نقد انیمیشن فروزن Frozen - برف‌ و بوران و سرآغاز تحولات دیزنی | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد انیمیشن فروزن Frozen – برف‌ و بوران و سرآغاز تحولات دیزنی

انیمیشن فروزن frozen رنسانس دوباره استودیو دیزنی در سال ۲۰۱۳ بود که باعث شد نام این استودیو قدیمی، پس از سال‌ها مجدد مطرح شود. سال‌های مدیدی بود که استودیو دیزنی در دنیای حرفه‌ای سرگرمی و تولید انیمیشن، اثر شاخصی ارائه نکرده بود و ظاهرا حرفی برای گفتن نداشت. از دوران طلایی خود، زمانی که آثار به یادماندنی و خاطره‌انگیزی تولید می‌کرد که موج گسترده‌ای در صنعت سرگرمی ایجاد می‌کرد، فاصله گرفته بود. عموم منتقدین بر این باور بودند که این استودیو در بازار نیز قافیه را به استودیوهای تازه نفس‌تر و خلاق و جوانی مانند پیکسار Pixar باخته است و کم‌کم باید به فیلم‌های شیرین و کارتون‌های نوستالژیک آن بسنده کرد. اما درست در همین زمان بود که انیمیشن‌ فروزن متولد شد و باعث شد که بار دیگر دیزنی مورد توجه منتقدان و استقبال مخاطبان و مردم قرار بگیرد. منتقدین بار دیگر به صورت جدی به تحلیل و نقد اثری بنشینند، و مردم در سراسر دنیا، همراه با خانواده‌هایشان در صفوف سینما برای دیدن این اثر بایستند.

نقد انیمیشن frozen

اکسیر حیات فروزن

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم انیمیشن فروزن اکسیر حیاتی بود در رگ‌های خشکیده‌ی این استودیوی کهنه‌کار. نه تنها خاطرات خوش قدیمی آثاری همچون «پسر جنگل»، «شیر شاه»، «علاالدین»، «۱۰۱ سگ خالدار» و بسیار آثار قدیمی دیگر را برای مخاطبان زنده کرد بلکه باعث شد دیدگاه‌ها و نگاه جدیدی در مورد رویکرد جدید دیزنی شکل بگیرد. دیدگاهی‌هایی که تا پیش از این در آثار دیزنی کمتر وجود داشت. نگاه بدبین و منتقادانه‌ای که در مورد شخصیت‌های زن  و ذهنیت مرسومی که در مورد پرنسس‌های دیزنی وجود داشت، این بود که شخصیت زنان در آثار دیزنی، عموما شخصیت‌های منفعل و کلیشه‌ای بودند که به عنوان نماینده‌ی نادرستی از زنان در جامعه مورد نمایش و پرداخت قرار می‌گرفتند و تا حدودی نیز الگویی بودند برای زنان و دختران جوان آینده. اما انیمیشن فروزن به نوعی کلیشه‌ها و باورهای قدیمی را شکست و به نمایش زنانی متفاوت با تیپ‌ها و الگوهای مرسوم پرداخت‌ و تلاش کرد تصویری جدید از زنان قوی و خودساخته ارائه کند. لازم به ذکر است که بگوییم داستان انیمیشن فروزن برگرفته از داستان ملکه‌ی برفی، به قلم هانس کریستین اندرسن Hans Christian Andersen’s ، نویسنده‌ی معروف کودکان و نوجوانان است. پیشتر نیز دیزنی اقتباس‌های موفقی از روی داستان‌های او مانند پری دریایی کوچک داشته است.

ana

چه عنصری باعث شد که فروزن مورد توجه قرار بگیرد؟

اولین نکته شاید استقاده از همان الگو قدیمی دیزنی در اقتباس از داستان‌های معروف جهانی و فولکلور باشد. داستان‌هایی که دارای روایتی قدرتمند و پر کشش هستند. از سویی به نمایش فضایی جدید از جغرافیا و فرهنگی متفاوت میپردازد که حس کنجکاوی ذاتی مخاطب را به خوبی تحریک می‌کند و مانند علاالدین یا مولان، برای مخاطبین آمریکای شمالی فضای جدید و در عین حال جذابی را تصویر می‌کند.

داستان فیلم فروزن، در مورد دو شاهزاده خانم است که در یکی از سرزمین‌های برفی و زیبای اسکاندیناوی به همراه خانواده خود در قصری زندگی می‌کنند. ظاهرا همه چیز خوب و عالی است تا اینکه السا، خواهر بزرگ‌تر، متوجه مشکلی می‌شود که باعث به خطر افتادن زندگی اطرافیانش می‌شود. مشکلی که سال‌ها او را از همراهی با دیگران محروم می‌کند. تا روزی که او تاجگذاری می‌کند و رسما ملکه‌ی آن سرزمین می‌شود. در همان روز اتفاقاتی رخ می‌دهد که السا تصمیم به ترک قصر برای همیشه و انتخاب زندگی زاهدانه و به دور از سایرین در قله‌های برف خیز کوهستانی می‌گیرد. جاییکه بتواند بدون ترس از قابلیت‌های درونیش، خودش باشد و زندگی کند. جایی که ترس از آسیب زدن به دیگران و عزیزانش نباشد. بدین ترتیب زندگی منزوی اما آرام او در قصری یخی که خود بنا کرده است آغاز می‌شود.

از سویی دیگر شخصیت خواهر کوچکتر او آنا را نیز در داستان داریم، شاهزاده‌ای که بر خلاف خواهرش، کمی عجول و سطحی به‌ نظر می‌رسد. او در روز تاجگذاری خواهرش با شاهزاده‌ای از سرزمینی ناشناس آشنا می‌شود. السا قبل از ترک قصر، در مورد شخصیت مبهم و مرموز این شاهزاده به آنا هشدار داده بود. آنا اما در دنیای کودکانه‌ی خود از این مسئله غفلت ورزیده بود و فراموش کرده بود زندگی جدی‌تر از دیدن مرد ناشناس ظاهرا دلخواه و بی‌نقص در یک روز جشن است. اما با ترک قصر توسط السا، آنا شاهزاده‌ رویایی‌ خود را موقت فراموش می‌کند و به همراه چند کاراکتر دوست‌داشتنی، سفر قهرمانی را برای یافتن خواهرش در سرزمین‌های یخ‌زده‌ی شمالی آغاز می‌کند.

این انیمیشن با بهره‌گیری از عناصر تصویری جذاب و باکیفیت بصری، ساختار داستانی و فیلم‌نامه‌ قوی و همچنین با بهره‌گیری از صداگذاری صداپیشگان معروف و حرفه‌ای به خصوص کریستین بل Kristen Bell، مورد تحسین منتقدین قرار گرفته است. یکی از امتیازات این اثر نیز، موسیقی بسیار زیبا و تاثیرگذار ساخته‌ی کریستف بک Christophe Beck است. به باور بعضی از منتقدان، این اثر یکی از بهترین رجعت‌های موزیکال استودیو دیزنی، بعد از مرگ تراژیک موسیقیدان و آهنگساز فقید دیزنی یعنی هاوارد اشمن Howard Ashman سازنده‌ی آثار به یاد ماندنی «پری دریایی کوچک» و «دیو و دلبر» است که باعث شد پس از سال‌ها صدای موسیقی و آواز یکبار دیگر در این استودیو بپیچد.

نقد انیمیشن frozen

ایده‌ی خوبی که به تمامی پرداخته نشد

البته در مورد فروزن نقدهایی نیز به ساختار و محتوای آن وارد است که شاید بیشتر به انتظار مخاطبی برمی‌گردد، که پیشتر داستان معروف کریستن آندرسن را خوانده است و تصوری که از داستان دارد، داستانی پیچیده‌تر و روانکاوانه‌تر است. اگرچه که مخاطب اصلی اثر کودکان و خانواده‌ها هستند و پیچیدگی برای این گروه هدف شاید کمی نامناسب و گیج‌کننده به نظر بیاید، اما فارغ از جنبه‌ی سرگرمی، پیام نویسنده به درستی به مخاطب منتقل نمی‌شود و تا حدودی در سطح باقی می‌ماند. اتفاقی که عموما در دیزنی به دلیل سیاست‌های خاص مسئولین کمپانی اتفاق می‌افتد و ما با داستان‌های اقتباسی زیبا اما گاه کم‌مایه مواجه می‌شویم. این نکته صرفا محدود به دیزنی نیست و در سایر استودیوهای فیلم‌سازی مکتب دیزنی و آمریکای شمالی شاهد آن بوده‌ایم. البته فراموش نکنیم بسیاری از استودیو‌ها، به دلیل همین مسئله روی به قصه‌گویی خلاقانه و اورجینال آورده‌اند، مانند اتفاقی که سال‌هاست در پیکسار شاهد آن بوده‌ایم.

تماشای آنلاین انیمیشن فروزن ۲ در فیلم‌گردی

در پایان باید اشاره کرد که انیمیشن فروزن با بهره‌مند‌ی از الگوها و عناصر آشنا توانست در سال ۲۰۱۳ فیلمی جدید و خلاقانه‌ای را پس از سال‌ها ارائه کند که باعث شود نام این استودیو دوباره سر زبان‌ها افتد. هر چند سیاست‌های جدید چند ساله‌ی اخیر این استودیو در ساخت فیلم‌های زنده‌ی آثار کلاسیک خود مانند دیو و دلبر، می‌تواند مسیر ریل‌گذاری این استودیو را دوباره تغییر دهد و آن را مجدد به مسیر اشتباهی سوق دهد. باید منتظر ماند و دید که مسئولین دیزنی چه سیاسیتی را در پیش خواهند گرفت و امیدوار باشیم که مسیر درست و همیشگی خود را در ساخت انیمیشن‌های به یاد ماندنی برای کودک و نوجوان و بزرگسال ادامه دهد.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

‫۳ نظرها

  1. السا و انا عشقه و دو اسکار و دو گلدن گلوب و دو گرمی و یک آنی گرفته سرچ کنید تو ویکی پدیا می یاد

    ۰
    ۱
  2. فروزن دو گلدن گلوب دو گرمی و دو اسکار و یک آنی برده سرچ کنید تو ویکی‌پدیا می یاره و من واقعا عاشق این انیمیشنم

    ۱
    ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن