نقد فیلم اسرار رسمی؛ یک بررسی به موقع و بلندپروازانه یک موضوع پیچیده! | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد فیلم اسرار رسمی؛ یک بررسی به موقع و بلندپروازانه یک موضوع پیچیده!

فیلم اسرار رسمی - Official Secrets به کارگردانی گوین هود فیلمی در سبک تریلر سیاسی است. فیلم داستان فردی به نام گان را بیان می کند که یک یادداشت سری را در معرض سیستم‌ های جاسوسی گذاشت.

خلاصه مطلب

  • فیلم به دلیل نگاه ساده‌­انگارانه به موضوع پیچیده‌­اش کمی ناامیدکننده است.
  • ایراد «اسرار رسمی» فقدان اطمینان از درک تماشاچیان از اتفاقات پیچیده است.
  • فیلمسازی هود جلاخورده و درخشنده هرچند کمی خسته­‌کننده است.
  • کیرا نایتلی به خوبی در این فیلم ایفای نقش می‌­کند.

امتیاز منتقداز کارمند ستاد ارتباطات دولت «کاترین گان» (کیرا نایتلی) خواسته می­‌شود درباره­ یادداشتی تحقیق کند که جزئیات تاکتیک­‌های فشار ایالات متحده/ انگلیس برای ترساندن و وادار کردن شورای امنیت سازمان ملل به حمایت از تهاجم ایالات متحده به عراق در سال ۲۰۰۳ را فاش می‌­کند. گان به خاطر ۳۰ میلیون غیرنظامی که از جنگ آسیب خواهند دید، تصمیم می‌­گیرد با به خطر انداختن جان و شغل خود، این اسناد را در اختیار رسانه‌­ها بگذارد.

اسرار رسمی از آن نوع فیلم­‌هایی است که تعلیق‌­آمیزترین صحنه، حول یک پرینتر اداری خاکستری اتفاق می‌­افتد. زنی که در حال پرینت گرفتن است، کاترین گان (نایتلی)، کارمند ستاد ارتباطات دولت است که یادداشت محرمانه‌­ای که از کمپین جاسوسی ایالات متحده برای توجیه حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ پرده برمی‌­داشت را منتشر کرد.

«گوین هود»، کارگردان فیلم «چشم در آسمان»، فیلمی پر از فکر و اندیشه درباره­ افشاگری، حیله­‌گری سیاسی، دوندگی خبرنگاری و فناوری­‌های قدیمی (باید کیبوردهای کلفت و فلاپی دیسک‌­های بزرگ را ببینید) را با استفاده از بازیگران انگلیسی قدرتمند، و در صدر آن­‌ها کیرا نایتلی توانمند، ساخته است. فیلم اگر به دلیل نگاه ساده‌­انگارانه به موضوع پیچیده‌­اش کمی ناامیدکننده است اما همچنان بخش سرگرم‌­کننده‌­ای از تاریخ اخیر است که یک قهرمان بریتانیایی ناشناخته دارد.

فیلم اسرار رسمی

فیلم بعد از پایه­‌گذاری زندگی گان با استفاده از روش‌­هایی قابل تشخیص، از صحنه­ پرینت کردن یادداشت محرمانه؛ صحنه­ عصبی و شاید اغراق­‌آمیز صندوق پست، که در آن گان نگران تعقیب شدن است؛ و صحنه‌­های مصاحبه که سعی دارند افشاگر ستاد ارتباطات دولت را پیدا کنند، بهره­ دراماتیک خوبی می­‌برد.

وقتی که یادداشت محرمانه به دست روزنامه‌­نگار نشریه­ «آبزرور»، «مارتین برایت» (با بازی مت اسمیت) می‌­رسد، فیلم به تریلری به سبک دهه­ ۷۰ تبدیل می­‌شود: قرار ملاقات در پارکینگ­‌های زیرزمینی، تماس با کاخ سفید با استفاده از نام مستعار، و گفتگوهای فراوان درباره­ اینکه آیا انتشار اسناد کار درستی است یا نه. یک صحنه­ فوق­‌العاده پرهیجان درباره­ بررسی صحت املا هم وجود دارد. واقعاً.

اگر اسرار رسمی ایرادی داشته باشد، ایرادش فقدان اطمینان از درک تماشاچیان از اتفاقات پیچیده است که باعث می‌­شود برای فهماندن قضیه به ما، دائماً از یادآوری استفاده شود. ایراد دیگر فیلم استفاده از استعاره­‌های «فیلم-فیلم» زیاد است، چه ویراستاران پر سر و صدای روزنامه­ انگلیسی چه تلاش دقیقه­ نودی برای جلوگیری از دیپورت شدن یک شخصیت اصلی.

وقتی کاترین شجاعانه تصمیم می‌­گیرد اطلاعات را فاش کند و ستاد ارتباطات دولت با استفاده از اسکاتلندیارد او را تهدید می­‌کند، او از شرکت حقوق بشر «لیبرتی» به ریاست «بن امرسون» (با بازی ساده اما درجه یک رالف فاینز) می­‌خواهد که وکالتش را قبول کنند.

فیلم اسرار رسمی
فیلم اسرار رسمی

فیلمسازی هود جلاخورده و درخشنده هرچند کمی خسته­‌کننده است و مجموعه‌­ای از بازیگران انگلیسی (متیو گود، ریس ایفانز، تمسین گریگ، جرمی نورثام) به خوبی از پس نقش­‌های خود برآمده‌­اند. این بازی نایتلی در نقش گان است که در خاطره‌­ها خواهد ماند و تحسین خواهد شد؛ پولادین، تکان­‌دهنده و در عین حال کاملاً انسانی. در یک صحنه، گان در تلویزیون «تونی بلر» را توبیخ کرده و می‌­گوید «فقط به خاطر اینکه نخست­‌وزیر هستید، دلیل نمی­‌شود که بتوانید حقایقِ خودتان را سر هم کنید.» این یعنی تغییرات زودگذر نمی­‌توانند اصل حقیقت را عوض کنند.

اسرار رسمی یک بررسی به موقع، بلندپروازانه و گسترده درباره­ یک موضوع پیچیده است اما جذاب و سرگرم­‌کننده باقی می‌­ماند. کیرا نایتلی به خوبی در این فیلم ایفای نقش می‌­کند.

 

۰
منبع
امپایر
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن