نقد فیلم شاه ریچارد King Richard – پادشاه تنیس | مجله نقد فیلم‌گردی
سینمای جهان

نقد فیلم شاه ریچارد King Richard – پادشاه تنیس

شاه ریچارد نه داستان شاهان انگلستان، بلکه داستان پدری سیاه‌پوست است که برای رسیدن فرزندانش به پادشاهی تنیس تلاش می‌کند.

دنیای ورزش ستاره‌های بزرگی را در خود جا داده است، نام‌هایی که فیلم «King Richard» به دنبال معرفی یکی از آن‌هاست. فیلم شاه ریچارد که در ژانر بیوگرافی ساخته شده است، داستان خود را پیرامون ورزش تنیس جلو می‌برد. ورزشی گرانقیمت که در آن سفیدپوستان حرف اول را می‌زنند تا زمانی که دو خواهر سیاه‌پوست ثابت کردند این ورزش فقط برای سفیدها نیست. همراه ما باشید با نقد فیلم شاه ریچارد.

داستان فیلم شاه ریچارد براساس زندگی «Richard Williams» است. او بزرگ‌ترین مربی حال و حاضر دنیای تنیس لقب گرفته، زیرا توانسته است دو قهرمان را به جهان تنیس معرفی کند. «Venus Williams» و «Serena Williams» دو قهرمان بلامنازع تنیس هستند که لیست افتخارآفرینی‌های آنان به اندازه‌ای طولانی است که شاید تنها ذکر آن که این دو خواهر هر یک به تنهایی ۴ مدال طلای المپیک دارند، کافی باشد.

سرنا ویلیامز

خواهران ویلیامز

خواهران سیاه‌پوست ویلیامز بیش از بیست سال است که بر صدر ورزش تنیس قرار دارند و همه این افتخارات را مدیون پدر خود هستند. ریچارد پدر خواهران ویلیامز که فیلم «King Richard» بر اساس زندگی او ساخته شده، پدری فداکار است که به تنهایی باعث شد دو دخترش تبدیل به اسطوره‌های ورزشی در کشور آمریکا شوند.

اثر که نقد فیلم شاه ریچارد درباره آن است، در ژانر بیوگرافی و توسط «Reinaldo Marcus Green» ساخته شده است. کارگردان نسبتا کم کاری که تا پیش از ساخت این فیلم تنها دو اثر در کارنامه خود داشته است. اثر قبلی او «Joe Bell» نام دارد که درامی اجتماعی درباره پدری است که به تنهایی سفری را آغاز می‌کند تا به جهان نشان دهد قلدری در مدارس آمریکا باعث مرگ بسیاری از دانش آموزان می‌شود.

فیلمی درباره ورزش

رینالدو مارکوس گرین در اثر جدید خود به سراغ دنیای ورزش رفته است. دنیایی که تا به اکنون بارها موضوع فیلمسازان مختلفی بوده است. از ساخت فیلم‌هایی همچون «Rush» و «Ford v Ferrari» که درباره دنیای اتومبیل‌رانی هستند بگیرید تا ساخت فیلم «۱۲ Mighty Orphans» که درباره ورزش فوتبال آمریکایی است.

محور تمامی این آثار نیز یا ورزشکاران هستند و یا مربیان آنان که با سختی توانسته‌اند این افراد را به قله موفقیت برسانند. فیلم شاه ریچارد درباره مربی است که تلاش می‌کند شاگردان خود را که دخترانش هستند، به بالاترین جایگاه در ورزش برساند. ریچارد که نقش او را در فیلم «Will Smith» بازی می‌کند، پدر و مربی فداکار است.

تماشای آنلاین مجموعه ای از فیلم های سینمایی با موضوعات ورزشی در فیلم‌گردی

بازیگران فیلم شاه ریچادر

قهرمانی از خیابان‌های خشن امریکا

ریچارد مربی است که از کودکی برای دختران خود برنامه ریخته تا آنان را تبدیل به قهرمان کند. هرچند در این راه او متحمل سختی‌های فراوانی نیز می‌شود. سختی‌هایی که بخش زیادی از آن ناشی از فضای فرهنگی و اجتماعی حاکم بر محلات سیاه‌پوست نشین آمریکاست. او تلاش می‌کند دخترانش را از خیابان‌های پر از جرم و جنایت آمریکا حفظ کند.

خیابان‌هایی که یا با دسته‌های خلافکاران خیابانی پر شده است و یا با پلیس‌های سفیدپوستی که بی‌دلیل به سیاهان حمله می‌کنند. در واقع فیلم تنها اثری بیوگرافی محور نیست و در زیرلایه‌های داستانی خود رگه‌های از سیاست را نیز دارد. سیاست‌هایی که نشان می‌دهد جامعه سیاه‌پوست در آمریکا تا چه اندازه در گیر تعصبات نژادپرستانه سفید‌پوستان قرار دارد.

سفید مقابل سیاه

فیلم با نمایش آنکه بازی تنیس تنها برای سفیدپوستان است و یا توهین‌هایی که به خود ریچادر و دخترانش می‌شود، این پیام سیاسی را می‌رساند که جامعه سیاه‌پوستان آمریکا حتی اگر در صدر افتخارات جهان هم بایستند باز درگیر معضلات نژادپرستانه هستند. همچون سکانسی که از تلویزیون نحوه دستگیری بسیار خشن یک سیاه‌پوست توسط پلیس به نمایش گذاشته می‌شود.

فیلم حتی طعنه‌ای به دنیای ورزش نیز می‌زند. طعنه‌ای که در آن ورزشکاران درگیر فساد، قمار و مواد مخدر می‌شوند و زندگی ورزشی خود را به پای شهرت از بین می‌برند. نگاهی که ریچارد کاملا با آن مخالف است و حتی دختران خود را به علت نداشتن فروتنی و داشتن شماتت مورد ماخذه قرار می‌دهد. ریچارد همچون ماهاویر تلاش دارد تا زندگی بهتری برای فرزندانش خلق کند. فیلم از همین جهت شبیه به فیلم هندی «Dangal» است؛ اثری بیوگرافی در دنیای ورزش اما اینبار درباره رشته کشتی.

تماشای آنلاین فیلم هندی در فیلم‌گردی

فیلم دنگل تلاش‌های کشتی‌گیر سابق تیم ملی هند را نشان می‌دهد که تلاش می‌کند و دختران خود را به تیم ملی و المپیک بفرستد. تلاش‌هایی که در انتها به ثمر نشسته و «Geeta Phogat» به همراه خواهرش «Babita Kumari Phogat» تبدیل به دو کشتی گیر طلایی المپیک می‌شوند.

ویل اسمیت

فیلم شاه ریچارد اثری که باید آن را دید

سرنا و ونوس ویلیامز نیز همچون این دو خواهر هندی هستند. هرچند که خواهران ویلیامز در واقع نقش فرعی فیلم هستند و تمرکز اصلی فیلم بر پدر آن‌هاست. ویل اسمیت که سابقه بازی در نقش‌های بسیاری را از جمله فیلم‌های بیوگرافی دارد در این اثر نیز به خوبی توانسته است در نقش پدری مهربان ظاهر شود؛ همچون نقش او در فیلم «The Pursuit of Happyness».

اسمیت در این فیلم نقش پدری را بازی می‌کند که همراه با پسر کوچک خود سختی‌های زیادی را متحمل می‌شود تا به موفقیت برسد. فیلمی بیوگرافی که همچون شاه ریچارد نشان می‌دهد چگونه تلاش‌های یک خانواده برای رسیدن به موفقیت و پیدا کردن خوشبختی به ثمر می‌نشیند. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد فیلم شاه ریچارد در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

۰
برچسب ها

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن