نقد فیلم جاده یخی The Ice Road - سفر بر روی یخ | مجله نقد فیلم گردی
نقد

نقد فیلم جاده یخی The Ice Road – سفر بر روی یخ

فیلم جاده یخی محصول سال 2021 با بازی لیام نیسون است که ماجرای آن سفر خطرناک چند راننده کامیون برای رفتن به یک عملیات نجات است.

فیلم جاده یخی «The Ice Road» محصول سال ۲۰۲۱ کشور آمریکاست. اثری که در ژانر جاده‌ای طبقه‌بندی می‌شود و جدال رانندگان کامیون را با دریاچه‌های یخ زده شمال آمریکا به تصویر می‌کشد. فیلمی هیجان انگیز که تنها تا قبل از دیدنش می‌توانید به آن هیجان انگیز بگویید. زیرا هیجان فیلم اندکی بعد تبدیل به ترس می‌شود، ترسی که ناشی از تماشای جدال یک انسان و کامیونش با یخ‌های شمالی است.

فیلم جاده یخی در دل سرمای آمریکای شمالی می‌گذرد. جایی که بیشترین معادن موجود در قاره آمریکا را شامل می‌شود. سرزمینی که با هزاران کیلومتر یخ پوشیده شده و لیام نیسون به عنوان یک راننده کامیون باید محموله خود را در این سرزمین به سلامت به مقصد برساند.

لیام نیسون

فیلم جاده یخی دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم داستانی با ایده جدید ندارد زیرا تا قبل از این نیز، داستان رانندگی بر روی جاده‌های یخی در شمال آمریکا بارها سوژه آثار دیگری نیز شده است. روایت و پیرنگ داستان نیز نکته جدیدی ندارد. البته این جدید نبودن به معنی بد بودن نیست بلکه می‌توان گفت ایده‌های تکراری نیز می‌توانند در جای خود استفاده شوند و مخاطبان بسیاری را نیز به خود جذب کنند.

فیلم جاده یخی دوبله فارسی در فیلم‌گردی

داستان فیلم درباره حادثه‌ای در یکی از معادن شمالی کشور کاناداست. حادثه‌ای که باعث محبوس شدن معدنچیان می‌شود و برای نجات آن‌ها باید تجهیزات نجات از طریق جاده‌ای که بر روی یخ ایجاد شده است به آن منطقه منتقل شود. برای اینکار دو برادر که یکی کهنه سرباز جنگ و مکانیک است و دیگری که راننده کامیون است، داوطلب می‌شوند تا این تجهیزات را به منطقه حمل کنند.

حمل این تجهیزات اما به راحتی نیست زیرا رانندگی بر روی یخ خطرات بسیاری دارد، به خصوص که در این سفر کسانی نیز وجود داشته باشند که نمی‌خواهند تجهیزات به محل حادثه برسد. زیرا خود آن‌ها جزو کسانی بودند که با رعایت نکردن قوانین ایمنی باعث این حادثه شده‌اند.

جاده یخی اثری در ژانر جاده‌ای

ژانر جاده‌ای در میان ژانرهای سینمایی از طرفداران خاصی برخوردار است. ژانری که چالش اصلی آن سفر کردن و برخورد با خطرات مختلف است. فیلم جاده یخی نیز در این دسته قرار می‌گیرد. دسته‌ای که آثار مشهوری همچون مد مکس «Mad Max»، لاک «Locke» و مرد بارانی «Rain Man» در آن جای می‌گیرند.

فیلم‌های ژانر جاده‌ای روایت ساده‌ای را دنبال می‌کنند. روایت افرادی که به هر دلیلی در جاده‌ای یک طرفه سفر می‌کنند و در برخورد با افراد جدید و یا چالش‌های موجود در جاده‌ها خود را محک می‌زنند. از خصوصیات اصلی این ژانر تعقیب و گریزهای هیجانی با ماشین یا موتور و حتی کامیون است؛ آن هم در مقابل شخصیت‌های منفی داستان که می‌توانند انسان و یا حتی جدال با طبیعت باشند.

جاده یخی

از گانگسترهای ایرلندی تا رانندگی بر روی یخ

فیلم توسط جاناتان هنزلی «Jonathan Hensleigh» نوشته و کارگردانی شده است. کارگردان کم کار آمریکایی که از آخرین اثر ساخته شده توسط او حدود ۱۰ سال زمان سپری می‌شود. اثر قبلی او کشتن مرد ایرلندی «Kill the Irishman» نام دارد که بر اساس زندگی یکی از گانگسترهای مشهور ایرلندی دنی گرین « Danny Greene» ساخته شده است.

هنزلی که در کارنامه خود بیشتر در نقش نویسنده ظاهر شده است، تلاش کرده تا با فیلم جاده یخی دوباره به دنیای فیلم سازی بازگردد. بازگشتی که با حضور بازیگران نام آشنایی همچون «Liam Neeson»، «Laurence Fishburne» و «Benjamin Walker» همراه بوده است. به خصوص نیام نیسون که به عنوان یکی از بازیگران پرکار سال‌های اخیر سینمای اکشن شناخته می‌شود.

لیام نیسون و تجربه نبرد با سرما

نیسون در سال ۲۰۲۱، سه اثر سینمایی را بازی کرده است که یکی از آن‌ها جاده یخی است. البته او در این فیلم قرار نیست در نقش یک جاسوس بازنشسته یا حراست امنیت پرواز ایفای نقش کند بلکه اینبار او یک راننده کامیون است که تلاش دارد تا خودش و برادرش را در برابر ناملایمات زندگی حفظ کند.

نقشی که فراز و نشیب نقش‌های اکشن قبلی او را ندارد. نقشی که او در فیلم بازی می‌کند نه یک فرد خشن و جنگجو بلکه یک راننده کامیون ساده است که تلاش می‌کند محموله‌اش را از دست کسانی که می‌خواهند محموله به مقصد نرسد نجات دهد.

فیلم جاده یخی شاید در نگاه اول و با توجه به امتیازات داده شده توسط مخاطبان اثری ضعیف قلمداد شود اما این فیلم برای طرفداران نیام نیسون و البته طرفداران فیلم‌های جاده‌ای می‌تواند تجربه جذابی باشد. تجربه‌ای که در یک روز تعطیل آن هم در کنار خانواده اثری هیجان انگیز از نبرد انسان و جاده‌ای یخی را ببینید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن