بهترین فیلم های داریوش ارجمند - اینفوگرافی | مجله نقد فیلم گردی
اینفوگرافیک

بهترین فیلم های داریوش ارجمند – اینفوگرافی

داریوش ارجمند متولد ۵ مرداد ۱۳۲۳ در مشهد بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر است که در آثار فیلمسازان برجسته‌ ای چون بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، مسعود کیمیایی و داوود میرباقری به ایفای نقش پرداخته‌ است.

بهترین فیلم های داریوش ارجمند

داریوش ارجمند از آن دست بازیگران پیشکسوتی است که سال‌ها تجربه‌ی صحنه‌های تئاتر را به سینمای فاخر خود آورده است. او دیر پا به صحنه‌ی سینما گذاشت؛ اما با درخشش حیرت‌انگیزش در نقش‌های بزرگ توانست خیلی زود ره صد ساله را در اندک زمانی طی طریق کند.

ارجمند از جمله بازیگرانی است که هنرش را به پشتوانه‌ی ایدئولوژی‌اش به نمایش می‌گذارد. وی بارها در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مختلف به این مهم اشاره کرده است.

“ما هنرمندان مسئولیت بزرگی داریم، چون ناخودآگاه الگوی بسیاری هستیم. من از این مسئولیت لذت می‌برم، اما آن را هم کاملا سنگین حس می‌کنم. شعار من این است: عبودیت خداوند، نوکری مردم و خدمت به فرهنگ سرزمینم. من همیشه تلاش می‌کنم زیر لوای این شعارها باشم. حقیقتش را بگویم، من سختی کار بازیگری را تعبیری از قیامت می‌دانم. هنگامی که فیلم خودم را تماشا می‌کنم، انگار نامه‌ی اعمالم را به دستم داده‌اند و دست و پا و بدن من شهادت می‌دهند که چگونه عملکردی داشته‌ام.”

اولین حضور این بازیگر پیشکسوت در صحنه‌ی سینما، کارگردانی سینمایی «گفت زیر سلطه‌ی من آیید» در سال ۶۲ بود؛ بعدها در سال ۶۵، فعالیت حرفه‌ایش در عرصه بازیگری را با بازی در فیلم «ناخدا خورشید» به کارگردانی ناصر تقوایی آغاز کرد. ارجمند توانست با بازی قدرتمند خود در شخصیت “ناخداخورشید”، “فرمان زاد”، “حاجی نقدی”، “اسی در بدر”، “میرزا رفیع الملک”، “مالک اشتر”، “حشمت فردوس” و…، طی سال‌های متمادی خود را در جامعه‌ی هنری سینما به چهره‌ای ماندگار بدل کند.

حال در این اینفوگرافی تحت عنوان «۱۰ نقش تاثیرگذار داریوش ارجمند» قصد داریم به بازی‌های این ستاره‌ی پیشکسوت در ۱۰ اثر شاخص او بپردازیم.

بهترین فیلم های داریوش ارجمند از نظر منتقدین مجله فیلم گردی:

  1. ناخدا خورشید(۱۳۶۵)
  2. کشتی آنجلیکا(۱۳۶۷)
  3. پرده‌ی آخر(۱۳۶۹)
  4. ناصرالدین شاه آکتور سینما(۱۳۷۰)
  5. سریال امام علی(۷۵-۱۳۷۰)
  6. آدم برفی (۱۳۷۳)
  7. اعتراض (۱۳۷۸)
  8. مسافر ری(۱۳۷۹)
  9. سگ‌کشی(۱۳۷۹)
  10. سریال ستایش(۱۳۸۸، ۹۱ و۹۷)
۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن