نقد انیمیشن رامبل Rumble – نبرد هیولاها | مجله نقد فیلم‌گردی
انیمیشن

نقد انیمیشن رامبل Rumble – نبرد هیولاها

رامبل داستان دختری نوجوان به همراه هیولایی است که می‌خواهند در مسابقات کشتی قهرمان شوند.

انیمیشن «Rumble» جدیدترین محصول استودیو پارامونت پیکچرز است. اثری سرگرم‌کننده که ما را به دنیای هیولاها و تایتان‌ها می‌برد. البته دنیایی که در آن انسان‌ها و هیولاها با یکدیگر سر ستیز ندارند. بلکه بلعکس در آن هیولاها در رینگ کشتی مقابل یکدیگر می‌ایستند و انسان‌ها مبارزه آنان را تماشا می‌کنند. دنیایی جالب درباره کشتی کج هیولاها. همراه ما باشید با نقد انیمیشن رامبل.

کشتی هیولاها

رامبل را «Hamish Grieve» ساخته است. کارگردانی که اولین تجربه کارگردانی خود را در این اثر داشته است. اما او در آثار انیمیشنی بسیاری به عنوان عوامل حضور داشته به خصوص انیمیشن جذاب «Captain Underpants» که بسیاری از ما آن را می‌شناسیم. اثری مفرح و سرگرم کننده درباره دو دانش‌آموز که در مدرسه خود هرکاری می‌کنند جز درس خواندن.

همیش گریو در اثر جدید خود نه به سراغ دغدغه‌های دانش‌آموزان شیطان بلکه به سراغ دنیای هیولاها رفته است. دنیای هیولاهایی که همیش گریو خلق می‌کند شباهت زیادی به اثر دیگری از او که طراح داستانش بوده دارد. انیمیشن «Monsters vs. Aliens» اثر دیگر اوست. منتهی در رامبل هیولاها نه یک تهدید برای جان انسان‌ها بلکه ابزاری برای سرگرمی ما هستند.

انیمیشن رامبل

هیولاها در رینگ مبارزه

مضمون انیمیشن «Rumble» با ورزش کشتی امریکایی که اصطلاحا به آن کشتی کج می‌گویند گره خورده است. ورزشی سرگرمی محور که بیشتر یک نمایش طراحی شده بر روی رینگ است تا ورزشی رزمی. زیرا ورزشکارانی که بر روی رینگ حضور پیدا می‌کنند، در ابتدا بازیگر هستند و تمام صحنه‌های مبارزه و حتی پیروزی‌ها نیز از قبل طراحی شده‌اند. گویی که در حال دیدن تئاتر هستید.

انیمیشن این ورزش نمایشی و هنروران آن را همچون راک با نام «Dwayne Johnson» که در فیلم‌های بسیاری از جمله «Jumanji: Welcome to the Jungle» و «Jungle Cruise» بازی کرده، موضوع داستانش کرده است. موضوعی که در آن دنیایی به نمایش گذاشته می‌شود که هیولاها با یکدیگر مبارزه می‌کنند و انسان‌ها به تماشای آن‌ها می‌نشینند.

حال در این دنیا دختر نوجوانی که پدرش یک مربی در ورزش کشتی هیولا بوده است، تلاش می‌کند بعد از مرگ پدرش و هیولایی که او تمرین می‌داده بار دیگر در این ورزش افتخار آفرین باشد. اما او نیاز به هیولایی دارد که در رینگ کشتی بگیرد. پس به سراغ هیولایی بی‌خیال می‌رود که دست بر قضا پسر قهرمان قبلی شهرشان است، تا با کمک یکدیگر، شهر را که اقتصادش به این ورزش گره خورده نجات دهند.

کشتی هیولاها

از راکی تا رامبل

انیمیشن رامبل همچون دیگر آثار انیمیشنی که ورزش را موضوع خود قرار داده‌اند، به دنبال ایجاد انگیزه در مخاطبان خود که کودکان و نوجوانان هستند، است. به خصوص نوجوانان آمریکایی که علاقه زیادی به ورزش نمایشی کشتی آمریکایی دارند و قهرمانان این ورزش الگوهای زندگی آن‌ها هستند، الگوهایی مثل راک یا جان سینا.

تماشای آنلاین انیمیشن و کارتون در فیلم‌گردی

هرچند که نمی‌توان گفت انیمیشن «Rumble» اثری خوب است. بلکه این انیمیشن را بیشتر می‌توان اثری متوسط ارزیابی کرد که به دنبال سرگرم کردن مخاطب خود، آن هم با نمایش صحنه‌های اکشن نبرد بین هیولاها. صحنه‌هایی که در دنیای بزرگسالان به سری فیلم‌های «Rocky» ختم می‌شود و مخاطبانی که به صحنه‌های نبرد بین دو ورزشکار علاقه داشتند.

رامبل

انیمیشنی برای سرگرمی

رامبل همان کارکرد سری فیلم‌های راکی را اما برای مخاطبان نوجوان دارد. البته باید این را به یاد داشت که قرار انیمیشنی با بار خشونت زیاد را ببینید. زیرا ورزش کشتی امریکایی هر اندازه نمایشی و طراحی شده باشد، اما باز هم با خشونت بسیاری همراه است. خشونتی که حتی خود آمریکایی‌ها نیز کمتر طرفدار آن هستند.

انیمیشن «Rumble» اثر سرگرم‌کننده‌ای است. اما نباید از آن انتظار بیشتر داشت زیرا مخاطبش نه بزرگسالان بلکه نوجوانانی هستند که به دنبال تخلیه انرژی خود هستند. نوجوانانی که شاید با دیدن این اثر بخواهند ورزش را شروع کنند. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد انیمیشن رامبل در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن