نقد سریال سقوط بر روی تو Crash Landing on You - سقوط در کره‌شمالی | مجله نقد فیلم گردی
نقد

نقد سریال سقوط بر روی تو Crash Landing on You – سقوط در کره‌شمالی

سریال سقوط بر روی تو محصول کشور کره‌جنوبی است که داستانی فانتزی را از زندگی عاشقانه یک دختر اهل کره‌جنوبی و یک افسر کره‌شمالی برای مخاطب بازگو می‌کند.

سقوط بر روی تو «Crash Landing on You» سریالی ۱۶ قسمتی و محصول شبکه tvN کشور کره‌جنوبی‌ست. سریالی با موضوعی فانتزی که پیرامون اختلافات میان دو کشور کره‌جنوبی و کره‌شمالی می‌گذرد و در تلاش است تا نشان دهد شبه جزیره کره مردمانی یک رنگ و همدل دارد که به دنبال اتحاد هستند.

داستان سریال سقوط بر روی تو درباره حضور دختر ثروتمندی از کشور کره‌جنوبی است که به صورت ناخواسته در داخل مرزهای کره‌شمالی با چتر سقوط می‌کند. سقوط او که بر اثر یک اتفاق است باعث می‌شود تا این دختر اهل کره‌جنوبی که نقش او را «Son Ye-jin» بازی می‌کند به دنبال راهی برای بازگشت به خانه خود باشد.

او که در مرزهای کره‌شمالی گرفتار شده است، برحسب یک اتفاق با افسری از کره‌شمالی با بازی «Hyun Bin» آشنا می‌شود که به او کمکی می‌کند تا دوباره به کشور خویش بازگردد. البته این بازگشت آنچنان که باید ساده نیست، زیرا قوانین سخت گیرانه کشور کره‌شمالی و همچنین تنش‌های میان دو کره باعث می‌شود که بازگشت او دچار مشکلات بسیاری شود.

سرنوشت بازی پیچیده‌ای دارد

سریال سقوط بر روی تو در میان مفاهیم سیاسی که درباره اتحاد دو کره و همچنین قیاس‌های فرهنگی و اجتماعی که از دو کشور ارائه می‌دهد، تلاش دارد تا یک داستان عاشقانه را برای مخاطبان خود بازگو کند. داستان عاشقانه‌ای که میان یک دختر ثروتمند جنوبی و یک افسر کره‌شمالی رخ می‌دهد. همچون داستان دیو و دلبر که دو عاشق از دنیاهای متفاوتی هستند اما این تفاوت باعث نمی‌شود که آن‌ها عشق را فراموش کنند.

سریال بر روی این نکته تاکید می‌کند که سرنوشت نقش اساسی را در زندگی افراد بازی می‌کند و حتی محدودیت‌های جغرافیایی یا سیاسی نیز نمی‌توانند باعث شوند سرنوشت افراد تغییر کند. همچون نکته‌ای که سون یه جین بازیگر خانم سریال در مصاحبه خود ذکر می‌کند که “زندگی برای همه افراد در سراسر جهان غیرقابل پیش‌بینی است و اینجاست که وجود سرنوشت در زندگی ما خودش را نشان می‌دهد. اینجاست که ما حس می‌کنیم، سوار قطار اشتباهی شدیم اما در واقع این قطار ما را به مسیر درستی هدایت می‌کند. من فکر می‌کنم پیامی که سریال می‌خواهد به مخاطب خود برساند نیز همین باشد”.

سریال سقوط بر روی تو

کره‌جنوبی و کره‌شمالی در یک بدن

نمایش رابطه میان دو کشور کره‌شمالی و کره‌جنوبی آن هم در صنعت فیلم‌سازی و سریال‌سازی کره‌جنوبی سابقه طولانی دارد. سابقه‌ای که می‌توان گفت تقریبا تمامی این قبیل سریال‌ها را با موضوع اتحاد دو کره به نمایش می‌گذارد. گویی که فیلم‌سازان کره‌جنوبی تلاش دارند تا نشان دهند این سیاستمداران و حاکمان هستند که اجازه اتحاد دوباره دو کره را نمی‌دهند. در حالی که مردم دو کشور خواهان اتحاد هستند و به لحاظ اجتماعی و فرهنگی نیز جدا از یکدیگر نیستند.

سریال‌هایی همچون شاه دو دل « The King 2 Hearts» یا فیلم‌هایی مثل باران آهنین « Steel Rain» از جمله همین آثاری هستند که رابطه میان دو کره‌شمالی و جنوبی را دست مایه روایت داستان‌هایشان کرده‌اند. سریال سقوط بر روی تو که محصول سال ۲۰۲۰ کره جنوبی است نیز در همین دسته قرار می‌گیرد.

مردمان کره‌شمالی چگونه زندگی می‌کنند

سریال تلاش دارد تا نمایشی از کشور کره‌شمالی را به مخاطب خود ارائه کند که نشان دهد این وضعیت موجود تنها برخواسته از زیادی خواهی افرادی خاص در بدنه حکومت و ارتش کره‌شمالی است. در حالی که مردم کره‌شمالی هرگز به دنبال جنگ نیستند و با وجود عقب ماندگی‌های بسیاری که در کشورشان وجود دارد ولی همچنان به دنبال صلح با جهان هستند.

سریال از سمتی با نمایش محتوای طنز از وضعیت زندگی مردمان کره‌شمالی تلاش دارد تا نشان دهد که مردم کره‌شمالی برخلاف آنچه که نشان داده می‌شود علاقه زیادی به کره‌جنوبی و فرهنگ سرمایه‌داری آن دارند. به خصوص سریال‌ها و فیلم‌های کره‌جنوبی که حتی در میان سربازان کره‌شمالی نیز طرفداران بسیاری دارد.

crash landing on you

سریالی با بازیگران مشهور

سریال توسط « Lee Jung-Hyo» کارگردانی شده است. کارگردانی که سابقه همکاری زیادی را با شبکه tvN کره‌جنوبی دارد و سریال‌های موفق همچون « Life on Mars» و یا « Criminal Minds» را جلوی دوربین برده است. نویسنده این سریال نیز خانم « Park Ji-Eun» است که او نیز سریال‌های موفقی همچون « The Producers» را در سابقه کاری خود دارد.

ترکیب عوامل سریال به اضافه بازیگران مشهور کره‌جنوبی همچون « Hyun Bin» و « Son Ye-jin» سریال سقوط بر روی تو را به عنوان یکی از سریال‌های درخشان و محبوب سال ۲۰۲۰ مطرح می‌کند. سریالی که داستان عاشقانه آن علاقمندان بسیاری را پای سریال نشاند تا داستان عشقی جذاب را از دو کشور مختلف تجربه کنند.

دریافت ریتینگ ۲۳ درصد از مخاطبان کره‌ای و همچنین دریافت امتیازهای بالا از سایت imdb با امتیاز ۸.۷ از ۱۰ نشان داده است که این سریال قطعا انتخاب خوبی برای طرفداران سریال‌های کشور کره‌جنوبی است. به خصوص که زوج بازیگر این سریال پس از پایان سریال در دنیای واقعی نیز با یکدیگر ازدواج کردند و همین نکته باعث شد تا بازی عاشقانه این دو در سریال نیز بسیار واقعی‌تر در نظر مخاطبان جلوه کند.

۰
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن