نقد انیمه جنون مرگ Shigurui | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد انیمه جنون مرگ Shigurui

داستان حول محور اولین نبرد مسابقه بین شمشیرزنی یک دست، به اسم گنوسکه فوجیکی و سامورایی نابینایی به اسم سیگن ایراکو انجام می‌شود.

نام مانگایی به قلم تاکایوکی یاماگوچی است که براساس فصل اول ناول سوروگاجو گوزن جیای یا با من صحبت کن نوشته نوریو نانجو و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ در انتشارات چمپیون رد و چمپیون رد ایچیگو به چاپ می رسید. یاماگوچی خالق پرجزئیات ترین و پرکارترین مانگاهای تاریخ است و تصویرسازیهای او خیلی فراتر از مانگاهای روتین ژاپنی است. از آثار قابل ذکر دیگه از این هنرمند میشه به آپوکالیپس زیرو یا کاکوگو نو سوسومه اشاره کرد که در سال های ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۶ منتشر شد.

استودیوی مشهور مدهاوس براساس ۳۲ فصل اول این مانگا، انیمه ای اقتباسی به کارگردانی هیروشی هاماشی در سال ۲۰۰۷ تولید و اکران کرد که با استقبال علاقمندان این ژانر مواجه شد.

داستان در اوایل دوره ادو و استان شیزوئوکا و زمانی که مردم از صلح و آرامش در زندگی لذت می‌بردند رخ می دهد، حاکم منطقه یعنی توکوگاوا تاداناگا که فرزند هیده داتا توکوگاوا دومین شوگان سلسله توکوگاوا، مسابقات مبارزه‌ای برگزار کرده که بر خلاف گذشته آن مبارزات که توسط شمشیرهای چوبی انجام می‌گرفت، اینبار از شمشیرهای واقعی استفاده خواهد شد. داستان حول محور اولین نبرد مسابقه بین شمشیرزنی یک دست، به اسم گنوسکه فوجیکی و سامورایی نابینایی به اسم سیگن ایراکو انجام می‌شود. هر دوی آن‌ها شاگردان کوگان ایواموتو بودند، کسی که به عنوان بهترین شمشیرزن ژاپن شناخته می‌شد. هر یک از آن‌ها مصمم است تا خود را به عنوان جانشین دوجوی «ایواموتو» اثبات کند. با این حال تنها یک قهرمان وجود خواهد داشت. این دو نفر گذشته مشترکی را در کنار هم تجربه کرده اند و مبارزه امروز آنها به جز اثبات حقانیت، حل و فصل یک خرده حساب قدیمی ولی خونبار هم هست.

هرچند این انیمه داستان کامل شیگورویی را تعریف نمی کنه و همونطور که قبلا گفتیم تنها براساس بخشی از مانگا ساخته شده ولی این دلیل نمیشود تا مخاطب از دیدن آن لذت نبرد. قطعا برای اینکه داستان و سرانجام دو سامورایی را بفهمید باید مانگای اثر رو مطالعه کنین ولی انیمه ای که در سکانس اول با یک هاراکیری شروع میشه قطعا کاری نیست که بشه از اون چشم پوشی کرد. طراحی های پر جزئیات مانگا، بدون کم و کاست به انیمه منتقل شدن و این موضوع باعث میشه تا چیزی از لذت دیدن صحنه های پر از هیجان اثر کن نشه.

یاماگوچی در مقایسه با آپوکالیپس زیرو، پیشرفت زیادی داشته هرچند تلخی و تیرگی فضای آثارش در این اثر هم به خوبی مشهوده ولی تم و روایت داستان و شخصیت پردازی اثر اونقدر خوب و پخته اس که مخاطب کاملا اونها رو با تمام وجود درک و حس می کنه.

استفاده فوق العاده از آلات و ادوات موسیقی سنتی ژاپنی و صداگذاری و جلوه های ویژه صوتی حرفه ای و حتی سکوتهای لحظه ای در اثر فضای متفاوتی رو برای بیننده ایجاد کردن که برگ برنده انیمه نسبت به مانگا محسوب میشه. این انیمه برخلاف آثار مرسوم انیمه، موسیقی و ترانه تیتراژ نداره و شروع کار با یک مجموعه تصاویر در رنگهای سیاه و سفید و قرمز شروع میشه. کیوشی یوشیدا آهنگساز سرشناس ژاپنی آهنگسازی این انیمه رو برعهده داشته و از آثار دیگه اون میتونم به کایبا، دختری که در زمان پرید و انیمه پیچیده و جذاب کروزوکا یا مقبره سیاه اشاره کنم.

هیروشی هاماساکی کارگردان ۶۰ ساله اثر تجربه طولانی در تولید آثار در این فضا از طراحی استوری برد تا کارگردانی دارد آثاری مثل ارسلان نسخه ارجینال محصول سال ۹۱ و نسخه ۲۰۱۵، بِک، روح و خنجر، کلیمور، کروزوکا، پارنویا ایجنت، استین گیت و … که اکثرا تم و داستانی پیچیده و فلسفی دارن که درآینده بعضی از اونها را معرفی می کنم.

انیمه این اثر به دلیل تم و ساختار و داستان خاص و همینطور نداشتن ادامه و پایان، در سایت مای انیمه لیست امتیاز ۷.۴۶ رو کسب کرده درحالیکه مانگای شیگورویی امتیاز ۸.۲ رو در همین سایت به دست آورده همینطور تو سایت انیمه نیوزنتورک متوسط امتیاز خوب رو کسب کرده.

در داستان با توجه به تم تاریخی اون توجه خاصی به پوشش، رفتار و شرایط عمومی جامعه ژاپن در دوران ادو شده. این دوران با قدرت گرفتن سلسله شوگان سالاری توکوگاوا در سال ۱۶۰۰۳ میلادی شروع شد و با به قدرت رسیدن امپراطوری می جی در سال ۱۸۶۸ به اتمام رسید. دوران توکوگاوا و ادو که به دوران طلایی سامورایی ها هم شهرت دارد یکی از بخش های تاریخی محبوب در سینما و انیمه ژاپن محسوب میشود که مملو از آثار زیبا و جذاب تاریخ محور است و البته استفاده از شخصیتهای تاریخی واقعی در این داستانها هم بشدت رایج هستند مثل انیمه هیتوکیری باتوسای یا باتوسای افسانه ای که قبلا آن را معرفی کردم.

تاریکی فضاها بخصوص سکانسهای شب و نورپردازی حرفه ای در نماهای داخلی و شب مهتاب که شب خاصی در داستان و روایت آن است، رسما مسحور کننده هستند.

هرچند این اثر بشدت اثری خشن و رده بندی R+ است و اصلا برای نوجوانان و کودکان مناسب نیست ولی برای علاقمندان به آثار سامورایی، اکشن و فلسفی قطعا جذاب خواهد بود.

استفاده درست و صحیح از انیمیشن به عنوان ابزار روایت داستان باعث شده تا بیننده علاوه بر لذت بردن از داستان بتواند درک خوبی از فضا و تم اثر نیز پیدا کند. ریتم داستان در کل خوب و قابل قبول است و با توجه به نبود موسیقی متن، اصلا خسته کننده و کسالت بار نیست.

منتقد

شروین فضلعلی زاده
۱

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن