک درخت هلو پیوند خورده است. درختی که همگی اعضای خانواده درست در ساعت ۵ عصر، زیر سایه آن فوت کرده‌اند. حال فیلم این ماجرای عجیب را به موضوع ازدواج یکی از اعضای این خانواده ارتباط داده تا اثری کمدی را خلق کند.

«ایرج طهماسب» کارگردان این اثر است و «حمید جبلی»، «فاطمه معتمدآریام» و «شهره لرستانی» در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. فیلم پنجمین همکاری طهماسب با جبلی و معتمد آریاست که خالقان اثر مشهور کلاه قرمزی هستند.

فیلم در سایت منظوم از رای ۱.۱ هزار مخاطب امتیاز ۶.۴ را کسب کرده و در در لیست بهترین فیلم کمدی ایرانی جایگاه دهم را در اختیار دارد.

نگاهی به سینمای ایرج طهماسب

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن