نقد فیلم ال کامینو: فیلم برکینگ بد: فیلم با کیفیتی از تعلیق و اکشن | نقد و معرفی فیلم و سریال
نقد

نقد فیلم ال کامینو: فیلم برکینگ بد: فیلم با کیفیتی از تعلیق و اکشن

فیلم ال کامینو: فیلم برکینگ بد - El Camino: A Breaking Bad Movie به نویسندگی و کارگردانی وینس گیلیگان در ادامه مجموعه تلویزیونی مشهور برکینگ بد ساخته شده و در ماه‌ های گذشته به شکل گسترده‌ ای کنجکاوی هواداران این سریال را برانگیخته است.

خلاصه مطلب

  • در برکینگ بد، «وینس گیلیگان» قبلاً چندین حقه­ به شدت دشوار را به کار برده.
  • ال کامینو فیلم باکیفیتی از تعلیق و اکشن است.
  • این داستان بسیار کوچکی است که گیلیان می­‌خواست تعریف کند.
  • فلش‌­بک­‌ها این فیلم را به مجموعه‌­ای از بهترین بازی­‌های پال تبدیل کرده‌­اند.
  • واقعاً دلم می­‌خواهد داستان «جین» در اوماها را ببینم.

امتیاز منتقد

در برکینگ بد، «وینس گیلیگان» قبلاً چندین حقه­ به شدت دشوار را به کار برده تا سریالی فراتر از یک برنامه­ عالی ماندگار به وجود بیاورد.

اول، گیلیگان و تیمش یک فصل نهایی کلاسیک ساخته‌­اند که در قسمت «اوزیماندیاس» در کوه راشمور به اوج رسید و پایانی بیش از حد تر و تمیز و در عین حال مؤثر و رضایت‌­بخش داشت. بعد گیلیان و «پیتر گولد» جرأت به خرج دادند و در ادامه­ برکینگ بد، یک سریال جانبی به نام «بهتره با ساول تماس بگیری» ساختند که به شکل حیرت­‌انگیزی تقریباً در همان سطح برکینگ بد است.

به همین دلیل وقتی اعلام شد که گیلیان و «آرون پال» دوباره در پروژه­ نتفلیکس «ال کامینو: فیلم برکینگ بد» با هم همکاری خواهند کرد، به نظر از آن نوع تلاش­‌های متهورانه بود که مورد تمسخر قرار می‌­گیرند، به جز اینکه گیلیان در تمام دوران کاری خود پروژه‌­های غیرمعمول را به سرانجام رسانده است. آیا «ال کامینو: فیلم برکینگ بد» می‌­تواند به سومین موفقیت گیلیان تبدیل شود؟

فیلم سینمایی ال کامینو: فیلم برکینگ بد

نه، اما چندان هم فاجعه نیست. ال کامینو فیلم باکیفیتی از تعلیق و اکشن است که با بازی شگرفِ پال در نقش «جسی پینکمن» جلو می­‌رود. تصویر عالی است، صدا عالی است و اگر طرفدار این سری تلویزیونی باشید، پر از اشاره و ارجاع است که قطعاً سرگرم‌­کننده هستند. این فیلم همچنین به شدت غیرضروری است – و این مشکل کوچکی نیست –  زیرا درباره­ همان داستان سریال «برکینگ بد» است. حداقل به شکل بی­‌ضرر و سرگرم­‌کننده­ای غیرضروری است. هیچ ضرری ندارد. فقط به سؤال­‌هایی که فکر نمی­‌کنم تا به حال پرسیده باشم، جواب­‌هایی می‌­دهد که فکر نمی­‌کنم برایم اهمیتی داشته باشد.

سعی می­‌کنم تا جای ممکن فیلم را لو ندهم – با فرض اینکه سریال برکینگ بد را تماشا کرده‌­اید – ال کامینو فوراً از پس از پایان فصل نهایی برکینگ بد در سال ۲۰۱۳ کار خود را شروع می‌­کند، جسی (پال) سوار بر ماشین از یک درگیری مسلحانه که موجب مرگ بسیاری از نازی­‌ها و همچنین والتر وایت (با بازی برایان کرانستون) شده است، دور می­‌شود. این فیلم دو ساعته، دقیقاً پس از آن خروج هیجان­‌انگیز شروع می­‌شود، همه­ وقایع نشان داده نمی­‌شوند اما آن‌قدری که طرفداران برکینگ بد و ساول انتظار دارند، سکانس از روندهای گام به گام و تنش‌­زا وجود دارد.

فیلم سینمایی ال کامینو: فیلم برکینگ بد

این داستان بسیار کوچکی است که گیلیان می­‌خواست تعریف کند و برای بینندگانی طراحی شده است که می‌­پرسیدند «اما وقتی رفت، راهشُ نکشید از شهر بره، نه؟» و می­‌خواستند جزئیات تمام کارهای بعدیش را بدانند. چندین فلش‌­بک قاب زمان را کش می­‌دهند، برخی عملاً اشاراتی به سریال برای راضی کردن طرفداران هستند، و به صورت کلی‌­تر به این سؤال جواب می­‌دهند که «توی اون ماه‌­هایی که نازی­‌ها جسی رو شکنجه می­‌کردن، چه اتفاقی افتاد؟» همانطور که گفتم من آن‌قدر درگیر پایان سریال نبودم که برای آن سؤال اول دنبال جواب بگردم و آن‌قدر هم تخیل قدرتمندی ندارم که جوابی برای سؤال دوم لازم داشته باشم. برای من «جسی فرار کرد، ولی مطمئنم قضیه پیچیده شده» و «شکنجه شد، وای» همیشه کاملاً کافی بودند.

بهترین راه برای منطقی جلوه دادن «نیاز» به ساخت این فیلم این است که «برکینگ بد» همیشه به عنوان داستان والتر وایت تعریف می­‌شد و به شکلی پیش رفت که به روایت والتر، آقای چیپس به صورت­‌زخمی تبدیل شد و دوباره در مرکز داستان جا گرفت، آن‌وقت سریال کم کم به یک نمایش دو نفره تبدیل شد زیرا سازندگان اصرار داشتند که در جشنواره­ امی، برایان کرانستون نامزد نقش اول مرد و پال نامزد نقش مکمل مرد شوند تا مجبور نباشند برای دریافت یک جایزه با یکدیگر رقابت کنند – اما اگر رک بگویم، این کار باعث شد «دین نوریس» و «جاناتن بنکس» نتوانند جایزه­ امی بگیرند.

پس برکینگ بد به عنوان داستان زندگی والتر پیش رفت و «فلینا»، قسمت آخر، به شکلی ساخته شد که داستان زندگی او به پایان برسد. اما شاید گیلیان متوجه شده بود، همان‌طور که اگر چند بار برکینگ بد را نگاه کنید متوجه خواهید شد، که شاید تعریف کردن داستان زندگی والتر وایت راحت‌­تر بوده باشد اما روایت سریال کاملاً به جسی تعلق دارد. و اگر باورتان می­‌شود، در قسمت آخر توجه چندانی به جسی نمی­‌شود. بله، او زنده می‌­ماند اما به چه قیمتی، و چه سودی از زنده ماندن می‌­برد؟

فیلم سینمایی ال کامینو: فیلم برکینگ بد

البته جسی پینکمن در برکینگ بد دقیقاً همان سرانجامی را پیدا کرد که واقعاً لیاقتش را داشت. او شاید به محور اخلاقی برکینگ بد تبدیل شده بود – گیلیان هم ممکن است از دست طرفدارانی که هیچ‌وقت دست از قهرمان دانستن والتر برنداشتند، خسته شده باشد – اما دقیقاً آدم «خوبی» نبود. او کارهای بدی انجام داد و سریال به درستی فکر می­‌کرد که فراری که به خاطر آن تغییر و تحول لیاقتش را داشت، واقعاً یک فرار تمیز، یک پیروزی خالص نبود. دقیقاً باید همان‌قدر تمام­‌نشده می­‌بود که بود.

فلش‌­بک­‌ها این فیلم را به مجموعه‌­ای از بهترین بازی­‌های پال تبدیل کرده‌­اند و پال می­‌تواند تقریباً تمام لحظات زندگی جسی را دوباره تجربه کند. شاید اینجا و آنجا به خاطر کلاه­‌گیس بنجل یا گریم به زحمت افتاده باشد و شاید لزوماً دیگر باورکردنی‌­ترین جسیِ نوجوان نباشد، اما به سختی می‌توان این فیلم را تماشا نکرد و بار دیگر از دیدن پال لذت نبرد که گذر دوران از نوجوانی تا بزرگسالی و آسیب‌­هایی که دیده را نشان می­‌دهد و عمدتاً توانایی خودش برای مجروح بودن و در عین حال فوق‌­العاده بامزه بودن را به رخ می­‌کشد.

«چارلز بیکر» و «مت جونز» دوباره به عنوان «اسکینی پیت» و «بجر» برگشته‌­اند اما به جای طنزی که آن­‌ها را به «روزنکرانتز و گیلدنسترن» این داستان تبدیل می­‌کرد، حالا وقار غیرمنتظره‌­ای پیدا کرده‌­اند. «جسی پلمونز» تنها بازیگری از بازیگران قبلی سریال است که حاضرم ظاهرش را لو بدهم، چون تاد بخش مهمی از فلش‌­بک‌­ها است.

فیلم سینمایی ال کامینو: فیلم برکینگ بد

پلمونز که بعداً به خاطر بازی در «فارگو» و «آینه­ سیاه» نامزد دریافت جایزه­ امی شد، هرگز آن احترامی که به خاطر به تصویر کشیدن آن شخصیت تبهکار آزاردهنده در برکینگ بد سزاوارش بود را دریافت نکرد و حالا شاید وقت آن رسیده باشد که درست و حسابی از شخصیت عجیب و زشت تاد لذت ببریم. علاوه بر آن، به بخش‌­های جالب سریال هم اشاره می­‌شود و صحنه­‌های‌شان بسیار خوب است. البته نه همه­‌شان. اگر ال کامینو یک پایان دو قسمتی بعد از «فلینا» بود، اکثر این صحنه‌­ها لازم نبودند.

فیلم در معرفی شخصیت­‌های جدید و سرزنده کلیشه­‌ای عمل نمی‌­کند اما من از حضور راحت و بی­‌دغدغه­ «اسکات مک آرتور» در این فیلم لذت می‌برم، او که قبلاً در مجموعه­ «میک» بازی کرده امسال هم در «دختران فلوریدا» و «جواهرات درست‌کار» نقش‌­آفرینی می‌­کند. زمان­‌بندی فیلم به نحوی است که مک­آرتور قطعاً می‌­توانست در قسمت‌­های پایانی «بهتر است به ساول زنگ بزنی» هم حضور پیدا کند.

شاید شما هم از آن بینندگانی باشید که اطلاعات بیشتری درباره­ پایان برکینگ بد لازم دارند. نمی­‌خواهم به شما توهین کنم. پایان تر و تمیز آن سریال برای تقریباً همه­ شخصیت‌­ها نشان می‌­دهد که شاید باید جسی هم چنین پایان تمیزی پیدا می‌­کرد؟ به نظر من، شاید بهتر بود یک یا دو (یا حتی شش) سال بعد دوباره با این شخصیت روبه‌­رو شویم. نه اینکه «بلافاصله پس از پایان، برای جسی چه اتفاقی افتاد؟»، بلکه «در انتها برای جسی چه اتفاقی افتاد؟» این فیلم اینطور نیست.

فیلم سینمایی ال کامینو: فیلم برکینگ بد

این فیلم، تصویری از هیجانِ گذشته و سیلی کوچکی به صورت بینندگانی است که فکر می­‌کردند نیمه­ دوم فصل آخر دقیقاً همان چیزی بود که گیلیان می‌­خواست، اما این فیلم به آن‌­ها می‌­گوید «گولتون زدیم! اینم بعدش.» با اینکه ضروری نبودن فیلم «ال کامینو» مرا اذیت می­‌کند اما همچنان از برگشتن به حال و هوای سریال لذت بردم و با این تصمیم گیلیان (و دیگر نویسندگان) هم مخالف نیستم که هر از گاهی یک فیلم واضح و روشن و احساس‌­برانگیز درباره­ شخصیت‌­های سریال بسازند یا گوش‌ه­ای از زوایای ناشناخته­ سریال را کاوش کنند.

چیزی که واقعاً می­‌خواهم ببینم «سینابون: فیلم بهتره به ساول زنگ بزنی» با موضوع زندگی «جیمی (ساول گودمن) مک گیل» در اوماها است. اما حتی اگر نمی‌­توانیم یک قسمت کامل از «بهتره به ساول زنگ بزنی» با این موضوع را ببینیم، واقعاً دلم می­‌خواهد داستان «جین» در اوماها را ببینم.

۰
از طريق
The Hollywood Reporter
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن