نقد انیمیشن ویچر: کابوس گرگ The Witcher: Nightmare of the Wolf - بازگشت جادوگر | مجله نقد فیلم گردی
انیمیشن

نقد انیمیشن ویچر: کابوس گرگ The Witcher: Nightmare of the Wolf – بازگشت جادوگر

انیمیشن ویچر کابوس گرگ محصول شرکت نتفلیکس است که بر اساس رمان ویچر ساخته شده و داستان وزمیر استاد گرالت را بازگو می‌کند.

انیمیشن «The Witcher: Nightmare of the Wolf» جدیدترین اثر از سری آثار مرتبط با رمان مشهور «The Witcher» است. رمانی که در رده آثار ژانر فانتزی قرار می‌گیرد و دنیایی را برای مخاطبان خود می‌سازد که انسان‌ها و هیولاها در آن حضور پر رنگی دارند. دنیایی که هیولاها انسان‌ها را شکار می‌کنند و انسان‌ها هیولاها را.

انیمیشن ۸۰ دقیقه‌ای ویچر کابوس گرگ محصول سال ۲۰۲۱ شرکت «Netflix» است. شرکتی که نشان داده در حوزه انیمیشن سازی دست برتری را دارد و آثار مشهوری همچون سریال انیمیشنی «Castlevania‎» را نیز ساخته است. آثاری که در سبک ساخت‌شان بیشتر شباهت به انیمیشن‌های ژاپنی وجود دارد تا آثار آمریکایی.

حال نتفلیکس با این پشتوانه خوب در حوزه ساخت انیمیشن به سراغ اسپین آفی از رمان مشهور نویسنده لهستانی یعنی «Andrzej Sapkowski» رفته است. رمانی که در ژانر فانتزی نوشته شده و دنیایی پر از جادو و موجودات جادویی را پیش روی مخاطب خود قرار می‌دهد. رمانی همچون «A Game of Thrones» که بیشتر از دنیای ادبیات میان علاقمندان به سینما شناخته شده است.

قلعه ویچرها

نغمه شکار و شکارچی

اولین قسمت از رمان «The Witcher» در ۱۹۸۶ منتشر شد. رمانی که در ۸ فصل نگارش شده و انتشارش تا سال ۲۰۱۳ به طول انجامید. رمانی که ترکیبی از اساطیر و داستان‌های باستانی حوزه شمال اروپاست که عمده شهرت خود را نه به واسطه دنیای داستانی‌اش بلکه به واسطه گیمی به دست آورد که از روی این رمان ساخته شد.

سری گیم‌های ویچر از سال ۲۰۰۷ تا سال ۲۰۱۸، از روی این رمان ساخته شدند. مجموعه‌ای که گیمرهای جهان از آن استقبال خوبی کردند و خیلی زود تبدیل به یکی از گیم‌های مشهور در جهان شد. بعد از شهرت زیاد این بازی بود که نتفلیکس در اقدامی جنجالی ساخت مینی سریالی چند فصلی را از این رمان تایید کرد.

ویچر کابوس گرگ

نتفلیکس و دنیای داستانی ویچر

مینی سریالی که بر اساس این رمان و با محوریت شخصیت گرالت با بازی «Henry Cavill» ساخته شد و مورد استقبال نیز قرار گرفت. حال نتفلیکس با ساخت انیمیشن ویچر کابوس گرگ می‌خواهد بازگشتی به ریشه‌های قاتلان هیولای دنیای رمان ویچر بیاندازد. انسان‌هایی که به وسیله جادو جهش ژنتیکی داده می‌شدند تا توانایی مبارزه با هیولاها را پیدا کنند.

داستان انیمیشن بر محوریت داستان «Vesemir» استاد «Geralt» شخصیت محوری رمان ویچر است. انیمیشن بازگشتی به گذشته دارد و نشان می‌دهد که قبیله ویچرها چه کسانی بودند و برای چه با هیولاها مبارزه می‌کردند. در واقع می‌توان گفت انیمیشن به سوال اصلی مخاطبان درباره ماهیت ویچرها در سریال اصلی پاسخ می‌دهد.

جادوگر

ویچرها که هستند

ویچرها که در انیمیشن نشان داده می‌شود قدرت‌های خاصی دارند از بچگی تحت آموزش‌های سخت به همراه اصلاحات ژنتیکی قرار می‌گرفتند تا توانایی‌های خاصی کسب کنند. آن‌ها که در قید و بند هیچگونه تعهدی نیستند تنها هدفشان کشتن هیولاها و دریافت پول و ثروت از کسانی است که می‌خواهند هیولاها کشته شوند.

انیمیشن زندگی شخصیت وزمیر را برای مخاطب بازگو می‌کند که چگونه وارد قبیله ویچرها شده و تبدیل به برترین هیولاکش می‌شود. اما رازهای پنهانی این گروه باعث می‌شود تا مردم علیه آن‌ها شده و با قدرت یک جادوگر به نام «Gilcrest» تمامی ویچرها را به جز چند کودک و وزمیر قتل عام کنند. قتل عامی که باعث پایان یافتن نسل ویچرها می‌شود.

اثری خوش ساخت

انیمیشن داستانی خوش ساخت را به مخاطب ارائه می‌کند. در ابتدا ما با وزمیر و زندگی برده گونه او آشنا می‌شویم. زندگی که در آن حس تحقیر وجود دارد و همین دلیلی است تا وزمیر زندگی و حتی عشق خود را رها کرده و به دنبال قدرت و ثروت باشد. البته این مسیر سختی‌های بسیاری دارد ولی نکته کلیدی آن که استاد وزمیر هم به آن اشاره می‌کند، نداشتن تردید است.

نگاهی که به وزمیر می‌فهماند که برای زندگی کردن نباید تردید کرد و باید از لحظاتی که در آن هستی لذت ببری. لذتی همراه با خونریزی و خشونت بسیار که ویچرها دارند و هیچ وقت در زندگی خود حتی برای کشتن دوستانشان نیز تردید نمی‌کنند. اما این چرخه بی‌پایان خشونت توسط وزمیر شکسته می‌شود و او تبدیل به کسی می‌شود که برای اولین بار در زندگیش تردید می‌کند.

انیمیشن ویچر

تردید یا انتخاب

شخصیت وزمیر از آن جهت در انیمیشن قابل توجه است که پایان دهنده چرخه تردید نکردن در میان ویچرهاست. او تردید می‌کند که زندگی به عنوان یک ویچر چیست و زندگی خود را برخلاف دیگران تنها در گرفتن سکه‌های طلا نمی‌بیند. شاید این نگاه به واسطه حضور تترا دختری باشد که وزمیر عاشق او بوده است.

عشقی که سالیان دراز مخفی مانده اما همین عشق تبدیل به کلیدی می‌شود تا وزمیر ویچر بودن را نه یک سرنوشت شوم بلکه یک انتخاب در نظر بگیرد. همچون سکانس پایانی انیمیشن که وزمیر در برخورد با سه کودکی که تنها بازماندگان قبیله ویچرها هستند از انتخاب صحبت می‌کند و اینکه این کودکان باید انتخاب کنند ویچر باشند و یا یک انسان عادی؛ انتخابی که جایگزین تردید در زندگی ویچرها می‌شود.

۱
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن