نقد انیمه آواره ها Drifters | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد انیمه آواره ها Drifters

مانگای این اثر به نویسندگی و طراحی کوتا هیرانو از سال 2009 تاکنون در مجله شونن گاهوشا در حال انتشار است.

مانگای این اثر به نویسندگی و طراحی کوتا هیرانو از سال ۲۰۰۹ تاکنون در مجله شونن گاهوشا در حال انتشار است. همچنی سری اول انیمه اقتباسی از این مانگا از اکتبر تا دسامبر سال ۲۰۱۶ توسط استودیو هودز درفترز و به کارگردانی کنیچی سوزوکی در ۱۲ اپیزود و ۳ اپیزود جانبی تولید و اکران شده و بنا به اعلام رسمی، فصل دوم این مجموعه نیز در حال تولید است. تاکنون بیش از یک و نیم میلیون نسخه از مانگای دریفترز در سراسر جهانو به پنج زبان مختلف فروش رفته. این مانگا دوبار نامزد دریافت جایزه مانگا تایشو در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ شده است. در سال ۲۰۱۵ این اثر در جایگاه پنجم نظرسنجی وب سایت انیمه انیمه! برای معرفی مانگاهایی که خوانندگان علاقمندند تا انیمه آن تولید شود، قرار گرفت. یکی دیگر از آثار معروف این لیست که به مرحله تولید انیمه رسید میشه از وان پانچ من نام ببریم.

شیمازو تویوهیسا در گیر و دار جنگ سکی گاهارا، موفق میشه تا ایه نائوماسا یکی از سرداران معروف ژاپن را به شدت زخمی کنه ولی خودش هم به سختی زخمی میشه. در حال خروج از میدان جنگ، تویاهیسا ناگهان خودش رو در یک راهروی پر از در میبینه که مردی عینکی به نام مورازاکی پشت میزش انتظار اون رو میکشه. مورازاکی تویوهیسا رو از نزدیکترین در به بیرون هدایت میکنه و اونجا تویوهیسا خودش رو در یه جهان جدید میبینه. حالا تویوهیسا در کنار چند شخصیت معروف دیگه تاریخ یکی از اعضای گروه درفترز یا آواره هاست.

این دنیای جدید تقریبا تمام گونه های نژادهای موجودات رو داره. الفها، دورف ها، هابیتها، انسانها . این دنیای جدید درگیر یک جنگ بزرگه جنگی که از یه طرف گروه آواره ها قرار دارند در نقطه مقابل دریفترز گروه پایانی یا اندز قرار گرفتند که هدفشون کشتن تمام دریفترهاست. تحت فرمان پایانی ها۱ تمام موجودات شرور از دیوها و غولها تا اژدهایان خدمت می کنند. برخلاف دریفترها، پایانی ها همگی علیرغم اینکه اکثرا نژاد انسانن ولی دارای قدرتهای جادویی هم هستن. در کنار این دو گروه دولتی به نام کارنیدز و سازمانی به نام اکتوبریست ها هم هستند که در این جهان قدرت دارند. اکتبریستها انسانهای بومی این دنیای جدید و دارای قدرتهای جادویی هستن.

این اثر مملو از رفرنسها و اشخاص معروف تاریخه. تویوهیسا در کنار یکی از بزرگترین فرماندهان تاریخ ژاپن و کسی که تونست برای اولین بار این کشور رو متحد کنه یعنی اودا نبوناگا و همینطور ملازم و فرمانده جنگی همرزم میناموتو نو یوشیتسونه یعنی ناسو نو یوئیچی سران اصلی دریفترز هستند و با اینکه از لحاظ تاریخی با هم چندین سال اختلاف دارن ولی در این دنیا با اختلاف چند ماه از هم ظاهر شده اند.

از افراد معروف دیگه این گروه میشه به هانیبال کارتاژی، اسکیپیوی افریقایی، بوچ کسدی و سان دنس کید، تامون یاماگوچی و نائوشی کانو اشاره کرد که البته کانو به کسدی و کید به خاطر امریکایی بودنشون اعتماد نداره و اونها هم تونستن اون رو متقاعد کنن که در اصل بولیویایی هستن.

سازمان اکتبریستها که کمک و یار دریفترها هستن اسمشون رو در حقیقت از حذبی در دومای روسیه تزاری که حامی تزارنیکولای دوم بودن میگیرن.
از طرف دیگه پایانی ها که اونها هم توی راهروی پر در یه مسئول گزینش دارن به اسم ایزی دارن هم افراد کم شناخته شده ای نیستن. هیشیگاتا توشیزو، ژان دارک، ژیل ده ره، آناستازیا نیکولائفنا رومانوف، گرگوری راسپوتین، آکچی میتسوهیده، میناموتو نو یوشیتسونه، به رهبری شوالیه سیاه، با هم خسته از نجات دنیا تصمیم به نابودی نسل بشر دارن.

هیرانو علاقه خاصی به پیچیده سازی پس زمینه شخصیتهای داستانهاش داره و تو این اثرش هم شاهد این موضوع هستیم. شوالیه سیاه فرمانده و رهبر پایانی ها، خودش نیاز به دقت بیننده داره چون اولا چهره اش اصلا نمایش داده نمیشه و دائم زیر ردا پوشیده شده اس و درثانی یه سری المان تو ظاهر و پوشش وجود داره که بیننده کمی بهش شک می کنه. ولی می تونم چندتا راهنمایی کوچیک بکنم. اون از نجات انسانهای ناسپاس خسته شده، با هیولاهای بیمار و خسته مهربونه، بیماران رو شفا میده و مرده ها رو هم زنده می کنه … بیشتر از این دیگه راهنمایی نمی کنم ولی اگه مانگا رو با دقت بخونین یا انیمه رو با حوصله ببنین می تونین حدس بزنین که این شوالیه سیاه کیه؟!

این انیمه هم مثل کار قدیمی تر هیرانو یعنی هلسینگ پر از صحنه های جنگ و خونریزیه ولی از نکات جالب این داستان همین کنار هم قرار دادن مشاهیر تاریخی با چیدمانی عجیبه. آناستازیا و ژان دارک می خوان انسانها رو از بین ببرن. باورتون میشه؟!

این اولین انیمه و مانگایی نیست که توش بازی با تاریخ وجود داره ولی ترکیب سبک ای سه کای با تاریخ اتفاقات جذابی رو رقم زده و مخاطب رو وادار می کنه که برای دونستن خیلی از رخدادها سری به تاریخ بزنه تا گذشته این شخصیتها رو بهتر بشناسه.

موسیقی تم اثر خیلی خوب به پیشبرد داستان کمک می کنه و استفاده از رنگهای تیره و بخصوص سیاه به تلخی فضا کمک میکنه هرچند گگ ها و شوخی ها تصویری افراد گروه دریفترز و اکتبریستها یه مقدار این فضا رو تلطیف می کنه ولی این دلیل نمیشه که پایانی ها هم همین لطافت رو داشته باشن. اونها بیرحمانه همه موجودات رو قتل عام میکنن و برای رسیدن به هدفشون البته از کمکها ناجوانمردانه ایزی هم بی نصیب نمی مونن.

استفاده از اطلاعات تاریخی در انیمه یکی از نقاط قوت خیلی از انیمه ها تو این ژانره. اینکه چطور میشه از تاریخ استفاده کرد و بدون لطمه زدن به جایگاه و شان تاریخی افراد، اونها رو وارد داستانی تخیلی کرد یه تیغ دو لبه تیزه . چون کوچکترین اشتباهی می تونه به آثار فاجعه باری مثل داستان ۳۰۰ فرانک میلر یا فیلم سینمایی اسکندر به کارگردانی اولیور استون ختم میشه که مملو از سوتیهای غیرقابل تصوره که حتی زیر اسم تخیل و درام نمیشه پنهانشون کرد.

منتقد

شروین فضلعلی زاده
۰

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن