نقد فیلم سریع و خشن 9 Fast And Furious 9 - تورتوها مقابل یکدیگر | مجله نقد فیلم‌گردی
نقد

نقد فیلم سریع و خشن ۹ Fast And Furious 9 – تورتوها مقابل یکدیگر

فیلم سریع و خشن 9 همچون قسمت‌های قبلی هیجان ناشی از نبرد و مسابقه اتوموبیل‌ها را بار دیگر برای شما علاقمندان به این مجموعه به ارمغان آورده است.

فیلم سریع و خشن ۹ «Fast & Furious 9» در ادامه فرانچایز سینمایی سریع و خشن است. مجموعه‌ای که در سال ۲۰۰۱ استارت اولیه آن با موضوع دنیای اتومبیل‌رانی آغاز شد. البته نه دنیای ماشین‌هایی که در پیست‌های حرفه‌ای تایرهای خود را از بین می‌برند. بلکه ماشین‌هایی که در کوچه و پس کوچه‌های شهرهای آمریکا و حتی جهان سرگرم مسابقات هیجان‌انگیز هستند.

قسمت اول از مجموعه سریع و خشن اختصاص به دنیای مسابقات خیابانی داشت. فضایی که در آن سال‌ها باعث گردید تا این مجموعه با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبرو شود. هر چند که منتقدان سینمایی اثر را متوسط قلمداد می‌کردند اما باید توجه داشت که فرانچایزهایی همچون سریع و خشن، دنیای سینمایی مارول و دی سی و حتی دنیای سینمایی هیولاها به دنبال مخاطب عام سینما هستند.

آثار این چنینی تنها هدفشان ارائه هیجان و سرگرمی برای مخاطبان غیرحرفه‌ای سینماست. آثاری که داستان خاصی ندارند و شخصیت‌پردازی خاصی نیز از آن‌ها انتظار نمی‌رود. به خصوص درباره مجموعه فیلم‌های سریع و خشن که تمرکز آن‌ها بر دنیای اتومبیل‌رانی است و طرفداران خودرو در هر کجای جهان با هیجان به تماشای این مجموعه می‌نشینند.

ُسریع و خشن 9

فیلم سریع و خشن ۹ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

سریع و خشن از سال ۲۰۰۱ تا به اکنون یعنی سال ۲۰۲۱ در ۹ قسمت متوالی اکران شده است. مجموعه‌ای که ۲۰ سال قدمت دارد و در طول این زمان کارگردانان مختلفی ساخت این ۹ قسمت را برعهده داشته‌اند. اما نکته جالب حضور ثابت بازیگران این مجموعه است. بازیگرانی که البته به جز یک نفر همگی در تمام قسمت‌ها حضور داشته‌اند.

فیلم سریع و خشن ۹ دوبله فارسی در فیلم‌گردی

پل واکر «Paul Walker» همان یک بازیگری است که در سال ۲۰۱۳ بر اثر تصادف رانندگی فوت گردید. بازیگری که در ۶ قسمت از این مجموعه در نقش یکی از شخصیت‌های اصلی در کنار وین دیزل «Vin Diesel» قرار گرفت تا یکی از محبوب‌ترین زوج های سینمایی را تشکیل دهند. به خصوص که دیزل خود به عنوان یکی از بازیگران مطرح سینمای اکشن به حساب می‌آید.

فیلم سریع و خشن ۹ توسط جاستین لین «Justin Lin» کارگردان تایوانی آمریکایی ساخته شده است. کارگردانی که چهار قسمت از این مجموعه را تا پیش از قسمت نهم کارگردانی کرده است. «The Fast and the Furious: Tokyo Drift» محصول سال ۲۰۰۶، «Fast & Furious» محصول سال ۲۰۰۹، «Fast Five» محصول سال ۲۰۱۱ و «Fast & Furious 6» محصول سال ۲۰۱۳ چهار قسمت قبلی هستند که توسط این کارگردان ساخته شده‌اند.

جاستین لین و سری سریع و خشن

جاستین لین با کوله باری از تجربه سینمایی پیرامون ساخت مجموعه سریع و خشن، قسمت ۹ آن را نیز کارگردانی کرده است. جاستین لین در ساخت قسمت نهم و باقی قسمت‌ها موفق عمل کرده است. این موفقیت در این راستا گفته می‌شود که او می‌داند که برای ساخت سریع و خشن شما نیازی به داستان پیچیده و پیرنگ‌های مختلف ندارید.

حتی نیازی به شخصیت‌هایی با پیچش‌های شخصیتی نیز ندارید، زیرا اساسا کارکرد بازیگران سریع و خشن با مهارت آن‌ها در رانندگی دیوانه‌وارشان سنجیده می‌شود. البته این به معنای نبود شخصیت‌پردازی نیست بلکه به معنای آن است که ماشین‌ها، مسابقات خیابانی، اکشن‌های پر زرق و برق و کارهای خارق العاده‌ای که تنها در دنیای تخیلی فیلم امکان وجودش است، شخصیت اصلی فیلم را تشکیل می‌دهد.

دومنیک تورتو

نبرد برادرها

داستان قسمت نهم به نوعی ادامه‌ای بر قسمت هشتم است. جایی که دومنیک تورتو به همراه دوستانش در نبردی اکشن با شخصیت منفی فیلم در قسمت هشتم با بازی چارلیز ترون «Charlize Theron» توانستند او را دستگیر کنند. حال در قسمت نهم این شخصیت توسط برادر دومنیک دزدیده می‌شود تا با استفاده از او سیستم هکی را فعال کنند که کل تجیهزات ارتباطی جهان را از بین می‌برد.

قسمت نهم را می‌توان به نوعی بازگشت به زندگی قبلی دومنیک دانست. زندگی که در آن پدرشان بر اثر اتفاقی در مسابقه اتومبیل‌رانی کشته می‌شود و دومنیک برادرش به نام جیکوب با بازی «John Cena» که نام آشنایی برای علاقمندان به مسابقات کشتی کج است، را مقصر مرگ پدر می‌داند. حال بعد از گذشت سال‌ها این دو برادر روبروی یکدیگر قرار می‌گیرند.

دومنیک محوری‌ترین شخصیت مجموعه سریع و خشن

همان طور که گفته شد داستان قسمت نهم مثل باقی قسمت‌های سریع و خشن ساده و تک بعدی است. مقابله دو برادر که یکی می‌خواهد انتقام گذشته تلخ خود را از جهان بگیرد و برادر دیگر که نمی‌خواهد اجازه این کار را به برادرش بدهد. نبردی که دومینیک مرکز آن است. دومنیک تقریبا محوری‌ترین شخصیت فیلم‌های سریع و خشن است و همه اتفاقات پیرامون فیلم به طور مستقیم با غیر مستقیم به او ختم می‌شود.

سایر شخصیت‌ها عملا در حد تیپ و وابسته به شخصیت دومنیک هستند. به طور مثال در همان سکانس‌های ابتدایی وقتی گروه او می‌خواهد وارد عملیات شوند به سراغ دومنیک می‌آیند ولی او قبول نمی‌کند که این ماموریت را به انجام برساند. گروه بدون دومنیک ماموریت را قبول می‌کند اما گویی نبود دومنیک یعنی نبود گروه.

تماشای آنلاین سریع و خشن 9

از مسابقه تا نبرد

اگر بخواهیم مقایسه‌ای میان قسمت‌های اول این مجموعه با قسمت‌های پایانی داشته باشیم باید بگوییم که قسمت‌های ابتدایی سریع و خشن تمرکز بیشتری بر دنیای اتومبیل‌رانی داشتند. یعنی ماجراهای گروه دومنیک بیشتر درباره مسابقات خیابانی با دیگر رانندگان یا نهایتا برخورد با گروه‌های مافیایی شهر و دزدی بود. اما با ادامه قسمت‌های دیگر این فرانچایز که تمرکزش بر ژانر مسابقه ماشین سواری بود به سمت ژانر اکشن جاسوسی تغییر ماهیت داد.

تغییر ماهیتی که در قسمت نهم سریع و خشن بیشتر دیده می‌شود و دومنیک و گروهش دیگر یک سری راننده مسابقات خیابانی نیستند. بلکه آن‌ها در قامت سربازان زبده‌ای به تصویر می‌کشند که ماشین سواری تنها یکی از مهارت‌های آن‌هاست. این تغییر ماهیت فیلم حتی در صحنه‌های اکشن نیز به چشم می‌آید. در قسمت‌های ابتدایی شما در پایان فیلم انتظار یک مسابقه دو نفره ماشین سواری را در خیابان‌ها داشتید اما در قسمت‌های پایانی شما توقع مبارزه ماشین‌ها با یکدیگر را دارید.

fast & furious 9

گلادیاتورها و غول مرحله آخر

یعنی تغییر ماهیت مسابقه به مبارزه در سری سریع و خشن در حال رخ دادن است. تغییری که حتی پا را فراتر گذاشته و این نبرد گلادیاتوری اتومبیل‌ها را با تانک، با زیردریایی و حتی با یک تریلر نفربر غول پیکر به شما نشان می‌دهد. این همان تاثیر عام‌پسندی و سرگرمی در سینماست که شما را مجبور می‌کند در هر قسمت از فیلم غول آخر هیجان انگیزتری را برای مخاطب رو کنید. یا حتی دست به انجام حرکات آکروباتیکی بزنید که کاملا تخیلی است، همچون رفتن به فضا آن هم با ماشینی که به آن راکت جت بسته شده و لباس شخصیت‌ها که لباس غواصی است که با چسب نواری به همدیگر متصل شده‌اند.

فیلم سریع و خشن ۹ یک اکشن خالص با چاشنی دنیای ماشین سواری است. اگر از طرفداران این مجموعه هستید، قطعا فیلم را خواهید دید. اگر نیستید نیز دیدن این فیلم می‌تواند هیجان لازم را برای یک بعد از ظهر داغ تابستانی برایتان فراهم کند.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن