نقد فیلم خزانه The Vault – دزدی به سبک اسپانیایی | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم خزانه The Vault – دزدی به سبک اسپانیایی

فیلم خزانه در کنار سریال خانه کاغذی دو محصول کشور اسپانیا هستند که موضوع سرقت از بانک اسپانیا را برای داستان خود انتخاب کرده‌اند.

فیلم خزانه «The Vault» محصول سال ۲۰۲۱ سینمای اسپانیاست. فیلمی که با بازیگران انگلیسی تبار و عوامل اسپانیایی ساخته شده است. فیلم خزانه در دسته آثار ژانر سرقت قرار می‌گیرد. ژانری که آثار مشهوری همچون فیلم شغل ایتالیایی «the italian job» محصول سال ۱۹۶۹ که چندین بازسازی سینمایی نیز داشته است، در آن قرار می‌گیرند.

ژانر سرقت جزو محبوب‌ترین دسته‌بندی‌های آثار در سینمای جهان است. آثاری که در آن گروهی با توانایی‌های خاص دور یکدیگر جمع می‌شوند تا دست به سرقت اشیایی قیمتی یا اسناد مهمی بزنند. هدف این چنین آثاری تنها یک چیز است، آن هم نفوذ به امن‌ترین مکان‌های جهان و دزدیدن اشیایی که در این مکان‌ها قرار دارند.

سرقت از بانک

فیلم خزانه دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم خزانه دقیقا با چنین فضایی ساخته شده است. فیلمی به کارگردانی «Jaume Balagueró» اسپانیایی تبار که در کارنامه کاری خود بیشتر از آنکه آثارش ژانر هیجانی و اکشن باشد، تمی ترسناک را دنبال می‌کنند. به خصوص سری فیلم‌های «REC» که در سبک ترسناک، جزو آثار موفق سینمای اسپانیا به حساب می‌آیند.

فیلم خزانه دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلمی ترکیبی از بازیگران انگلیسی تبار و اسپانیایی تبار را در کنار یکدیگر جمع کرده است تا دست به سرقتی بزرگ از بانک اسپانیا بزنند. والتر که نقش او را در فیلم «Liam Cunningham» بازی می‌کند یه گروه تحقیقاتی را رهبری می‌کند که به دنبال گنجینه‌های گمشده در سراسر جهان هستند. گنجینه‌های باستانی که کشف می‌شوند و سپس در معرض نمایش مردم قرار می‌گیرند.

والتر به همراه گروه خود در یکی از کشفیاتش به نقشه گنج باستانی برمی‌خورد. اما این نقشه توسط دولت اسپانیا مصادره شده و در بانک اسپانیا که یکی از امن‌ترین مکان‌های دنیاست نگه‌داری می‌شود. حال واتر از یک جوان نابغه با بازی «Freddie Highmore» درخواست می‌کند تا کشف کند چگونه این بانک به امن‌ترین مکان جهان تبدیل شده است.

Freddie Highmore

خزانه در مقابل خانه کاغذی

ژانر سرقت خط داستانی مشخصی را دنبال می‌کند. وسیله‌ای مهم در یک بانک یا یک مرکز حساس امنیتی یا حتی یک پادگان نظامی قرار دارد و گروهی تلاش می‌کنند آن را بدزدند. هدف فیلم یا همان پیرنگ اصلی ورود به منطقه امنیتی، برداشتن وسیله و خروج امن از منطقه است. فرمولی که تقریبا در تمام آثار این ژانر رعایت می‌شود اما با ایده‌های متفاوت برای اجرای سرقت.

فیلم خزانه را می‌توان اثر متوسطی قلمداد کرد، اما چرا متوسط؟ زیرا ما از سینمای اسپانیا در همین ژانر سرقت سریال مشهور ساخت نتفلیکس را در ذهن داریم. سریال خانه کاغذی «Money Heist» که در ۵ فصل ساخته شده و داستان آن نیز اختصاص به سرقت بزرگی از خزانه ملی کشور اسپانیا دارد. سریالی که از شروع پخشش توانست نظرات بسیاری را به سمت سینمای اسپانیا جلب کند و شاید دلیل ساخت این فیلم نیز استفاده از پتانسیل سریال خانه کاغذی برای جلب توجه مخاطبان باشد.

فرمولی که جواب داد

فیلم با فرمول همیشگی داستانی این ژانر آغاز می‌شود ولی نکته بارز اثر و البته دیگر آثاری که در این ژانر ساخته می‌شوند طراحی معماها و چالش‌هایی است که در سر راه سرقت قرار می‌گیرند. سیستم امنیتی پیشرفته، گاوصندوق‌های خاص و مکان‌های غیرقابل دسترسی به لحاظ فیزیکی از انواع چالش‌هایی هستند که در سر راه سرقت قرار می‌گیرند.

ایده فیلم خزانه از همین نقطه متمایز شده که فقط مسیر دزدی به عنوان چالش مطرح نمی‌شود. بلکه علم فیزیک نیز درگیر این چالش می‌شود تا گروه دزدان فیلم نه تنها دزدی کنند، بلکه بفهمند چگونه باید دزدی را انجام دهند. از همین روی می‌توان گفت که این ایده می‌تواند روند خسته کننده فیلم را کمی بهبود بخشیده و آن را شبیه به دیگر آثار این ژانر نکند.

تماشای آنلاین فیلم خزانه

تیپ و باز هم تیپ

اگر بخواهیم درباره شخصیت‌ها اثر نیز صحبت کنیم باید بگوییم که فیلم عملا شخصیتی را به ما معرفی نمی‌کند. بلکه تمام کاراکترهای درون فیلم در حد تیپ شخصیتی به مخاطب معرفی می‌شوند. تیپ‌هایی که عملا در تمام آثار سینمایی این چنینی حضور دارند و تنها وظیفه آن‌ها پیش برد داستان است. حتی شخصیت اصلی فیلم یعنی تام نیز به عنوان تیپ شخصیتی در داستان به نمایش در می‌آید.

جوان نخبه‌ای که همه چیز در دنیای او خسته کننده است و یک پیشنهاد خاص برای دزدی او را وسوسه می‌کند تا به گروه دزدان فیلم بپیوندد. گروهی متشکل از یک رئیس، معاون رئیس، یک هکر حرفه‌ای، تامین کننده تجهیزات و در نهایت تنها شخصیت زن که وظیفه حواس پرتی و جیب‌بری را برعهده دارد.

همین تیپ بودن کاراکترها باعث می‌شود عملا حس هیجان را شخصیت‌ها در مخاطب ایجاد نکنند. البته به جز رئیس گروه یعنی والتر که در مقطع کوتاهی در گفتگویی با تام دلیل دزدیدن اشیا باستانی را نه پول و ثروت بلکه اشتیاقش برای کشف حقایق پنهان شده عنوان می‌کند.

Liam Cunningham

فیلم «The Vault» از آن دست آثاری است که اگر به دنیای فیلم‌هایی با موضوع سرقت علاقه دارید می تواند گزینه مناسبی باشد. گزینه ای که اگر سریال خانه کاغذی را دیده باشید قطعا جذابیت آن برای شما دو برابر خواهد شد تا بار دیگر یک فیلم با موضوع سرقت از سینمای اسپانیا را تجربه کنید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن