معرفی انیمیشن ویکی و مردان پر زور Vic the Viking | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

معرفی انیمیشن ویکی و مردان پر زور Vic the Viking

سفر با کشتی و ماجراجویی در دل آب‌ها

سریال تلویزیونی ویکی و مردان پر زور، یک سریال انیمیشن در ژانر ماجراجویی و طنز است که بر اساس رمان معروف ویکی وایکینگ، به قلم نویسنده‌ی سوئدی رانر یوهانسون Runer Jonsson ، تولید و ساخته شده است. این کتاب در سال ۱۹۶۵ موفق به دریافت جایزه‌ی کتاب کودک آلمان شد و مورد تحسین بسیاری قرار گرفت.

وایکینگ‌ها چه کسانی بودند، رسالت‌شان چه بود؟

وایکینگ‌ها دریانوردانی در دریای اسکاندیناوی بودند که در دل دریاها و آب‌های آزاد سفر می‌کردند و با جنگاوری و تجارت روزگار می‌گذراندند. با توجه به اقلیم و جغرافیایی که آنها در آن زیست می‌کنند، که اطراف آن سرزمین سرد و یخی را دریا و آب‌های آزاد فرا گرفته است، دریا و سفر دریایی جایگاه بسیار مهمی را در زندگانی مردمان آن دیار و سرزمین دارد. عمده‌ غذای مردم از دریا تهیه می‌شود، راه ارتباطی آنها با جهان از طریق دریاست، و از آب دریاست که می‌توانند نمک و سنگ‌های قیمتی برای تجارت بیابند. از دیرباز افسانه‌ها و داستان‌های عجیبی پیرامون زندگی مردم اسکاندیناوی بر سر زبان‌ها بوده است. عموم این داستان‌های خیالی که ریشه در افسانه‌های قدیمی این منطقه و زندگی منحصربه‌فرد مردمانش دارد، همیشه جذابیت‌های خود را داشته است و مانند افسانه‌های ملل دیگر، داستان‌های وایکینگ‌ها نیز کم‌کم شهرت جهانی یافت و روز به روز بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفت.

انیمیشن vic the vikings

علم بهتر است یا زور بازو؟

داستان سریال ویکی و مردان پر زور داستان پسر بچه‌ای به نام « ویکی»، پسر رئیس گروه وایکینگ‌ها است. هالوار، رئیس گروه وایکینگ‌های جنگجو است. آنها در روستایی در یکی از سرزمین‌های جنوبی اسکاندیناوی زندگی می‌کنند. شیوه‌ی خاص زندگی وایکینگ‌ها باعث شده است که آنان بیشتر مردانی جنگاور و دریانورد باشند که به قدرت بدنی بیشتر اهمیت تا علم و مطالعه. راه‌حل آنان برای حل مشکلات اکثرا مبتنی بر زور بازو است. اما ویکی در میان این جامعه که زور و قدرت مردانگی حرف اول را می‌زند، استنثاست و برخلاف دیگران علاقه‌مند به فکر کردن و یافتن راه‌حل‌های خلاقانه است. او پسربچه‌ی آرام و تا حدودی نحیف است. پدرش ویکی که شاید تا حدودی از این قضیه کمی سرخورده است، تصمیم دارد برای آنکه جرئت و جسارت او را بیشتر کند و مانند سایر مردان گروه، از او مردی قوی بسازد، تصمیم می‌گیرد ویکی را همراه با خود و گروهش به سفرهای دریایی و ماجراجویی‌هایشان ببرد. اما در سفرها و ماجراهایی که برای اعضای گروه پیش می‌آید، در واقع این قدرت تفکر و یافتن راه‌های خلاقانه‌ی ویکی است که عملا در شرایط سخت و پیچیده و جنگ‌ها به داد گروه می‌رسد. مسئله‌ای که شاید پدر و دیگران عملا به آن اشاره نکنند و حتی گاهی آن را نادیده بگیرند، اما در نهان همه‌ی مردان، این قدرت ویکی را تحسین می‌کنند.

ویکی و مردان پر زور

ویکی وایکینگ، سفارش آلمان، ساخت ژاپن

این سریال اولین بار در سال ۱۹۷۴، به سفارش شبکه‌ی قدیمی زد دی اف ZDF  آلمان با همکاری استودیوی معروف ژاپنی نیپون Nippon Animation، با تکنیک کلاسیک و دو بعدی بر روی ورق ساخته و تولید شد. ریشه‌ها و فضاسازی انیمیشن ژاپن را به راحتی می‌توان در استایل و طراحی کاراکتر‌ها و فضاها مشاهده کرد. لازم به ذکر است استودیو نیپون سریال انیمیشن‌های بسیاری ساخته است و بخش مهمی از خاطرات خوش کودکی مردم جهان، از جمله کودکان ایرانی را به خود اختصاص می‌دهد. از جمله‌ی این آثار می‌توان به کارتون‌ نوستالژیک هایدی اشاره کرد. البته از سال ۲۰۱۳ به بعد، تکنیک ساخت این سریال از دو بعدی به سه‌بعدی تغییر کرد که اگرچه از نظر طراحی کاراکتر و فضاسازی‌ها تغییر محسوسی ایجاد نشد، اما در مجموع حس فضا کمی کامپیوتری شد و شاید برای مخاطبی که از ابتدا به تکنیک دو‌بعدی و صمیمانه‌ی استودیو نیپون عادت کرده است، این تغییر رویکرد چندان جذاب به‌ نظر نیاید، اما با توجه به گروه سنی مخاطبین فعلی، این سریال با توجه به دوبله‌ی مناسب و زمان مختصری که دارد، جذاب و دوست‌داشتنی خواهد بود.

هر اپیزود از سریال ویکی و مردان پر زور حدود ۱۲ دقیقه است و در مجموع در مورد چالش‌ها و مسائلی است که گروه با آن رو‌به‌رو می‌شوند، و راه‌حل‌های عموما احمقانه و نه‌چندان موثر گروه در مقابل راه‌حل‌های هوشمندانه و جالب ویکی تضاد طنازانه‌ای را سبب می‌شود که برای گروه سنی ۶ تا ۱۰ سال جذاب خواهد بود.

۱

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن