معرفی مجموعه فیلم های ماتریکس | مجله نقد فیلم‌گردی
فیلم شناسی

معرفی مجموعه فیلم های ماتریکس

ماتریکس از دنیایی صحبت می‌کند که ربات‌ها علیه انسان‌ها شوریده‌اند. به همین دلیل در این مطلب به سراغ معرفی این مجموعه رفته‌ایم تا بیشتر با دنیای ماتریکس آشنا شویم.

ماتریکس فرانشیز چند رسانه‌ای است که تاثیر بسیار زیادی بر سینمای قرن ۲۱‌ام داشت. اثری در ژانر علمی‌تخیلی که انقلابی را در این ژانر به وجود آورد و زمینه ساز ساخت آثار بسیاری شد. ماتریکس مجموعه‌ای چهارگانه است که در سال ۱۹۹۹ اولین قسمت آن اکران گردید. سپس مجموعه کمیک‌ها، انیمیشن و بازی‌های ویدئویی آن نیز تولید گردیدند.

مجموعه ماتریکس درباره دنیایی حرف می‌زند که در آن انسان‌ها دیگر مخلوقات برتر نیستند. بلکه ربات‌ها که توسط خود انسان‌ها ساخته شده‌اند برعلیه آن‌ها شورش کرده‌اند. حال انسان‌ها که در اقلیت هستند مجبور شده‌اند برای نجات جان خود به اعماق زمین رفته و از آن جا ربات‌ها را شکست دهند. مفهومی که شاید در نگاه اول بدبینانه باشد اما خطر تکنولوژی را به وضوح به مخاطب خود گوشزد می‌کند.

ماتریکس از سمت دیگر دست بر روی مفاهیم فلسفی بسیاری نیز می‌گذارد؛ مفاهیمی همچون جهان واقعیت و خیال، مرگ و زندگی، منجی و مفهومی به نام خدا. مباحث فلسفی که در قالب اثری اکشن و علمی‌تخیلی برای مخاطب بازگو می‌شود تا او را درگیر مسائلی کند که حتی دنیای فلسفه نیز جواب روشنی برای آن ندارد. اما فیلم جواب‌های گاها غلط خود را با زبان رسانه به عنوان جواب درست به مخاطب ارائه می‌دهد.

پس در این مطلب مروری بر مجموعه فیلم های ماتریکس خواهیم داشت و آن‌ها را به شما مخاطبان علاقمند به ژانر علمی‌تخیلی معرفی خواهیم کرد؛ همراه ما در مجله نقد فیلم‌گردی باشید.

لیست مجموعه فیلم های ماتریکس

۱- The Matrix‎

محصول سال ۱۹۹۹

فیلم ماتریکس

فیلم ماتریکس در قسمت اول خود مخاطبش را در مواجهه با این سوال قرار می‌دهد که جهان ما آیا واقعیت است یا تنها ذائده ذهن تحت کنترل شده ماست. در قسمت اول ما با شخصیت نئو آشنا می‌شویم. جوانی که در دنیایی مجازی زندگی می‌کند که توسط ربات‌ها ساخته شده تا انسان‌ها را تحت کنترل داشته باشند. اما نئو که به عنوان فرد برگزیده انتخاب شده است توسط گروهی از مبارزان نجات پیدا می‌کند تا منجی انسان‌ها شود.

فیلم توسط « The Wachowskis» ساخته شده است و بازیگرانی آن نیز «Keanu Reeves»، «Laurence Fishburne» و «Carrie-Anne Moss» هستند. فیلم ماتریکس توانسته است برنده ۴ جایزه اسکار، ۲ جایزه بفتا و ۲ جایزه جشنواره ساترن شود که برای این فیلم یک افتخار به حساب می‌آید. فیلم همچنین با فروش ۴۶۵ میلیون دلاری خود یکی از آثار موفق در ژانر علمی‌تخیلی به حساب می‌آید.

فیلم در سایت imdb با رای ۱.۷ میلیون مخاطب امتیاز ۸.۷ را کسب کرده است. همچنین منتقدان سایت RottenTomatoes نیز به آن امتیاز ۸۸ را اختصاص داده‌اند.

۲- The Matrix Reloaded

محصول سال ۲۰۰۳

فیلم ماتریکس 2: بارگذاری مجدد

فیلم ماتریکس ۲: بارگذاری مجدد داستان نئو که حال تبدیل به یک منجی شده است را دنبال می‌کند. روایتی که نشان می‌دهد نئو درگیر این مسئله اخلاقی شده که چرا او برای انجام چنین وظیفه مهمی انتخاب شده است. مسئله‌ای که نئو را به سمت ملاقات با طراح ماتریکس می‌کشاند که جوابی به پرسش‌های او بدهد. از سمتی ماموران حفاظتی ماتریکس با نام مامور اسمیت نیز درصدد مقابله با نئو است.

همچون قسمت قبلی «The Wachowskis» سازنده قسمت دوم نیز هستند و «Keanu Reeves»، «Laurence Fishburne» و «Carrie-Anne Moss» بازیگران نقش‌های اصلی سریال‌اند. قسمت دوم با وجود فروش ۷۴۱ میلیون دلاری اما افتخاری در سطح جشنواره‌ها به دست نیاورد و دنباله‌ای ضعیف برای قسمت اول این مجموعه به حساب آمد.

امتیار فیلم از رای ۵۴۲ هزار مخاطب سایت imdb امتیاز ۷.۲ و از منتقدان سایت RottenTomatoes نیز امتیاز ۷۳ را کسب کرد.

۲.۵- The Animatrix

محصول سال ۲۰۰۳

انیماتریکس

انیماتریکس فیلم انیمیشنی است که در قالب ۹ فیلم کوتاه، موضوعاتی که در مجموعه ماتریکس مورد ابهام هستند را برای مخاطب بازگشایی می‌کند. به طور مثال در این انیمیشن ما شاهد چگونگی شکل‌گیری دنیای ماتریکس و آغاز پیدایش ربات‌ها هستیم و اینکه چگونه ربات‌ها تصمیم گرفتند تا علیه انسان‌ها شورش کنند.

فیلم توسط هفت کارگردان ژاپنی از جمله «Kōji Morimoto» و «Shinichiro Watanabe» ساخته شده است. تهیه کننده و نویسنده این مجموعه فیلم کوتاه نیز خود « The Wachowskis» هستند که در قالب محصولی مشترک میان استودیوهای ژاپنی همچون «Madhouse» و «Studio 4°C» با «Warner Bros. Pictures» ساخته شده است.

فیلم از ۷۳ هزار مخاطب سایت imdb امتیاز ۷.۴ و از منتقدان RottenTomatoes نیز ۸۹ را دریافت کرده است.

تماشای آنلاین فیلم های Keanu Reeves

۳- The Matrix Revolutions

محصول سال ۲۰۰۳

فیلم ماتریکس 3: انقلاب

فیلم ماتریکس ۳: انقلاب قسمت سوم از جهان ماتریکس است. در قسمت سوم شاهد آن خواهیم بود که ربات‌ها با حمله‌ای غافلگیرانه در صدد نابودی انسان‌ها هستند. انسان‌ها نیز به مقابله با آن‌ها برخواست و امید دارند تا نئو به عنوان منجی بشریت بتواند با رسیدن به هسته مرکزی ربات‌ها و شکست دادن مامور اسمیت مبازره میان نسل بشر و ربات‌ها را خاتمه دهد.

فیلم توسط «The Wachowskis» ساخته شده است و بازیگرانی آن نیز «Keanu Reeves»، «Laurence Fishburne» و «Carrie-Anne Moss» هستند. فیلم همچون قسمت دوم نتوانست محبویت قسمت اول این مجموعه را تکرار کند. فیلم در زمینه فروش و رای مخاطبان نیز با ۴۲۷ میلیون فروش آمار پایینی را نسبت به دو قسمت به ثبت رساند.

قسمت سوم از ۴۶۹ هزار مخاطب سایت imdb پایین ترین امتیاز این مجموعه را با ۶.۸ دریافت کرد و از سویی منتقدان RottenTomatoes با دادن امتیاز ۳۵، قسمت سوم را تبدیل به یکی از بدترین قسمت‌های مجموعه ماتریکس کردند.

۴- The Matrix Resurrections

محصول سال ۲۰۲۱

فیلم رستاخیزهای ماتریکس

فیلم رستاخیزهای ماتریکس قسمت پایانی از چهارگانه ماتریکس است که بعد از ۱۸ سال سپری شدن زمان از قسمت سوم ساخته شده است. در قسمت پایانی و بعد از اتفاقات قسمت سوم ما شاهد آن هستیم که نئو و ترینیتی در دنیای ماتریکس دوباره مشغول زندگی هستند. اما حافظه آن‌ها پاک شده است و حال گروهی دیگر از مبارزان انسان‌ها تلاش دارند تا منجی را دوباره بازگردانند.

فیلم توسط «Lana Wachowski» کارگردانی شده است و علاوه بر «Keanu Reeves» و «Laurence Fishburne» بازیگران جدیدی همچون «Yahya Abdul-Mateen II» و «Jessica Henwick» در آن بازی می‌کنند.

قسمت چهارم ماتریکس طبق برنامه از پیش تعیین شده در تاریخ ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰۱ اکران خواهد شد.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن