نقد فیلم تحت تعقیب Wanted - خشونت و فانتزی | مجله نقد فیلم گردی
سینمای جهان

نقد فیلم تحت تعقیب Wanted – خشونت و فانتزی

فیلم تحت تعقیب اثری در ژانر اکشن است که بازیگران مشهوری همچون آنجلینا جولی و مورگان فریمن در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

فیلم تحت تعقیب «Wanted» اثری در ژانر اکشن است که در سال ۲۰۰۸ به اکران درآمد. فیلمی که با بازی بازیگران مطرحی همچون آنجلینا جولی «Angelina Jolie» همراه بود و توانست واکنش‌های مثبتی را چه از منتقدان و چه مخاطبان کسب کند. فیلمی که قطعا طرفداران ژانر اکشن را می‌تواند به مدت دو ساعت سرگرم کند.

فیلم اثری پر شده از خشونت است. خشونتی که پایه و اساس فیلم را تشکیل می‌دهد و به مخاطب نشان می‌دهد که دنیای قاتلان چگونه است. قاتلانی که نه تنها انتخاب سوژه‌هایشان که باید کشته شوند عجیب است، بلکه مهارت مرگ بار این قاتلان نیز به نوبه خود متفاوت است. شاید این تنها فیلمی درباره قاتلان آموزش دیده باشد که سعی کرده است کمی متفاوت‌تر از هم سبک‌های خود عمل کند.

جیمز مک آوی

فیلم تحت تعقیب دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم در سال ۲۰۰۸ اکران شد و زمزمه‌های موفقیت فیلم از همان ابتدا در میان علاقمندان به سینما وجود داشت. زیرا حضور بازیگران مطرحی همچون آنجلینا جولی «Angelina Jolie»، جیمز مک آوی «James McAvoy» و مورگان فریمن «Morgan Freeman» حاکی از نمایش فیلمی پر‌ستاره بود. فیلمی که بازیگرانش بر روی کاغذ تجربه بالایی در فیلم‌های ژانر اکشن دارند.

فیلم تحت تعقیب دوبله فارسی در فیلم‌گردی

خصوصا آنجلینا جولی که تجربه موفق بازی در فیلم‌هایی همچون آقا و خانم اسمیت «Mr. & Mrs. Smith» را تا قبل از حضور در این فیلم داشت. بازیگر محبوب سینما که کارنامه کاری او شامل طیف مختلفی از نقش‌ها و بازی‌های متفاوت است. به خصوص سال ۲۰۰۸ که برای این بازیگر سال فیلم‌های اکشن بود زیرا او در دو فیلم تحت تعقیب «Wanted» و فیلم سالت «Salt» که هر دو در ژانر اکشن بودند، بازی کرد.

جیمز مک آوی «James McAvoy» دیگر بازیگر این فیلم پرستاره است. بازیگری که شاید بتوان گفت فیلم تحت تعقیب شروع دوران درخشش او باشد. بازیگری که حضورش در مجموعه فیلم‌های مردان ایکس و در نقش «Charles Xavier» برای طرفداران کمیک‌های مردان ایکس به یاد ماندنی است. همچنین بازی او در نقش یک بیمار دچار اختلال شخصیتی در فیلم « Split» نیز قدرت بازیگری او را به مخاطبان سینما نشان داد.

حضور سومین بازیگر مشهور حال و حاضر سینما یعنی مورگان فریمن «Morgan Freeman» مثلث طلایی بازیگران فیلم را تکمیل می‌کند. بازیگری که کارنامه کاری او به قدری شناخته شده است که لازم نیست یاد آوری کنیم که در فیلم‌هایی همچون رستگاری در شاوشنک «The Shawshank Redemption» بازی کرده است. البته این بازیگر نیز همچون جولی در سال ۲۰۰۸ با حضور در فیلم «Wanted» و «The Dark Knight» سال پرکاری را داشت.

تیمور بکمامبتوف

فیلم تحت تعقیب اثری از کارگردانی قزاق

اما برخلاف تیم بازیگران، کارگردان فیلم چهره ناشناخته‌ای است. تیمور بکمامبتوف «Timur Bekmambetov» قزاقستانی، کارگردان و تهیه کننده‌ای است که برای مخاطبان سینمای اروپای شرقی بیشتر شناخته شده است. هر چند که در کارنامه او نام آثاری همچون بازسازی فیلم بن هور «Ben-Hur» و آبراهام لینکلن «Abraham Lincoln: Vampire Hunter» را دارد که با موفقیت زیادی همراه نبودند.

داستان فیلم تحت تعقیب درباره حسابدار ساده‌ای است که متوجه می‌شود پدرش یک قاتل حرفه‌ای بوده است. قاتلی که عضو گروه مخفی است که تاریخچه طولانی دارد و به عنوان افرادی متخصص در قتل و ترور فعالیت می‌کنند. حال ویزلی گبسن به این گروه می‌پیوندد تا قاتل پدرش را بکشد. در این راه قاتلان گروه که یکی از آن‌ها فاکس با بازی آنجلینا جولی است به او کمک می‌کند.

داستانی پر از درگیری

پیرنگ و خط داستانی فیلم همچون ژانر اثر هیجان زیادی را به همراه دارد. کشمکش‌های درون داستان به خصوص در مواجه با شخصیت‌های اصلی فیلم به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مخاطب تا لحظه آخر نتواند حدس بزند که پایان کار چگونه خواهد بود. زیرا سعی شده تقریبا همه چیز در فیلم به صورت ابهام آمیز طراحی شود.

البته در کنار این خط داستانی، خشونت بیش از حد و عریان فیلم یکی از آن نمونه‌هایی است که شاید در کمتر اثر سینمایی بتوانید آن را پیدا کنید. خشونتی که با دنیای فانتزی ترکیب شده است تا وقایعی را نشان دهد که شاید در دنیای واقعی امکان وقوع نداشته باشند اما ایده اجرا کردن آن‌ها به جذابیت بیشتر فیلم کمک کرده است؛ به خصوص نحوه شلیک قوسی که در فیلم به مخاطب نشان داده می‌شود.

تماشای آنلاین فیلم تحت تعقیب

وقتی خشونت طغیان می‌کند

خشونت محور اصلی فیلم تحت تعقیب است، این را می‌توان از همان سکانس ابتدایی فیلم که تعقیب و گریزی مرگبار را به مخاطب نشان می‌دهد تا سکانس آخر مشاهده کرد. در واقع کارگردان خود را از نمایش این خشونت منع نمی‌کند و اجازه می‌دهد این خشونت در پیرنگ و شخصیت‌های فیلم جاری شود. به خصوص شخصیت‌ها که علارغم ایرادات شخصیت‌پردازی با بازی بازیگران توانمند تا حدودی خوب از کار درآمده‌اند.

ویزلی گیبسن نقطه محوری فیلم است. شخصیتی که عملا تمام داستان، پیرامون او و توانایی‌هایش می‌گذرد. البته او در ابتدا شخصیتی کاملا ساده و بدون توانایی برای مخاطب تصویر‌سازی می‌شود. شخصیتی که همچون مدل سفر قهرمان در ابتدا فردی معمولی است اما بعد از یک فراخوان از سوی شخص و یا گروهی به سوی سفری ماجراجویانه قدم می‌گذارد. حتی می‌توان گفت خط اصلی داستان نیز اقتباسی از الگوی سفر قهرمان است.

آنجلینا جولی

از یک حسابدار تا یک قاتل

ویزلی در مسیر این سفر شخصیتی که طی می‌کند، دچار تغییر می‌شود. تغییری که به خوبی در فیلم قرار گرفته و با بازی جیمز مک آوی تکمیل شده است. پسری که در ابتدا از شلیک گلوله می‌ترسد در انتها خود تبدیل به یک قاتل حرفه‌ای می‌شود. این همان تغییر شخصیتی است که حتی در شخصیت‌های فرعی همچون شخصیت فاکس نیز می‌توان رد پای آن را دید. قاتلی که در انتها بر علیه وجودیت خود که همان قاتل بودن است قرار می‌گیرد.

فیلم تحت تعقیب می‌توان اثر متفاوتی برای طرفداران سینمای اکشن باشد. اثری با بازی ستارگان مشهور سینما که صحنه‌های تعقیب گریز و نبردهای تن به تن آن هیجان خاصی را به مخاطب منتقل می‌کند. هرچند که اگر در مقایسه با آثار اکشن امروزی بخواهیم فیلم را مقایسه کنیم به احتمال زیاد حرفی برای گفتن نداشته باشد اما می‌تواند تجربه خوبی را برای شما رقم بزند.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن