نقد فیلم خجالت نکش – افزایش یا کاهش جمعیت | مجله نقد فیلم گردی
سینمای ایران

نقد فیلم خجالت نکش – افزایش یا کاهش جمعیت

فیلم خجالت نکش اولین تجربه کارگردانی رضا مقصودی، فیلم‌نامه نویس فیلم مشهور «لیلی با من است» است. تجربه‌ای که درباره مسئله کاهش جمعیت با مخاطب خود سخن می‌گوید.

فیلم خجالت نکش یکی از فیلم‌های کمدی خوب چند سال اخیر است. فیلمی که داستانی کمدی را با موضوعات سیاسی و اجتماعی پیوند می‌زند تا اثری قابل قبول را به مخاطب ارائه کند. اثری کمدی که در راستای سیاست‌های فرزندآوری کشور در سال‌های گذشته هم راستاست و تلاش می‌کند تا به قول شعار خودش بگوید که ما می‌توانیم. پس همراه ما باشید با نقد فیلم خجالت نکش.

فیلم را «رضا مقصودی» کارگردانی و فیلم‌نامه‌ آن را نیز خود او به نگارش درآورده است. مقصودی در حوزه فیلم‌نامه‌نویسی چهره بسیار مشهوری است، زیرا سابقه نگارش فیلم‌نامه آثار مطرحی همچون «لیلی با من است» و «شیدا» را در کارنامه کاری خود دارد. آثاری که به لحاظ قصه‌گویی و روایت داستانی جزو آثار شاخص سینمای ایران هستند.

احمد مهران فر

فیلم خجالت نکش در فیلم‌گردی

فیلم خجالت نکش اما اولین تجربه کارگردانی رضا مقصودی است که توانست برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردان فیلم اول در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر شود. او همچنین برای فیلم «لیلی با من است» نیز برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه شده است که خود نشان از آشنایی او با فضای قصه گویی دارد.

فیلم خجالت نکش در فیلم‌گردی

خجالت نکش داستانی طنز را روایت می‌کند از زن و شوهری روستایی که بعد از بزرگ شدن بچه‌های خود صاحب دختر می‌شوند. بارداری و تولد این نوزاد تبدیل به ماجرایی کمدی برای این زوج میانسال شده و آن‌ها را درگیر مشکلات زیادی می‌کند که ناشی از پنهان کردن موضوع تولد این نوزاد است. روایتی طنز با خرده پیرنگ‌هایی که همگی تلاش دارند به مسئله فرزندآوری بپردازند.

شبنم مقدم

کمدی روستایی

فیلم داستانی ساده دارد و به اصطلاح طنز «کمدی روستایی» را دنبال می‌کند. طنزی که فضای فیلم در روستا می‌گذرد و کمدی موقعیت و دیالوگ‌های طنز حرف اول را در پیش برد داستان می‌زنند. برخلاف آثار کمدی که بیشتر بر روی لودگی و تیکه کلام‌های مبتذل برای خنداندن مخاطب تکیه می‌کنند، فیلم مقصودی تلاش می‌کند تا با زبانی ساده و در قالب دیالوگ‌های بامزه و خنده‌دار خنده از مخاطب خود بگیرد.

همراه این دیالوگ‌های طنز، کمدی موقعیت نیز نقش پررنگی را در اثر دارد. به خصوص سکانس‌های طنزی که بین زوج اصلی سریال با بازی «احمد مهران‌فر» و «شبنم مقدمی» جریان دارد. البته ناگفته نماند که کاراکترهای فیلم مقصودی همگی در قالب تیپ ظاهر می‌شوند. به خصوص قنبر و صنم که شخصیت‌هایی تیپیکال از دو فرد روستایی را بازی می‌کنند.

اما این تیپیکال بودن کارکترها در فیلم خجالت نکش جنبه منفی به اثر نداده‌اند. در واقع مخاطب از برخورد با این دو تیپ دچار زدگی نمی‌شود و حتی جذب این دو شخصیت نیز می‌شود. زیرا شخصیت‌ها برای مخاطب قابل لمس هستند، همچون قنبر که نمونه مرد روستایی ساده‌ای است که تلاش می‌کند صاحب بچه شود یا صنم که دائم از دست قنبر و کارهایش در حال حرص خوردن و پرت کردن دمپایی است. نوستالژی که همگی مادران ایرانی آن را حتما اجرایی کرده‌اند.

تماشای آنلاین فیلم خجالت نکش

از لیلی با من است تا خجالت نکش

مقصودی فیلم «خجالت نکش» را با تجربه خود از فیلم «لیلی با من است» ساخته است. او در آن فیلم نیز با بهره‌گیری از موقعیت‌های طنز و اتفاقات سلسله واری که شخصیت‌هایش را درگیر درام اثر می‌کند، داستان خود را پیش می‌برد. در این جا نیز همان حال و هوای فیلم «لیلی با من است» را می‌توانیم در پرداخت داستانی ببینیم.

درام فیلم همان مسئله بچه‌دار شدن صنم و قنبر است. درامی که شخصیت‌ها و حوادث داستانی را درگیر خود می‌کند و در انتها با حل شدن مسئله بچه آوری در سن بالا خاتمه می‌یابد. بسیاری از منتقدان به شعاری بودن این اثر در راستای سیاست‌های فرزندآوری تاخته بودند، که باید گفت این مسئله در تمام آثار سینمایی دنیا وجود دارد.

بازیگران خجالت نکش

ارتقا فرهنگ جامعه

تمام آثار سینمایی حاوی پیام‌هایی هستند تا در راستای ارتقا فرهنگ جامعه استفاده شوند. به طور مثال فیلم «pagglait» که مسئله ازدواج و رسم و رسومات بعد از مرگ یکی از زوجین را در کشور هند مورد بررسی قرار می‌دهد. یا فیلم دیگری از سینمای هند به نام «Toilet: Ek Prem Katha» که در راستای بهداشت عمومی جامعه ساخته شده است.

نمی‌توان گفت که فیلم به دلیل آنکه حاوی پیامی فرهنگی در راستای سیاست‌های عمومی کشور بوده، پس اثر بدی است. بلعکس باید توجه کرد که آیا این پیام فیلم در داستان و شخصیت‌های اثر نشسته است و مخاطب بدون پس زدگی آن را تماشا خواهد کرد و یا خیر. پس زدگی که در فیلم خجالت نکش نه تنها رخ نمی‌دهد بلکه با طنز خوب فیلم نیز همراه می‌شود.

تماشای آنلاین فیلم کمدی

فیلم خجالت نکش یک اثر سرگرم کننده کمدی است. اثری که قطعا می‌تواند مخاطبان خود را که خانواده‌ها هستند با مسئله‌ای کاملا جدی که در جامعه ما وجود دارد روبرو کند. مسئله‌ای که نگاه جامعه به آن نگاه تند و زننده‌ای است. فیلم نیز مخاطب را با این مسئله مواجه می‌کند و می‌گوید که این نگاه کاملا اشتباه است. با تشکر از شما که همراه ما در نقد فیلم خجالت نکش بودید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن