نقد فیلم خاطرات بسکتبال The Basketball Diaries - هجوی بر مسیحیت مدرن | مجله نقد فیلم گردی
نقد

نقد فیلم خاطرات بسکتبال The Basketball Diaries – هجوی بر مسیحیت مدرن

فیلم خاطرات بسکتبال اثری بیوگرافی از زندگی جیم کارول است. نویسنده آمریکایی که در نوجوانی درگیر مواد مخدر و بزهکاری شده است.

فیلم خاطرات بسکتبال «The Basketball Diaries» را می‌توان در راستای نقدی بر جامعه آمریکا در دهه ۹۰ میلادی دانست. اثری بیوگرافیک که درباره زندگی «Jim Carroll» نویسنده آمریکایی است که ماجرای زندگی او در این فیلم بازتاب پیدا کرده و نشان می‌دهد جامعه امریکایی در این سال‌ها درگیر بزهکاری و مواد مخدر است.

فیلم خاطرات بسکتبال در ژانر بیوگرافی ساخته شده است. ژانری که در آن یک موضوع واقعی یا یک شخص واقعی تبدیل به سوژه فیلم می‌شود و روایت اتفاقات براساس آن واقعه یا خاطرات شخص است. این فیلم نیز برداشتی آزاد از زندگی پرفراز و نشیب جیم کارول است. نویسنده و شاعر آمریکایی که اصلیتی ایرلندی داشت و در شهر نیویورک بزرگ شد.

او که در زندگی خود به بسکتبال علاقه بسیاری داشت در دوران نوجوانی درگیر مواد مخدر و آزارهای جنسی معلمان و مربی بسکتبالش می‌شود. معلمانی که کشیش‌های مدرسه کاتولیکی هستند که او در آنجا درس می‌خواند و در تیم بسکتبالش فعالیت می‌کرد. کارول در سال ۱۹۷۸ کتابی تحت عنوان «The Basketball Diaries» را منتشر می‌کند که تجارب سختش در دوران نوجوانی را درون کتاب بیان می‌کند.

خاطرات بسکتبال

فیلم خاطرات بسکتبال در فیلم‌گردی

فیلم خاطرات بسکتبال بر اساس کتاب کارول ساخته شده است. فیلمی محصول سال ۱۹۹۵ کشور آمریکا که توسط اسکات کالورت «Scott Kalvert» ساخته گردید. کارگردان گمنامی که در کارنامه کاری او تنها دو فیلم به ثبت رسیده است و در سن ۴۹ سالگی نیز فوت گردید. فیلمی با بازی بازیگرانی که در آن سال‌ها نوجوانان جویای نامی در صنعت سینما بودند، چهره‌هایی همچون لئوناردو دی‌کاپریو «Leonardo DiCaprio» و مارک والبرگ «Mark Wahlberg».

فیلم خاطرات بسکتبال در فیلم‌گردی

داستان فیلم درباره زندگی چهار نوجوان است که بعد از مرگ دوست خود که به سرطان خون مبتلا است درگیر دنیای بزهکاری و مواد مخدر می‌شوند. جیم که نقش او را دیکاپریوی جوان بازی می‌کند شخصیت اصلی داستان است. نوجوانی که به بسکتبال علاقه زیادی دارد و در تیم بسکتبال مدرسه‌اش بازی می‌کند. او که در محله‌ای فقیر نشین و در کنار مادرش زندگی می‌کند بعد از فوت دوستش به سمت مواد مخدر کشیده می‌شود.

مواد مخدری که در فیلم به عنوان عاملی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند زندگی یک فرد را به کل نابود کند. اما فیلم خاطرات بسکتبال نه بر روی مواد مخدر یا دوستان ناباب بلکه بر مفهوم دیگری به عنوان عامل کشیده شدن جیم به دنیای تاریک شهر نیویورک تمرکز می‌کند. مفهومی به نام دین و در کنار آن مسیحیت که باعث تمام تجربیات تلخ کارول هستند.

تماشای آنلاین خاطرات بسکتبال

اثری کاملا ضد مسیحی

فیلم خاطرات بسکتبال پر از نمادهای مسیحیت است که کارکرد آن‌ها اعتراض به این سیستمی است که نه بر اساس خود دین مسیحیت بلکه بر اساس سلیقه اعمال کنندگان دین چرخانده می‌شود. فیلم تلاش می‌کند نشان دهد که اگر کرول به راه بزهکاری و اعتیاد کشیده می‌شود، این تقصیر خود او نیست بلکه شرایط اجتماعی، فرهنگی و مذهبی است که باعث این اتفاق می‌شود.

سکانس ابتدایی فیلم لحظه بیدار شدن کارول را در خانه نشان می‌دهد، در حالی که همسایه او که زن مسیحی معتقدیست در حال دعا کردن است. آن هم نه دعای مثبت، بلکه در حال نفرین کردن کارول است و از مسیح می‌خواهد تا او را به سزای اعمالش برساند. سزای اعمالی که انگار در فیلم نیز رخ می‌دهد و کارول به دامان تاریکی می‌افتد.

سکانس بعدی به مدرسه مسیحی تعلق دارد که کارول در آنجا درس می‌خواند. مدرسه‌ای که ورود مخاطب به آن و آشناییت او با فضایش با لحظه تنبیهه کارول توسط کشیش مدرسه یکی است. انگار که کارگردان می‌خواهد نشان دهد که مدرسه‌هایی که توسط کلیسا اداره می‌شود نه جایی برای خودشناسی بلکه فضایی برای ایجاد آسیب روحی و روانی برای نوجوانان است.

حتی در زمانی که کارول می‌خواهد در پیش کشیش اعتراف کند نیز فیلم با نقدی تند و کنایه آمیز با مخاطب صحبت می‌کند. جایی که کارول درباره دروغ گویی، دزدی و حتی مصرف مواد خود سخن می‌گوید و انتظار دارد که کشیش با او حرف بزند و او را راهنمایی کند. اما تنها بازخوردی که کارول می‌گیرد آن است که تو بخشیده شدی و تمام.

لئوناردو دی کاپریو

تاریکی و روشنایی

کنایه آمیز بودن داستان به جایی ختم می‌شود که کارول کاملا در مواد، دزدی و بزهکاری غرق است اما همچنان گردنبند صلیب خود را بر گردن دارد. اما بعد از رفتن به زندان و دوره باز پروری در سکانسی که او از زندان خارج شده هیچ اثری از المان‌های مسیحیت در اطراف او نمی‌بینیم. انگار که او در دورانی که فردی مسیحی بود در تاریکی بوده و حال که از آن فضا خارج شده است تازه در روشنایی قرار گرفته است.

فیلم خاطرات بسکتبال شاید در نگاه اولیه اثری متوسط باشد اما باید این خاطر نشان کرد که فیلم بر اساس زندگی واقعی شخص دیگری ساخته شده است. شخصی که در زمان اکران فیلم زنده بود موسیقی متن فیلم را نیز خود نوشته است. حرکتی که نشان می‌دهد ما با فیلمی طرف خواهیم بود که شاید بیش از اندازه به مسیحیت منفی‌نگر باشد اما نمی‌تواند کاملا اشتباه باشد.

۲
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن