نقد فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین The Electrical Life of Louis Wain – زندگی گربه‌ای | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین The Electrical Life of Louis Wain – زندگی گربه‌ای

فیلم داستان گربه‌هایی را به تصویر می‌کشد که به همت هنرمندی انگلیسی تبدیل به بامزه‌ترین موجودات کره‌زمین شدند.

فیلم «The Electrical Life of Louis Wain» برداشتی از زندگی هنرمند انگلیسی است که دنیای حیوانات خانگی به خصوص گربه‌ها را به کل تغییر دارد. گربه‌ها که تا صد سال پیش جایی در خانه انسان‌ها نداشتند به یکباره تبدیل به حیوانات محبوبی شدند که در خانه هر فرد انگلیسی می‌توانستیم آن‌ها را پیدا کنیم. گربه‌هایی که محبوبیتشان را مدیون لوئیس وین هستند. همراه ما باشید با نقد فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین.

«Louis Wain» تصویرگر سرشناس مجله اخبار مصور لندن بود که نقاشی‌های او در اواخر قرن ۱۹ میلادی درون این مجله بسیار یافت می‌شد. او که علاقه زیادی به تصویرگری حیوانات داشت، پس از مرگ همسرش به نقاشی کاریکاتورگونه از گربه‌ها روی آورد. او خالق سبکی از تصاویر گربه‌ها با شمایل انسان‌گونه بود که در بسیاری از کارت پستال‌ها دیده می‌شود.

لوئیس وین

فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین دوبله فارسی در فیلم‌گردی

فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین که آن را «Will Sharpe» ساخته است، در ژانر بیوگرافی به تصویر می‌کشد. شارپ که خود انگلیسی است، فیلمش را به سبک آثار انگلیسی جلو می‌برد و تلاش می‌کند تا برشی از زندگی این هنرمند را به مخاطبانش نشان دهد. برشی که همراه با نمایشی اغراق آمیز از زندگی هنرمندی است که به گواه اطرافیانش دچار بیماری اسکیزوفرنی بود.

فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین دوبله فارسی در فیلم‌گردی

ویل شارپ در اثر جدید خود تلاش کرده است تا با ایجاد فضایی فانتزی، چه در روایت داستان خود و چه در قاب‌بندی هم فیلمی هنری بسازد و هم تلاش کند تا فضای ذهنی لوئیس را به تصویر بکشد. فضای ذهنی که تحت تاثیر بیماری روانی اوست و شخصیت این هنرمند را به تصویر می‌کشد. تصویرسازی که بازی «Benedict Cumberbatch» آن را بر پرده سینما آورده است.

تماشای آنلاین فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین

گربه‌ها و لوئیس وین

کارگردان داستانی نه کاملا بر‌اساس واقعیت بلکه ایده گرفته از زندگی این هنرمند را به مخاطب ارائه می‌دهد. در واقع کارگردان با استفاده از تخیل خود و بهره‌گیری از عناصر دراماتیک و گاها تراژدی در فیلمش سعی می‌کند لحظات خوشی را به مخاطبش ارائه دهد؛ نه آنکه بخواهید زندگی واقعی این هنرمند را نشان دهد. به خصوص با بازی بندیکت کامبربچ که او را در نقش‌های متفاوتی دیده‌ایم.

روایت دانای کلی که در فیلم برای معرفی دنیای درون فیلم و شخصیت‌ها استفاده می‌شود نیز در راستای ایجاد داستانی خارج از فرمول‌های معمول قصه‌گویی در سینماست. قصه‌گویی که با حضور گربه‌ها و به تصویر کشیدن دنیایی شاد و رنگارنگ همچون نقاشی‌های منظره قرن ۱۸ انگلیسی شما را غرق در خیال می‌کند. خیالی که همچون ذهن پریشان لوئیس جذاب اما توهمی است.

بازیگران فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین

اثری بیوگرافی در عین حال خیالی

فیلم قطعا شباهتی به دیگر آثار ژانر بیوگرافی همچون «A Beautiful Mind» ندارد. شاید تنها شباهت آن پرداختن به موضوع چهره‌های مشهوری است که دچار بیماری روان‌گسیختگی هستند. یا فیلم «The Imitation Game» که در آن باز شاهد روایت زندگی مخترعی هستیم که او نیز دچار مشکلات روحی و روانی بود.

اما فیلم «The Electrical Life of Louis Wain» تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا حس اثری هنری را برای هنرمندی به تصویر بکشد که سوژه فیلم است. حسی بانمک از گربه‌ها که در تک تک لحظاتش می‌توان آن را دید و البته که اگر خود شما نیز عاشق گربه‌ها باشید بیشتر از آن لذت خواهید برد. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد فیلم زندگی الکتریکی لوئیس وین در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن