معرفی تمامی فیلم های سریع و خشن| مجله نقد فیلم گردی
فیلم شناسی

معرفی فیلم‌ های سریع و خشن

سریع و خشن نام مجموعه فیلم‌های با موضوع دنیای اتومبیل‌رانی است که در هر قسمت آن شاهد تعقیب و گریزهای هیجان‌انگیز اتومبیل‌ها با یکدیگر خواهید بود.

مجموعه فیلم‌های سریع و خشن «The Fast and the Furious» سری آثاری دنباله داری است که موضوع آن دنیای اتومبیل‌رانی است. سری آثاری که در قالب ۹ فیلم سینمایی و یک اسپین آف توسط کمپانی «Universal Pictures» ساخته شده است. کمپانی که برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ فیلم اول این مجموعه را با نام «The Fast and the Furious» منتشر کرد.

سری فیلم‌های سریع و خشن در ژانر سرقت دسته‌بندی می‌شود و تمرکز آن بر دنیای اتومبیل‌رانی خیابانی است. دنیایی که در آن شاهد رانندگی‌های هیجان‌انگیز با انواع و اقسام اتومبیل‌های مختلف هستیم. مجموعه‌ای که در مدت ۲۰ سال گذشته توانسته است طرفداران دنیای خودرو را با خود همراه کند و چاشنی هیجان را به دنیای سینما بیاورد.

دنیای مسابقات زیرزمینی

سریع و خشن در کنار دیگر دنیاهای سینمایی همچون مارول و دی سی جزو فرانچایزهای بزرگی به حساب می‌آیند که ساخت آن‌ها همچنان ادامه دارد. مجموعه دنباله داری که بازیگران مطرح دنیای اکشن از جمله «Paul Walker»، «Vin Diesel»، «Michelle Rodriguez»، «Jordana Brewster»، «Tyrese Gibson»، «Chris “Ludacris” Bridges» و «Dwayne Johnson» در آن بازی کرده‌اند.

داستان کلی این مجموعه درباره دومنیک تورتو است که به عنوان راننده با مهارتی در دنیای زیرزمینی اتومبیل‌رانی شناخته می‌شود. او پس از آشنایی با برایان اوکانر ماجراجویی را همراه با گروه خود آغاز می‌کند که در هر قسمت از این مجموعه بخشی از این ماجراجویی‌ها و تقابل با شخصیت‌های منفی به مخاطب ارائه می‌شود.

در این مطلب سعی کرده‌ایم معرفی کوتاهی بر ۱۰ فیلم مجموعه سریع و خشن داشته باشیم. پس همراه مجله نقد فیلم گردی باشید.

۱- The Fast and the Furious

محصول سال ۲۰۰۱

سریع و خشن 1

قسمت اول سریع و خشن ساخته راب کوهن «Rob Cohen» است. اثری که شروع کننده ماجرای سری فیلم‌های سریع و خشن است. در قسمت اول ما شاهد انجام سرقت‌های خیابانی با استفاده از اتومبیل‌های تقویت شده هستیم. این سرقت‌ها توسط دومنیک تورتو با بازی «Vin Diesel» و گروهش انجام می‌گیرد و پلیس با فرستادن یک مامور مخفی به نام برایان اوکانر با بازی «Paul Walker» به جمع این خلافکاران تلاش می‌کند تا آن‌ها را بازداشت کند.

فیلم در مجموعه ۲۰۷ میلیون دلار درآمد داشت و امتیاز ۶.۸ را از سایت IMDb کسب کرد.

۲- ۲ Fast 2 Furious

محصول سال ۲۰۰۳

سریع و خشن 2

قسمت دوم را جان سینگلتون «John Singleton» کارگردانی کرده است. بعد از حوادث قسمت اول و فرار دومنیک از دست پلیس، برایان نیز تحت تعقیب قرار گرفته و دستگیر می‌شود. حال او مجبور است برای آزادی خود با پلیس همکاری کند تا به سراغ قاچاقچیان مواد مخدر بروند. در این قسمت رومن عضو جدید گروه تورتو با بازی «Tyrese Gibson» معرفی می‌شود. قسمت دوم تنها فیلم از مجموعه سریع و خشن است که کاراکتر دومنیک در آن حضور ندارد.

فیلم فروش ۲۳۶ میلیون دلاری را تجربه کرد و از سایت IMDb امتیاز ۵.۹ را دریافت کرده است.

۳- The Fast and the Furious: Tokyo Drift

محصول سال ۲۰۰۶

سریع و خشن 3

قسمت سوم مجموعه سریع و خشن به لحاظ زمان داستانی درون فیلم در واقع به اتفاقات بعد از فیلم سریع و خشن ۶ مرتبط است. اما در لیست فیلم‌های سریع و خشن به عنوان سومین فیلم ساخته شده است. فیلم توسط جاستین لین «Justin Lin» ساخته شده که تنها کارگردانی است که ۵ فیلم از ۱۰ فیلم این مجموعه را ساخته است.

فیلم سریع و خشن توکیو دریفت به داستان شان بوسول تعلق دارد که نوجوان آمریکایی است که در ژاپن زیر نظر هان لو با بازی «Sung Kang» که یکی دیگر از اعضای گروه دومنیک است، رانندگی یاد می‌گیرد. این فیلم که ضعیف‌ترین اثر سری خشن و سریع نیز به حساب می‌آید در مجموعه ۱۵۸ میلیون دلار فروش کرد و امتیاز ۶ را از مخاطبان IMDb گرفت.

۴- Fast & Furious

محصول سال ۲۰۰۹

سریع و خشن 4

قسمت چهارم سریع و خشن به تقابل دومنیک و برایان با مافیای مواد مخدر در جمهوری دومنیکن اختصاص دارد. دومنیک که همچنان تحت تعقیب است متوجه می‌شود که نامزدش توسط گروهی قاچاقچی مواد مخدر کشته شده است. حال دومنیک تلاش می‌کنند تا انتقام خود را از این گروه بگیرد و از سمتی برایان که بعد از آزادی از زندان دوباره به شغل سابق خود بازگشته تلاش دارد تا با نفوذ به این گروه رهبر آن را بازداشت کند.

فیلم ۳۶۰ میلیون دلار فروش داشت و از سایت IMDb امتیاز ۶.۶ را دریافت کرده است.

۵- Fast Five

محصول سال ۲۰۱۱

سریع و خشن 5

قسمت پنجم همچون قسمت‌های قبلی به سرقت اختصاص دارد. اما این بار سرقت مقدار زیادی پول از گاوصندوق مرکز پلیس شهر ریودوژانیرو برزیل. دومنیک و برایان موفق می‌شوند از زندان فرار کرده و به برزیل بروند. آن‌ها در این شهر با گروهی مافیایی درگیر شده و تلاش می‌کنند تا از آن ها سرقت کنند. از سمتی پلیس آمریکا لوک هابز با بازی «Dwayne Johnson» را مامور می‌کند تا آن‌ها را بازداشت کنند.

فیلم سریع و خشن ۵ بیش از ۶۲۶ میلیون دلار فروش داشت و امتیاز ۷.۳ را نیز از مخاطبان سایت IMDb دریافت کرد که خود رکورد تازه‌ای چه در فروش و چه دیده شدن از سوی مخاطبان برای این مجموعه بود.

۶- Fast & Furious 6

محصول سال ۲۰۱۳

سریع و خشن 6

قسمت ششم به بازگشت نامزد دومنیک اختصاص دارد. او که در قسمت چهارم به ظاهر کشته شده بود در واقع زنده بوده و حافظه خود را از دست داده است. او در حال حاضر در گروهی تروریستی فعالیت دارد که رهبر آن اوون شاو است. دومنیک و برایان به همراه اعضای تیمش و البته هابز در این قسمت تلاش دارند تا نامزد دومنیک را نجات دهند.

نجات نامزد دومنیک منجر به مرگ اوون شاو می‌شود و برادر او دکارت شاو با بازی « Jason Statham» با هدف گرفتن انتقام به سراغ گروه دومنیک می‌رود. فیلم فروش ۷۸۸ میلیون دلاری را تجربه کرد و سایت IMDb به آن امتیاز ۷ را داد.

۷- Furious 7

محصول سال ۲۰۱۵

سریع و خشن 7

قسمت هفتم از مجموعه سریع و خشن شاهد اتفاق تلخی برای بازیگر نقش برایان بود. پل واکر که در اثر تصادف رانندگی فوت کرد نتوانست در ادامه قسمت هفتم حضور داشته باشد. به دلیل انجام صحنه‌های مهم فیلم با بازی پل واکر، تیم سازنده تصمیم گرفت تا باقی صحنه‌ها را با چهره کامپیوتری او جلو ببرد و فیلم را به اتمام برساند.

دکارد شاو بعد از مرگش برادرش توسط گروه دومنیک به آن‌ها حمله می‌کند. او هان با بازی « Sung Kang» را که از اعضای اصلی است به قتل می‌رساند. قتل هان باعث می‌شود تا دومنیک و اعضای گروهش به دنبال انتقام از شاو باشند.

قسمت هفتم فروش بالای ۱.۵ میلیارد دلاری را تجربه کرد که بیشترین فروش در میان تمام قسمت‌های مجموعه سریع و خشن است. همچنین از سایت IMDb نیز امتیاز ۷ به فیلم اختصاص یافت.

۸- The Fate of the Furious

محصول سال ۲۰۱۷

سریع و خشن 8

قسمت هشتم توسط فلیکس گری « Felix Gary Gray» ساخته شده است. در این فیلم که بعد از مرگ پل واکر ساخته شد برای اولین بار شخصیت برایان از داستان حذف گردید. داستان اختصاص به ملاقات مومنیک با تبهکاری با نام سایفر و با بازی « Charlize Theron» است. سایفر با تهدید دومنیک او را مجبور می‌کند تا با گروهش همکاری کنید.

همکاری دومنیک با او سرآغاز اختلافات گروهش با دومنیک می‌شود. از سمتی هابز و شاو نیز همچنان به دنبال دومنیک هستند ولی با این تفاوت که این بار به گروهش و خود او کمک می‌کنند تا سایفر را دستگیر کنند. فیلم سریع و خشن ۸ یا سرنوشت خشمگین ۱.۲ میلیارد دلار فروش داشت و مخاطبان در سایت IMDb به آن امتیاز ۶.۶ را دادند.

۹- F9

محصول سال ۲۰۲۱

سریع و خشن 9

قسمت نهم از سری فیلم‌های سریع و خشن داستان تقابل دومنیک و برادرش جیکوب با بازی « John Cena» را به نمایش می‌گذارد. بعد از دستگیری سایفر در قسمت قبلی، او در حین انتقال توسط جیکوب دزدیده می‌شود. جیکوب تلاش دارد با کمک سایفر به دستگاهی دسترسی پیدا کند که می‌تواند تمام ابزار ارتباطی را هک کند.

حال دومنیک و تیمش دوباره کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا مقابل جیکوب بایستند. هرچند که اختلاف این دو برادر در انتها از بین می‌رود ولی سایفر از این جریان استفاده می‌کند و پا به فرار می‌گذارد. فیلم ۶۲۶ میلیون دلار درآمد داشت و IMDb به آن امتیاز ۵.۳ را اختصاص داده است.

مجموعه سریع و خشن تا به اکنون در ۹ قسمت ارائه شده است. قسمت بعدی این مجموعه در دست ساخت است و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ اکران گردد.

بیشتر بخوانید: معرفی و نقد فیلم سریع و خشن ۹

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن