نقد انیمه کیمیاگر تمام فلزی Fullmetal Alchemist - سنگ فیلسوف | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد انیمه کیمیاگر تمام فلزی Fullmetal Alchemist – سنگ فیلسوف

کیمیاگر تمام فلزی (هاگانه نو رنکینجوتسوشي) که با نام مخفف FMA یا هاگارن نیز شناخته می‌شود، در اصل نام یک سری مانگای به طراحی و نویسندگی «هیرومو آرکاوا» است.

کیمیاگر تمام فلزی (هاگانه نو رنکینجوتسوشی) که با نام مخفف FMA یا هاگارن نیز شناخته می‌شود در اصل نام یک سری مانگای به طراحی و نویسندگی «هیرومو آرکاوا» است که طی سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ در مانامه شونن گانگان انتشارات اسکوئر انیکس منتشر می شد. این اثر بدون شک یکی از بهترین، برترین و محبوبترین آثار مانگای جهان محسوب می شود.

با توجه به همین محبوبیت، سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ سنجی میزوشیما کارگردانی مجموعه اول انیمه اقتباسی از این اثر را در استودیو بونِسو در قالب ۵۱ اپیزود برعهده گرفت و با توجه به اینکه مانگای اثر هنوز به پایان نرسیده بود این مجموعه دارای سیر داستانی متفاوتی نسبت به مانگا و پایان ارجینال انتخاب کرد. اما با توجه به استقبال زیاد از مانگای فول متال، استودیوی بونِس، در سال ۲۰۰۹ با کارگردانی یاساهیرو ایریهاقدام به تولید انیمه اقتباسی با نام کیمیاگر تمام فلزی: برادری در قالب ۶۴ اپیزود و بر اساس خط سیر اصلی داستان مانگا کرد.

«ادوارد» و «آلفونسو الریک» دوبرادرند که در دهکده روزمبال در سرزمین آمستریس زندگی می‌کنند. پدر آن‌ها زمانی که هر دوی آنها بسیار کوچک بودند خانواده را ترک کرد. چند سال بعد مادر آن‌ها بر اثر بیماری درگذشت. بعد از مرگ مادر، ادوارد مصمم می‌شود که مادر را به وسیله کیمیاگری دوباره به زندگی بازگرداند. آن‌ها به وجود علم ممنوعه زنده کردن انسان پی می‌برند اما تلاش آن‌ها بی‌ثمر می‌ماند و در نهایت نتیجه آن از دست دادن پای چپ ادوارد و تمام بدن آلفونسو است. ادوارد برای حفظ برادرش دست راست‌اش را قربانی می‌کند تا بتواند روح برادش را در یک دست زره قرار دهد. بعد از این حادثه، دست راست و پای چپ ادوارد به وسیله دوست خانوادگی آنها «وینری راکبل» و مادربزرگ‌اش با دست و پای مصنوعی فلزی که دارای تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای هستند ترمیم و ماجراهای کیمیاگر تمام فلزی از اینجا آ؛از میشه.

ادوارد تصمیم می‌گیرد تا کیمیاگر ملی شود برادران الریک در این میان به وجود سنگ افسانه‌ای فیلسوفپی می‌برند که به استفاده کننده اجازه می‌دهد تا از قانون معاوضه موازی (Equivalent Exchange) عبور کند (قانون معاوضه موازی بدین معناست که شما برای به دست آوردن چیزی باید چیزی هم‌ارزش آن را قربانی کنید) و با به دست آوردن این سنگ برادران الریک می‌توانند بدن خودشان را دوباره بدست بیاورند. درحین جست‌وجوی سنگ افسانه‌ای، آن‌ها متوجه داستان ترسناک پس این سنگ می‌شوند و همین طور با دشمنان سرسختی به نام هومونکولیها مواجه میشوند که هر یک تکه‌ای از سنگ فیلسوف را در بدن خود دارند و به آن‌ها قدرتهای خارق العاده ای میدهد. اسامی هرکدام از این مخلوقات یکی از هفت گناه مرگ‌بار است.

دنیای FMA براساس اروپای بعد از انقلاب صنعتی و بخشی از تجربیات زندگی نویسنده بنا شده است. در این دنیای خیالی، کیمیاگری یکی از پیشرفته‌ترین علومی است که انسان ‌ها به آن دست یافته‌اند.

آراکاوا در یک مصاحبه عنوان کرد که پس از خواندن مطلبی درباره سنگ فیلسوف علاقه‌مند به ایده استفاده از کیمیاگری در مانگا شد. بنابراین شروع به مطالعه درباره کیمیاگری نمود که به نظرش بسیار پیچیده بود. وی از آن‌جا بیشتر جذب فلسفه کیمیاگری و قانون معاوضه موازی شد که به یاد آورد در کودکی در کنار پدر و مادرش که مزرعه‌ای در جزیره هوکایدو داشتند، کار می‌کرد و تمام دسترنج‌شان را برای بدست آوردن پول برای تهیه مایحتاجشان می‌دادند.

او سعی کرده در داستان‌اش به مشکلات جامعه بپردازد، مشکلاتی نظیر مهاجرین، بازماندگان جنگ و یاکوزاهای قدیمی و … این مسایل و مسایل ساده‌تر را در طول داستان می‌توانیم ببینیم مثلاً مراقبت پیناکو راک‌بل از برادران الریک بعد از مرگ مادرشان و برادرانی که در سراسر کشور کمک می‌کنند تا بتوانند مفهوم خانواده را درک کنند.

اما روایتهای داستان فراتر چیزی هستند که در نگاه اول انتظارش رو داریم. نقاط عطف و اوج و فرودهای داستان، شخصیت پردازی فوق العاده، خلق صحنه ها و لحظات درام، فانتزی، کمدی و اکشن باور پذیر همه و همه باعث شدن تا این اثر چه در قالب مانگا و چه در قالب انیمه بشدت نظر منتقدین رو جلب کنه. معمولا یکی از مشکلاتی مه در آثار دو وجهی مانگا انیمه ای پیش میاد قدرت گرفتن یکی از این دو وجه در مقابل اون یکیه که در طولانی مدت باعث ریزش مخاطبان جنبه دیگه میشه مثل اتفاقی که برای مانگا و انیمه “الفن لاید” افتاد و متاسفانه با وجود اینکه انیمه قبل از مانگا تمام شد و داستانش متفاوت بود، بعدا هیچ دنباله سازی برای اون صورت نگرفت و به طیف مخاطبان اثر لطمه زد. ولی در فول متال این اتفاق نه تنها نیفتاد بلکه هردو سری انیمه هم با اینکه در اصل و بنیان یکی بودن، با وجود داشتن دو پایان وشخصیت پردازی متفاوت، برای علاقمندان انیمه قابل احترام و محبوب هستن و دوستداران مانگا هم هردو سری انیمه رو پذیرفتن.

در این اثر دوتا از تلخترین و غم انگیز ترین اتفاقات انیمه و مانگا دوبار رویات میشن و به ضرس قاطع می تونم بگم قطعا وقتی اونها رو ببینین به قول طرفدارهای فول متال باید لبه کلاهتون رو پایین تر بیارین… چون می خواد بارون بیاد!

البته این مجموعه مانگا و انیمه یک نقطه تاریک هم داره و اون انیمه بلند فتح شامبالاست که جدا به شخصه ترجیح میدم فراموشش کنم!!

مانگای فول متال در سال ۲۰۰۴ همراه با مانگای یاکیتاته! موفق به کسب جایزه شونن چهل و نهمین دوره جوایز مانگای شوگاکوکتن رو بدست آورد.جایزه ایگل اواردز برای محبوبترین مانگا در سال ۲۰۱۰ با آرای مردمی و جایزه سیون اواردز رو برای بهترین مانگای علمی –تخیلی در سال ۲۰۱۱ کسب کرد. در سال ۲۰۰۹، در نظر سنجی اوریکان در رتبه نهم آثار مانگایی که طرفداران دوست دارن تبدیل به فیلم زنده بشن قرار گرفت. در بازار سوپر کمیک ژاپن، بیش از ۱۱۰۰ مانگا براساس شخصیتهای فول متال، توسط نویسندگان آماتور خلق شده اند. این مانگا یکی از بهترین آثار در بین داراییهای کمکپانی اسکوئر انیکس در کنار فاینال فانتزی و دراگون کوئست محسوب میشه که با داشتن ۲۷ مجلد، موفق شده فروش بیش از ۵۰ میلیون نسخه در ژاپن داشته باشه تا جاییکه اسکوئر انیکس رسما اعلام کرد در سال ۲۰۱۸ این مانگا فروشی بالاتر از ۷۰ میلیون نسخه در سراسر جهان داشته. اولین جلد مانگا به زبان انگلیسی پرفروش‌ترین داستان تصویری در سال ۲۰۰۵ شناخته شده است.

اولین سری انیمه فول متال موفق شد رتبه ۱ در بین ۱۰۰ اثر در بخش پخش آنلاین رو به خودش اختصاص بده، در سال ۲۰۰۳ برنده جایزه انیماژ شد. در دو نظرسنجی سایت تلویزیون آساهی این انیمه به عنوان محبوب‌ترین انیمه تمام دوران در ژاپن شناخته شد و هم‌چنین در سال ۲۰۰۷ در جشنواره امریکن انیمه اواردز در هشت بخش کاندید کسب جایزه اول شد که در این بین در شش بخش این عنوان را کسب کرد. همینطور سری دوم در سال ۲۰۱۰ توسط مجله انیماژ رتبه ششم بهترین انیمه اکران شده بین آوریل ۲۰۰۹ تا مارس ۲۰۱۰ رو کسب کرد .

این دو سری در رتبه بندی برترین آثار انیمه تاریخ در سایت لیست ۲۵،جایگاه سیزدهم و پنجم رو رو بخودشون اختصاص دادن. در سایت مای انیمه لیست سری برادری با امتیاز ۹.۲۳ و در سایت انیمه نیوزنتورک، با امتیاز ۹.۱۰ ،رتبه اول بهترین انیمه رو کسب کرده.

منتقد

شروین فضلعلی زاده
۰

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن