نقد فیلم اسپنسر Spencer – محبوس در قفس | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم اسپنسر Spencer – محبوس در قفس

اسپنسر نام خانوادگی عروس خاندان سلطنتی بریتانیاست، عروسی که سرنوشت تراژدیکش همچنان در هاله‌ای از ابهام است.

فیلم «Spencer» سرگذشت تراژدیک پرنسس دایاناست. شاهزاده ولز و عروس خاندان سلطنتی بریتانیا که دوران پانزده ساله حضورش در خاندان سلطنتی یکی از دوران جنجال برانگیز این خاندان حساب می‌شود. دورانی که همچنان از آن به عنوان یکی از اتفاقات سر به مهر تاریخ خاندان سلطنتی یاد می‌شود که هرگز مشخص نشد چرا دایانا به پایان راه زندگیش رسید. همراه ما باشید با نقد فیلم اسپنسر.

فیلم اسپنسر در ژانر بیوگرافی ساخته شده است. فیلمی حساسیت برانگیز درباره یکی از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا که از او به عنوان عضوی جنجالی همیشه یاد می‌شود. پرنسس دایانا با نام کامل «Diana Frances Spencer» شاهزاده ولز بود که با چارلز پسر ملکه انگلستان ازدواج کرد. او مادر شاهزاده هری و ویلیامز است که زندگی شبیه به زندگی مادرشان داشتند؛ به خصوص هری پسر کوچک دایانا.

پرنسس دایانا

روایت کاخ سلطنتی از زندگی عروس سلطنتی

نکته مهم در زندگی پرنسس دایانا که فیلم حول محور آن ساخته شده است، ماجرای جدایی او از خاندان سلطنتی و شایعات روابط نامشروعش بود. روابطی که هرگز صحت آن تایید نشد و خاندان سلطنتی نیز به واسطه اعتبار خود هرگز اجازه تحقیقات وسیع در این خصوص را نداد. به خصوص بعد از ماجرای مرگ مشکوک پرنسس دایانا که در هاله‌ای از ابهام باقی ماند.

ازدواج او با شاهزاده چارلز و مرگ تراژدیکش شایعات بسیاری را پیرامون زندگی دایانا ایجاد کرد. شایعاتی که سرانجام بعد از گذشت حدود بیست و پنج سال اجازه داد تا فیلمی اقتباسی از زندگی این پرنسس ساخته شود. فیلمی به کارگردانی «Pablo Larraín» شیلیایی که سابقه ساخت اثر بیوگرافی دیگر به نام «Jackie» را با محوریت بانوی اول ایالات متحده و همسر جان اف کندی دارد.

کریستن استوارت

اثری انگلیسی با نویسنده‌ای انگلیسی

فیلمنامه فیلم را اما نویسنده مشهور انگلستانی «Steven Knight» نوشته است. «Locked Down» و «Allied» دو فیلمی هستند که این نویسنده انگلستانی داستان آن‌ها را به نگارش درآورده است. اما عمده شهرت این نویسنده، نگارش فیلمنامه دو سریال مشهور این روزهای سینماست. سریال «Peaky Blinders» و سریال «See» دو اثر بسیار مشهور استیون نایت هستند.

فیلم «Spencer» از آنجایی که درباره خاندان سلطنتی انگلستان است، قطعا اثری سیاسی به حساب می‌آید. زیرا این خاندان عجیب و پنهانکار روایت‌های مختلفی را از زندگی خود در رسانه‌ها بر جای گذاشته‌اند. روایتی که در فیلم نیز قابل مشاهده است، روایتی که خاندان سلطنتی از زندگی پرنسس دایانا ارائه می‌دهد و نه آن روایتی که واقعا وجود دارد.

فیلم اسپنسر

محبوس در کاخ ساندرینگهام

فیلم برشی زمانی از کریسمس سال ۱۹۹۱ است. زمانی که خاندان سلطنتی در کاخ ساندرینگهام دور یکدیگر جمع می‌شوند تا کریسمس را جشن بگیرند. فیلم لحظات حضور پرنسس دایانا را در این دورهمی به نمایش می‌گذارد. پرنسس دایانا که نقش او را «Kristen Stewart» بازی می‌کند در این فیلم نه یک شاهزاده بلکه بیشتر عنصری نامطلوب در این خاندان به نمایش گذاشته می‌شود.

کریستن استوارت نقش دایانایی را بازی می‌کند که دچار فروپاشی روحی و شخصیتی شده است. او نه تنها مشکل اضطراب دارد، بلکه دچار توهم و حرکات هیستریک نیز است. دایانای فیلم اسپنسر نه یک بانوی جوان بلکه بیماری روان پریش به نمایش گذاشته می‌شود که خاندان سلطنتی او را تنها تحمل می‌کنند. بیماری که استوارت به خوبی با بازی خود توانسته است او را به مرز دیوانگی برساند.

تماشای آنلاین فیلم های ژانر بیوگرافی در فیلم‌گردی

بازی کریستن استوارت در فیلم اسپنسر به همراه نماهای نزدیک از چهره او که با فیلم ۳۵ میلیمتری تصویربرداری شده است، توانسته آشفتگی ذهنی کاراکتر دایانا را به مخاطب منتقل کند. آشفتگی که فیلمساز بخشی از آن را به خاطر فشارهای روانی که از سوی مردم و رسانه‌ها بوده به دایانا نسبت می‌دهد و بخش دیگر را به خاطر عدم تطابقی که او با شرایط جدیدش داشته است. شرایطی که در مکالمه او با چارلز در پشت میز بیلیارد نمایان می‌شود.

خاندان سلطنتی انگلستان

دوگانه خاندان سلطنتی در فیلم اسپنسر

نمایش زندگی دوگانه‌ای که چارلز از آن حرف می‌زد و آنکه چرا باید ظاهرسازی خاندان سلطنتی وجود داشته باشد. ظاهرسازی که دایانا نمی‌تواند انجام دهد زیرا او به قول فیلم ظرفیت حضور در این جایگاه را ندارد، نه اینکه رفتار خاندان سلطنتی با او شبیه به زندانی است که در قفس گیر افتاده و باعث شده تا دایانا به مرز جنون برسد. قفسی که به گردنبند مرواریدی تشبیه می‌شود که دایانا آن را ابتدا در ذهنش پاره می‌کند و سپس در واقعیت آن را از خود دور می‌کند.

هرچند که فیلم در انتها، خود دایانا را مسبب ساختن قفسی خیالی به دور خود می‌داند و حتی به او انگ تمایلات همجنسگرایانه نیز می‌زند تا خاندان سلطنتی بریتانیا از هرگونه کج رفتاری درباره دایانا تبرئه شود. زیرا به قول دیالوگ چارلز که به دیانا می‌گوید، تمام این اتفاقات به خاطر آن است که او پرده‌های خود را در مقابل مردم و رسانه‌ها نمی‌بندد؛ «احتمالاً برای اینه که من همیشه حواسم هست که پرده‌هامو ببندم.»

بهترین فیلم های تاریخی دنیای سینما

دیالوگ چارلز که در نقد فیلم اسپنسر به آن اشاره شد، مشخص می‌کند که فیلم «Spencer» اثری تبلیغاتی برای مبرا کردن خاندان سلطنتی از آنچه که بر سر پرنسس دایانا گذشت، است. زیرا خاندان سلطنتی پرده‌های خود را خوب می‌بندد و اگر پرده‌ای باز باشد یعنی از قصد باز گذاشته شده است. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد فیلم اسپنسر در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

‫۲ نظرها

 1. پری رو تاب مستوری ندارد، چو در بندی زروزن سربرآرد
  دایانا تصمیم میگیره که بجای خودکشی، رسواگری بکنه، او متهوعانه از تشریفات سلطنتی جدا میشه با اینکه میدونه حتما کشته خواهد شد. محبوبیت زیاد مردمی اش و روحیه اجتماعی برونگرایانه اش، حسادت و ترس دربار رو برانگیخته و بقول خودش آنها طی چندین نسل که مثل قرقاول میپروند و بعدش شکار میکنند
  دشمن طاووس آمد پر او
  ای بسی شه را بکشته فر او
  گفت من آن آهوم کز ناف من
  ریخت این صیاد خون صاف من

  ۰
  ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن