نقد انیمیشن بچه رئیس 2 The Boss Baby: Family Business - جذاب اما تکراری | مجله نقد فیلم گردی
پیشنهاد سردبیر

نقد انیمیشن بچه رئیس ۲ The Boss Baby: Family Business – جذاب اما تکراری

قسمت دوم انیمیشن بچه رئیس «The Boss Baby: Family Business» محصول سال 2021 آمریکاست. اثری که در ادامه قسمت اول انتشار یافته و ماجراهای تد و تیم را این بار در دنیای بزرگسالان به تصویر می‌کشد.

قسمت دوم انیمیشن بچه رئیس با عنوان «The Boss Baby: Family Business» درحالی به اکران درآمده است که روند بازگشایی گیشه سینمای کودک در روزهای گذشته و بعد از اکران اثاری همچون لوکا «Luca» و اژدهای آرزوها «Wish Dragon» نوید بخش روزهای خوبی برای علاقمندان به دنیای انیمیشن است.

انیمیشن بچه رئیس ۲ را می‌توان ادامه‌ای بر قسمت اول این انیمیشن دانست. انیمیشنی که در سال ۲۰۱۷ به اکران درآمد و با وجود امتیازات پایینی که از منتقدان دریافت کرد ولی در نظر مخاطبان اثری محبوب شناخته شد. به خصوص مخاطبان ایرانی که این انیمیشن را با دوبله جذاب دوبلرهای خوب ایرانی به یاد دارند و سکانس‌های محبوب آن در شبکه‌های مجازی طرفداران بسیاری دارد.

حال بعد از گذشت ۴ سال قسمت دوم این انیمیشن به اکران درآمده است. ما در قسمت اول شاهد آن بودیم که تد و تیم به عنوان دو برادر چه مشکلاتی را برای نجات دادن شرکت بچه‌ها پشت سر گذاشتند. مشکلات و ماجراجویی‌هایی که باعث شد تا این دو نفر بتوانند درک بهتری از مسئله برادری پیدا کنند.

تیم و تد

بازگشت برادرها

قسمت دوم انیمیشن بچه رئیس ماجرای زندگی تد و تیم را بعد از گذشت سال‌ها دوباره به مخاطبان نشان می‌دهد. هر دو این برادرها بزرگ شده‌اند و تیم که روزی خود کودک بود در قسمت دوم ازدواج کرده و صاحب دو فرزند است. او که علاقه بسیاری به فرزندان خود دارد در تلاش است تا تمام امکانات را برای فرزندانش فراهم کند تا آن‌ها بتوانند از کودکی خود لذت ببرند.

اما مدرسه رفتن دختر بزرگ‌تر تیم باعث پیش آمدن مشکلاتی می‌شود که حال تیم و برادر کوچکترش تد که چندین سال است همدیگر را ندیده‌اند باید با کمک یکدیگر دوباره به سوی ماجراجویی جدیدی بروند. ماجراجویی که آن‌ها را دوباره به دنیای کودکی باز می‌گرداند.

تماشای آنلاین انیمیشن بچه رئیس 2

عوامل سازنده قسمت اول در قسمت دوم نیز حضور دارند

تیم سازنده انیمیشن بچه رئیس را همان عوامل قسمت اول تشکیل می‌دهند. تام مک‌گراث «Tom McGrath» کارگردان اثر بوده که سری محبوب ماداگاسکار «Madagascar» را ساخته است. نویسنده اثر نیز مایکل مک کولرز «Michael McCullers» است که داستان قسمت اول را نیز خود او نوشته است. نویسنده‌ای که آثاری همچون «Mr. Peabody & Sherman» و «Hotel Transylvania 3: Summer Vacation» را در کارنامه کاری خود دارد.

عدم تغییر در ترکیب تیم سازنده انیمیشن بچه رئیس یکی از نکات مثبتی است که می‌توان به آن اشاره کرد. زیرا این عدم تغییر باعث نشده است تا روند داستان و نوع شوخی‌ها و طنز انیمیشن در مقایسه با قسمت اول تغییر آن چنانی کند. قسمت دوم همچون قسمت اول نه متکی بر داستان بلکه متکی بر حجم شوخی‌های بسیاری است که بین کاراکترهای داستانی رد و بدل می‌شود.

boss baby 2

داستانی که در حاشیه مانده است

شوخی‌ها همچون قسمت اول حول محور رابطه برادری تیم و تد می‌چرخد. رابطه‌ای که در قسمت دوم همچنان با دردسرهای بسیاری همراه است. هر چند که مدل این رابطه و تعامل برادرها با یکدیگر دچار تغییراتی شده است اما تد با صداپیشگی «Alec Baldwin» همچنان در حکم همان بچه باهوش که به برادر بزرگتر زور می‌گوید را حفظ کرده و تیم با صداپیشگی «James Marsden» نیز همان برادر بزرگتری است که از دست برادر کوچکتر خود عاصی شده است.

مرکز ثقل انیمیشن بچه رئیس نیز رابطه این دو برادر و کنش‌های طنزی است که آن دو با یکدیگر در طول روند داستان دارند. در واقع انگار داستان اصلی انیمیشن بچه رئیس ۲ در تقابل این دو برادر خلاصه می‌شود و باقی اتفاقات داستان و حتی پیام انیمیشن نیز در حاشیه باقی می‌ماند. این روند در حاشیه ماندن داستان و پیام اصلی انیمیشن بزرگترین نقطه ضعف قسمت دوم به حساب می‌آید.

قسمت دوم بچه رئیس

موش و گربه بازی کاراکترها

ما در قسمت دوم شاهد هستیم که شخصیت منفی داستان یعنی دکتر آرمسترانگ با بازی «Jeff Goldblum» مدرسه‌هایی را در سراسر جهان راه اندازی کرده است که تلاش دارند تا کودکان را به گونه‌ای آموزش دهند که دیگر نتوانند از کودکی خود لذت ببرند.

انتقاد به سیستم آموزشی و مدارس، نمایش عدم درک کودکان توسط والدین، دغدغه‌های والدین برای بزرگ کردن فرزندان و همچنین انتقاد به تکنولوژی محور شدن زندگی انسان و وابستگی به اینترنت و شبکه‌های مجازی همگی مواردی هستند که در قسمت دوم انیمیشن بچه رئیس درباره آن‌ها صحبت می‌شود.

اما مخاطب هیچکدام از این موارد را به یاد نخواهد داشت، زیرا تمام توجه او به کنش‌ها و واکنش‌های دنباله‌دار شخصیت‌های اصلی جلب می‌شود. انگار که در تمام طول داستان تنها موش و گربه بازی این دو برادر برای سازندگان مهم بوده است و باقی اتفاقات همگی در حاشیه هستند.

انیمیشن بچه رئیس ۲ با فضای بصری جذابش می‌تواند نه تنها مخاطب کودک و نوجوان خود را راضی نگه دارد بلکه می‌تواند بزرگسالان را نیز به خود همراه کند. اثری پر زرق و برق که همراه با شوخی‌های جذابش همچون قسمت اول توانایی آن را دارد تا شما را سرگرم کند. اما این انیمیشن تنها در حد سرگرمی باقی می‌ماند و از قسمت دوم بچه رئیس بیشتر از این نمی‌توان انتظار داشت.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن