نقد فیلم سیندرلا Cinderella - سیندرلا به سبک آمازون | مجله نقد فیلم گردی
سینمای جهان

نقد فیلم سیندرلا Cinderella – سیندرلا به سبک آمازون

فیلم سیندرلا محصول جدید استودیو آمازون است. فیلمی که اقتباسی از داستان مشهور سیندرلا است اما نه آن داستان دختری که برای یک شب شاهزاده می شود.

فیلم سیندرلا «Cinderella» را باید جدیدترین و متفاوت‌ترین خوانش از قصه مشهور سیندرلا دانست. قصه عامیانه و فولکلوری که تقریبا در تمامی نقاط جهان می‌تواند روایت انشعابی را از آن در داستان‌های کهن پیدا کرد. اما فیلم جدید سیندرلا برخلاف دیگر همتایان خود شاید رئال‌ترین اثری باشد که ساخته شده است. قصه‌ای که بیشتر حال و هوای امروزی دارد تا قصه‌ای از دنیای فانتزی. همراه ما باشید با نقد فیلم سیندرلا.

داستان سیندرلا تا به حال موضوع آثار سینمایی زیادی بوده است. از اثر مشهور استودیو دیزنی که در سال ۱۹۵۰ ساخته شد بگیرید تا فیلم لایو اکشنی که خود دیزنی آن را در سال ۲۰۱۵ اکران کرد. وجه تشابه تمامی این آثار آن است که نام استودیو دیزنی در پشت تمامی فیلم‌ها قرار داشته است. گویی که داستان سیندرلا را فقط دیزنی می‌تواند در قالب اثری سینمایی منتشر کند.

سیندرلا و پری

دست درازی آمازون به دنیای دیزنی

فیلم جدید سیندرلا شاید در نگاه اول تشابهات زیادی با آثار لایواکشن و همچنین موزیکال دیزنی داشته باشد اما توسط این ابر کمپانی ساخته نشده است. فیلم را استودیو آمازون «Amazon Studios» ساخته است. استودیویی که همچون کمپانی نتفلیکس در چند سال اخیر وارد حوزه تولیدات سینمای خانگی یا همان «VOD» شده است.

استودیو آمازون در شش سال گذشته تلاش بسیاری را انجام داده تا در سینمای هالیوود بتواند جایگاهی را از آن خود کند. به خصوص که حضور رقبای قوی همچون نتفلیکس و دیزنی را در کنار خود احساس می‌کند. اما آثار این استودیو در سال ۲۰۲۱ همچون «The Tomorrow War»، « Without Remorse» و «Jolt» نشان داده‌اند که این استودیو همچنان راه طولانی را در پیش خواهد داشت.

فیلم سیندرلا بدون فانتزی

حال آخرین اثر این استودیو به کارگردانی «Kay Cannon» تلاش دارد تا جایگاه دیزنی را در تولید آثار اقتباسی از قصه‌های دوران کودکی ما از آن خود کند. تلاشی که می‌توان گفت با وجود تجربه ناکافی کارگردان اثر و البته خلق داستانی رئال و نه فانتزی عملا شکست برای این کمپانی به حساب می‌آید که در نقد فیلم سیندرلا به آن خواهیم پرداخت.

«Kay Cannon» در فیلم خود تلاش کرده است تا قصه مشهور سیندرلا را که بر اساس جهان داستانی فانتزی خلق شده است، کنار بگذارد و روایت رئال‌تری را از این قصه به بیننده ارائه کند. در کنار این رئال بودن، فیلم با ژانر موزیکال خود نیز تلاش کرده است تا تقلیدی ناشیانه را از انیمیشن مشهور دیزنی داشته باشد. تقلیدی که شاید اثر را یک داستان موزیکال کرده باشد اما داستانی خسته کننده و نه هیجان انگیز همچون نت‌های موسیقی را تحویل مخاطب می‌دهد.

سیندرلا

سیندرلا فمنیست می‌شود

پایه و اساس داستان سیندرلا جادو و دنیای فانتزی آن است. دنیایی که سیندرلا به واسطه زندگی در کنار مادرخوانده و دخترهایش دچار مشکلات فراوانی است. او مورد ظلم نامادری‌اش واقع می‌شود و تلاش می‌کند تا از این زندگی کسالت بار فرار کند. البته این فرار قطعا به کارآفرینی در حوزه مد و شعارهای فمنیستی ختم نمی‌شود. فضایی که فیلم جدید کمپانی آمازون دقیقا بر‌خلاف آن حرکت می‌کند.

داستان سیندرلا نه داستان یک دختر مورد ظلم گرفته از سمت نامادری‌اش، بلکه داستان دختری است که تحت تفکر سنتی جامعه خود نمی‌تواند همچون یک مرد، مغازه خیاطی باز کند و زنی مستقل باشد. فیلم کاملا تحت تاثیر جریان فمنیستی بوده که در سال‌های‌ اخیر تلاش کرده است تا آثار کلاسیک را که مردسالارانه هستند به زن‌سالارانه تغییر دهد.

پری سیندرلا

مرگ پری دوست داشتنی

ما در فیلم سیندرلا عملا جادو را نمی‌بینیم، مگر در سکانسی که پری با سیندرلا ملاقات می‌کند. پری جادویی که برخلاف داستان اصلی و اقتباس‌های آن یک پری زیبا نیست، بلکه یک مرد سیاه‌پوست با کفش پاشنه بلند و لباس چین‌دار است. نگاهی که در سکانس‌های دیگر فیلم نیز آن را می‌بینید که چگونه اقلیت‌های نژادی به زور آکادمی اسکار و قوانین عجیبش درون تمامی آثار سینمایی حضور دارند.

البته این حضور قطعا نفی نمی‌شود اگر ماهیت شخصیت‌ها پذیرای حضور یک شخصیت از اقلیت‌های نژادی را داشته باشد. نه آنکه پری محبوب قصه سیندرلا را تبدیل به یک مرد زنانه‌پوش کنیم. فیلم در همین دو نکته بالا نشان داده است که نمی‌تواند با مخاطب امروزی ارتباط بگیرد زیرا جهان داستانی سیندرلا را برخلاف باور عموم به نمایش می‌گذارد.

تماشای آنلاین فیلم های برگزیده اسکار

شاهزاده سیندرلا

سیندرلا مقابل سیندرلا

می‌توان گفت فیلم سیندرلا در روایت داستان خوب عمل کرده است و داستانی منسجم با خرده پیرنگ‌های تقریبا چفت و جور را به مخاطب ارائه می‌کند. در شخصیت‌پردازی کاراکترهایش به خصوص سیندرلا با بازی «Camila Cabello» نیز فیلم با ارائه یک دختر قوی و طالب برابری زن و مرد برخلاف داستان اصلی دست به نوآوری از جنس شخصیت‌پردازی‌های فمنیستی زده است.

نوآوری که شاید جالب باشد اما با ماهیت قصه سیندرلا در تضاد آشکار است. تضادی که در نهایت به نفع فیلم تمام نخواهد شد و مخاطبانش را راضی نخواهد کرد. زیرا اگر فیلم اقتباسی از داستان سیندرلا نبود می‌توانستیم از نگاه مشخص کارگردان و استودیو آمازون به اثر خود بگذریم اما وقتی قرار است از یک داستان شاهکار اقتباس بسازید باید قوانین آن را رعایت کنید. با تشکر از شما که همراه نقد فیلم سیندرلا بودید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن