نقد انیمه باسیلیسک: کوگا نینپوچو Basilisk:Koga Ninpo Cho - طومار نینجا | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد انیمه باسیلیسک: کوگا نینپوچو Basilisk:Koga Ninpo Cho – طومار نینجا

این داستان در واقع از رویدادهای تاریخی حدفاصل سالهای 1579 تا 1623 استفاده کرده و با ایجاد فضایی تخیلی داستانی جذاب را روایت می کند.

باسیلیسک: کوگا نینپوچو نام مانگای به قلم “ماساکی سگاوا ” است که بر اساس رمان طومار نینجای کوگا نوشته یامادا فوتارو که در سال ۱۹۵۸ منتشر شد، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ در نشریه یانگ مگزین آپرز انتشارات کودانشا به چاپ رسید. انیمه این اثر در سال ۲۰۰۵ توسط استودیوی گونزو و با وفاداری زیاد به مانگای آن و به کارگردانی فومیتومو کیزاکی تولید و در ۲۴ اپیزود اکران شد.

همینطور ادامه ای بر این انیمه از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ با نام طومار نینجای اوکا و با کارگردانی جونی نیشیمورا در استودیوی ۷ Arcs pictures در ۲۴ اپیزود تولید و اکران شد که داستان ادامه سری اصلی را روایت می کند.

داستان در سال های آخر حکومت “ایه یاسو توکوگاوا” رخ میدهد. جایی که او تصمیم میگیرد تا دو گروه نینجا ایگا و کوگا با یکدیگر برای انتخاب جانشین وی بجنگند تا شوگان بعدی بر تخت قدرت بنشیند. رئسای دو قبیله یعنی اوگن و دانجو تصمیم میگیرند به جای جنگ بین دو قبیله، ۱۰ جنگجوی قدرتمند نینجا از هر گروه با هم مبارزه کنند. به همین دلیل هرکدام روی طوماری اسامی این ۱۰ نفر را می نویسند تا به جانشینان خود در دهکده هایشان برسانند و این سرآغاز داستان طومار نینجاست.

در اواخر دوره آزوچی-مومویاما در ژاپن یعنی آخرین بخش از دوران سنگوکو، بعد از سال ها جنگ و خونریزی تلخ بین دو قبیله ایگا و کوگا، سرانجام هاتوری هانزوی اول توانست پیمان صلحی را برقرار سازد تا هر دو قبیله در خدمت ایه یاسو توکوگاوا باشند. هرچند این صلح سبب نشد تا نفرت بین ایگا و کوگا از بین برود.

این داستان در واقع از رویدادهای تاریخی حدفاصل سالهای ۱۵۷۹ تا ۱۶۲۳ استفاده کرده و با ایجاد فضایی تخیلی داستانی جذاب را روایت می کند. در واقع استان ایگا سالها با خاندان اودا یعنی نوبوناگا و پسرش درگیر جنگ بودند و سرانجا به دست این خاندان در سال ۱۵۸۱ نابود شدند. نوبوناگا یکی از شخصیتهای جذاب تاریخ ژاپن است که حضور پررنگی در سینما و بخصوص انیمه دارد و بزودی در خصوص او برنامه ویژه ای را تهیه می کنم.

گنوسکه از کوگا و اوبورو از ایگا که در واقع همان جانشینانی هستند که قبلا گفتم، به عنوان کاراکترهای محوری داستان دارای شخصیت پردازی بسیار خوب و قابل قبولی هستند که روابط آنها با هم و با دیگر شخصیتها، کمک شایان توجهی به پیشبرد داستان می کند. استفاده از چشمها به عنوان منبع قدرت هردو شخصیت، اگر درست معرفی و پرداخت نشده بود باعث دلزدگی مخاطبان میشد ولی در این اثر این موضوع یکی از نقاط قوت داستان است و البته به لطف انیمه و دنیای رنگ و جلوه های ویژه تصویری این موضوع جذابیت چندین برابری پیدا می کند. دلیل استفاده از نام باسیلیسک هم اشاره به نام اژدهایی افسانه ای است که براساس داستانها چشمانش سبب مرگ میشد که البته دوست داران هری پاتر با ایشان اشنایی خاصی دارند و این اشاره ای است به قدرت گنوسکه و اوبرو و تکنیکی مرگبار آنها.

کتاب یامادا فوتارو پیش از این در انیمه دیگری با نام طومار نینجا هم ایده اصلی بوده و این موضوع باعث شده تا دو انیمه نکات مشترکی با یکدیگر داشته باشند. مثلاً قدرت بازسازی “تنزن” مانند شخصیت منفی انیمه طومار نینجا به اسم”هیمورا گنما” است. همچنین در هر دو اثر، زنی از قوم کوگا به نام کاگرو حضور دارد که قدرت او سمی شدن بدنش است. یا “روسایی” مانند “داکوما” قدرت کشش اندام خود را دارد. هر چند “یامادا” طومار نینجا را تأیید نکرد.

برخی از کاراکترها بر اساس ایده هایی که از حیوانات گرفته شده طراحی شده اند مثلاً روسایی با آن بازوها و دستان دراز و کله عجیب شبیه به اختاپوس است. شوگن و۶ خال سرخ روی پیشانی او جهت ایجاد شباهت هر چه بیشتر او به عنکبوت بوده است. زبان دراز و دو شاخ جوبی و بدن بدون دست و پای او یادآور مار است و با شباهتی کمتر، هوتاروبی را هم میشود نام برد که میتواند ابری از پروانه را کنترل کند و شاید به این دلیل نام او به معنای شبتاب در زبان ژاپنی است.

در کنار مانگا و انیمه در سال ۲۰۰۵ فیلم زنده “شینوبی: قلب زیر تیغ” به کارگردانی تن شیمویاما اکران شد. این فیلم بر اساس کتاب فوتارو یامادا و نه بر اساس مانگای آن ساخته شد اما این دو اثر با هم تفاو تهای اساسی و زیادی دارند که اصلا به دوستداران انیمه و مانگا توصیه نمی کنم این فیلم را ببینند. تغییرات زیاد در داستان و شخصیت پردازی ها در فیلم زنده باسیلیسک باعث شده تا این دو اثر تنها در برخی اسامی مشابهت داشته باشند و یکی از نقاط تاریک مشهور در تبدیل انیمه به فیلم زنده محسوب میشه.

موسیقی متن انیمه اثر کو ناکاگاوا و کاملا در خدمت پیشبرد داستان است. استفاده از سازهای سنتی در این موسیقی علاوه بر انتقال حس صحنه ها، به درک بیشتر از زمان و مکان رخدادها کمک می کند و البته بسیار گوشنواز و گیراست.

موسیقی تیتراژ آغازین انیمه با نام “کوگا نینپو چو” اثر گروه اونمیو- زاست و دو موسیقی تیتراژ پایانی با نامهای “هیمه موراساکی” و “وایلد آیز” یا چشمهان وحشی هر دو اثر نانا میزوکی هستند.

این انیمه در سایت مای انیمه لیست با امتیاز ۷.۶۳ رتبه بندی +۱۷ دارد و در سایت Animenewsnetwork هم متوسط امتیاز خیلی خوب را کسب کرده. هرچند داستان سری دوم انیمه یعنی اوکا به اتفاقات ادامه داستان پرداخته ولی ضعف در شخصیت پردازی و گرافیک پایین تر از سری اول باعث شده تا دائم با سری اول مقایسه شود و متاسفانه از منتقدین هم امتیازهای خیلی پایین تری گرفت به عنوان مثال در مای انیمه لیست نمره ضعیف ۵.۵۲ و در animenewsnetwork متوسط امتیاز نه خوب و نه بد رو کسب کرده!

لازم به ذکر است که مانگای باسیلیسک در سال ۲۰۰۴ برنده جایزه Kodansha Manga Award شد. انیمه باسیلیسک رو ببینین و لذت ببرین ولی باز هم تاکید میکنم برای دیدن فیلم زنده باسیلیسک اصلا وقتتون رو هدر ندین.

منتقد

شروین فضلعلی زاده
۱

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن